K\ II. Maandag den 6 February GOESSCHE COURANT. JNIEU WSTIJDINGEN# ALLERLEI. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is fj,75. franco per Post/1,50. Gewone Arhprtentien wordeu a 20 ets. de lege] geplaatstCebeeF ie-, Huwelijks en Doodberigieu van 1 6 rebels a /i,2o Londen den 30 January. Het weder blijft zoo ongemeen zacht dat men, in de omstreken dezer hoofd stad den 24 dezer, reeds boonen in het open veld heeft kunnen zaaijeniets dat sedert het jaar 18x9 niet geschied is. In onze dagbladen leest mendat te Tijndrum een geheel huisgezin door de ratten is vergiftigd. Men had de onvoorzigtigheid gehad, op de provisie» kamer kruimels brood met arsenicum gemengd te leg gen om zich van d« ratten te ontdoen. Deze dieren schijnen dit vergift in het meel te hebben laten vallen waarvan men eene[pudding had gemaakt, door Welker gebruik manvrouw en 61 kinderen zijn omgekomen. De dagbladschrijvers willendat de apothekers geen arsenicum en andere vergiften meer zullen mogen ver- koopen dewijl de katten Voldoende zijnom ons van de schadelijke ratten te verlossen. Het is reeds het derde huisgezin in Engeland, hetwelk door rattenver- gift is 'omgekomen. JVaïtfcvgfc» Parijs den 30 January. Voor de regtbank al hier is een regtsgeding van eenen zonderlingen aard aanhangig. Een kweekeling van den beroemden De- larochewas door zijne makkers zoo lang geplaagd en mishandeld, dat bij daardoor krankzinnig werd. Delaroche lijdt hierdoor eene belangrijke schadedaar hij zijn atelier heeft moeten sluiten en zijne scholie renongeveer 200, die hem maandelijks 30 fr. op- bragten heeft moeten laten gaan. Over het algemeen moet in het atelier van dezen kunstenaar eene buiten gewone ruwheid onder de jonge kunstenaars geheerscht hebben. 's Gravenhage den 1 February. In de zitting met gestoten deuren van de Tweede-Kamer der Staten Generaalvan heden avonds is het ontwerp van wet t houdende goedkeuring van het den 5den Novem ber 184a tusschen de Nederlandsche en Belgische gevolmagtigden te 's Gravenhage gesloten verdrag aangenomen, met eene meerderheid van 38 tegen 18 stemmenen is dat ontwerp aan de Eerste Kamer verzonden. 's Gravenhage den 4 February. De Eerste j Kamer der Staten Generaal heeft, in hare Zitting van 'j Heden aangenomen het Ontwerp van Wet, houdende goedkeuring van het, den 5 November 1842, tusschen i de Nederlandsche en Belgische Gevolmagtigdente j 'sGravenhage gesloten Verdrag, waarvan de Ratifica- I tienden 5 dezer moeren uitgewisseld worden. Men verzekert hier vrij algemeen, dat Zijne Exc. de Baron Huissen van Kattendijkezijn ontslag als Minister van Buitenlandsche Zaken aan Zijne Ma jesteit heeft aangeboden. De Augb. Allg. Zeitung erkent, dat Hollands innige vcrecniging eenmaal geducht voor Düitschland worden kan. Amsterdam den 3 February. Onze lezers her inneren zich waarschijnlijk nog het door ons medege deelde berigt, omtrent hetkomplot aar. boord van het Amerikaansche schip Somersde strafvoltrekking aan rii- drie voornaamste, hoofden, van hetzelve, en het te Niiuw-York voor eenen maritimen krijgsraad geroepen zfn van den Kapitein Mackensie om zich te verant woorden, in hoe verre nooddwang 5 hem tot etne zoo strenge en zoo spoedige executie gedwongen mogt hebben, of in hoe verre hij zijne magt als scheeps» bevelhebber te buiten gegaan mogt zijn. Volgens de jongste uit Niedw-York ontvangen berigten van den I 8 Januarij 11. was dit regtsgeding, ofschoon hetzelve 1 rctcs de negende zitting telde, alstoen nog niet af- j gelcopeii. De zaak scheen evenwel zeer ten voordeele van ge noemden kapitein te staanwant