N\ 96. Donderdag den 1 December GOESSCHE COURANT. «•M NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags eti Don derdags avonds. De Trijs per Kwartaal is Ff,75 franco per Tost/1,90. >5^. -w*»- ^ËSt^ScC* ie Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst, Huwelijks- en Doodherigten van 1 6 regels a 1,20 OPENBAARHEID. BEOORDEELING VAN DE DADEN DER REGERING, Wat mag toch de reden zijndat over publiciteit en hare voovdeelige öf nadeelige strekking zoo ver schillend geoordeeld wordt? Hoort men den eenopenbaarheid is de ziel en het leven, zij is het wezen zelf onzer constitutionele re geringsvormen. Zij wekt de deelneming op van den burger in de aangelegenheden van den Staat. Zij doet hem het goede ondersteunen, tegen het kwade ijveren, ruimt de hindernissen weg', die zich tegen het eerste opdoen en maakt het begaan van misslagen onmogelijk. Hoort men dc andereopenbaarheid is de alles be dervende kanker van den te gen woord i gen tijd. Zij is de moeder van de neuswijze bedilzucht en staatkundige tingieterij die van alle zijden opstaat, zij verlamt elke handelingwelke eenige zelfstandige krachtontwikke ling vertoont cn zij strekt alleen om aan het luid- schreeuwend onverstand de toejuiching en den steun der menigte te verschaffen. Vanwaar dat verschijnsel vanwaar die hemel- hooge verheffing of die diepe verguizing van den magtigen hefboom van onzen tijd En wiens oordeel zal het onze zijn? kunnen wij het kwaad niet ontkennen en zullen daarom wij, zonen der vrij heid, de voedster van onze moeder verloochenen? De vraag is wel waardig voorzeker dat wij hare be antwoording beproeven. Zal men zijn Vaderland beminnenmen moet het kennen, zal men de handelingen der Regering op den regten prijs stellendie handelingen moeten voor ons geen geheim zijn. Volksgeest en burgerzin wordt al- zoo door dc openbaarheid opgewekt. Toejuiching zoo wel als afkeuringzullen zij op goede gronden steunen en eenige duurzaamheid bezittenmoeten op bekendheid van de zaken welke men goed of afkeurt berusten. Zonder publiciteit is de ontwikkeling van dien goeden geest onmogelijk. Wij zien daarom gaarne hoe de nieuwe Regering het stelsel van achter houdendheid vaarwel zeggendehetwelk ons zoo on eindig veel rampen berokkend heeft aan de Natie de waarheid en de geiieele waarheid aangaande onzen toestand openlegt. Wij verheugen ons in de open baarheid der beraadslagingen onzer Vertegenwoordigers en wij zien met genoegen in een aantal dagbladen en tijdschriftenzoo vele spreekgestoelten opgcrigtook voor hen die zich tot vermanen en onderwijzen ge roepen achten zonder daarom in de Tweede Kamer eene plaats te vinden. Inderdaad, niemand zal het optkennenwanneer elk deskundige bij elk onderwerphetwelk tot zijn bijzonder vak van onderzoekoefening of ondervin ding behoort, de gelegenheid heeft om zonder veel omslagdoor eenvoudige toezending aan den dagblad schrijver of verzamelaar, zijne bedenkingen te doen kennen en zijne stem tot ondersteuning of afwijzing of wijziging re doer, hoorenen indien hij van die gelegenheid een goed gebruikmaakt, dan zal het licht op den kandelaar geplaatst, geenen anderen dan eenen ■wcldadigen invloed op het belang van den Staar heb ben kunnen. Het goede zal daardoor ondersteund het kwade zal daardoor bestreden werdenen onkun de alleen of ontrouw zal zich over de openbaarheid beklagen. Maar indien nu eens die dagbladen niet eenig- lijk bestemd warenom hunne kolommen voor de bijdragen van deskundigen te openen, indien er nu eens ondernemers van dagbladen opstonden, kun dige en welberaden lieden overigens die eiken morgen of elke week of elke veertien dagenhunne j lezers op een of meer staatkundige artikelen wilden vergastenindien er eens opstondendie zich als de toeziende jjvoogden der Regering beschouwden en die