COURANT. 3V°. 92. Donderdag den IT November 1842: GOESSCHE vvy'O' NIEUWSTIJDINGEN jJlaliu. Thans houdt de pauselijke regering zich ernstig bezig met eene verbetering van het gevangeniswezen." gFngcIatib. —•Het Engelsche oorlogschip Vindictiveheeft onlangs den snelsten togt gedaanwelke immer door een zeilschip verrigt isdaar het den ontzaggelijken afstand van'Engeland om de Kaap de Goede lioop naar China in 87 dagen heeft afgelegdwaarvan het nog 6 dagen stil lag. dien is men genoodzaakt paar dc overzijde der zee de blikken te werpen en tbr in Brazilië tc zoekende eenige Amerikaanscbe staat;, waar nog princessen van koninklijk bloed te vinden zijn. Maar hier bestaat ongelukkiglijk groote mededinging. De nieuwsbladen hebben drie Europesche prinsen genoemddie op een- maal in Brazilië zullen verschijnen en aan alle welke het geheime voornemen vvprdt toegekend, om naar de hand van eene Braziliaansche prinses te willen dingen. In het geheele zuiden van Frankrijk is eenige dagen geledenvooral in den nacht van den 7 dezer eene groote hoeveelheid snceinv. gevallen. Volgens de berigten uit Savoije 'en Dauphinézijn de gebergten aldaar met sneeuw bedekt. Te Pau zijn zeer groote vlugten wilde ganzen ep kraanvogels opgemerkt. In dc gemeente van Champverrin het depar tement van de Nievre, vgas onlangs eene arme dag- looner, na weinige dagen lijdens, aan eene hevige ziekte bezweken, nalatende drie kindertjes, waarvan het oudste naauwelijks tien jarenen eene weduwe op het punt van te bevallen. Zijn lijk was nog niet ter aaide besteld, toen Zijne weduwe reeds het vierde weesje ter wereld bragt. Maar het waken bij haren overledenen mande droefheid over zijn afsterven de veelvuldige schokkendie zij heeft doorgestaan hebben hare krachten uitgeputeene hevige koorts tast haar aanen zij gevoelt maar al te zeer dat haar sterfuur nabij is. Op haar verlangen wordt de pastoor cLr plaats ge roepen hij komt om den Heiligen Doop aan den jong geborene toe te dienen, en het lijk des. vaders ten grave begeleid hebbende, komt hij terug om de laatste vertroostingen der Godsdienst aan de stervende moeder aan te bieden. Hartverscheurend was het tooneel hetwelk zich aan de omstanders vertoonde. Eene ka mer waar de wind van alle zijden doorspeelde het bedwaaruit het lijk genomen wasnog in geneele wanorde, de kraamvrouw liggende op een. kinderbedje het eenige beschikbareaan het voeteindeen naast dat bedje een arm wezentje, door zijn geschreeuw van zijne moeder zorgen eischendedie zij niet in staat ishet te verleenen drie andere kindertjes ge- Itnield en stokkende in hun geween, wanhopig bid dende hunne moeder ten minste te mogen behouden doch aan welke de waardige geestelijke moet doen ver staan dat zij het ergste te wachten hebben. Wie danroepen zij uitzal zorg voor ons dragenwie zal ons brood geven." De omstanders weenende stem van den pastoor kan zich ter naau wërnood ecnen weg door de beklemde borst banen, om eenige woorden van troost te stamelen. Den vólgenden morgen verkondigde de doodklok dat de moeder er was geweest en dat het pas gebo ren kindje haar niet had overleefd. Daar staan nu de drie weezen verlaten én hulpeloosmaar de die naar Gods verschijntneemt hén 'tot zich en verklaart hen niet te zullen verlatenvoor dat het hem zal heb ben mógengelukken behoorlijk in hunne toekomst te voorzien. 's Gravenhage Jen 14 'November. Gisteren avond heeft er in de kunstgalerij van het paleis des Koning»een Concert plaats gehaddoor den Heer Sneldirecteur van de groote Maatschappij der Toon kunde, te Brussel. Dit concert bestond uitsluirend uit uitmuntende muzijkstukben die door den Heer Snel vervaardigd waren als waarvan Z. M- de opdragt ha -1 gelieven aan tc. nemen. Ten 9 ure verscheen HH. MM. de Koning ep Koningin, alsmede HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranjeen de verdere leden van het Koninklijke gezinin de zaal alwaar een aar.tal personen van rang genoodigd was. Evenals bij vroegere gelijksoortige gelegenheden bood de galerij een luisterrijk schouwspel op. HH. MM. hebóenna den afloop van het concertHoogstdcr- zclver bijzondere tevredenheid aap den Heer Snel be tuigd. Mca verneemt voorts dat Z. M.bij besluit van heden dien Heer 'ridder der Leopolds-ordevoor-, malig Inspecteur der Militaire Muzijkscholen in de Ne derlanden en Directeur der groote Maatschappij van Toonkunde, te'Brussel, benoemd heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon. 