N\ 2. Donderdag den 5 Januarij GOESSCHE COURANT.i lie ,-S. 1 NIEUWSTIJDINGEN. CngcUnb. Zie hier de zaak. In 1827 werden er in den omtrek van bet stadje Martres, twaalf mijlen van Toulouse gelegen, opgra vingen gedaandie ten gevolge hadden het vinden van een" standbeeld van Jupiter Scrapisvan onderschei dene brokken bas reliefs en een aantal kapiteelenbe nevens van een zestigtal borstbeelden van Keizers en Keizerinnenin overheerlijk Italiaansch marmer. Die borstbeelden zijn over het algemeen zeer fraai en in uitmuntenden stijl bewerktmaar behalve een enkel Venus-beeld, hetwelk er ongeschonden is afgekomen, hebben al de overige, de \Titussende Marcus-Jure- liussende Hgrippinas de Mcssalinas enz., allen derzelver neuzen bij de opgravingen te Martres vcrlo- - renNero zelf, heeft er den zijnen moeten achter laten. De nninicipalireit van Toulouse heeft al die oudhe den voor het museum harcr stad aangekochtmaar te vens in overweging nemende dat de Keizerlijke waar digheid te zeer verkleind werd door het beroofd we zen van de midden verhevendheid., die tot hetdaarstel- len var, een welgevormd menschelijk gelaat zoo onmis baar iszoo heeft dezelve het herstellen der verloren neuzen gelast en daarroc eene somma van 400 franken dat is ttrsschen de zes en zeven franken per neusbe stemd. - Men heeft een' jong beeldhouwer gevonden die het werk voor de daartoe gestelde som heeft aangenomen. Het werk was niet gemakkelijk en de kunstenaar heeft er zich talentvol van gekwetenmaar het geld was gering en voor hetzelve was het hem onmogelijk Car- rarisch marmer te doen overkomenhetwelk met het oorspronkelijke marmer in volle overeenstemming zou zijn. Hij wist alzoo ge en en beteren raad, dan zijne toevlugt te nemen tot het marmer, waaruit de orna menten van zijnen schoorsteen bestondenen hetwelk uit de mijnen van Orthez getrokken was. Maar bet Italiaansclie marmer is van. een helder doorschijnend wit, en het Pyrenesche is dof rozenkleurig. Het ge volg van het aanzetten van deze dof-rozenkleurige muzen,-aan de helder wit marmeren koppen der zes tig keizerS cn keizerinnendie in het museum van Toulouse staan te pronken, is geweest van aan deze majesteiten het aanzien te geven van te sterke bernin- naren van brandewijn iets hetwelk den enkelen Vi- tellius niet kwalijk staat. De municipaliteit van Toulouse schijnt niet ongene- genzich dit bewijsdat de matigheids-genootschap» f pen ten tijde dier keizers en keizerinnen/nog niet be- stondenof dat zij voor het minst er geene leden van j waren te getroostenmaar het kunstminnend publiek neemt er geen genoegen medeen dringt er op aan dat de kunstenaar tot het leveren van blanke neuzen gedagvaard zal worden. -Het Journal de V Ain bevat het volgend be langhebbend verhaal. Den 25 December 11. had een iS jarig meisje, met name Descher die bij haren vader, gendarme te Bre» nod, woonachtig was, zich op weg naar Nantua be geven om hare zuster te gaan bezoeken. Door het gebergte van Bugcy terugkerende, geraakte zij, op de hoogte van den Mon.t-d'Ain, van den weg en ver doolde zijbij den door eenen 7.waren mist vererger den donker in het wond. Ongelukkig boven op eenen steenrots geraakt zijnde, stortte zij van rots tot rots, de ecu van 18, de ander van 12 meters hoogte, ter nederblijvende eindelijk rusten op een punt waar zij geencn stap konde wagen, zonder het uiterst gevaar van in eenen afgrond te storten. Haar angstge schreeuw werd den gauschen nacht door in het dorp van Neijrolles gehoord en de ingezetenen daden al het mogelijke om haar hulp te doen geworden. Het moe tende opgevenhierin gedurende den nacht te slagen ontstaken zij vurenom haar ten minste kennis te ge ven dat hare noodstem gehoord was en men haar niet zou verlaten. Bij het aanbreken van den dag verscheen ook de maive van Neijrolles daar ter plaatse en voerde men ladders en touwen