IV*. 20. Donderdag den O Maart 1843 GOESSC II E COURANT. NIEUWSTIJDING^* SDttiteJcftlattb. Weenen, den 1 Maart. De Bode van Tyrol deelt verscheidene ongelukken mede, door de sneeuwvallen in het gebergte veroorzaakt. In de maand Februarij zijn bij Glanz twee knapen onder een' sneeuwval be graven in Prettau werden verscheidene menschen on der de sneeuw bedolven; behalve eene vrouw, wer den zij echter gered. Een tweede nog grootere sneeuw val sleepte aldaar een geheel huis met zich voort en begroef 7 personen, die hetzelve bewoonden. De dorpbewoners gingen dadelijk aan her werken het gelukte nen4 derzelven .evende van onder de sneeuw te halen. In het dal St. Veit storrte een c/ubbele sneeuwval op eene woning; van de 12 huisbewoners vonden 8 onder de sneeuw hunnen dood. In de ge meente Hopfgartenoverstelpte eene lawine vijf ge bouwen, waarbij 6 menschen het leven verloren. Op de bergen heeft nier. op meer dan ééne' plaats lijken onder de sneeuw gevonden. Londen den i Maart. Gisteren heeft lord Ashly In het Hoogerhuis eene motie gedaandat de regering bij adres verzocht zou worden de geschiktste middelen ter bevordering van godsdienstige en zede lijke opvoeding onder de- arbeidende klasse onverwijld in overweging te nemen. Na over het belang eener goede opvoeding in het algemeen uitgeweid en op de •aterke toeneming der bevolking gewezen te hebben bepaalde hij de aandacht inzonderheid op den staat van onkunde en ongebondenheid, die thans te Man> Chester, Birmingham, Leeds en in andere volkrijke fabrijkstedenvooral onder het opkomend geslacht, heerschte. Dronkenschap vloeken zwerenen er gerlijke onkuischheidnamen, zeide zijn Lórdschap, ónder de jeugd aldaar meer en meerede overhand, ter wijl zij nagenoeg alle kennis van God en diens gebo den mistte. Uit naauwkeurige opgave bleek het, dat voor niet minder dan vijf en twintig millioen pond. stevl. jaarlijks in Engeland voor sterke draken werd uit gegeven terwijl de geneeskundigen getuigden dat de inecste der talrijke gevallen van krankzinnigheid aan onmatigheid in het gebruik daarvan moesten toege schreven werden. Wat hij verlangdeerkende hij dat beduider.de uitgaven zou vereischenmaarals men niets tot voorkoming der misdrijven over bad zou men zich grootere uitgaven tot het strafFen daar van moeten blijven getroosten. De kosten voor een enkelen gevangene waren voldoende om aan honderd kinderen onderwijs te geven. Het geschetste kwaad moest, naar zijne meeniug, groorendeels aan het stel sel van ruiling, aan het betalen der werkloonen in openbare heibergen en aan den slechten staat der wo ningen van de mindere klassen geweten worden. De tegenwoordige staat der zaken kon geen twintig jaren meer voortduren, zonder schokken te weeg te brengen, die de maatschappij met geheele omwerping dreigden. Sir J. Grahamde Secretaris van Staat voor bin- ncnlandsche zakenerkende de waarheid van het treu rig rafcreeldoor lord Ashly opgehangenschonk aan diens motie volle goedkeuring, maar gaf tevens de verblijdende verzekering, dat deze zaak reeds het on derwerp van ernstige overweging bij het gouvernement Pad uitgemaakten verder zou blijven uitmaken. In Schotland waren bereids twee groote normaalscholen opgerigtwelke aan dat landvan lieverledebekwa me onderwijzers schenken zoudenook in Engeland was reeds het een en ander gedaan, hoewel op verre na nog riet in evenredigheid rot de behoefte. Hij zou dus de vereenigmg der parochiën tot vorming van dis- irictscholen voo-- slaanwaarin de eerste plaatswee zen en andere behoeftige kinderenwier ouders hunne toestemming tot dat einde verleendenonderwijs zou den genieten. Met iedere dier scholen zou eene kapel verbonden zijnmet een geestelijke, die.in de liturgie en catechismus der gevestigde Kerk onderwijzen