men eerlang ook de afschaffing van het initiatief der kamers vragen." Intusschen blijkt het niet uit de ordonnantie of de nieuwe Ministers van Staat zullen bezoldigd worden. Ook verzekert een dagblad, dat er voorloopig slechts veertien zoodanige mir.is'.ers zullen worden benoemd. Het 61ad voegt er bijdat het van zelve spreektdat alle gewezen ministers die thans tot de oppositie be- hooren, daaronder niet zullen worden begrepen. De ministers van Staat zonden alleen onder de behoudende partij gekozen worden, fBüïgi*. Brussel den 24 December. Op de thans aange- nomene begrooting van binnenlandsche zaken komt een subsidie van 25,000 franken voor het oprigten van een standbeeld van den beroemden kruisvaarder, God fried van Bouillonvoor. De graaf de- Mtrode heeft gezegdpersoonlijk 3000 franken roor dat standbeeld te zullen bijdragen. Deze heeft in de St. Gudule-kerk te Brussel reeds een ■gedenkteeken laten oprigten voor den bij Berchcm in 1830 gesneuvelden Graaf, die, (op het Monument} gezegd wordt voor de vrijheid en de godsdienst zich te hebben opgeofferd. Het nu opterigten standbeeld voor den beroemden kruisvaarder drukt wel Belgischen geest uit. J&efaeylftnbjett» 's Gravenhage den 25 December. De Konink lijke chappij der Wetenschappen te Stokholm heeftonder anderenden franschen minister Guizot tot haar buitenlandsch lid benoemd. Voorts melden de Zvveedschc bladen, dat de beroemde scheikundige Berzelicisdoor het springen van eene rétortebedui dend bezeerd is gewordenechter niet zoodanig dat men daarvan ernstige gevolgen duchtte. (Geen won dus dat er in Engeland zoo vete duizenden jaarlijks hunnen dood vinden door oorzakenwier kracht zij n'.et kennen.) 's Gravenhage den 26 December. Onder de buitenlandsche bijdragen voor de oprigting van een standbeeld van Prins Willem lis voorzeker de rnim- ste die van den graaf de Geervan Leufste, een der v?rmogendste ingezetenen van Zwedenwelke twee malen landmaarschalk was van den Rijksdag; welks geslacht vannederlandschen oorsprong is, en die eene som van f 300 voor dit eerbewijs van den grondleg- gei* van Neêrlands vrijheid heeft aangewezen. Groningen, den 2.6 December. In den namiddag van den 23 dezer is het derdehalfjarig dochtertje van den timmennarsknecht Pi et er Koerswonende aan het Boterdïep alhierop eene noodlottige wijze van het leven beroofd. Demoeder, als naaister, op haar werk b liten 'shuis zijnde, paste de vader op de kinderen. E -ne kleine bestelling van werk noodzaakte hem eenigé oogenbliki pn van huis te gaanhij zette zijn kindje in den t. ristorien verzocht zijne buurvrouwnu tn dan eens te gaan zien. Na bijna een uur afwezig te zijn geweestkeert hij terug en vindt het lieve kind vcor'den .afelstoel brandende op den grond liggen. Hij neem iet spoedig op, vliegt er mede naar buiten roept zijne buren om hulpdoch te vergeefsin weerwil an alle spoedig aangewende geneeskundige middelen, heeft het niet mogen gelukken, het leven terug te roepen. Plet meisje schijnt zich uit den tafelstoel te hebben laten zakken, waardoor bare klee deren v zullen hebben gevat aan de daarin staande rest met vuur. De moeder was, op het vernemen der Verpletterende! tijding radeloos. Met de meeste moederlijke liefde is de knappe, werkzame vrouw gewoon .ederen morgen voor het vertrek naar haar werkeerst hare kindertjes te verzorgen en des avondsna eenen moeitevollcn dag[met haas- tige vreugde tot dezelve terug te keeren. Wij voe gen hm.eene aanmerking bij, om tot behoedzaam heid r :t" kleine kinderen aan te sporenindien de eenvc vermelding van dergelijke betreurenswaar dige nrtenissen geene voorzigtigheid leert, dan bate., oo:. geene woorden. JSsstuvcu txt Slbmintófrfttiett* Op onderdag den 5 Januarii des jaars 1843 des voo -iflgs ten 11 urezalorder nadere approba- t: oor den Staatsraad Gouverneur der Pro- ,e Zeelandof bij'deszelfs absentie, door eet? der Leden van de Gedeputeerde Staten en in ij zijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeelandaan bet locaal van het Gouverne ment te Middelhui g worden aai besteed: Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek, op