ook eene Eerste Kamer wil behouden, zij eene merk'** lijke wijziging zou behoeven, ais: zamenstcl'ing door verkiezingbenoemingen voor een' bepaalden tijd schorsing of ontbinding door den-Koningopenbaarheid der zittingenzittingneming van den Troons opvolger in deze Kamerniet-bezoldiging der Leden enz. Een verantwoordelijk Ministerie. Afschaffing van den Staatsraad; Vermindering van het getal Geregts- hoven tot het het volstrekt noodzakelijke. j Volkomen en onbeperkte vrijheid van Godsdienst, gelijkstelling der geestelijken van verschillende gezind heden omtrent de bezoldiging en pensionering. Bescherming van en toezigt over het onderwijs door de Regering naar de wet. Bekostiging door het Rijk van slechts eene Akademie. Goedkooper inrigting van het leger; meerdere con centratie van het verdedigingsstelsel. Betere inrigtingen voor de Zeemagt. Vereenvoudiging van de inrigting van het algemeen bestuur, in verband met de provinciale besturen* of 1 andere ondergeschikte autoriteiten. Een middenweg tusscben de Fransche huishouding en het provincirfismus. Ineensmelting van den Waterstaat met de Militaire genie. Verbetering der wegen door onkostbaarder middelen. Afschaffing van veel omslagtigs bij de administratie der finantiënoverweging van de behoeften der diplo matic, enz. enz. Al deze en andere punten worden door den schrijver eenigermate omschreven en vervolgens de bezuinigingen nagegaanwelke daarvan het gevolg zouden zijnte zanten zouden deze beloopen f 5,700,000. 's Gravenhage,, den 6 MaartMen verneemt dat het te kort oer den jare 1842 thans opgegeven is te bedragen ruim 9 millioenen dat de bezuiniging die de Minister berekent uit de heden voorgestelde rente-vermindering tot stand te orengenomstreeks twee millioenen zal beloopen. Bij besluit van 4 Maart, heeft Z. M. aan J. H. Licbertop deszelfs verzoek'eervol ontslag ver leend als Secretaris der commissie van Landbouw in Zeeland, en in deszelfs plaats benoemd, mr. W P. Viste Middelburg. In de Javasche Couranten leest men de volgende be rieten Van Poerwakarta fresidentie Krawang) wordt ge meld, dat op der 20 October 11., des namiddags ten 2 ure; in bet district Tagalwaroe een buitengewoon zware storm beeft gewoeddie vergezeld was van omvt 'er en hevige regen en hagelbuijen. Bij dien storm zijn ter genoemde plaats ingestort57 huizen 34 loemboengs en n karbouw kralen terwijl ver scheiden klapper hoornen uit den grond werden gerukt en een karbouw door den bliksem is gedood. Er zijn eene menigte hagelsteenen gevallen die de groot te hadden van kleine duiven-eijereh. Gelukkig heeft men bij deze gelegenheid geene menschenlevens te be treuren gehad. Utrecht, den 6 Maart. Met genoegen vernemen wijdar in den loop dezer maandvan vvegc de Utrechtsche afdeeling der MaatschappijTot Nut van 't Algemeen, eene hulde zal worden gebragt aan de nagedachtenis van de verdienstelijke Pet rotte lla Mocnsen dat bij die gelegenheid, het woord zal worden gevoerd door haren veeljarigen vriend den Wel Eerw. Heer J. Decker Zimmermanin de Evang. Lutlwrsche Kerk alhier. Kampen, den 4 Maart. De verschrikkelijke voor vallen der verbranding van kleine kinderen die door zorgeloosheid zonder opzigt in de nabijheid van vuur gelaten werden, komen hier te lande en elders zoo menigvuldig voor, dat de vermelding als nieuwsberigt bijna aile belang verliest. Als herinnering en waar schuwing zij echter weder verhaaldhoe in Bretagne' een klein meisje, dat nevens een jongetje, beide sc.iolieren eencr ruim tachtigjarige vrouw, na afloop van den schooltijd, tot dat zij naar huis gehaald zou den wordenalleen in de schoolkamer gebleven was aldaar onder bet spelen hare kleederen in brand gezet tn zich zoodanig beschadigd heeft, dat zij kort daar na overleden is. Het knaapje had eerst getracht de vlam te doovenmaar daarin niet kunnende slagen rn halfverstikt van den rook was hit in een' hoek gekropen en had uit al zijne magt beginnen te schreeu wen. Dit had echter de scboolmatvesdie zich te slapen had gezetniet gewektlieden van buiten door net gerucht in huisgeroepen hebben het vuur gebluschtdoch, helaas! te laat voor de arme kleine. Besturen en QbmintsfVAiteu. BefecnbmftifTOfg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der En op dat niemand hieromtrent onwetendheid voor* wende., zal deze worden afgekondigd en aangeplakt alotnme waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Góes den 4 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Bij afwezigheid van den Burgemeester. De Wethouder J. KAKEBEEKE. Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. DE F OU IV, Jz. ALLERLEI.' Ter aanvulling van het gestelde in ons No. 10 aangaande .Petronella Moens dientdat deze vrouw geboren is te Kubaart in Vriesland, en dat zij niet, zoo als sommige meenen blind geboren, maar op vijfjarigen leeftijd ten gevolge der kinderziekte blind geworden is. Op eenige Academische inrigtingen en bezoldigingen is door het Gouvernement bezuiniging ingevoerd. Sommige dingen, welke nog al geld kosteden, zijn afgeschaft, als het uitgeven der Academische Jaarboe ken en het uitschrijven van Prijsvragenwaardoor medailles en de kosten van uitgeven det antwoorden worden uitgehaald. Op eene andere wijze, hopen wij echterdat sommige Academische stukkenbijzonder redevoeringenpubliek zullen worden. Het afschaffen van prijsnitschrijvingen doet aan de wetenschap geen nadeel. Men heeft wel eens gezegd dat in Nederland vele Academische dissertation zeer goed waren maar, dat men het niet van de meeste met goud bekroonde stukken zeggen kan. Tot gedeeltelijke' vervanging van de afgeschafte beurzen zullen echter de inkomsten der Vicarijtn en benefieten ad Studia worden aange wend. Wij zijn verlangend hieromtrent de nadere bepalingen te weten. Ook is het Aihenaum van Franeker opgeheven. Wij hebben in de Vlissingsche Courant van den 4 dezer een ingezonden artikel over het regt van Succes sie in de regte lijn aangetroffen waarin wij geheel en al den gewonen gematigden toon misten, waardoor de artikelen van dat blad zich anders in den regelbij zonder in dc laatste jarenkenmerkten. De 197 leden die tegen het ministerie in Frankrijk gestemd hebben, verdeelt men onder de volgende par tijen Oppositie Odilön Barrot (Gauche) 80 st. Gematigde oppositie Ganneron (Centre Gauche) 55 Thitrspartij Dufaure (Reanion Dufaure) 20 Legitimisten Berry er (Reunion Berry er) 15 Radicalen (Extréme Gauche27 te zamen197 Men leest in een met kennis van zaken geschreven^ artikel van het Ncdcrlandsch Nieuwsblad van 1 dezer, getiteld Nationale verdediging van Neêrlands grond gebied naar de Industrie van het Handelsbladon der anderen het volgende: i Reeds voor lange jaren was de scherpe krijgskundige blik van onzen tegenwoordigen Koning op dit gewig- t'g onderwerp gevestigd, en had Zijn helder oog het j. kardinale punt, bet plegtanker van Neêrlands redding I in den nood, duidelijk ontwaard. Menigmaal'heeft Hij rusteloos en door geene venpoeijenis of hét ruwste we der afgeschikt, achttien uren van de vierentwintig tc paard doorgebragtom op het terrein zelf, onze bo demgesteldheid en de diepte onze rivieren, in alle jaar getijden te onderzoekente bestuderen en te leeren kennen. De vruchten van 's Vorsten langdurige en hoogstgewigtige waarnemingen zijn door Hem met eigen hand opgeteekend in 's Rijks archieven aanwe zig, en zullen eenmaal aan onze naneven een bewijs te meer leveren, hoe des grooten Zwijgers liefde voor den geboortegrond met den diepen Veldheers blik van Maurits en Fredrik Hendrik in Koning Willem lï vereenigd waren. Het geconcentreerde stelsel bestaat hierindat men niet hardnekkig een en verwijderden post tracht te be houden, die men, in het uiterste, met geene moge lijkheid tegen een en overmagtigen vijand behouden kan; en daardoor onze beperkte magt op eene al te groote uitgestrektheid gronds verbrokkelt, zich op alle punten zwak maakt en gevaar loopt van onze binnen-fron- tiervan onzen hartader afgesneden te worden. Doch de bestaande verwijderde vastigheden behoort men daarom niet te verlaten of te sloopen. De eenvoudigste ringmuur, de geringste borstweringen of grachten, al kunnen zij den vijand ook slechts eenige uren ophou den behooren zorgvuldig bewaard en onderhouden te worden en wij meenen te weten dat aan de heillooze zucht van verscheidene plaatselijke besturenom de wallen hunner stedenals behoorende deze niet meer tot het groote vesting-systeem van ons land af te bre ken en in lustwaranden te herscheppen, door de tegen woordige Regering paal en perk zal gesteld worden.