NIEUWSTIJDINGEN. Sluslanb. Petersburg, deu ex November Den 17 dezer waS de groote Isaakskrug voor de tweede maalwe gens de ijsgang op de Newa weggenomenen had het .ijs die rivier zich den volgenden nacht vastgezet. CEtagcIattb» Londen den 3 December De loffelijk bekende zen deling Gntzlaff heeft aaneen zijner vrienden te Glas gow een brief geschreven gedagteekend Nanking24 Augustus. Hij legt daarin zijne blijaschap over de glorierijke wapenfeiten in China aan den dagvan welke hij zeer gunstige gevolgen voor koophandel en beschaving, zoowel voor het menschdom in het alge meen |als voor China in het bijzonder, te gemoet ziet. Voorts verhaalt hij hoe de chinesche commissarissen die hij als hoogst beschaafde mannen roemt, op de eischen van den plenipotentiaris Pottinger niets afge dongen hadden* Ten slotte wendt hij zich tot het Öostindisch Genootschap te Glasgowmet de verze kering dat hijzooveel mogelijk niet alleen Bijbels maar ook andere werken en tractaatjeswcike de ver lichting onder de inwoners bevorderen kunnen c/aartoe behoorlijk in staat gesteldverspreiden zal. Parijs den 4 December. Uit Grenoble wordt onder dagtetkeuing van 27 November het volgende schrikkelijkvoorval gemeld Amsterdam den 5 December. Wij vernemen van goederhand, dat de lokalen der inrigting voor ar menverzorging en waterzuivering alhier ijverig'in ge reedheid worden gebragtzoodat men hoopt met de helft dezer maand gereed te zullen zijn, In het lokaal op de Passeerden gracht zaltegen toegangkaartjes in verwarmde lokalenbrood en koffij worden uitge reikt, en ook nachtverblijf worden verschaft, terwijl dat op de Joden-Houtgracht voorloopig alleen tot het eerstgenoemde einde zal worden ingerigt. Goes, den 8 December. Eergisteren is alhier de vijftigste verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koningdoor het uitsteken der vlaggenhet luiden en spelen der klokken en het afschieten van vuurwer ken op de gewone wijze gevierd. Ba'ih, den 5 December. Gedurende de maand November, zijn aan het kantoor van In- en Uitklaring Expeditie en Betaling alhier, de navolgende Schepen ingeklaard ALLERLEI. Te Goes, bij F, Kleeuwbns Zoon. kon trachten door te dringen tot de gevoelens om dat hijdenkende aan de gevoelensde leerstellingen het woord godsdienstin de taal des] dagelijkschen en genootschappelijken levens kende als deze beteekenis hebbende. Wij willen verder niet zeggen: dat hij geene vrije eerdienst onder een volk van gemengde godsdienstbelijdenis geven konzonder beroering dewijl de geschiedenis godsdienstige gebruiken leert kennen, niet te dulden in eenen Christelijkenzede lijken staat. Wij achten dat naar het ter nedergestelde ir velerlei opzigten de volgende redeneringen pes schrij vers blijken zullen geencn vasten grond te hebben, daar zij alle gebouwd zijn op de Etijmologlsche be teekenis van het woord Godsdienst. Echter willen wij voortgaan met omtrent enkele punten onze meening bloot te leggen. [Vervolg hierna.~\ Volgens de mees.t aannemelijke berekening bedroeg Be bevolking van China en de daarvan afhankelijke provinciënbij de laatste tellingdriemaal honderd twee cn vijftig duizend milüoen, en (ruim aclnmaal honderd,zes en zestigduizend zielen, onder welke on geveer driemaal honderdduizend Christenen gevonden Worden die wel geene vrijheid tot openbare godsdienst oefening 'genieten niaar in hunne onderlinge zamen- komsten niet worden gestoord. Te Canton schijnt men hun de meeste vrijheid te verleenen. Laatstleden Woensdag nacht zijn de uitgestrekte pakhuizen der heeren I[. IP. en A. Bud geitte Kings- wnodiiillop eenigen afstand van Bristoldoor brand vernield geworden. Het woonhuis en de stillenwel ke laarstcn een groot aantal kostbare paarden bevatten, zijn gelukkig behouden. Jfvauftvgfe. Laatstleden Zoadag achtermiddag omstreeks drie ure heeft kort onder de wallen dezer vesting een vreese- lijk tweegevecht plaats gehadtusschen twee officie ren der jagers van Orleansde Heer D luitenant bij het 5de bataillon, en de heer B.tweede luitenant bij het 8ste bataillon. De twee officieren van hetzelfde