tfiar er weinig water in de sloten isweinig beperkt isdoch dit kan alleen de oorzaak niet zijn. ALLERLEI. Men meent dat er veel is gestroopt gewordenzoo j als de jagersterm zegt. Waartoe anders zouden vele arbeidersdie naauwelijks brood hebbenschietgeweer bezitten? Het is geen tijd van*nood, dat die men- schen uit vaderlandsliefde voor de veiligheid zouden Willen waken. Bath den 9 November. Gedurende de maand October, zijn aan het kantoor van In- en Uindaring, Expeditie en Betaling alhier, de navolgende Schepen ingeklaard 42 met steenkolen, 125 ledig, 49 met stukgoede ren, 2 met bier, 12 met hout en houtwerk, 23 met hard- zink- en straatsteen5 met meubelen3 met Wijn2 met boekweit1 met krijt1 met oesters 3 met kalk1 met tarwe1 met stoomwerktuigen it met houtskolen1 met klaverzaad2 met hoppe 9. met katoen, 1 met hennepstroowaarvan 195 onder Nedevlandsche en 82 onder Belgische vlag; alsmede 38 stoom boo ten184 ledige visch- en mosselschepen te z'athen 499 schepen. r Uitgeklaard.' 7 met haard- en boonstrooasch50 ledig 7 met zaad3 met fcoffij63 met stukgoederenimet oud ijzer53 met aardappelen 4 met ajuin 15 met haring en bokking 5 met raapkoeken3 met trassteen25 met gerst7 met hoepen en biezent met chicorei2 met tijst doppen, 2 met tarwe, t met gczoutezalm, 2 met hout2 met meubelen 2 met haver 3 met boonen waarvan 183 onder Nederlandsclie en 75 onder Belgi sche vlag; alsmede 38 stoombooten 185 schepen met visch en mosselen; te zamen 481 schepen. &bf)£trtentte. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der stad GOES maken bi; deze den Belanghebbenden bekend, dat in de aankondiging der vakante NEDER- DUITSCHE SCHOOL binnen dezelve Stad, tenge volge van het overlijden van den Onderwijzer J. van der Pi//, geplaatst in de Nieuwe Bijdragen voor het Onderwijs over de maand October jongstleden abu sive lijk is opgegeven dat de opbrengst der School gelden is berekend over dtie maanden terwijl op d"e da arin opgegevene Schoolgelden iedere maand kan ge» rek'Tid worden. En op dat zulks algemeen bekend zijgeschied daar van deze aankondiging. Gedaan te Goes den li November 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOORvan Nisse. Ter ordonnantie van Dczelven, De Stads-Secretaris L. DE F O UW, Jz. TIENDE TITEL. P~an misdaden en wanbedrijven begaan door bediena- ren van de godsdienst in of ter gelegenheid van de uitvoering hunner bediening. (Voorgesteld aan de Tweede Kamer.} Art» i» Al wie, volgens eenige godsdienstleer be voegd om huwelijks-vereenigingen ir te zegenen, daar toe overgaat, zonder dat hem behoorlijk gebleken is, van eene huwelijks-aktevoor den ambtenaar van den burgerlijken stand aangegaan zal gestraft worden voor de eerstemaal met eene geldboete niet te boven gaande de som van twee honderd guldenen bij herhaling van dat wanbedrijf, met correctionele gevangenisstraf Van ten minste acht dagen en ten langste twee jaren. Art. 2. Bedienaren van de godsdienst, die, het Zij in dé uitoefening van hunne bediening en in eene openbare bijeenkomst, het zij in eenig door ben in hunne geestelijke betrekking uitgevaardigd stuk, onder We'ken naam of verm ook uitgegeven zich eenige |evisping of afkeuring van de Hooge Regering, van iene wet, van een Reglement van algemeen bestuur óf van eenige daad van het openbaar gezag zullen heb ben veroorloofd, zullen gestraft worden met correctio nele gevangenisstraf van ten minste acht dagen en ten langste twee jarenen met eene geldboete van ten hoogste drie honderd guldente zamen of afzonderlijk» Art. 3. Indien de daden, in het vorige artikel ver meld, gestrekt hebben om op te ruijen tot dc eene of andere misdaad of wanbedrijf, of tot ongehoorzaam heid aan de grondwet, aan eenige wet of aan eenig besluit of verordeningzal de schuldige gestraft wor den ingevolge de bepalingen van art. 1 tot 4 van den sastui titel \-an het tweede Boek van'dit Wetboek, Art. 4. Bedienaren van dc godsdienst, die zonder vporafgaand verlof der Regering zullen hebben afge kondigd verspreid of in druk uitgegeven eenige bul len