(*) Wat de zwakste bolwerken door dappere burgers verdedigdvermogen tegen eenen tiendubbelen vijand leert onsonder anderende verdediging van het dorp Nieuwkoopvan de Ommerschans en van Aar denburg, in den oorlog van 1672. Dit is daarenboven zekerdat een 5 leger met veel meer gerustheid en kans van te slagen den vijand stout onder de oogen kan tredenen beproeven hem het eene of andere gewest te doen ontruimenwanneer het zeker iszichin geval van nederlaagop een geducht binnen-frontier te kunnen terugtrekken. In ons No. 17kolom 1 regel 2 van onderen staatkunnen lees kennen. Qibueviettticu. Le Sieur BRUNEL se rendra Goesle 10 Mars i 1' Hotel Le Soutcrstuin. Avec un Assortiment de FERRUQUES et TOU PETS en TULLE CHÉVELU Nouveaux genres de TOUPETS ARTIFICIELS BANDAUXTOURS en TULLE CHÉVELU Anglaise, BERTESCOIF FURES de Dames a 50 Cents, Assortiment de PAR FUMERIES BROSSERIES Objcts de TOILET- TE des premières Maison de Paris. V De ondergetekende heeft de eer hare Begun" stigers te berigten dat bij haar in voorraad isdiverse Soorten van MEUBELPAPIEREN naar de teatste Modellen, benevens SCHOORSTEENSTUKKEN; beveelt zich in ieders gunst. Wed. J. REIJNDERS. IV OPENBARE VERKOOP ING. Op Zaturdag den 25 Maart 1843, des Avonds te 7 uren in het Logement de Korenbeurs le Goes van 1. Eene Portie AMBACHTS in Hoedekenskerke Oosteinde en Vinningeter grootte van 333 Bun ders so Roeden58 Ellen. 2. Een STAL en ERVE, staande en gelegen in het Ossenhoofdstraatje te Goes Letter D. No. in, Sectie D. No. 674., aankomende den Heer J. D. SOMER. 3. Een Hecht, Sterk en Welbetimmerd WOON HUIS en ERVEstaande en gelegen op de Beestenmarkt te GoesD.No. 120, SectieD. No. 668, aankomende P. L. VAN POTTEL- m BERG HE Information zijn te bekomen ten kantore van den Notaris A. SMALLEGANGE te Goes. Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon. sta n GOES er ressorte van dien maken bij deze aan alle Ingezetenen dezer Stad en]Gemeente bekend: Dat het Suppletoir Kohier Litt. A. No. 6. der Per sonele Belasting over het Dienstjaar 1842, op den i7 Februarij jongstleden door Zijne Excellentie den Staats raad Gouverneur dezer Provincie Executoir verklaard op heden ter invordering aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen gezonden is. Zullende dus een iegelijk na bekomene Kennisgeving van zijnen aanslag verpligt zijn, dien, overeenkomstig de bepalingen der Wette voldoen; op strafte van anderzins daartoe te zullen wor den gedwongen. Terwijl die genen welke hun Aan slag Biljet niet zullen ontvangen hebben zich van een dubbeld van hetzelve kosteloos ten kantore des Ontvan gers zullen kunnen voorzienen zij die zouden ver- meenen dat de aanslag niet overeenkomstig is met hunne opgave of met de plaats gehad hebbende tauxatic., op neming en teiling, zich des wegens schriftelijk, met in achtneming van de voorschriften ten dien aanzien we gens de Directe Belastingen in het algemeen bestaande, door tusr.chenkomst van deu Controleur der divisie, kunnen beklagen. (Ncd. Nieuwsblad.') (Dit is ons eene mystificatie.) Men denke aan Arnhem. Ook Delftzoo gewigtig wegens onze magazijnenbehoorde tegen eenen strooptogt van troepenin Noord-Holland ge land beter gedekt te zijn gebleven. Thans ligt die stad geheel open. (Welk een geluk dat de wallen grachten en poorten van Goes niet geslecht zijn •ftT Tff1 n- li 1 -«2 V BRUNEL 6? ALL AI N, COIFFEURS Langenburgt no. 23 te Middelburg.

Goessche Courant | 1843 | | pagina 2