's Gravenhage den 15 November. Men ver neemt dat Z. M. de Koning der Belgeneen blijk van Hoogstdeszelfs goedkeuring willende schenken, aandc verdiensten van onzen stadgenootde vermaarden schil der Waldorpdenzelven met de gouden medaille be kroond heeft. Op her diplomatieke diner 11. Zaturdag door de Belgische gcvolmagtigden gegevenzijn twee toasten gedronken, een op de gezondheid van Z. M. Koning Wiilem IIingesteld door den Belgischen gezantden- generaal Frisse, en een op Z. M Koning Leopold in gesteld door den Nederlandschen minister van buiten- landsche zaken den baron Huyssen van Kattendi/ke. Vóórts verneemt men, dat genoemde minister van. luiitcnlandsche zakenalsmede de minister van finan- tienRochussenen de minister van justitievan Hall i door den Koning der Belgen tot grootkruisen der Leo poldsorde,benoemd zijngelijk mede dat Z. M. de Ko ning HH. Exc. de ministers van buiten- en binner- landsche zaken,'in België, de lieeren graaf de Briey ep Nothomb benoemd beeft tot grootKruiscn der orcie van den Nederlandschen Leeuw; dat Z. Exc. de ge neraal Frisse begiftigd is met het grootkruis der orde van den Eikenkroon en dat de heer DujardinBel gisch commissaris, vetheven is tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw. Uit Weimar schrijft men van den 5. dat HH. KK. HH. de Effgroothertog en Erfgrooeliertogin van Saksen-Weimar-Eisenach voornemens wareni, zich binnen eenige dagen naar Berlijn te begeventen einde een bezoek aan het hof van Pruisenen bij hoogs»-' derzelyer Grootvader, Z. M, Koning Willem Frcde- rik graaf van Nassaual" te leggen. Met een der visschers-vaartuigendat van den EngeJschen wal met eene lading haring terugkeerde is voorleden Woensdag te Scheveningen het lijk, aafi- gebragt van den stuurman Ar ie Spaansdie van de eene schuit op de andere wiilende stappenin liet water gevallenen in weêrwil der beste pogingen ver dronken is. Onder degenenwelke zich beijverden den ongelukkige te reddenbevonden zich twee zij ner zonen. Spaansdie den ouderdom van 62 jaren bereikt had, was door zijne braafheid algemeen ge. acht en beniird. Ilij laat eene troostelooze weduwe en zeven oppassende kinderen achterwaarvan er drie door het verlies van hunnen verzorger, tot volslagen armoede zijn gebragt. Treurig is het te moeten mel den dat ook vier broeders van den verongelukte op de zee hun leven' hebben vetloren. De jongste ontvangen berigten van Java loopen tot den 9 julij jl.en behelzen, onder anderen, dat het op den 14 April jl. van Batavia vertrokken En- gelsch schip Kilmaursgezagvoerder Smith, eenige dagen later, op de hoogte van Java-Headmet gestre ken en gescheurde zeilen is aangetroffendoor liet Amerikaanscbe schip Sumatra kapitein Silver. Volgens verklaring van dc door dat schip te Batavia aangebragte vróuw van den gezagvoerder Smithzou de equipagieaangevoerd door den eersten stuurman ju opstand zijn gekoruenten gevolge waarvan die ge l De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijsper Kwartaal is t7 5 franco per I'ost/i ,90. «ai rfr.. Gewone Advertertien worden a 20 ets de regel geplaatst. Gehoor» ie-. Huwelijks- en Doodherigten van 1 6 reeels a f 1,2» •4* Rome den 30 October. Onlangs is alhier het nieuwe straf-wetboek in het licht verschenen, het welk op last van Zijne Heiligheid door eenc commis sie van uitstekende Italiaanscbe regtjgcleerdcnonder voorzitterschap van den kardinaal fiernettiopgesteld is geworden. Daarin komen zeer vele vrijzinnige be palingen voor en men kan zeggen dat daarin allcrwe- gc cp de behoeften van onzen tijd naauwkeurig acht is geslagen. Voor