nagenoeg al de ver klaringen der tot de ekwipaadje behoord hebbende ge tuigen kwamen, hierin overeendatzoo er met de strafvoltrekking aan den jeugdigen Spencer en zijne beide medepligtigen langer i gedraald ware geworden er groot gevaar geweest zoude zijndat hunne min dere eedgenooten hen bevrijd en hét komplot volvoerd zonden hebben. Het geding kon nog ettelijke dagen duren. Goes den 1 February. Heden is de 35 verjaar- dag van H. K. H. Prinses Louisa Augusta W'tlhel mina Amelia van Fruissenop de gewone wijze gc vierd. Goes den 6 February. In onderscheidene nieuws bladen vindt men opgaven als van Eenden, welke reeds eijeren leggen en van andere vogels die broeijen.Al - hier is een duiventil in de openlucht, wier bewoners den ganschen winter door gebroeid en hunne jongen opgekweekt hebben en het nog doen. Ifrcstuvm JCU Qfcminiölratmu Ihifrltcatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dien, brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden Dat de beschrijving voor de Stedelijke Belasting op de HONDENvoor het loopende jaar 1843 afgeloo- pen en dien conform het Kohier opgemaakt is alsmede dat hetzelve, ter voldoening aan liet bepaalde bij Art. Twee van het Reglement, door den Raad dezer Stad vastgesteld d,en 9 April 1830, en goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit van den 5 Augustus daaraanvolgende No. 11., van heden af gedurende veertien dagen, in den Voormiddagter Stads-Griffie ter visie zal liggen ten einde ieder Belastingschuldige in de gelegenheid te Stellenom zijne reclamesgedurende deze veertien dagen aan den Stedelijken Raad in te dienen. Wordende een iegelijk die bij deze Beschrijving mogt zijn overgeslagen aangemaand, om zich dien tijd te nutte te maken, tot het doen van zijne aangifte ten Kantore van den Ontvanger der Stedelijke Belastingen zoo en gelijk in meergemeld Art. 2, van het Regle ment is voorgeschreven. Terwijl de Ingezetenen te dezer gelegenheid worden herinnerd aan de bepalingen van Art. 5. des meerge- waagden Reglements Dat die gene welke na den af loop der beschrijving een of meer blonden zal willen houden boven die waarvoor liij beschreven is daar van insgelijks schriftelijk aangifte zal moeten doen, ten Kantore van voornoemden Ontvanger," E11 ten einde een ieder hiervan kennis dragezal deze worden geaffigeerd en geplaatst in dezer Stads courant. Gedaan ten Stadhuize van Goesden 4 Februari] 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1 J. H. VERSCHOORvan Nisse. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads-Secretaris L. DE F OU VV, Jz. De Vlissingsche Courant van 1 Februari] geeft Ren antwoord aan de Arnhemsche Courantop hare vraag: Zou de Vlissingsche Courant nu inderdaad mints* tcricël geworden zijn De Vlissingsche Courant betreurt hetdat de Am* 1 hemsche Courant ten haren opzigte niet ter goeder trouw te werk gaat. Dit zal dezulken ergerendie meenendat de Arnhemsche Courant altijd ter goeder trouw te werk gaatterwijl zij anderentegen wie i hare oppositie gerigt is van kwade trouw beschuldigt. Het zal echter weder anderen niet bevreemdenen velen zullen welde bewering der Vlissingsche Courant niet voor ongerijmd houden. Maar of de Arnhemsche Courant de Vlissingsche nu niet met dezelfde munt zal betalen, betwijfelen wij niet. Iutussehen komt het antwoord der Vlisstngtche Courantnadat zij ge* zegd heeft nimmer gevreesd te hebben ministerieel te worden genoemdeigenlijk daarop neerdat zij altijd ministerieel is geweestdat zij zoo wel de vroegere ministers van Doorn en van Maanen als de latere Schimmclpcnninckvan Hallen Radiussen