GOESSCME den 2 Januarij COUR NT. N°. 1. De uitgave dézer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f franco per ï'ost/i 90 Gewone Ahverteiitien worden h 20 cis, de regel gep IluweiiiliS en Doodberigten van 1 6 reeels K1BÜ WSTIJDlNGEN. ISnol.mb. Petersburg den 17 December. D® minister van iiinr,erlaixischJ zaken maakt onderstand 'bevel van poogtr" hand- tain alle göu vernemeiKshoofden bekend; Ingevolge mijne bemerkingen met betrekking tot een' brandstichter aan Zijne Keizerlijke Majesteit ge daanheeft Z. K. M. goedgevonden te bevelen: Indien de;:e misdadiger van dit feit mogt overtuigd worden, zal bij zonder genade onderworpen worden aan een zcsdubbeld spitsroedenloopentusschen dui zend man sok "atenop bet middaguur en ter plaatse, waar 'bij zijne misdaad pleegde; zullende hierbij de" hoogst mogelijke plcgtige openbaarheid in acht geno men worden. Overleeft hij de te ontvangen - strafzgo zal hij na zijne herstelling geboeid naar Siberie ge voeld en tot dwangarbeid genoodzaakt worden. Vol gens der hoogheid wille,, zal overal dergelijke strafoe- - ftfning gehouden worden, waar brandstichters'-betrapt en van dusdanige misdaden worden overtuigd. Van minderjarige brandstichters echter, zal vooraf aan den keizer mededeeling gedaan wordenvóórdat men hun de gemelde straf aandoet" (K. Z.) Shtifscïtlrmb. Frankfort den 27 December. De jongste be- rigten uit Sicilië houden iu dat de uitbarstingen van den Erna den 6 dezer nog altijd voortduurden en de lava reeds eene streek van acht of tien mijlen afge legd had. In den morgen van den 5 werden te Aquiia verscheidene schokken van aardbeving' gevoeld. De Vesuvine Weef rustig, en liet zelfs geen rook meer uit. Te Napels was het weder ongemeen schoonen de thermometer had eene voor dit jaargetijde buitengewone hoogte bereikr. De gewezen Belgische generaalbaron van der Smissen, verwijlt nog in deze stad. In het laatst der maand November is het aan den hoogleeraar Ennemoserte Munchen, gelukt, twee jonge menschen, die bereids sedert 10 jaren doof warendoor het magnetismus het gehoor terug te geven. In den afgeloopan winter, was het aan ge noemden hoogleeraar zelfs gelukteenen voor onge neeslijk verklaarden krankzinnige, op dezelfde wijze, te genezen., Dussei.dorp den 27 December. Her verschrik kelijke geval teWeiz, waarbij vier Oostenrijkse he hu zaren hunnen ritmeester neergehouwen hebbenom dat hij zulks eenen hunner kameraden gedaan had schijnt maar al te waar te zijn, hoezeer de omstandig heden bijna hadden doen hopen, dat liet zich niet be vestigen zou. De doodstraf-zal over de schuldigen die thans te Wcenen gevangen zitten wel uitgespro ken worden doclp men denktslechts over éénen van hen, namelijk bij loting, en dan rog hoopt men ook voor dezen op eene verandering van straf. Overigens hebben sommige dagbladen de 25 stokslagen, welke de eerste huzaar ontvangen heeft, zonder reden ver dubbeld en tóf 50 gemaakt. Omtrent den brand, welke het Hanoversche vlek Vörden in den nacht van 13 op 14 December getroffen heeft, verneemt men, dat dezelve in eene burg'ervvoning is uitgebersten en bij den toen heer- schenden hevigen zuid-westenwind, in weinig uren tijdshet grootste gedeelte det plaats in de asch gelegd heeft. De kerkde schoolde beide pastoriën en de twee onderwijzers-woningenher raadhuis en 80 hui zen van burgers zijn vernield. Uit dezelve heeft men bijna niets kunnen ïedden. Jfvnnfivvii. Parijs den 27 December- Uit Toulon schrijft men uac aldaar steeds troepen naar Afrika worden in gescheept. De brik le Diaclémc is den 22 met 900 man oneer zeil gegaan welke naar Bona bestemd zijn. Lei., vcrigen dag was de korvet Agatha met 400. man vertrokken. Le tijdingen der expeditie, ouder bevel van den gouverneur-generaal Bugeaudzijn steeds gun stig. Tot nog toe had de colonne geene belangrijke ge vechten te leveren gehad. De uitgaven van het leger van Catalonie beloo- pen reeds anderhalf millioen franken 's maands. Uit dat bedrag heeft de regent aan de.