aan. Meer dan 150 personen be toonden zich bereidmet eigen lijfsgevaarhet uiter ste te wagen èèrst na twee uren arbeids en zwoegens met klimmen van rots tot rots, gelukte het aan vier kloeke borstenhaar zoo ver te naderendat een hunner zich, met touwen onder de armen tot baar kon laten afzakken. Hij vond haar wonderdadig be houden en zonder ander letsel dan' eenige ligte kneu zingen. Door hare redders opgehaald, hebben deze het genoegen mogen smakenhaar aan hare beangste ouders terug te geven. Ik gevoel mij gelukkig mij op nieuw te kunnen kwijten van de zoo eervolle taakaan II. M. de hulde en de wenschen van het corps diplomatique aan te bieden. Eene smartelijke herinnering knoopt zich aan het thans voleindigde jaar. Te midden van zoo vele droef heid heeft de Voorzienigheid aan U. M. gegronde re denen gegeven van blijdschap en hoop aan het land waarborgen van orde en bestendigheid. Wij vereenigen ons hartelijk Siremet de gevoelens waarvan gij bij eene zoo smartelijke gebeurtenis van alle zijden dc troostrijke betuiging hebt ontvangen. Gelief hiervan de eerbiedige verzekering aan te nemen, mitsgaders onze wenschen voor uw geluk en dat uwer doonuchte familie. De vrede die zoo gelukkiglijk besMat en welks lïand- having hel voorwerp is der zorg van alle kabinetten bevestigt zich door zijn voortdurend bestaan zelfs, want eiken dag leert" men zijnen wèldadigen invloed J meer naar waarde schatten. Moge hij voortdurend het j erfdeel zijn van Europa cn Frankrijk gedurende vele jaren onder de regering van U. M. in denzelven deelen. De Koning heeft hierop geantwoord i Levendig ben ik getroffen geworden door het aan- 'deel dat alie souvereinen die gij bij mij vertegenwoor- digtgenomen hebbenin het ontzettend verlies dat I ik geleden heb en ik maak van deze gelegenheid ge- bruik om hen op iücuvv te betuigen op hoe hoogen prijs ik de bewijzen stel, die zij mij daarvan hebben gegeven. Indian er eenigen troost voor mij en de mijnen te vinden warezouden wij dien zoeken in de blijken van deelneming welke ons door geheel Frank rijk zijn geboden geworden, en in het algemeen ge voel dat zich overal heeft geopenbaard ten einde de gevolgen te voorkomen welke onze ramp in de toe komst konde doen duchten. Alles schenkt mij het ver trouwen dat de Voorzienigheid zal voortgaan met onze gemeenschappelijke pogingen te zegenen ten einde de rust der wereld niet gestoord worde en het behoud van den algemeene vrede worde verzekerd door de voortduring der goede verstandhouding, die zoo ge lukkig tusschen alle de mogendheden plaats neefr. Ik ben zeer gevoelig over de wenschen welke gij mij in naam van het corps diplomatique aanbiedt. Ik bedank u voor dezelve in naam der' Koningin cn van alle de mijnenmet genoegen steeds ontvang ik die door uwe tusschenkomst. 's Gravenhage den 5 3 Januarij. Men schrijft uit West Zaandam van den 2 dezer: Sedert eenigen tijd had men, bij den kerktoren alhier, die, ofschoon voor verscheidene eeuwen ge sticht," het voorkomen had van eene vvenschelijké hechtheid op te leveren eene ontzetting waargenomen, welke aan niets anders, dan aan eene afwijking der grondvesten konde worden toegeschreven. Men heeft getracht daarin dadelijk, en zoo goed mogelijk, te voorzien; doch dit heeft niet belet, dat deze toren gisteren in .den vroegen ochtend, omstreeks half-zes urevoorover is gevallen en een huismet man vrouw, vijf kinderen en een knecht daarinheeft ver pletterd De kerk heeft, bij dit treurig onheil, wei nig geledendoch het armhuis schijnt nog al bescha digd te zijn geworden. In de Ilaarïemsche Courant leest men: De aangewende pogingenwaaryan wij voor eeni gen tijd melding maakten, om aan lieden, dien het aan gelegenheid tot werken ontbreektgedurende het winter saizoen arbeid en mitsdien eenige middelen van bestian te verschaffen en wel door het vervaardigen van eenen goeden