korps, die als getuigen moeten dienen, hadden vruch teloos alle middelen aangewend om de duellanten te verzoenen al hunne overredingen bleven vruchteloos op het terrein gekomen, boden zij nogmaals hunne bemiddeling aan radeloos op bet zien dat hunne po gingen afspringend tegen eöne ijzere hardnekkigheid besluiten zij eene laatste middel te beproeven. Zij houden zich alsof zij het terrein verlaten en stellen den strijdlustigen tevens voor oogen dat een tweegevecht zonder getuigen noch vereerendnoch edel is. Naauwelijks hebben zij den rug gekeerdof het gekletter der degens zegt hun, dat hunnebedoeling hl den wtnd was geslagen. Zij snelden op de strijders aan, om hen in hun opzet te stuiten, doch het was helaas reeds te laat; de heer D. was in den omtrek van het hart getroffen en had slechts den tijd om tegen den getuigedie hem in zijne armen had opgevangen uit te roepen: „Ik sterf, zoig voor mijne zaken, vaarwel." De Heer B.die in het eerste oogenblikzoo het scheen, zelfs niet gekwetst was, cn zijnen rok had opgevat om heen te gaan, viel weinige stappen van ^ar neder; ook hij waszonder het te weten, doo- ^glijk getroffen. Naar het hospitaal gebragt zijnde overleed lifj daar des avonds ten half negen ure. j Dit betreurenswaardige tweegevecht", zegt de Courrier de V Isèreheeft diepe verslagenheid in onze stad te weeg gebragtdoch inzonderheid bij het korps officie ren van ons garnizoen. ilghét'i&tsbgit. 's Gravenhage den 6 December. Sedert veer- tieu dagen zijn ongeveer 250 man in het veld voor de nieuw geboudc cavalerie cazernen bezig met het effen maken van den grond. Meest allen zijn vaders van huisgezinnen, die zonder arbeid of verdiensten wa ren. Naauwelijks was het Zijner Majesteit bekend geworden, dat er hier ter stede reeds gebrek aan ar beid wasof Iloogstdezelve gaf beveldat voor Zijne bijzondere rekening de bovengenoemde personen aldaar aan het werk zouden gesteld worden. De Fransche malleposten worden thans met gas verlichtwaardoor rje wagens reeds van verre zigt- baar zijnen men dezelve gemakKelijk kan ontwijken. De gaslantaarns geven zulk' een helder lichtdat de reizigers des nachts in den wagen kunnen lezen en postiljon cn conducteur alle voorwerpen op den weg kunnen onderscheiden. 52 met steenkolen, 49 met stukgoederen, 73ledig, 31 met hard- zink- en straatsteen, 13 met hout en houtwerk5 met kalk2 met rogge2 met zaad 5 met meubelen, 4 met ctokvisch2 met boekweit, 4 met hennepstroo, 4 met volaarde, 2 met ijzerwerk waarvan 179 onder Nederlandsche en 69 onder Bel gische vlag; alsmede 18 Stoombooten147 ledige visch- en mosselschepen; te zanten 413 schepen. Uitgeklaard: 22 met bokking en haring, 43 met stukgoederen, 75 ledig, 21 met haard- en boonstroo- asch8 metjhöepen en biezen, 13 met gerst, 1 met tufsteen, 3 met rijstdoppen, 3 met kaas, 11 met aardappelen, 2 met hout, 8 met haver, 11 met zaad, i met raapkoeken, 1 met tabak, 8 met boonen, 2 met meekrap, 1 met huiden, 3 met ajuin; waarvan 178 onder Nederlandsche en 59 onder Belgische vlag; alsmede 19 Stoombooten122 schepen met vers'che visch en mosselen; te zamen 378 schepen. De Vlissingsche Courantdie vroeger bij de Ultra- montaansche vorderingen tot vrijheid van Onderwijs wel eens door den schijn .van liberaliteit, waarmede de Ultramontaansché bladen zoo schoon weten te pron ken, zich had laten innemenheeft thans met gematigd- heid en kennis het regt der Regering verdedigd. \{Tijdgenoot. De tyden die wij belevenzijn zorgvoloveral ziet men de brandstoffen aanbrenger. 