zou ter wijl ook de kinderen van Dissenters in de gelegenheid gesteld zouden worden om van hunne eigene leeraars onderrigt te ontvangen. Voorts behoorde tot zijn plandat geen kind in de fabrijken meer dan zes en een half uur daags zal mogen arbeiden, en dat elk hunner zal verpligt wezen drie uren daags in de school door te brengen. Tot hiertoe moesten de kosten tot oprigting van scholen voor twee derden uit particuliere bijdragen gedekt wordenvoor het vervolg wilde bij dit cp één derde brengenterwijl het verder onderhoud deels door eene geringe bijdrage der ouders zelve, en verder uit eene kleine belasting door de overige leden der parochie te dragen zou wor den goedgemaakt, i Geen kind zou meer tot bijwoning der godsdienstoefeningen van de heerschende Kerk kun nen worden gedwongen. Zoodanige maatregelen meende de minister, zullen voor alle klassen nuttig wezen, en tevens tegen het gevaar van prosehjten makerij beveili gen. In zijne redevoering over dit belangrijk onder, werp legde hij de bekentenis af, dat welligt geene natie van Europa den pligt tot onderwijzing der bevolking zoo zeer verzuimd had als Eugeland. (Dit blijkt uit het bovenstaande.) Nadat ook sir R. Reel het woord gevoerd en aange toond aad waarom de regering haar plan aanvankelijk alken op de steden wilden toepassenis de motie zonder iemands wederzeggen, doorgegaan. Van D. O'Conncl is het eerste deel verschenen van zijn werk:/ A Memoir en Irelandnative and Saxonmet eene opdragt aan Koningin Victoria. Hij verhaalt daarin de geschiedenis van de rampen zijns vaderlands door Britsche onderdrukking. De Sun meent dat dit werk eene buitengewone sensatie zal te weeg brengen. {Ned. Avondblad. Madrid den 26 Februarij. Uit Montevideo schrijft men dat Rosas dagelijks wreeder en onmen» schelijker wordt. Het geschreeuw van Sterven de Franschen en de Engelschen en weg met de constitu tiezijn aan de orde van den dag te Buenos-Aires. Riberdaaan het hoofd van 2000 ruiters, heeft de geheele voorhoede van Oribe, die 3000 man sterk wasen zonder het bevel van Urquizq stondop de vlugt gejaagd en verstrooid. De Spanjaardendie al daar woonachtig zijn, verwachten met ongeduld een conèul van Spanje; men hoopt, dat dit een der eerste gevolgen van het traktaat, tusscheti Spanje en dat land gesloten, zijn zal. Parijs den 3 Maart. De Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft dezer dagen gezegd In plaatsdat onze invloed zoude zijn gezonken is dezelve toegenomen; Frankrijk had voor deszelfs poorten eene geheel tegen hetzelve opgeworpen barri cade, namelijk de Nederlanden; dat rijk is ingestort en een onzijdig, bevriend rijk hebben wij daarvoor in de plaats gekregen. In Zwitserland zijn gunstige daad zaken tot stand gekomen. Wat Spanje betreftwan hope men niet; Frankrijk zal van al hetgeen daar ge- beurd is grootelijks partij trekken. Men ga de wereld rond en overal zal men de staatkunde van Frankrijk sedert het jaar 1830 hooren. roemenenz." (Hit-r uit blijkt, welk eene dwaze staatkunde de mogendhe den volgden, toen zij het rijk der Nederlanden van één lieten scheuren.) Brussel, den 4 Maart. Dingsdag morgen 7 ure ontmoette de diligence van Gend en Loosvan Char leroi naar Bergen rijdendeeen heer en eene dame op één paard gezetenkomende van een bal. Het paard door de diligence verschriktspringt op zijde en werpt beide rijders tegen den grond tusscben de raderen van de diligence. De heer wordt overreden en der dame wordt het regterbeen verbroken. Er is dadelijk een proces-verbaal opgemaaktwaaruit consteertdat dit ongeluk niet aan den conducteur is ct wijten, Te Esquermes is eene kostschool van jonge juffers in een klooster, bekend onder den naam van Man as tére de Notre Dame de la Plainewelke zeer beroemd is. In dit gesticht