brieven, rescripten, besluiten, mandamepten expeditien of (andere akten, onder welken naam of in welken vorm ook vervat, van eenige buitenlandsChe geestelijke overheidzullen gestraft worden met cor- reectionnele gevangenisstraf van niet minder dan een en niet langer dan Vijf jarenen met eene geldboete van ten minste honderd en ten hoogste duizend gulden te zamen of afzonderlijk. Art. 5. Al de bestaande exemplaren der stukken van welke in de drie vorige artikelen gehandeld wordt .zullen bovendien worden in beslag genomen, en-zal de vernietiging daarvan bij het vonnis van veroordee ling bevolen worden. Art. 6. Onder de algemeene benaming van bedie naren van de godsdienst worden begrepenalle gees telijken al dan ni,et het -leeraarsambt uitoefenende zonder onderscheid van rang of benamingen zpndqr onderscheid tot welke godsdienstige gezindheid, kerk,, gemeente of genootschap zij behooren. In den aanvang van de maand September dezes jaarszijn algemeen eti bijna op dcnzelfden tijd,, aan de OnderW/jzersin de Openbare Scholen, voornamelijk ten platten lande, door de Eerw. TIcèren Pastoois ge lijkluidende vragen gedaan, en wel: op hooger orderof „ingevolge eener aanschrijving van hoo ger gezaggegrond op het Koninklijk Besluit van 2 Januarij j. No. 61, Art. 10," om opgave van de BoekenGezangen en Schriftenin derzelver bij het Onderwijs in gebruik. Door welke hoogerc or de niet de Regeringof het in art10 bedoeld burgerlijk-maatschappelijk maar hooger kerkelijk Pausselijk gezag bedoeld wordt. (Men zie Ev. Kerkbode No. 44.) In een boekwerk over den togt der Engelscben naar China: wordt het navolgende staaltje van Chineesch dievengenie gevonden. Toen de Engelschen zich hadden meester gemaakt van de hoofdstad des eilands Chtisan, vonden zij bij hunnen uittogt geen' levend wezen op de straat. Duizenden v/aren de stad ont weken en de overige hadden zich in hunne woningen opgesloten. Daar de strenge krijgstucht der bezetting het vertrouwen langzamerhand deed herleven, begon nen de teruggebleven inwoners weder uit te gaan en eenige der vlugtelingen keerden terug; doch de laatste waren dieven die de winkels en huizen begonnen te berooven die verlaten waren. De Engelsche Gene raal gaf dus bevel dat niets uit de stad' gevoerd zou mogen worden, uitgezonderd de kisten waarin de doo- den op eenrn nabijgelegen berg begraven werden. Het trok al spoedig de aandacht dat het getal dooden met den dag toenam alsof de pest of de cholera heerscnte. Dit gaf aanleiding Jat de doodkisten onderzocht wer den, en ziet, zij waren meerendeeis met zijden en andere kostbare stoifen gevuld die in de winkels ge stoten waren. Doctor Casper van Berlijn beeft berekenddat de sterfte der ongehuwde mannen van 30 tot 45 jaar, a7 van de 100 bedraagt, terwijl er van de gehuwde niannenvan dien leeftijd, maar 18 van de 100 stierven. Voor 41 ongehuwde mannen die de 40 jaren berei ken zijn er 78 gehuwden van denzelfdcn ouderdom. Bil toenemenden ouderdom is het verschil nog grooter. Op 60 jaar, blijven er maar 22 oogehuwden tegen 48 gehuwden. Op 70 jaar is het 11 tegen 27, en Op 80 jaar, 3 tegen 9. Wat volgt hieruit Dat het huwelijk met al zijne zorgen eene soort van levensverzekering is. Die lang wil levenhij trouween alzoo wordt hierdoorals dezelfde berekening ook voor vrouwen geldig is, een dubbel doel bereikt. Als eene zeldzaamheid mag vermeid wordendateer den9Nov.jjl. op de nabij Gravcnhage liggende hof stede Arendsdorp onder Wassenaartoebehoorende aan den baron Tuijll van Serooskerken van Zuylen, door den jager C. van der Walsen, levend gevangen is een spier witte (anderen zeggen eene schier witte) Faisanf. En onlangs bij Arnhem een witte haas. Dat heeft zeker iets te beduiden. wit is zeldzaam. Er is ook nog eene melk witte. Blinde in de wereld. Als die gevangen of geschoten wordt, dan zal men meer zien gebeuren. Om te weten welke Ilinde bedoeld wordtleze men Drijden- Bij gelegenheid dat zekere Marij Ann Walker en eenige andere vrouwen, die tot de partij der Clur- tistcn behoorenaanspraak maken op het regt om de natie in het Parlement te verregénVvoordigenherinnert men zieh uit oude schrijvers, dat enkele vrouwen voormaals zitting in hooge Raadsvergaderingen gehad hebben. De abtdis, Hilda presideerde een kerkelijk sy node in. den grooten Raadten j«re 694 gehouden namen verscheiden abtdissen aar. de overwegingen leelvier abtdissm werden onder dc regering v«a Henderik lil en Eduard l in het Parlement geroe pen en iets dergelijks is in bet vijf en dertigste jaar der regering* van Eduard lil ;geschiedwanneer zij zich echter door andere leden lieten vertegenwoordigen. (Men leze ook Fokke Simonsde vrouw is de baas."