N°. 95. Maandag den §8 November GOESSCII E COÜE AN T. [Si j fa l?" GODSDIENSTVRIJHEID. In de laatste jaren is er in ons land veel verschil geweest over den zin van art. 191 der Grondwet, en dien ten gevolge over de vrijheid van Godsdienst zullen wij niet zeggenmaar van openbare godsdienst oefening. Er was zelfs verschil tnsscben Regtbanken, zoodat sommigen hisr veroordeelddacir vrijgespro ken werden. De zaak in geschil werd in vele open bare geschriften behandelden de pleitredenen vóór en tegen verschenen in druit. Onder diewelke geene beperking in de Grondwet erkennen behoore» die van de HH. Mr. van Hai l en Gefken terwijl in die van Mr. van Appelterre het tegenovergestelde beweerd werd. Thans worden er door de Regering in het nieuwe Wetboek van Strafregt bepalingen voor gedragen tegen vcreenigingen van meer dan 30 perso nenmet het oogmerk vergaderdom gezamelijk God te vereeren. Na al wat over het wettige of onwetti ge hiervan geschreven iswillen wij er niet op terug komen doch wel tot die stukken verwijzen en daar bij herinneren, dat het Weekblad van het Regtvan 10 November zeer veel tegen die bepalingen heeft ingebragt, doch dat de Vlissingschc Courant van 16 November, daartegen is opgekomen, waaruit wij het volgende overnemen. Wij bewerendat geschiedenis en ervaring lee» rendal niets gevaarlijker is voor de openbare orde en de veiligheid van eenen Staat, dan de vrijheid, ook voor Geestdrijvers voor misnoegdenvoor on» verdraagzamenin het stuk van Godsdienstom zonder eenige kerkelijke bevoegdheidzonder eer.igen waarborg voor hunne zedelijkheidmaar alleen toege- Tust met het vermogen, om op de hartst'ogten der onkundige menigte te werkenzich aan het hoofd te jlaatsen van talrijke vereenigir.gen en deze te kneden e leidenop te winden tot haat en tweedragrtor het verachten en verguizen van andere godsdiensten aan te sporenenz. naar gelang en die mateals zij dit met hunne bijzondere oogmerken overeenkomstig zouden vinden. Wanneer nu de gevolgen zijn uitgebarsten of gereed staan zulks te doen dan eerstzal het gouvernement vermogen te waken, ja ook te handelen maar inmid dels zijn de vergiftige zaden uitgestrooidde menigte met een aantal schadelijke begrippen en gevoelens ver vuld; hoe zal het gouvernement deze kunnen verstik ken en het kwaadvoor de misleiden-zclven daaruit voortvloeiende te keer gaan Kwam Strauss ja kwam een godverzakerhier te lande, bij de wetgeving door hetW. B. vetlangd en stelde zich aan het hoofd van vereenigingen predikende in christen-vergaderingen van eenvoudigen en nieuwsgierigen de valscbheid van het christendom predikende tegen het bestaan van God en de onsterfe lijkheid der zielgeen middel om hen te keer te gaan. De godsdienstige begrippen zijn vrij, niet al leen maar ook de uitwendige belijdenis derzelve moet vrij zijn zegt hei W. B. Maar wat zou hierbij van de zedelijkheid der bur- ;evs worden? Moet men dan ook de godloochenaars, die het blin de noodlot of de natuur tot God verheffen vrijla ten hunne leer in talrijke vergaderingen te prediken cn voort te planten Wij staan met het W. B. de vrijheid van geloofs begrippen voordoch kunnen niet toestemmen dat die vrijheid niet noodig had in de grondwet geschre ven te worden, wanneer de belijdenis door uitwendige godsdienstoefening er niet mede mogt gepaard gaan. Zijn dan de tijden reeds vergetendat menalleen op eene beschuldiging alleen op de verdenking van ketteischc gevoelens in de kerkers der inquisitie kon cewoipen cn aldaar op de wreedaardigste wijze ge narteld worden tot menffhoofdig gemaakt dooi de smarten, niet zelden beleed, wat men niet geloofde cn etaarem ten brandstapel of naar eene eeuwige ge vangenis gevoerd werd Was het zelfs in lateren tijd nog niet voldoende bekend te staan Remcnstiansche begrippen en ge voelens te cmt elzen om aan de cnregtvaardigste ver volgingen te zijn