-troepen eene maan- delijksche gratificatie doen toeleggenaan de officie ren van 45 franken en sas de soldaten van 5 franken per hoofd. Deze gratffffiitie is uitbetaaldmaar de gewone soldij'blijft twee uf drie maanden achterstallig. Naardien men echter 'die'/'soldij zal moeten aanzuive-. ren en voortaan een legerdat de eenige waarborg voor de bewaring der goede orde in Spanje, geworden is regelmatig betaald zal moeten worden en de betalin gen buitendien veel aanzienlijker zijn op den voet van oorlogzal men in een en ander niet met minder dan derdehalf millioen,kunnen voorzien. De minister van Finantien ontmoet de grootste moeijelijkheden ojp\ alle behoeften te kunnen bestrijden. Eene depeche van den regent heeft de onmidddijke ontwapening bevolen van twee hataillons der nationale garde te Sevilie. De bando die te dezen aanzien is uitgevaardigdbepaaltdat alle degenen die hunne wapenen niet in den loop van den dag zullen hebben afgegeven behandeld zullen worden als rebellen. Dit is bijna de stijl en dsztlfde vorm van proces als te Barcelonaofschoon de constitutie te Sivilie niet door een decreet tot het stellen der stad in den staat van beleg is geschórt. Eene versterking van troepen is per stoomboot van Cadix afgezonden ter, einde de ontwapening te verzekeren. De regent zal nog eene andere soort van moeijelijk- heid ontmoeten. Naardien het budget slechts is toe- gestaan tot den 31 December en de Cortes zijn ver daagd voor dat zij een niJuw budget voor 1843 kon den aannemenzal de vraag omtrent de wettigheid van. de inning'der fedi=adflk^J»a alle kanten worden opgeworpen en reeds hebben de dagbladen van de op positie den strijd begonnen. Op den 20 December waren de Cortes nog niet bijeengeroepen en men wist nog met welke partij te dezen aanzien door Espartere zoude gekozen worden. De Regent werd 'den 15 te Madrid gewacht zonder praalzonder triomfbogen zonder buitenge wone militaire eskorte, en hij za, binnenkomen, zon der zelf te Barcelona/gbweest te zijn. Deze stad le vert thans eene droevige vertooning op 11a het bom bardement driehonderd gebouwen moeten vernield zijn. De gestrengheid waarmede de tweede stad van Spanje behandeld isboezemt algemeen verontwaardiging en afkeer in; en zijn er echter, die haar verdedigen of verschoonen. Naar het gevoelen van velen konde het sedert jaren geschokte en door innerlijke verdeeldheden verscheurde Spanje niet tot orderust en voorspoed terugkeeren zonder een militair dictatorschapkrach- j tig genoeg0111 ieder verzet tegen orde en wet voor te kontenenwaar het voor den dag treedtte on derdrukken. Espartero heeft dit gedaanen hoe smartelijk zijne handelwijze voor duizenden zij, het doel is bereikt. Hadden zachtere maatregelen den op stand voedsel gegeven en op eene grootere ruimte uit gebreid, men zou hem bij deze uitkomst beschuldigd hebben of van ontijdige toegevendheid of van te groote zwakheiddie de rust vs 11 het geheele land op het spel zette. Er zijn evenwel grenzen aan eene heilzame gestrengheid, en de voortdurende militaire commission die de oproerigen bij honderden vcroordeelenzijn niet geschikt om aan den Regent en zijne handlangers de goede gezindheden der bevolking te verzekeren wat ook de MadridschcCourant zegge over de nood zakelijkheid dat het zwaard der wet zonder onder scheid op het hoofd der schuldigen nederkome. liet Journal des Débatsbevat de navolgende bijzonderheden, betreffende de Marquezas eilanden die wij belangrijk genoeg achten overtcnemen. Men schat de bevolking op ongeveer 20 a 25,000 zielen, die zonder eenigen vorm van gouvernement, hoe ook genaamd leven. Onafhankelijk van elkander, leven de verschillende stammen in den staat van' het natuurregtdat ishet regt van den sterkste. Er be staat bij deze volken slechts een enkele titel van on derscheiding11401 lijk Arike, welken men doorgaans door dien van opperhoofd of koning vertaaltdoch die eigentUjk niets anders schijnt te beteek'ncndan een grondeigenaar. Onder hen vindt men er enkelenwier persoonlijke hoedanigheden of gelukkige oorlogsfeiten hen eenige meerderheid verschaffenen aan deze wordt dan de titel gegeven van Ariki Noui of groot opperhoofd. De inwoners schijnen zonder eenige godsdienst re leven en zich mc geene eeredienst te bemocij'en. Bij hunne feesten zie.