GOjESSCHE COURANT. DE SCHOOLBODE. een weekbladdat on zes inziens onder eet?e goede Redactie zeer nuttig kan zijn bevat in No. 20 een vertoog getiteldhet Onderwijs in de Bijbelsche Aardrijkskunde op de Scholenwaarin te regt op dit orderwijs in de lagere scholen wordt aangedrongen. In hetzelve wordt gezegd dat men zich in de scholen nut het onderwijs in de bijbelsche geographic te wei nig bezig houdtdat zal willen zeggenook naar des stellers nu citing, dat men bet niet opzettelijk behan delt. Want waar toch bijbelsche geschiedenis, waar mede bijbelsche aardrijkskunde zoo naauw vereenig'd is, wordt behandeld, daar kan de onderwijzer dit niet geheel ter zijde stellenof hij zou zijne taak slccnts ten halve verritten. Het zal daarom door de godsdienst' leeraren bij hun onderwijs in de bijbelsche geschiede nis zekerlijk ook niet mogen verzuimd wordendaar dit wel degelijk tot hunne taak behoort, al worden lij cr r.iet uitdrukkelijk toe geroepenen al rekenen sommigen zich hiervan ontslagen. Veel kan het hen helpen als hunne catechisanten reeds vroeger eenige kennis hiervan gekregen hebben. Doch de schrijver "van het artikel in de Schoolbode drukt zich wat sterk uit, als hij schrijft: dat dc godsdienst-kcrarcn in dit o1>zigt moeien kunnen voortbouwen niet het fonda ment behoeven te leggenomdatindien dit niet of niet goed gelegd ishei verder opgebouwde niet hecht zal kunnen zijn óf dra van zelfs in stortenof lij den ligtsten aanval van buiten te puin ge worpen zal worden. Dit is wat te sterk uitgedrukt, zoo als wij zeidenwant zij kunnen immers ook I fundamenten leggen, of die, welke reeds gelegd maar niet goed zijn afbreken. Daartoe is voor de onderwijzers een goed schoolboek onmisbaar, opdat de leerlingen niet slechts dc togten der Aartsvadersder Israeliten onder Mozes en Josita de rondwandelingen van Jezus en de reizen zijner Apostelen volgen kunnen waarvan slechts de schrijver spreektmaar ook die onder de Rigterenonder de Koningen en bij en na de wederkéering uit Babel enz een schoolboek waarin ook de verschillende gesteldheid des lands in die verschillende tijden wordt aangewezen. De steller van het bewuste artikel in de Schoolbode sghijnt te meer,en dat er voor de geregelde behande ling van dit onderwijsnog geene geschikte handleiding besraat. Wij zouden Z. Ed. echter kunnen verwijzen naai het werkje van P. Weeda Onderwijzer te Zuid- land getiteld: Palestina en deszelfs oude en heden daagse he Bewoners een Leesboek voerde Hoogste Klas se, 2 stukjes met eene kaart; LcijJ.cn Dumortier 1832. Hoewel deze handleiding gene nieuwe bewerking overtollig gemaakt heeft, zoo zou zij evenwel met vrucht kunnen geraadpleegd worden. De steller (it? de Schoolbode) geeft te kennen zijne Jmchten als er geene bekwamer pen zich toe verledig de wel te willen beproeven 01:1 een geschikt school boek voor de Bijbelsche Aardrijkskunde te vervaar digen. Die taak is met zeer gemakkelijk. Er be trekt, niet, doch als hij schoolonderwijzer is, dan zonden wij hem imt zijne eigen: woorden, (waar mede hij op het onderwijs der go !s iienst-leeraren wat te onb'piall doelt.) kunnen zeggen, dat hem tot die taakbij den besten wil ook wel eens de vereischte tijd en gelegenheid zouden kunnen ontbreken. Want niet alle onderwijzers bevinden zich in zulke omstan digheden als de genoemde wiens werkje wij aan haalden. Intusschenwie die taak ook op zich neme hij make gebruikom van gcène werkenvoor ge leerden geschreven te spreken van het uitmuntend werkde Bijbel voor dc Jeugd van onzen van der Palm van de Handleiding bij de kaartuitgegeven bij Maaskamp onder toezigt van Prof. Clarisse van de kaarten van Ds. van Srkden van het leven van Jezus, door Prof. Schrant, van llelons Bede vaart door Straus van Oudere en Nieuwere Reis verhalen door Palestinavan Sc haw en Schubert onder anderen en hij raadplege minstens een