meenden dat zij of verpligt of althans bevoegd wa- 5 renom elke handeling der Regering te beoordcclenj om het even of zij met Iiare drijfveren al dan niet bekend waren om het even of die handeling reeds in 'haar geheel of slechts voor een - gedeelte bekend was. - Lezerswat zoudt gij er van zeggen zou het beginsel van publiciteit of het misbruik van het regt van vrije beoordeeling zijnhetwelk tot scheve oordeelvellingen aanleiding gaf en onbekookte opstellen deed geboren wordendie veel belemmering eu wei nig nut te weeg brengen Wachten wij ons danom wegens het misbruiKhet ge bruik te veroordeeien. Hopen wij Viat krachtige tegen spraak bij elke.mistasting uit overijlinger den welden- kenden onzer^ staatkundige schrijversen met deze alleen houden wij ons thans bezig, langzamerhand toe bren gen zalom in te zien Vooreerstdat het alleen de waanwijsheid isdie zich kan diets maken dat elke handeling der Regering altijd en terstond onder het bereik Van haar oordeel valt. Ten tweede, dat de voorzigtigheid beveelt niet te oordeelen over hetgeen men niet in zijn geheel kan overzienen eindelijk Vooraldat het bij den tegenwoordigen stand der maatschappij meer dan ooit btirgerpligt is, de Regering te schragenzoo lang men niet op goede gronden overtuigd isdat men verkeerde maatregelen of on grondwettige handelingen bestrijdt. (Wij namen bovenstaand artikel gaarne' uit het Ned. Nieuwsblad over, dewijl wij ons met de beschouwin gen in hetzelve vcrcenigendoch voegen er bijdat dan eerst de openbaarheiden de becordecling van de daden der Regering voor het publiek nuttig kan zijnals hetzelve de ware belangstelling daarvoor in geboezemd en op de juiste hoogte gebragf wordt. Voor zoo verre dit mogelijk en waarin het nuttig is, wijde zich ook hieraan de periodieke drukpers toe en bevordere alzoo kennis van nationale belangen die im mers eene vaderlijke Regering op 't harte draagt. Daar toe zouden wij wel \Venschendat er in ons Vader land goede gelegenheid bestond ter vorming van dezul ken die zich op politieke en cecononnsche belangen willen toeleggen. Het onderwijs op de nieuwe Indus trie-school zi] in dat opzigt nietwat het Academische ismaar geve meer.) ïiftüc. Napels den 11 November. Sedert menschen ge- heugenis herriiincrt men zich geene zoo slechte weers gesteldheid, als wij sedert maanden bijna afgebroken hebben de reger, houdt niet opstormen op stor men digtc nevels bedekken de luchtdie bij den heerschenden Siroccowind met Afrikaansche hitte be zwangerd is, terwijl de Vesuvius in het begin dezer week twee dagen lang met dikke sneeuw bedekt lag. Weerkundigen hebben voorspeld, dat deze weerge steldheid zoo zeven maanden zou aanhoudenen deze voorspelling is nu reeds voor meer dan de helft be waarheidwant met de maand Augustus begon de on bestendigheid van het weder, die zich over geheel Italië schijnt uit te strekken. DititsdtUnb. Berlijn den 24 November Onze Staars-Courant bevat heden eene uitgebreide lijst van benoemingen bij de verschillende ridder-orden, ter gelegenheid vair Zr. Ms. verblijf in de verschillende Rijnprovincie. Daar onder merkt men op de benoeming van den Aartsbis schop von Geisel tot ridder van den Rooden Adelaar tweede klassemei de stervan den Hoogleeraar Arndt tot dezelfde orde3de klasseenz. 0t!ge!