hetwelk de,bovengemelde Aanbeste ding zal plaats hebben, zal, boven en behalve aan het locaal van het Gouvernement der Provincie Zee land te Middelburgter lezing liggen op de Secretarij te Pleinkenszand en op het bureau van den Hoofd ingenieur te Middelburg. Zullende twee dagen vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan en .voorts nadere informatie te bekomen zijn bij gemelden Hoofd-Inge nieur te Middelburg. De Staatsraad Gouverneur van dp Provincie Zeeland. VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dien ontvangen hebben' de het Besluit van de Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 9 De cember 1842 No. 5, Provinciaal Blad No. 120.) met bijgevoegden Staathoudende opgave van de Stie- renhouders en van den uitslag der in de maand Sap-- tembar jongstleden plaats gehad hebbende keuring der Spring-Stieren in deze Provinciebrengen ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat de persoon van, Jan Kriekaard in deze Ge meente, houder is t van eenen tweejarigen zwartbonten Stierdie bij de gedane keuring tamelijk goed bevon den is. Wordende voorts de belanghebbenden vermaand tot de getrouwe naleving der bepalingen van liet Provinci® aal Reglement op de Spring-Srierengoedgekeurd bij Zijner Majesteits Besluit van den 13 Augustus 1835 No. 87, Provinciaal Blad No, 87) niet aanbeveling om geene afgekeurde Spring-Stieren te bezigenmaar bij voorkeur gebruik te maken van de Spring-Stieren die volgens de medegedeelde opgave bevonden zijn boven anderen trittcmunten. En zal hieraan op ös gewone wijze publiciteit wor den gegeven. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 24 December 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR, van Nissc. Ter ordonnantie van Dezelven j De Stads-Secretaris L. de FOUWjz. ALLERLEI. Waartoe leidt eene belasting op de inkomsten anders dan tot bedrog en sluikerij Nu reeds gaventer ontduiking van het successieregtbloedverwanten dik wijls bij hun leven aan elkander een gedeelte van hun vermogen weg; - hoeveel te meer zal dit plaats 1 vindenwanneer eene belasting op de erfenissen in de regte lijn mogt ingevoerd worden Hoe vele vaders en moeders, die in eene gelukkige overeenstemming met hunne kinderen levenzullen bij hun leven onder de hand aan deze hun vermogen wegschenken Zelfs dan wanneer die goederen bij het leven niet weggegeven zijnin welk eenen zwaren tweestrijd brengt men de menschen, tusschen hunne beurs en hunnen pligt? Hoe weinigen staan dien door? Door hoe velerlei redenen weten zij hun geweten in slaap te wiegen Betaalt de eerlijke hier niet meestal voor den oneerlijke? Om van eene belasting de gévvenschte opbrengst te verkrijgen is het een eerste vercischtedat zij niet impopulair zij. Eene belasting op de erfenissenvoor al op die in de regte lijnis dit in zeer hooge mate door de openlegging der fortuinentot welke zij de 1 menschen noodzaakt. Deze impopulariteit z?.l van haar nier doen verwervenwat men er van verwacht cn een prikkel voor bare ontduiking zijn. De Arnhemsche Courantuit welke dit bovenstaan de ontleend isstaat aan de zijde van het Handelsblad hetwelk reeds veel vroeger in dien geest zich uitte. Wij maken op deze redenering vooral deze aanmer king, dat, het van alie belastingen, die men ontdui ken kan, geldt, wat van deze gezegd?wordtdat de eerlijke voor den oneerlijke meestal betaalt. Maar moet men nu de oneerlijkheid door zulke redenering in de hand werken? Dit is zeer impopulair. Wij verstaan hier door populair niet volksbelievend maar volkslievend. Wat de Arnhemsche Courant door de belasting impopulair te noemen, Oerstaat, begrijpen wij niet. Dat zij niet in den smaak des volks valt? Maar var. welke belasting kan men dit zeggen Wij zouden echterals wij net woord op de zaak kunnen rui lirif' ■PMTTIIII Illiir n M toepassen juist deze belasting even goed populair noemen, i°. omdat zij reeds vroeger bestond20 om dat ons volk den naam heeft van eerlijk re zijn en wij gelooven ook (in vergelijking) over 't algemeen zulks isf, 3°. omdat juist diegenen uit het volk worden uit gezonderd, die