} Het fregat Thetis is uit de Middelandsche zee hier terug gekeerd; hetzelve brengt uit Livorno 100 kis ten over met werken van Thorwaldsen. Het geschenk, hetwelk de kunstenaar zelf voor de aanlegging van zijn museum maakte, ten bedrage van 27,000 bank- rijksdaaldersheeft hij thans nog met 30.000 zooda- nige_ daalders vermeerderddie tot uitvoering en vol eindiging van het gebouw zullen worden aangewend. Otbuevtetttieu» Heden beviel zeer voorspoedig, van eene ZOON J. A. BEVIERgeliefde Echtgenoot van J. de FOUWWz. Goes 11 November 184a. Eenige Kennisgeving. V ml Heden overleed in den ouderdom van bijtu 44 jaren Mejufvrouw ANNA CATHARINA TA- COBA EXRIK. Goes den 11 November 1842. Eenige Kennisgeving. 1 1 DieJ. MATHOT, die thans hier tegenwoordig is, is niet die van Rotterdam maar van Middelbiug en vertrekt Donderdag avond. Na daartoe bekome autorisatie zal Publiek ge veild worden: de HERBERG DE GANS te V Heer Ar ens kerkein Zuid Bevelandwaaromtrent Infor- marien ziin te bekomen ten Kantore van den Notaris DE FOUWte Goes. V UIT de HAND te KOOPEN ruim 333 Bunders AMBACHT, in bet Ambacht van Hoede- k'enskerkeOosteinde en Vinninge met AM- BACHTSREGT, AMBACHTSGÉVOLGEen al wat hetzelve toekomt. Informatica zoo omtrent de jaarlijlcsche Revenuen als Conditiën van.Verkoop, zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris A. SMALLEGANGEte Goes. Door de Gebroeders ABRAHAMS te Mid delburg is uitgegeven en alom verkrijgbaar gesteld J. AB UTRECHT DRESSELHUISGESHIED- en OUDHEIDKUNDIGE WANDELINGEN door het EILAND WALCHEREN, in 8vo.met twee gcheele nieuwe Afbeeldingen, als: van het Jagrhuïs Ter Lindein 1648, en van het Kasteel van West- souburgin 1598. De prijs is ƒ1,90. Zie hier eene opgave der onderwerpen welke in dit oorspronkelijk werkje worden behandeld St. JOOSLAND. Opwas en aanwas. Bodem en Erve. Middelburgs tweede Haven. Gevecht op den Havendijk. WALCHEREN, 't Kanaal van Wd- singe. Inval der Vlamingen. Oude Oorlogschepen en Zeestrijden. Nederlaag der Zeeuwen. DE ZUID WATERING. Welsinge en Nieuwerve. Wapens der Heerlijkheden. Abeele. Het Mariaklooster bij Walcheren. Regulieren en Praemonstratensers. Ver. volg van Int Mariaklooster. Oostsoubtirg. Familie namen. Westsouburg. De Kerk en het Kasteel. Be woners van den Westsouburg. De Westsoubtirg on der Vrouwe Anna van Bourgondie. Verdere bezit ters van de Westsouburg. Oorlogsverwoestigen op den Westsouburg. De Westsouburg onder Philip van Marnix. VLISSINGEN. Naam en Oudheid der 'Stad. Oudste Middelen van Bestaan. De Haringvis, scherij en Doggevaarr. Vrijheden en Keuren. Mis bruik en Beperking der Vrijheden, Heeren van.. Viis- singen. Overrompeling en Bevestiging. Gewapende Staat der Ingezetenen. Geschut in de iöie Eeuw. Mis lukte Aanslag op Walcheren in 1572. Verdere Aan slagen en Verdedigings-maatregelen. Voorbereidselen tot dien van 1572. De eerste dagen van April 1572. Vlissingen op den voormiddag van 6 April van dat jaar. De eerstvolgende .lagen,UITSTAP NAAR RAM» MEKENS. Het Zeeuwsche Zeewezen vóór 1572. Zeeuwsche Oorlogschepen in 1572 en later. Het Huis der Zuidwatering. Ritthem. Hét Kasteel Rammekens of de Zeeburg. Keizer Karei V op den Zeeburg. Napoleon op den Zeeburg. Verbranding der Spaan* sche Schepen onder het Kasteel, de Zeeburg aan Spanje ontrukt. Verdere Lotgevallen van den Zee burg. De Nederlaag der Spaansche Galeijen. Tl Goes, rij F. Kleeuwes Zoon.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2