der beste handboeken over de Hebreeuwscbe Antiquiteiten. Ook wij gevoelden ons genoopt dit bovenstaande medetedeelen en ook alzoo tot ernstig nadenken over dit punt optcwekken. Wij wenschen van harte dat er een goed Schoolboek over 'de Bijbelsche Aardrijks kunde uitgegeven en daarnaar op de scholen onderwijs mag gegeven vvorden. NIEUWSTIJDINGEN'. Naar men verzekert, hebben de dezer dagen te Karlsruhe plaats gehad hebbende onderhandelingen, wegens het maken van den ijzeren weg van Heidel- btrg over Darmstadt naar Frankfort, een goeden uit slag gehad. Daarentegen heerscht steeds verschil mét de Keur-Hessische regering, omtrent den van Kassei naar Frankfort aan te leggen ijzeren weg. JfYatï&rwfe.. In een bcrigt renfën leest men hcort zeer veel kennis toewant van zulk een boek moeten de fundamenten goed zijn. Wij kunnen den steller die uiet lofwaardigcn ijver zich deze zak aaff uit de vallei van Aran, in de Py- Eene groote ramp heeft de be volking getroffen. Negen muilezeldrijvers met veertien muilezels door verscheidene marskramers vergez ld vertrokken jjaturdag 11.0111 van Ksterry haar de vallei van Aran terug te keeren. Bij den ingang van de Bonne-Aiguc zijn deze muilezeldrijvers met hunnt die ren in de door warrelwinden in beweging gebragté sneeuw, die hen overstelpte, gestikt. Men weet niets van de 'marskramers» maar vreest, dat zij het lot hunner ongelukkige reismakkers hebben gedeeld. De Pyrenëen zijn met eens groote hoeveelheid sneeuw bedekt. Bij plotselingen dooi- zou eene overstrooming te vreezen zijn." Graaf Mold is door aankoop, voor de som van zevenmaalhonderd en vijftigduizend francseigenaar van het prachtig hótel gewordendat door den graaf Lehontijdens hij ambassadeur van België te Parijs was, gekocht en aanmerkelijk verfraaid is, Bcl0ic. Te Binche in Henegouwen zijn 22 smokkelaars doodgeschoten zijnde gedresseerde honden. jfecfrcrlatifojCit- Gewone Advertentien worden a 20 ets tie regel geplaatst Gebe». «e-, Huwelijks en Doodherigten van 1 6 repels a f 1,20 I)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/ 1 go. ■11 1 .t I.. Dp schrijver meentdat tot het eerste te veel tijd vereischt wordt, welke alleen in de School te vinden is. Dit alleen is weder wat te sterk doch wij willen bet gedeeltelijk toegeven. Een onderwijzer, die met de schooluren woekeren wil, die zich in dezelve ge heel aan het onderwijs zijner leerlingen wijdtkan ook zonder schade voor 't overige onderwijs hicroe tijd vindenen zal een nuttig werk doenmaar clan moet het goed gedaan worden. Wij wenschen daarom ook dat de onderwijzers zich dit meer mogen aantrekken want al kunnen de godsdienst-leeraars zeer goed zor gen dat hun onderwijs geene wartaal ishetgeen de schrijver meentdat liet veelal zal zijn, als bet on derwijs in de bijbelsche geographic op de scholen ver-, zuimd is(welk eene wartaal zal dan het onderwijs in de bijbelsche geschiedenis op die scholen zijn!) zoo zal hunne taak gemakkelijker zijn, als zij geene geheel onkundige leerlingen krijgen. Frankfort den 19 Februari]. Uit Rome meldt mendat tusschen den Pausselijken Stoel en liet Rus sische bewind nog altijd gehandeld wordt over de door dat bewind genomene maatregelen jegens de Roomsch Katholieke Kerk en geestelijkheidmaar dat op het intrekken van die verordeningen, en mitsdien ook op het ven ffuien van het geschil geen vooruirzigt schijnt te bestaan. Parijs, den 21 Februari]Vele meenen, dsthet ministerie Guizot ernstig met deszelfs val bedreigd wordt; zeker schijnt het thans, dat.de oppositie, bij de behandeling der geheime fondsen, alles wat in haar vermogen is, zal doen, om dien val te bewerken. Nog altijd wordt de graaf Mold als de opvolger van den heer Guizot genoemd. Reeds oeweren de vrienden van den graaf dat hij van den Koning eenige voorwaar den bedongen heeftop welke hij zich met de zamen- stelling van