<mb» Londen, den 20 November. De oppositie partij in Engelandhoewel erkennende dat de Britsche wa penen in ChinaAfghanistan en Port Natal geze gevierd hebbenis er verre af om zich van die zege praal op den duur voordeden te belooven. Zij meent, dat Britsch Indis vroeg of laat zich emanciperen zal en Engeland het zal moeten gedoogenals verzinken- - de onder deszelfs grootheid zij oppert steeds vele zwa righeden tegen het verdrag met China. Engeland, dus meent zijzal haar doel niet bereikenden opium handel niet magtig .worden en [altijd gedwarsboomd en door de-Chiuesche kooplieden, de kosten tot dek king der bezette punten niet eens vinden. De scha devergoeding van China wordt eene kleinigheid genoemd in vergelijking van de. reeds gemaakte uitgaven. Ein delijk is zij beducht, dat de goede verstandhouding- met de andere Europesche zeemogendheden hierdoor zal lijden. Men verkondigt intusschen in de Ministeriele bla den dat er een algemeene dankdag en illuminatie zal zijn. Londen, den 27 November. Op het ontvangen van het bcrigt van het sluiten van den vrede met China en het eindigen van den oorlog in Afghanistanheeft men hier dadelijk den wensch geuit, dat nu de belas- j ting van de inkomstendie tot zoo veel misnoegen j aanleiding geeft, mogt worden afgeschaft. Dit ver- langpn wordt dagelijks algemeener en sterker, cn inde dagbladen wordt rhans betoogddat de genoemde be lasting niet alleen behoort afgeschaft te worden, ver mits de redenen die voor derzelver invoering zijn op gegeven nu zijn vervallenmaar ookdat dezelve niet meer nooaig is om in de behoeften der schatkist te voorzien. Londen, den 27 November In het jaar 1811 leende Thomas Jodsonaan zijnen buurman Georg Wilson die naar Amerika wilde verhuizen eene kleine som en zeide hemdat hij het geld terug kon geven wanneer het hem gelegen kwam. Jobson was toen maals bankiermaar sedert dien tijd is hij verarmd zoodat hij met handenarbeid in den Iaatsten tijd zijn brood moest winnen. Niemand had van den schulde naar iets meer vernomenvoor korten tijd ontving Jobson echter eenen brief uit Philadelphia waarin hem werd aangekondigddat Wilson gestorven wasen hem zijn geheel vermogen50,000 p. st, vermaakt had. Orleans, den 23 November. Etne misdaad, van ongehoorde omstandigheden vergezeld en die met eene ongelooflijke stoutheid is bedreven geworden heeft de stad Orleans met schrik en onsteltenis ver. vuld. Zie hier de bijzonderhedenwelke ons in eenen particulieren brief worden medegedeeld Laatstleden Maandag moe3t zekere Boisschcrcon cierge en kantoorknecht bijl de bank van Orleansjn den loop van den dag eenige orderbriefjes en handels- effecten gaan innenten gezamentlijkcn bedrage van zoo men zegttien 4 twaalf duizend franken. Daar Boisseücr niet terugkwam om rekening te doenbe gon men tegen drie ure bij de bank eenigzins onge rust te worden. Den geheelen dag wegblijvende, be gon men 's avondsbij wege van los geruchtte spreken1 van ontvreemding cn zelfs van moord met geleider lage. De policiedadelijk gewaarschuwd wordende, nam hare maatregelen, ten einde de oor. zaak te ontdekken van deze verdwijning. Men vernam weldra dat een vreemdeling, die des Maandags morgens aan het Hotel de Europe was afgestapt en van Parijs kwam met Boisselier was ge zien gewordenmet vvien hij vroeger in hetzelfde re- giment gediend had. Boisselier was door dezen uït- genoodigd, om met hem te ontbijten en was het Ho tel de V Europe binnengetreden, na welk tijdstip men hem niet had wedergezien. De directeur van de Messageries Royales kwam aan de overheid kennis geven dat des Maandags morgens om elf ure een persoonwiens signalement hij op gaf, onder den naam van Morellieene plaats was komen bespreken naar Parijs. Tegen een uur was die persoon in het bureau terug gekomenom te zeggen dat hij dien zelfden avond zoude vertrekkenmaar dat men hem onder weg moest opnemen. Van renen anderen kantwas op dien zelfden dag een persoon gekomen in het bureau der diligences Laffitte en Caillardeen' zeer zwaren koffer bij zich hebbendedat gedragen werd door eenen knecht uit het Hotel de Europeen dat de onbekende onder opgave van zijnen naamnaar Toulouse deed inschrij ven. Deze koffer verbleef gedurende den geheelen dag van gisteren in het bureau der Messageries Gé-

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1