- men enkelen evenwel in een zou) derling gewaad, zich aanstellen als hadden zij mgevin' gen en onder het ten uitvoer brengen van dansen en gebaren, die al het aanzien van aanroepingen hebben de oogen hemelwaarts rigten. Deze priesters of too- venaars hebben eenen grooten invloed 9 en verkondigen tabous, of wetten,, even of hun de noodzakelijkheid daarvan waren ingegeven geworden. De eenmaal ver kondigde tabous worden meestal geëerbiedigd 'dezelve zijn als het ware de eenige goddelijk geopenbaarde wet ten. Wanneer zij overtreden worden laat men de zorg om zulks te straffen aan de Godheid over. Het alge meen gevoelen is, dat de overtreders het met den dood moeten bekoopen of met eenige afgrijselijke ziekte als melaatscqheid of dergel ijke|bezocht worden. De ta bous kunnen zich tot alles uitstrekkenals het verbod om dit of dat te doen dit of dat voedsel te gebrui ken of ook zelfs dit of dat aan te raken. Het huwelijk is niet bekend als eene godsdienstige instelling, maar louter als een gebruik, enkel onder worpen aan de vvederzijdsche toestemming, en hoege naamd niet tot duurzaamheidveel min tot getrouw heid verpligtendhet_ ontbindt zich even als het zich knoopt, zonder .de minste formaliteit, met louter we- derzijdsch goedvinden en niet zelden in gevolge den wer,sch van eene enkele der partijen. Sommigen man nen hebben meerdere vrouwen die te zamen leven maar die voorbeelden zijn zeldzaam.terwijl over., her algemeen de vrouwen, met toestemming van den zoo genaamden echtgenootaan meerdere mannen te gelijk toebehooren. Een echtgenoot zou zich al zeer belag- chelijk aanstellen, zoo bij zich verstoord hierover wil de betoonenintegendeel houdt hij zich hierdoor ver eerd, en hoe meer liefde men eene gemalin eene moe der, of eene dochter betoont, hoe meerder beleefd- heidmen eenen man des huizes bewijst. _Niet zelden zelfs wachten de meisjes niet eens tot zij huwbaar zijn, om de moederlijke hut te verlaten meesteressen over zich zelve, gaan zij naar eigen goedvinden leven rot dat zij eindelijk iemand ontmoe ten dien zij de voorkeur geven en die haar echtge noot wil worden. De inboorlingen van de Marquezas-Eilanden zijn bij uitstek op net vermaak gesteld; zij hebben talloozen feestenwaarvan het moeijelijk is den oorsprong na te gaan; dan vereenigen zij zich bij troepen van'vijf tig of zestig in de geraboueerdewaar niet anders dan ingewijden worden toegelatendaar verkiezen zij zich eene vrouw, die de vrouw van allen wordt, en dan geven zij zich over aan alle mogelijke buitensporighe den. Andere keeren scheept het geheele gezelschap zich inom de feesten op de onbewoonde eilanden van den Archipel te gaan vieren.' De vrouwen die tot het bijwonen dier feesten gekozen worden zijn hierop niet weinig grootscli. - Het voornaamste voedsel der bewoners van de Mar- quezas-eilanden bestaat uit bet zoogenaamde popni (een gegesr toebereidsel van den broodplant)uit taro zoete patarenvisch, kokoksnoten en bananen. Den visch eten zij zoo raauw en levendals hij versch uit het water komt: zij beginnin bij der. kop en graat en alles wor.lt verslonden. De Archipel bevat eene menigte wilde zwijnen dit in het gebergte zweevenen er sterk' vermenigvuldi gen; die welke men er vangtworden bewaard voor de feestdagen en toebereid op de gewone wijze van de meeste eilanden van Polynesien. Er wordt name lijk een gat '111 den grond gegravenwaarin stèenen gloeijènd gemaakt en voorts weder met aarde bedekt wordendat is de oven. Het op die wijze toebe reide vleesch is, zegt men, zeer goed van smaak; maar de groote lekkernij voor de inboorlingen is h t menschenvleesch en aan dat der Indianen geven x.ij verre de voorkeur boven dat der blankenhetwelk zij flaauw en onaangenaam vinden. De weinige uitgebreidheid van grond van dien A'

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1