een nieuw kabinet belasten 'wilde ingeval het tegenwoordige tot aftreding wierd verpligr. Daar toe zou, onderanderèu eene pofriekc amnestie met name die aan Louis Napoleonbehoorenen verder eene belangrijke wijziging in de zoogenaamde Septem- berwetten de vrije doortngt van de bastions der ves tingwerken aan dert kant der hoofdstaden het ope nen van onderhandelingen met Ruslandreft einde tot het sluiten van een of en defensief verbond met die Mogendheid te geraken. (Wij hopen dat Guizot zich zal staande houden.) Brussel, den 23 Februari], De graaf de Merode heeft aan de nieuw te vestigen Belgische kolonie in Guatemala eene fraaije houten kapel voor de uitoefe ning der R. K. eeredienst ten geschenke gegeven,., dies in den tuin van het huis van dien graaf te Brussel voorloopig is opgeslagen. Den 22Sten February is deze kapel met veel plegtigheid door den kardinaal aartsbisschop van Mechelen gewijd. Men merkte daar bij de tegenwoordigheid van een paar soldaten opdie het uniform droegen, hetwelk voor de bezetting der nieuwe kolonie is aangenomen. (De Kapel is reeds ingescheept.) Luik den 7 Februari] Óp twee uren afstands vat* Luik woont een oude schaapherderdie ongehuwd eri eene soort van wijsgeer is. Onlangs werd hem doortus. schenkomst van den minister van1 buiten), zaken kenbaar gemaakt5, dat te Dork in Zevenbergen eene groote er- fenisfaan !iem|vvas te beurt gevallen. De broeder van den schaapherder eer. schrandere bolwas namelijk na zijne ouders door slecht gedrag het leven te hebben j verkortde wijde wereld ingegaanzonder aan de I zijnen immer cenig reeken van leven te hebben gege ven, Daar het hem echter niet aan bekwaamheden of leeizaamheid ontbrak, geraakte hij door een geluk kig toeval als bediende geplaatst in een aanzienlijk koopmansbuis, waar hij zich gedurende eene reeks van 20 jaren zoo oppassend gedroegdat hij einde- Ijk deelgenoot in de affaire werd cnten gevolge van gelukkige spekulatiëneen vermogen van 1,500,000 francs verwierf. De koopman is thans dood en heeft den schaapherder tot algeheelen erfgenram van zijne nalatenschap verklaard. Maar welk een wonder De wijsgeerigc schaapherder wil van het geld niet hoorert spreken en verklaart, dat bet blijven kan, waar het is. Derhalve zou de erfenis aan de armen van Dork vervallen. Als reden van zijne weigering voert hi£ zan: O dat hij geen geld begeert van eenen broeder, die door zijne onbehoorlijke gedragen her leven zijner ouders heeft verkort; 2) dat hij 67 jaren oud is en mitsdien geen genot meer kan hebben van zulk eene wisseling des gcluks; en 3) dat hij op zijnen ouden 1 dag volstrekt geen' lust heeft, om zich met de inning en het beheer des gelds moeite en zorg te veroorza ken. De neven en nichten van den schaapherder wil len nogtans deze redenen niet als geldig erkennen zij hebben alles in het werk gesteld, om den filozoof' in zijn besluit te doen wankelen; doch-aangezien hij heeft verklaard in de zaak der nalatenschap niet slechts niets te willen doenmaar zelfs niets meer van de zelve te willen hoorenzoo hebben de begeerige aan verwanten den wijsgeer voor de regtbank gedaagd. De regtbank van Luik zal thans in deze zonderlinge zaak uitspraak moeten doen. Amsterdam, den 1 Februari]. Alhier is door dg Correctionele Regtbank iemanddie onder den schim van menschlicvendheidvele menschen uit ongelegen heid hielp maar otn ze in grooter nood te storten die met de eene hand uitreiktemaar om met de andere vier voudig terug te nemen, een Woekeraardie menig, maal in zijn eigene zaak deurwaarder en regter was, veroordeeld tot eene geldboete van 900 gulden. Haarlem, den 19 Februari]. Gisteren is op dea ijzeren weg, bij de Vogelenzangeen persoon, welke in den ochtend van dien dag was aangesteld om al laai de sneeuw van den weg op te ruimen door den de

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1