blootgesteld? Is het dan niet een wezenlijk voorregt, tegen zulke handelingendoor die bepaling der grondwetbevei ligd te zijn Wij hebben van die vereenigingen bijgewoond, waar schoenmakersloodgietersenz. her woord tor de ge meente rigteden wij hebben ze ook vernomen die redenen van geestgettiigershunne bevindingen en in gevingen beschrijvendeen konden onze klagten met verbergen.dat een' aantal eenvoudigenonder het aanhooren dezer wartaal, eenen kostbaren tijd verbeu zelden en in schadelijke dwalingen werden gestijfd door dien het hun ontbrak aan middelen tot onderhoud en bekostiging van eenen bevoegden leeraar, welke met deugdelijke godsdienstige gevoelens, minstens een ver licht verstand en eene ontwikkelde kennis van gods dienstzaken en de ware belangen van den mcnscli ver- cenigdc. Dit schijnt nu iets beter te zijn geworden doen hoe zal het zijnwanneer eene onbeperkte vrij heid het iederen eerzuchtigenieder met geestelijken hoogmoed vervulden en waanwijzen leek zal vrijlaten zich als voorganger in de godsdienst op te werpen, zijn huis tot eene kerk in te rigten en i»ei. aantal een voudigen tot zijne discipelen te maken Wat zal er dan worden van de openbare eered'enst van de aan God gewijde kerkgebouwen van de kcr kelijke orde en tucht? Neenwaarlijk de vrijheid door het W. B. ge- wenscht gaat te vér; zij zou, zij moet gevaarlijk zijn voor c/e openbare orde en veiligheid van den staat; en de vgetten moeten de regering magtiger.de scha delijke uitwerkselen voor te komendoor het ontstaan der oorzaken te verhinderenen de wetgever kan en mag dit doenvolgens de grondwet. Dat er eene grenslijn bestaan moet, waar de huis- selijke godsdienst eindigtcn de openbare godsdienst aanvangt, schijnt ons althans, na raadpleging der er varing volstrekt noodzakelijk. Nogtansopdat ook de hoogere magt niet van alle toezigt verstoken zoude zijn zou van elk verleend verlof aan'het betrokkene Departement van Eeredienst behooren te worden kennis gegeven. NIEUWSTIJDING EN. ShniscWassi). De pogingen welke reeds in het werk gesteld zijn hebben alreeds goede vruchten gedragenen bet is te 1 wenschendat jonge componisten van deze gelegen heid gebruik maken om zich in eenreeds te lang verwaarloosd genrete oefenen en zich daardoor eenen in zeker opzigt, niewen weg te openen. Ook in Italië hebben deze misbruiken de aandacht der geestelijkheid van den Kcrkelljken staat tot] zich getrokken, welke; voor eenige maanden, de volgen de kennisgeving heeft openbaar gemaakt De muzijkwelker gebruik men in de kerk ver» oorlooft, alleen met her doel, het geloof der christe nen te onderhoudenstrekt tegenwoordig niet meer dan om hunne aandacht af te leiden cn Gods tempel te ontheiligen. Verre van dien ernst te behouden welke der majesteit past van de Lofgezangen die den Heere worden toegezongenzijn zijintegendeelhet Meer dan eenmaalhebben zich onze doorluchtige voorgangers, in verscheidene edikten, tegen zulk een niet te dulden misbruik verzet, en hebben zij zicht verheven tegen die smakeboze herhalingenen verplaat singen van woorden in de Psalmen en Lofzangen, wier uitwerkingin plaats van de godsvrucht te on dersteunen dezelve vermoeit. Behalve ditwordt door zoodanige muzijk de dienst verlengdtegen het voorschrift, vojsens hetwelk de Missen ren twaalf ure en de Vesper bij de Ave Maria geëindigd moeten zijn. Willende duster volbrenging onzer pligtende bovengemelde bevelen, in al derzelverstrikte nakoming herstellenzoo bevelen wij hetgeen volgt 3.0 Wanneer men Zang-Missen zal uitvoerenge durende de tentoonstelling en den Zegen van het H. Sacramentals ook bij al de andere dienstenzullen de organisten niet toestaan, dat er tooneelmatige So naten of dezulkendie de aandacht verstorenuit gevoerd wordenintegendeelzij zullen die stukken kiezen welke de aandacht en den eerbied bevordeien. 