rijweg in de Groote Dreef van bet Haarlemmer-Hout, zijn geenszins vruchteloos geweest. Door de bijdragen van vele der gegoede ingezetenen dezer stad, alsmede van eenige elders gevestigde be woners van de nabijgelegene lusthoven zijn de ont werpers der onderneming in staat gesteld geworden om tot de uitvoering van het in meer dan een opzigt nuttige plan over te gaanen reeds gedurende eenige weken worden de werkzaamheden door een veertigtal werklielen, allen huisvaders van meer of minder tal rijke gezinnen, geregeld voortgezet. Naar men ver neemt zal het bedrag der giften het vervaardigen van den bedoelden rijwijg tot bij de grensscheiding van het grondgebied der stad veroorloven." (Mogt men zoo hier eens de wallen en schansen slechten. Dit zou aan velen gedurende vele winters werk en ook in de gevolgen wel eenig voordeel geven, Eene negotiate zou hiertoe welligt bijval' vinden.) Bij een onlangs door Z. M. den Koning der Nederlanden genomen besluit is de heer Nicrstrasz op nieuw benoemd tot burgemeester der stad Maastricht» Alzoo is de Kathólijko stad Maastricht op nieuw onderworpen aan het bestuur van een' Protestant." Wij antwoorden op onze beurt aan den Indfyendanft De uitgave «leze»' Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f i,75 franco per F'ost/T 90 Gewone Adverleniien worden a 20 ets. de regel geplaatstGeboov- e- Huwelijks en Doodherigten van j 6 regels a f 1,20 Londen den 31 December. Het stedelijk bestuur der stad Paisley, waar ruim 11,000 armen in de diepste ellende smachten en in den volsten zin des woord ver hongeren moeten, als zij niet ondersteund worden heeft, gelijk men weet, aan de regering verklaard, dat de verstrekte hulp bij lange na niet meer toereikende tv as en zij dus geen borg wilde blijven voor gevvelda- dige uitbarstingen van den algemeenen nood, zoo uit Londen geene aanzienlijke sommen ter ondersteuning gezonden werden. De minister van binn. zaken beeft hkrop geantwoord, dat de stad Paisley, welke alleen uit bet hulpfonds van fabrijkanten in Londen 12,000 P. S. ontvangen bad, op geene toelagen uit Londen meer rekenen moést, er bijvoegende, dat de gegoeden in Paisley wel zouden doenal hunne krachten in te spannenom zelve in den ergst* n nood te voorzien. Tegelijk werd te kennen gegeven, dat voortaan dooi de Londensche maatschappij tot onderstand slechts 200 P. S. wekelijks kon worden verstrekt. Men heeft dien tengevolge aan de armen dezer stad te kennen gege ven, dat van de regering geene hulp te wachten was en zij er dus op rekenen moestenvan het stedelijke Commité slechts de helft der tot hiertoe ontvangene ondersteuning te zullen bekomen. Men ziet met zorg de bijna onvermijdelijke gevolgen te gemoer, welke de vertwijfeling van zoo vele duizenden ten gevolge moet hebben. Parijs den 31 December. Het is wel mogelijk dat de ngtbanken van Toulouse eerlang een proces over zestig neuzen te behandelen zullen hebben. Parijs, den 1 Januarij. Bij gelegenheid van de receptie door den Koning op den eersten dag van het jaarheeft de ambassadeur 'van Sardiniëde marquis j de Brignole-Saleuit naam van het corps diplomatique de navolgende rede uitgesproken Sire Eindhoven den a6 December. Gisteren is al hier per gewone correspondentie door de marechaus see in bet huis van arre.st overgebragtom verder te worden getransporteerd naar Haarlemten einde aldaar ter dispositie van den Auditeur-militair te worden ge steld de persoon van Piet er Jan Hubert us Douvcn oud 23 jaren, geboren te Weert, gekleed in vrou- wenkléederenzijnde deze persoon in die kleeding te Roermonde, waar hij zich als dienstmeid schijnt ïe hebben willen verhuren gearresteerd. Dezelve is ver dacht van desertie van bet rtgement zware dragonders, - Het Journal de la IJaye behelst het volgende Men leesr in den Indépendant

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1