N°. 103. Donderdag den 33 December GOESSCHE 3 L25 stokslagen werden gegeven. Toen de De Fransche consul te Barcelonade heer de opilOEpiNG V00R DE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/1 90 COURANT. mjys Gewone Advertentien worden a 20 ets. deregel geplaatst ITuwelijliS en Doodberigten van 1 6 regels a f NIEUWSTIJDINGEN. Weenen, den 12 December. Te WelsbijLinz, waar de staf van een regiment huzaren in garnizoen ligt, is dezer dagen eene misdaad van groote insubor dinatie voorgevallen. Bij de oefening te paard waren een paar man gevallen; de een van hen zit weder op maar verrigtte de dienst niet naar behooren waarop hem terstondop hevel van den ritmeester ridder yon huzaar, na ondergane straf, voor den ritmeester ver scheen om deze als naar gewoonte te bedanken gaf hij den ritmeester eene oorvijgmaar werd terstond door dezen neergesabeld. Op dit vreesselijk oogenblik traden vier man uit het geliden hieuwen op hunne beurt den escadrons-chef in stukken. Verder heeft zich dit bloedig tooneel niet uitgestrekr. De misdadigers zijn terstond in hechtenis genomen. iEttgclanl Londen, den 17 December. Het aantal stukken geschut, door de Engelschen te Woosung (China) veroverd, grootendeels uit metaal vervaardigd, en van twaalf tot veertien Engelsche voeten langbedraagt 17a, terwijl die, welke te Chinhaiï genomen werden te Calcutta bijna 10,000 ponden sterling bij verkoop hebben opgebragt. Londen den 18 DecemberVan wege de Oost- indische Compagnie is thans de oorlogsstoomboot Ne mesis luitenant W. H. Iiallnaar het het Chinesche eiland Formosa afgezondenten einde de vrijstelling te erlangen van den kapitein Gully en het scheepsvolk van de Ann, welk schip, benevens het transportschip Nubudda met ongeveer 200 man troepen eemgen tijd geledtnin de nabijheid van het gemelde eiland, ver gaan isen welk ongeval de gevangenneming van alle zich aan boord bevindende" persoren door de Chinezen ten gevolge gehad heeft* In den nacht van Woensdag op Donderdag is alhier in de kleine PrascottstraatMinories brand ontstaan in een huisdat in verschillende gedeelten verhuurd en door ten minste 24 personen bewoond werd. Niet minder dan tien daarvan zijn iri de vlam men omgekomenof hebben bij het springen uit ven sters, met oogmerk om zich te redden, het leven verloren. Het schijnt, dat de brand ontstaan is door een' honddienadat hem eenigc vonken uit een haard op de huid gevallen warenzich in een hoop stroo heeft gewenteld, waardoor het vuur zich verder verspreid heeft. jrvftu&vDfc. Parijs den 17 December. De tijding (door ons vroeger reeds bekendgemaakt) vaa dc bezitneming van dep Archipel des Marquises(de Markiezen-eilanden) door den contrc-admiraal Dupctit - Thouarsop den 1 Mei 184a, in naam van den Koning, wordt thans door de dagbladen medegedeeld. Hij geeft daarvan aldus kennis: Aan den admiraal Dvperi 6 minister der marine en koloniën. „Baai van Taiohac 25 Junij 1842. „Mijnheer de Admiraal! Ik heb de eer U Exc. te óerigten dat de in bezit neming, in naam des Konings, van de twee groepen eilanden, die den Archipel der Markiezen uitmaken, gelukkig is tor stand gebragt. „De erkenning van Lodcwjk Philips is door wegen van overeenkomst en overreding, ingevolge uwe be velen verkregen. Dezelve is door authentieke acten, in triple bekrachtigd. lk voeg bij die officiële stukkenhet verslag van den togt van het fregat la Reine Blanche van Valpa raiso afen dat van al de transactiën, die plaats heb ben gehad ter erkenning van de Souvercinireit des Konings, en ter bezetting van den Archipel der Mar kiezen. „De contre-admiraalcommandant en chef der Zeestation in de Stille Zuidzee A. Dupetit Thouars." Lessepsis door Koning Bodewijk Philips wegens zijn tijdens den opstand en het beleg gehouden gedrag, tot officier van het legioen van Eer bevorderd. Die verheffing is veelbeteckenend nadat men van de zijde van Esparteroen ook van die der Engelschenzoo stellig heeft beweerd, dat die consul den opstand beeft aangemoedigd en met de hoofden der opstandelingen geheuld. Op de Parijssehe beurs van den 19 December liep het gerucht, dat de Spaansche gezant aldaar .eene nota aan den minister Guizot had ingeleverdwaarbij hij de dadelijke afzetting van den Franschen consul te Barcelona den heer Lessepsvorderdedie pas offi cier van het legioen van eer is geworden. In geval van weigering moest hij, gezant, zijne passen vragen. 