3.0 De kapelmeesters en organistenwelke gezegde verordeningen overtredenzullenvoor de eerste maal geslagen worden in eene boete van tien kroonentot godsdienstig gebruik bestemd. Bij eene tweede over treding zal deze boete verdubbeld wordenen bij de derde zal den kapelmeester of organist de uitoefening van zijn ambt in de kerken woyden ontzegd, voor eenen tijd, welks duur wij naar goedvinden bepalen zullen. 5.0 Deze verdubbelde boete en nog andere straffen znl'en ain alle pastoors der kerken worden opgelegd welke muzijk zullen laten uitoefenen, dat wij verbo den, of die zullen toestaan, dat de zangmissen niet op de bepaalde uren geëindigd zijn. Gegeven in onze residentieden 16 Augustus 1842. De vrouw en dochter van Abd-el-Kader zijn in de handen van den generaal Lamoricióre gevallen. iïsbgvlawbcti. Het Russisch Gouvernement heeft aan dr. Zi- li uithuisedert "drie jaren rabbijn te Riga, den last opgedragen de zestien gouvernementen waar Israëlieten wonen te doorreizen, en hen op eenige hervormingen voor te bereiden, te gelijk echter met de verzekering dat deze op de uitoefening van hunne godsdienst in de tegenwoordige vormen niet de geringste inbreuk zuilen maken. Ook zou hij benoemd zijn om aan de Rege ring een plan tot doeltreffende oprigting van Israëliti sche scholen in alle gemeenten voor te leggen, dr. Li- lienthal is van Munchen geboortig, acht en twintig jaren oud, cn een man van groote kennis en bescha. vingdie bij zijne geloofsgenoten in hoogc achting staat. >- r -v* ty' M -rfX» V De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is I,75 franco per Post/i,90. 'üiïstsë 1111 Gewone Adverteniien worden a 20.ets, deregel geplaatst, Gebo» ie-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a/3,20 Berljjn, den 18 November. In de woningen der voorname ingezetenen vindt hier tegenwoordig veel in gang het eenvoudige ameublement van gewoon eiken houthetwelk een aangenaam geelachtig politoer aan neemt. Zelfs ten hove ziet men reeds dusdanige meu belenstukkendie oneindig minder kosten dan derge lijke van mahoniehout. {Echt Duitsch. Parijs den 23 NovemberSedert drie of vier jaren, hield men zich hier bezig met de hervorming f der kerkmuzijk. Door personen van kennis en smaak daarop opmerkzaam gemaakt, heeft de geestelijkheid der verschillende parochiën onzer stad deze gelegen heid aangegrepen, om hlle muzijkwelke door stijlj karakter ofbewerkingte zeer van het waarlijk gees- telijke karakter afweek, uit de kerken te weren. zij door her gebruik van tot hiertoe ongebruikelijke gedruischmakende instrumenten, hetzij door het onge wijde karakter van den zangin schandelijke toonee/ 1 matige voortbrengselen ontaard. 10. De muzijk genaamd Kerkcljkmuzjk word alleen in de kerken toegestaan. Ingevalle men er gein strumenteerde muzijk wilde gebruiken, moet men daartoe verlof vragen, hetzij aan ons, of aan Mgr. den vice-regent. En hoewel deze vergunning slechts bij zeldzame gelegenheden moet gegeven wordenzoo zal zij niet worden verleend dan onder voorwaarde, dat men nimmer gebruik make van groote trommen harpen, noch dergelijke ongebruikelijke ofte zeer ge* druischmakende instrumenten. 2.0 In de Kerkelijkeeven als in de geïnstrumen teerde muzijkzal het meest ernstige karakter, moeten' ingedrukt zijnzonder er iets in te mengendat aan het tooneel herinnert of den ongewijden stijl kenmerkt. Men zal ook gehouden zijn de langwijlige herhaling der verzen te vermijden, en het is volstrekt verholen, dezelve- willekeurig over te brengen. Constantino Vicaris-generaal zijner Heiligheid. Zwolle den 25 November. Als eene bijzonder heid verdient vermeldingdat door J. A. Ruitenga ja<r,-v jiet kwartier Zevenwouden, wonende te Ol- de' erkoop, op den 17 dezer, uit een aantal van zes korhoenders met één schot, drie zijn doodgeschoten bestaan Je uit trvce hanen en eene hen.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1