het grootste gedeelte des volks uit maken.) Eene boekencensuur wettigt als het ware de lectuur van niet-verboden boekenevenzoo het verbod van tooneelvertooningenhetgeen alle die voorsrollingen wettigt die niet zijn verhinderd. Wij erkennen in de tegenwoordige omstandigheden dan ook gaarne de moeijelijkhcidzoo niet de onmogelijkheid, waarin de stedelijke Regering zich bevindt om onzedelijke en goddeloozetoonecivertooningen tegen te gaan. Maar desniettemin betreuren wij, dat het Amsterdamsche publiek zóó verbasterd isdat men hoop op winst durft voeden met tooneelvertooningenwaarin men het Opperwezen achter de coulisses sprekende invoert. Mogt de Directie van den Italiaanschen Schouwburg zich bedrogen vinden in haar oordeel over het Am sterdamsche pnbliek. Mogt zij ontwarendat men in Holland (f) ten minste nog te veel eerbied voor het Hei ligste Wezen heeft, dan dat men er smaak in zou hebbendat Hetzelve ten tooneelc gebragt worde. (j) Nederland. Door -de veeartsenijschool te Koppenhagen word tegen het mondzeer van het vee, het heidekruid erica vulgarisals een werkzaam en beproefd middel aan bevolen hetwelk voornamelijk tot uitspuiting der won den zoo wel in den mond als tusschen de klaauwen aan te wenden is. Zoo heeft onder anderen professor Prinz te Dresdendagelijks esn afkooksel van 6 lood van dit kruid op 1 pot watervoor elk stuk vee gebezigd en opgemerkt dat de ziekte zich daarna niet slechts in eenen ligteren graad voordeedmaar ook van korteren duur was. Inwendig gebruikt moet het heidekruid uit hoofde van zijne zamentrekkende eigen schap met afvoerende middelen vereenigd worden, te meer naardien het mondzeer altijd van verstopping ver gezeld is. De Russische prinses jadimerowskionlangs te St. Petersburg overledenheeftbij uitersten wilde twee navolgende legaten besprokenin de bewoordin gen welke hier volgen Gedurende drie jaren heb ik het theater bezocht en er de eenige ware gemoedsaandoeningendie mij gedurende mijn leven zijn te beurt gevallen, ondervon den. Ik oordeel dus hen te moeten beloonen die ze mij bezorgd hebben. Ik schenk aan Karatiguin die mij zoo menigmaal genoeglijke tranen heeft doen sfortende som van vijftig duizend roebels. Ik schenkbovendienaan den jongen tooneel- speler, wiens naam mij ontschoten is, maar, naar ik denkgemakkelijk zal opgespoord kunnen worden in Frankrijk; hem die mij zoo zeer geroerd heeft spelende Le Gamin de Paris en Charttertonin het theater St. Michel, de som van dertig duizend rocbesl. Die bijzonderhedendoor de Prinses aangewezen hebben, in verbinding gebragt met den tijd toen zij ge stadig de theaters bezocht, den legataris gemakkelijk doen uitvindenwiens naam haar ontschoten was 't is Laferrièrcvan het théatre des Vaudevilles. De boedel-redderaarhem die goede tijding meldende voegt er bijdat de natuurlijke erfgenamen bet voornemen schijnen te hebbenom de uitbetaling der legaten te verhinderen; maar in Rusland worden uiterste wilbe- schikkingen nog meer dan in eenig ander land geëer biedigd. De acteur Karatiguin is de Talma van Rus land. Onder de trópheenwelke de generaal Nott naar Indie medebrengt, bevindt zich ook eene beroemde deur van sandelhoutwelke een Mahomedaansche ver overaar van eenen Indischen tempel weggenomen had en gedurende bijna acht honderd jaren het voornaam ste sieraad van het praalgraf van dezen geweest is. Qlbuevfeutmn UIT de HAND te KOOP 250 stuks zeer zware OLME BOOMEN, waarvan vele van 50 70 Ned. duim over kruis, (of wel na verkiezing de 5 eerste strepen aan de oostkant) staande op eene Weide, in de Gemeente van HoedekenskerkeEiland Zuid-Beyelandte bevragen bij den Eigenaar LENS HOEK van Zwakete Goes. Brieven Franco Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon. PROVINCIE ZEELAND Het afbreken van den Do f storen en het Kerk- gebouw van de Hen 0, inde Gemeente te HEINKENSZAND en het bouwen van eenen nieuwen Toren11 iisgaders van een niernv Kerkgebouw met Consistorie aldaar alles met bijlevering van de vercischte ma terialen en bouwstof en. 11 f Tijdgenoot.')

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2