's Gravenhage den 20 DecemberDe beroemde Antwerpsche beeldbouwer, Joseph Gcefsheeft de eei gehad, door Z. Exc. den generaal Prissegevol- magtigde Belgisch minister bij dit hof, aan Z. M. te worden voorgesteld. Voorts verneemt men dat Z. M. van dien kunstenaar voor zijne verzameling aangekocht heeft een door denzelven vervaardigd marmeren beleid voorstellende de Hollandsche Weesof de Dochter vandenVisscherwelk voortreffelijk stuk dat voor het beste van den heer Gecfs gehouden wordt, bij de jongste Tentoonstelling te Parijs, met de gouden me daille is bekroond geworden. Gisteren morgen hebben de officiceren van de in deze residentie in garnizoen liggende corpsen infante riecavalerie en artillerie hunne opwachting gemaakt bij Z. M. Koning Willem FrederikGraaf van Nassau. Heden hebben bet corps diplomatique's Ko nings ministersde staatsraad en het corps officieren der schutterij van deze residentie dezelfde eer genoten. Leeuwaarden den 14 December. De dezer da gen aan de leden der maatschappijTot Nut vanAL gemeen medegedeelde jaarlijksche redevoering bij deal- gemeene vergaderingvan den heer J. C. Lomanle vert een aangenaam bewijs op, dat het hoofdbestuur, aan de tegenwoordige behoeften eti de kunst willende voldoenbij de uitgave der werken van de Maat schappij den ouden onbehagelijken vorm verlaten heeft en op eene bevalliger uitvoering bedacht Is zoo als men van de keurige drukkerij des heeren Spin mag ver wachten. Zeker mag men verwachten, dat de belang, rijke redevoering nu meerdere lezers zal vinden dan aan vroegere te beurt vielen dat het oogmerk der open lijke uitgave te beter zal bereikt worden. Maar nog meer is dit het geval met eene nieuwe onderneming van de. Maatschappij, welke, onder den titel van Bijdragen tot bevorderittg van de Kennis enden Bloei der -Maatschappij tot Nut van t Algemeenbestemd isom dedoor de leden veelal weinig gelezen wor dende Jaarlijksche Verslagen Handelingen en Punten van Beschrijving te vervangen. Dit tijdschriftin groot kwartowaarvan de uitgaven van tijd tot tijd bij bla den zal plaats hebbenzal de leden bestendig met de werkzaamheden van hel Hoofdbestuur en van de De partementen bekend maken en tevens van nuttig Men gelwerk voorzien zijn. Met genoegen no. 1. van dit blad ontvangen en gelezen hebbende, maken wij hier van gaarne loffelijke melding, omdat wij verwachten, dat de Maatschappij van beide deze verbeteringen zich veel goeds voor de toekomst beloven cn eene meerdere bekendheid en belangstelling van hare leden ondervin den mag. (Mogt ook de almanak eens in ander for maat verschijnen.) Goes den 22 December. De Arrondissements- Regtbank alhier deed heden uitspraak in de zaak ten laste van H. J. BuddingJs. de Jonge en L. G. Ledcbocrter zake van het houden van Godsdienstige bijeenkomsten te dezer stede in den loop der laatste maanden zonder daartoe de noodige autorisatie der Hoogc Regering te hebben bekomen. Ten gevolge dezer uitspraak zijn de beide eerstgenoemden veroor deeld tot 125 geldboeten ieder van 100 guldens; de tweede nog oovendien tot 66 geldboeten ieder insge lijks van 100 guldens en deze met den laatsren alsnog in 4 geldboeten ieder van 100 guldens. Men zal wel over 't algemeen wenschen, dat hierdooreen, «indé mag komen aan ongeregeldheden wier herhaling in den