is eene besmettelijke ziekte {une fibvre typhoïde contaghuseontstaanzoo dat van de 310 personen, die in dat klooster opgesloten warener thans niet meer dan 35 over blijven. Men is het niet eens nopens het getal der overledenen, f dewijl eenige ouders hunne kinderen terug hebben ge haald doch in plaats van hierover te twisten, ware het noodzakelijker, dat het bestuur dat klooster deed onderzoekenom uit de bedomptheid der hokken alwaar zoo vele kinderen op elkander gepakt worden de oorzaak der ziekte te constateren. Den 26 Februarij was de pastoor te Bouffioulx bij een stervende, terwijl de kamer opgepropt vol menschen was, om voor den stervenden te bidden. Deze den geest gegeven hebbende, stort op eens de geheele kamer met pastoorhet lijk al de biddenden de meubels, enz. door elkander in den kelder. De vloer was door de zwaarte gebroken. Men is met eenige wonden en den schrik vrijgekomen. Brussel den 6 Maart. In den schouwburg al hier is Zaturdag 11. een groot gemaskerd bal gehou» den, waarvan de opbrengst over de 10,000 franken beloopen heeft. Een incident zeer pipuant maar ove rigens van zeer slechten smaak heeftzegt het Jour nal du_ Commercetegen middernacht eene groote verwarring in hetzelve gebragt Eenige armzalige pot senmakers hadden goedgevonden de zaal met Cayenne- v peper of Elleborus te bestrooljen hetgene van het orchest af tot aan den Engelen Bak toe, een algemee- nen hoest en een eindelijk niezen veioorzaakt heeft. Men heeft de zaal in alle rigtingen met magt van water moeten doen besproeijen. Alles bereidt zich met de grootste drukte tot het vertrek der stichters van de inrigtingen der Belgische Compagnie van colonisatie. De heer Simons"thans weder geheel en al hersteld, heeft zijne weikzaamhe- den hervat, en de Louisa Maria zal den 6 der loo- pende maand van de reede van Ostende vertrekken, De Theodore zal onmiddeüjk daarna alles voor het ver trek uit de haven van Antwerpen gereed maken. Ten onregte hebben eenige dagbladen beweerd dat de hoof den der dienst voor hunne bedieningen hadden bedankt; geen dézer personen heeft geweigerd de eervolle missie te vervullen, die hun is toevertrouwd, tenzij de ge neesheer Tosquinctaan wien het ministerie de ver gunning slechts heeft willen toestaan met half soldij. Dit is de eenige redendie den heer Tosquinct heeft doen besluiten van eene onderneming af te zien waar voor zichnaar men ons verzekert eene menigte ver zoekers opdoen; de compagnie behoeft slechts te kie zen. Naar hetgeen wij vernomen hebben, zou de benoeming van eenen nieuwen geneesheer reeds ge schied zijn, 's Gravenhage den 5 Maart. Een lid der Tweede Kamer, de Graaf van Rechter enheeft eeu werkje uitgegeven, behelzende Beschouwingen over eene vereenvoudigde Huishouding van staaten de daardoor mogelijke vermindering der uitgavenin ver band niet de aanhangige voordragten van begrooting, benevens voorstellen tot eene verbeterde verdeeling der lasten, tot verügting van de mindere klassen van in gezetenen in dit rijk. Het doel van zijn geschrift is om eendragt te be. vorderendoor aan te toonen datzonder eene ver eenvoudigde huishouding van den staat, 's lands nood zakelijke uitgaven niet kunnen gedekt worden en in groote trekken den weg aan te wijzen, die gevolgd zou moeten worden om die huishouding daar te stelten. Wat de'volksvertegenwoordiging betreftde Schrijver vermeent dat éénc Kamer genoegzaam zou zijnin een klein land als het onze, doch dat, ij. dien men De uitgave dezer Courant geschiedt Maaudags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f f,75 franco per Post/"1,90» Gewone Advertentien worden a o ets. de regel geplaatst Gehoor '6-, Huwejijhs en Doodberigten van 1— 6 re- els ai,io

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1