in bescherming genomen heeft. Wat zijn dus de lieden dom geweest, die baar immer voor niet ministerieel hebben gehouden, die haar onder de oppositiebla den telden! Zij zegt wel verre, dat de A, C, ons het woord ministerieel tot een schrikbeeld zou kunnen1 doer, strekken, zullen wij er ons door vèioej'd rekenenwanneer wij slechts da&r de ministeriele han delingen verdedigen en ondersteunenwaar deze zulks verdienene.n behoevend En eindigt; „ten slotte geeft de A. C. de hoop te kennendat zij overtuigd zal wordendat 'wij niet ministerieel geworden zijnen dat wij onze vroegere beginselen getrouw, ons van dien blaam zullen zuiveren.'* Wij antwoorden hierop dat het juist de getrouw heid is aan onze vroegere beginselen, welke ons op» permagtig dwingt, om dkkr ministerieel te zijnwaar wij uit overtuiging tot het besluit komendat de Mi nisters zooveel hun de omstandigheden veroorloven (en meer kunnen ook anderen niet,) het geluk en den voorspoed van land en volk trachten te bevorderen," De grootste dagbladen der geheele wereld worden in de Noord-Amerikaansche staten uitgegeven. Met elk jaar worden dezelve reusachtiger en de uitgebreid heid van sommige grenst aan 't ongeloofelijke. On langs zijn weder twee nieuwe couranten in 'tlicht vet schenen. De eene is gedrukt op papier van twee Ne- derl. el lang en anderhalf el breed, In achten gevou wen heeft dit blad 16 zijden ieder ia kolommen met 500 regels op ieder kolom. Dat is echter 5 nog he' grootste der bladen niet. want het wordt door eer» mededinger ter dubbele grootte overtroffen, dat is een blad van vier el lang en drie el breedtellende 32 zij den 384 kolommen192,000 regels en 9,024,000 letters. Om zich een denkbeeld van de kolossale op pervlakte dezer courant te maken, moet men weten dat ieder nommer zoo veel stof bevat als 30 gewone 8 boekdeelen. De inhoud van vier jaargangen eener onzer gewone Couranten staat naauwelijks gelijk met dien vau een enkel nommer van dit monrterbladhetwelk oni de 14 dagen uitkomt, en waaraan ten minste 30 mant werk zou hebben om 'tin eenen dag door te-lez'en, In 't mengelwerk vindt inen reisbeschrijvingen en ro mans die drie of vier boekdeelen zouden beslaande Ilias en de Odyssea zonden te zamen geen vijf blad» zijden uitmaken; vier nommers kunnen al de romans van Walter Scott bevatten. In een der oorlogen tegen Napoleon geraakten een Engelsch en een Pruisch officier in hevigen twist waarvan het gevolg eene uitdaging op leven en dooi was. Beiden kwamen echter dadelijk overeendat dit tweegevecht niet dan na het sluiten van den vrede zou plaats grijpen, dewijl gedurende den oorlog hun va derland alleen regt op hunne diensten en hun leven had. Dadelijk na den vrede ontving de Pruis een brief van den Engelschman met verzoek dag uur en plaats voor bun tweegevecht te bepalen. Dit geschie de en de Pruis verscheen op den bestemden dag ter plaatse, een weinig vroeger echter dan bepaald was. De Engelschman was er nog niet, doch stipt op het bestemde uur kwam zijn rijtuig aanrijden waarin ech ter niet hij maar zijne twee bedienden zaten welks aan den Pruissischen officier een brief ter haud su 1» den van den volgenden inhoud Mijn héér en Kameraad De dag en het uur nadert, waarin wij, volg n afspraakonze zaakals mannen van eerop dood en leven zullen beslissen, Ik heb echter vernomen dat gij een zeer bekwaam schutter met de pistool zyr en twijfel dus niet, of gij, wien het eerste schot toe komt; zult mij 0den korten afstand dadelijk doo i- schieten, Hiervan houd ik mij overtuigd, maar n-

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1