laatsten tijd niet van deze menschendie ter zeifder zake vroeger gratie verzocht en gekregen, haddente wachten was geweest. In het opgegévcne in de Middclburgsche Cou rant oetreffende het ongeval te Waardeis vooral dit onnaauwkeurig dat de jongeling, door wiens toedoen hetzelve gebeurd isonderscheidene malen zou aan gelegd hebbendaar hij niet eens heeft aangelegd maar het geweer, 't welk hij spelende onder den arm sloeg is afgegaan treffende het schot in de borst van het kind, zoodat het weinige stonden daarna (niet een half uur daarna, gelijk in onze Courant abusivelijk is opgegeven) den geest gaf. De onvoor- zigtigbeid van drn eigenaar van het geweer, die zon der waarschuwing hetzelve in een huisgezin waar 8 kinderen waren heeft neêrgezetis lakenswaardig. N'A T 10 N^A L E MILITIE: Vervolg en Slot van ons vorig Nommcr Art. 64. Tot de dienst niet zoodanig ongeschikt zijnde, dat zij finaal behooren te worden vrijgesteld, of geetie voldoende redenen van vrijstelling kunnende allegueren zullen zij tot de boetehierboven vermeld worden verwezen en aan het hoofd van de hierna te beschrijven lotingslijst van de eerste klassewelke hun nen ouderdom ook zijn mag, worcien geplaatst.- Art. 65. Door tijdelijke ongemakken of gebreken waarvan de,genezing mogelijk is tot de dadelijke dienst buiten staat geoordeeld wordendezullen zij tot de boeten of penaliteitenbij art. 63 bepaaldworden verwezen en voor één jaar worden vrijgesteld, doch het volgende jaar, of in het jaar wanneer zij tot de dienst geschikt geoordeeld worden, aan het hoofd der lotingslijst worden geplaatst. Art. 166. De nasporingen naar de dienstpligtigen der Nationale Militie, welke zich aan de inschrijving aan de loting of aan de dienst mogfen onttrekken zullen op gelijke wijze bestuurd worden als ten pp- zigte der deserteurs van het krijgsvolk van de Staat gebruikelijk is. De gearresteerden zullen aan den pro vincialen kommandant worden overgegeven." De zulken welke voor zich zeiven bij de Nationale Militie reeds dienenen thans in een der termen van vrijstellingbij de wet omschrevengekomen zijn cn ten- gevolge van dien hun ontslag mogten verlan gen ofte derzelver oudersvoogden curators of ge- magtigden, worden bij dezen uirgeiioodigd, aan Hee ren Gecommitteerden tot het werk der Nationale Mi litie alhier voor den 5 Januarj aanstaandein te zenden de schriftelijke aanvragen om ontslag uit de dienst, met de behoorlijke bewijzen, bij art. 21. der wet gevorderd, met herinnering, dat, zoo deze aan vragen niet uiterlijk voor den 15 dier zelve maand zijn ingekomenof daar van de bewijsstukken niet in behoorlijke orde mogten bevonden worden, dezelve niet meer zullen worden geadmitteerd. En worden bij dezen uitgenoodigdalle de genen welke gen gen mogten zijn zich voor deze stad als vrijwilligers in de dierst der Nationale Militie te en gageren om zich daartoe aantemelden ten Stadhuize alhierwaar aan dezelven de conditiën en voorwaar den mitsgaders de premie aan hun uittereikenzullen worden kenbaar gemaaktvan heden af tot primo Fe- bruarij aanstaandeterwijl dezelve wel speciaal wor den herinnerd dat die genen die als vrijwilligers ver langen in dienst te tredende laatste 15 maanden in deze gemeente moeten hebben gewoonden wijders moeten voldoen aan de verpligtingen bij de wet ten hunnen opzigte voorgeschreven. Wordende de genen welke ten opzigte der inschrij ving bij dezen zijn vermaandgelastom ten naauw- keurigsten aan deze oproeping te voldoenterwijl de nalatig blijvenden, hun zclven zullen te wijten heb ben de gevolgen die. daaruit zouden resulteren. Tot de uitvoering der werkzaamheden in dezen zijn niet ons Burgemeester uit den Edelen Achtbiren Raad dezer stad voorgedragen de Edele Achtbare Heeren Jacobus Walraven van Kerkwijk en Jacobus de Jongh.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1