0111 tenen krijg te doen ontvlammendie de eene gezindte tegen de andere zal wapenen. Alleen strenge regt vaardig heid die zicli kenschetstzoowel in het mildelijk toegeven van billijke verzoeken, als in het standvas tig weigeren van onregtmatige vorderingenkan den vrede bewaren. Hij alleen bemint zijn Vaderland1 die geneigd is dien weg te bewandelen. - 'Tijdgenoot Een Engelsch dagblad berekent, dat er in Europa ongeveer 17,900,000 bedelaars leven. In Denemar ken de minste, namelijk 3 op de honderd zielen; in Engeland 10, en in de Nederlanden 14. Boven eene poort der stad Agrah in Engelsch-Oost- Indië, leest men het volgende opschrift: In het eerste jaar der regering van Ju le f werden 2000 man nen van hunne vrouwen gescheiden. De keizer des wege vertoorndhief alle echtscheidingen op. In het volgend jaar waren in Agrah 3000 huwelijken min der 7000 gevallen van echtbreuk meer300 vrou wen werden verbrand omdat zij hare mannen vergif tigd? 75 mannen, omdat zij hunne vrouwen vermóor^ V haddenen voor een millioen aan waarde van meube-*^ len werd in huisselijke twisten en vechterijen vernield. De keizer veroorloofde daarop terstond de echtschei dingen weder," In de Londen sch e Times van den 2 December vindt men, onder het hoofd: vreesselijke gevolgen van de eenzame opsluiting der gevangeneneene geheele ïeeks uittreksels van rapporten van onderscheidene in specteurs der gevangenissen in Engeland, die de na- deelige uitwerkselen van den bedoelden maatregel moe ten bewijzenAan het einde dezer uittreksels wordt een staat medegedeeldvolgers welken in de gevange nissen waarover de rapporten handelen ten gevolge dei eenzame opslutiitg19 zelfmoorden en 69 pogin gen tot zelfmoord zouden hebben plaats gehad. Het Handelsblad van 6 December bevat een betoog tegen het Fractaat met België, als in één opzigt' [de riviervaart] nadeelig voor Nederland. Hiertegen be helst een artikel in het volgend No. eenige tegenspraak wijzende daaropdat men had moeten hechten bij de beoordeeling en afkeuring van het geheel, op de finan- tiele en territoriale punten. De schrijver van het eer ste artikel zal hierop terugkomen. Wij zijn nieuws gierig naar dit vertoog. Sbaevtetttieiu V LANDBOUW. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEE LAND noodigt de Landlieden in deze Provincie uit, om, aan het Lid der Commissie in derzelver District spoedig aangifte te doen van hunne deelneming in de Voorstellen, met uitloving van Premien, voor 1843, en welke dezelfde zijn als in de voorgaande jaren alsmede omde in dezen jare toegestane Premiente komen ontvangen. Middelburg, den 5 December 1842. Uit Naam der Commissie, J. H. LIEBERTSecretaris. De betrekking van KASTELEIN in de So ciëteit Van Ongenuchten Vrij binnen de Stad Goes met primo Mei 1843, zullende vacerenworden de genen welke geschikt en genegen zijn naar dezelve te Solliciteren, uitgenoodigdzich voor ultimo December 1842, met eigenhandig geschrevene portvrije brieven, aan te melden bij Heeren Directeuren derzelve Socië teit; en zulks, voor zoo verre de Sollicitanten buiten die Stad woonachtig zijn, met overlegging van bewij zen van goed gedrag en geschiktheid voor de openval lende Bediening met opgave van ouderdom gehuwd heid of ongehuwdheiden in het eerste gevalvan het getal in leven hebbende kinderen. V UIT DE HAND TE KOOP. Een HUIS met TUIN daar achter, staande en ge legen in de Wijngaardstnaat te Goes wijk A. no. 171 in 1840 nieuw gebouwd en tot 1° Januarij 1847 vrij van Grond- en Stads-Lastenom op het gebruik van hetzelve te komen met i° Mei e. k,te bevragen bij den eigenaar en bewoner Mr. J. A. H. VOIJÈR. Goes7 December 1842. V PUBLIEKEVERKOOPINGEN enten over staan van den Notaris L. DE FOUIVJz, resi derende te Goes. Vrijdag 16 December 1842 's Voormiddags 11 nre te Kappelle bij M. van Marisin 4 Perceelen en itl Massa, van 2 B. 31 R. 40 Ellen TEEN -en 2 B. 76 R. 70 Ellen ELZEN KAP BOSCHbeplant met 550 opgaan le BOOMEN Kadastraal 0.24 en 240, gelegen voor Kranendonk onder Kappelle aankomende Mejufvrouw van DAM, En Dings dag 20 December 1842, 's avonds 6 ure, in Zoutcrstuinbij den Heer G. van Kalmthout te Goesvan de volgende Goederennagelaten door den Heer NICOLAAS PAUYVELIJN als WOONHUIS en ERVE in de Lange Kerkstraat te GoesWijk C. No. 33 bewoond bij P. Fagel. DITO, in de Keizerstraat te Goes Wijk D. Nq. 18 bewoond door A. Kopmels. HOEFTJE en 6 B. 04 R. 29 Ellen IiOFBOOM GAARD WEI- en ZAAILANDEN, te Kappelle Schor e en IJcrseke. In Pacht bij J. Iloogstrate M. Zeevaard en D. Schipper. Zullende in Per- ceelcn en in Massa geveild worden.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2