alles heeft men algemeene gelijk heid voor de wet trachten in te voeren. Zoo zijn b. v.' allef privilegiën en uitzonderingen, welke tot dus verre ten behoeve der hoogere standen bestonden af geschaft. Er is voortaan slechts één gcregtshof voor geestelijken en wereldlijkenvoor aanzienlijken en ge ringen geestelijken zullen dan alleen voor eene gees telijke regtbank vervolgd wordenwanneer zij in de uitoefening van hun ambt een misdrijf gepleegd heb ben. Mtn heeft de doodstraf wel behoudenmaar slechts op een zeer klein aantal misdaden gesteld. Voor buitenlandersjegens welke de wet tot hiertoe zeer gestreng was en de regtbanken meermalen met groote willekeur handeldenbehelst het nieuwe wet boek veel zachtere bepalingen. Na een. onafgebroken verblijf van twee maanden in de Pauselijke Staten zullen vreemdelingen in strafzaken niet meer aan de ■willekeur der politie blootgesteld zijnmaar aan de gewone regtbanken overgeleverdenzoo zij schul- üig zijnmet inachtneming van alle verzachtende om standigheden net minimum der straf tegen hen uit gesproken worden. Londen den 9 November. Een dagblad van Gloucester behelst het verhaal eener zoo afschuwelijke reeks van misdadendat men geneigd zou zijn daar aan geloof te weigerenindien het niet door getuigen ware gestaafd. Zekere vrouw te Ruardeanhilh, in Gloucestershireheeft namelijkgedurende eene he vige ziekte door gewetensangst gedrevenaan hare geestelijke bekend, dat zij niet slechts een jaar gele den een door haar ter wereld gebragt kindna de geboorte, door vergift bad omgebragtdat pojc reeds' vijf barer vroegere kinderen allén van denzelfden riian met wien zij buiten huwelijk za mei) woonde'door haar vermoord en met behulp van den onmenschelijken vader in stilte begraven waren geworden. 1 Op aan wijzing der plaats, waar zulks geschied zou zijn,' heeft men dan ook werkelijk de lijkjes der zes onge lukkige «lagtoffers gevonden. Tot hiertoe is geene uitspraak in de zaak gedaandewijl men nog nadere bijzonderheden wenscht te kennen. Parijs den n November. Men twijfelt niet, dat de reis des prinsen van Joinville naar Brazalië meer dan eene eenvoudige zeereis za? worden en dat dezelve een huwlijk tot grondslag heeft. Lodewijk Filips wenscht zijne zoons gehuwd te zien. Nu heeft de Icgitimistische partij zoo hevig tegen eene huwe- Jiiks-verbindtenis van Orleans met eene protestantsche prinses geschreeuwden dit geschreeuw maakte bij een groot gedeelte der katholieke bevolking van Frank rijk cenen zoo gróoten indruk dat liet liof niet raad zaam schijnt tc.oorde.elen, andermaal bet oog op pro testantsche prinsessen voor de jot ge prinsen fe vestigen. Er moeten dus katholieke prinsessen worden opge- zr ebtdeze zijn echter niet in groote hoeveclheid'tê vir.den ten minste niet zoo, ali het hof welgevallig isof hetzelve hopen kau te zullen bekomen. Mits ilcbetfatib.ctt» Utrecht, den 13 November. In 'sGravenhage spreekt men weder van eene prömotie bij de marine,, welke met Januarij zou plaats 'hebben; daarentegen zouden eenige oude officieren op. pensioen worden ge-, steld. Men wilde alsdan ook eene verandering in de uniform invoeren; de docters zullen, even ais bij de* landmagt, ook epauletten bekomen. De werkzaamhe den aan het stoomschip Curasao, te Helvoetslnis zoo met betrekking tot den bodem als de machinerie worden met kracht voortgezet; hetzelve zal weldra gereed zijn, om naar den Helder te "vertrekken. 0olc. ligt in lading het transportschip de Merv/edcom spoe dig de reis naar de Westindiën aan te npmen. Met hetzelve vertrekt de Oostindische constructeur Schef- ferals belast met bet opzigt over de houtveiling. in. de Coppename, benevens een detachement van 19- militairen", onder geleide van een officier. Gorinchem den 16 November. De paarden eiï runderenmarkt van gisteren en eergisterenvooral de laatstgenoemde, is druk bezocht geweest. Er is veel handel gedrevenen voor de beste paarden en de vet te runderen zijn goede prijzen gemaakt.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1