33e!§ie. Ml DDENPRIJZEN, T* Goes sij F. Klseuwkns Zoon. on lermingen bijde hand genomen had om te leven. Toen men hem op den noodlottigen dag kwam zeggen, dat alles tot de opstijging gereed wasrrad hijeenigzins oerhaast, in het schuitje. Men liet de touwen, die den luchtbol vasthielden, los, en het gevaarte begon te stijgen; maar terstond bleek, dat men de koord, welke van boven aan den bol gehecht wasniet tij dig genoeg weggenomen of geheel doorgehaald had. Het gevolg hiervan wasdat de bol op zijde raakte het schuitje kenterdeen de Heer Kirschdie over- eind in hetzelve stond, werd er 'uitgeworpenmet het hoofd naar beneden. Een angstkreet ging van on der de tallooze aanschouwers opdames vielen zelfs in flaauwte. De 'bol was op dit oogenblik reeds ten minste dertig (Nederl.) ellen gerezenen ieder dacht dat de ongelukkige zichdoor den val van zulk eene hoogtede hersenpan verbrijzelen zou. Dit gebeur de nogtans niet. Gelukkiglijkom geen ander waar schijnlijk meer gepast woord te gebruikenviel gelijk tijdig met hem bet ankertouw uit het schuitje. De dregdie aan dit touw gehecht isen welke dén luchtreiziger dient, om bij het nederdalen zich aan eenig voorwerp vast te hakenhaakte zich thans aan den rand van het schuitje zelfterwijl het touw naar huiten viel. Dit touw had de Heer de Kirsch de te genwoordigheid van geest om in zijnen valmet beide handen te grijpen cn de kracht om er zich aan vast te houden. Hij sloeg het zich om den armen toenom de toeschouwers gerust tc stellennam hij met voorbeeldelooze koel bloedigheid zijnen hoed die hem dus vrij vast op het hoofd moet gezeten hebben af en groette hen met denzelven. Terwijl dit alles gebeurde was de bol, zeker ook door het uitvallen van de ballastonbedenkelijk snel blijven stijgenen men vreesde nu met reden, daj de spierkracht van den aan het rouw naar boven gevoerde niet toeveixend zeji zijn om hem er aan vastgehecht te houden. Ook dit gevaar wist Kirsch door zijne tegenwoordig heid van geest en z ijn beleid te boven te komen. Men zag hoe hij, m et de eene hand, welke hij vrij had, het ondereindvtin het lang afhangende touw op- paimde, er eene lis in sloeg, en deze vervolgens als eene soort vau stijgbeu gel bezigdeom steun aan eenen zijner voeten re verse haffen. In dezen toestand heeft lui de geheele reis, zonder verder ongeval, afgelegd en is op de heide van Pessak bij eenen molen neder- gein rni/enwaar bij h ulp vond. Reiziger en bol zijn beid e onbeschadigd te Bordeaux teruggebragt. - Abd cl-Kader bevond zich in het gebergte van Ou jmseris, waar men b cm gedurende den winter nietaan- tasi ;en kon, en van waar hij de Arabieren -stammen, welke Z'i h in dat gewest aan ons onderworpen hebbenge- du rende het gemelde tijdvak zeker zou ontrusten. Brussel den 5 November. Men had zich te /Antwerpen zeer ongerust gemaakt, wegens het weg- t dijven van de Belgische stoom pakket British Queen t velke den 7 October van New-York was vertrokken uil reeds sedert eenig«e dagen le vergeefs verwacht werd. Gelukkig heeft die ongerustheid geheel opgehouden daar het genoemde vaartuig gisteren middag behouden te Antwerpen aangekomen is. De Britsch Queen heeft weder op haren terugtogt zware stormen moeten door staan doch geen merkelijke schade bekomen. De voornaamste reden van hare latere aankomst isdat zij te Fayal zich eenige dagen heeft moeten ophouden, tot het innemen van steenkolen. De Britisch Queen heeft de belangrijke tijding me- degebragt, dat drregering derVereenigde Staten, op de& vertoogen van den Belgischen agent, bewilligd 'heeft in de teruggave van liet, buitengewoon hooge tonne geldwaarmede onze schepen zijn bezwaard ge worden. Nijmegen den 31 October. Op Zaturdag 2a de zer had in het dorp Neefboschbehoorende tot het Schependom dezer stad, een voorval plaats, dat zeker zelden gehoord is en het bewijs levert van de zorg der Voorzienigheid over al het geschapene. De land- 'bouwer Antoon Gcurts en zijne huisvrouw Betronclla Otte/iwonende op de hofstede de Pol genaamd, en in genoemd dorp gelegenhebben drie kinderen. Het jongste van dezelve, een dochtertje, oud 2 jaren en o maandenEverdinet Gturts genaamdBpeelde voor de deurterwijl de vader naar bet land was getogen. Ten elf ure des voormiddags vermiste de te huis ge- blevene moeder hare lieveling. Zij vond haar niet meer voor de woning en deerlijk ontsteld ijlde zij naar naren manin de hoopdac het kind zich bij hem op het land zonde bevinden. Doch ook daar zocht men te vergeefs; den gcheelen dag en avond, ja schier den ganschen nachtkoude het slechte weder de bedroefde ouders niet belettenhun dochtertje te zoekenzelfs buren en bekenden begaven zich tot dat einde mede p weg. Alle moeite was belaas vruchteloosen had niet de ouderliefde op verder onderzoek aangedrongen en anderen daartoe eenen prikkel gevonden in hunne droefheid, men zoude het kind eerst na vele dagen levenloos hebben wedergevonden. Maar de Voorzie nigheid wilde het anders. Des Zondags 's morgens den 23 dezerhervatteden de gebroeders Jan en Cor- s nelis Broekman beide landbouwerswonende te Neer bosch, het zoo weinig belovend zoeken. In den voor middag, omstreeks ten half twaalf- ure, bevonden zij zich in het bosch de Net)horst genaamd, tocbehoo- rende aan den Heer Mr. W. Engelen van Pylsweert, en gelegen op eener afstand van vijf minuten van de woning der bedroefde ouders. Daar zagen zijna lang en te vergeefs rondzienhet kind liggenmet het hoofd in de afgevallen bladeren. De jongste der zoekende broeders durfde het bijna niet naderen vree- zendedat het reeds den geest zoude gegeven hebben. De oudste echter" trad toe., nam het kind op en de kleine deerde niets; integendeelna eenige oogenblik- ken door Jan Broekman gedragen en zoodanig verwarmd te zijn lachte het hem vriendelijk toe en klaagde over honger. De edele menschenvrienden spoedden zich - naar de woning van het kind, en men stelle zich de blijdschap der ouderen voortoen zij hunnen lieveling in zulk eenen welstand terug ontvingennadat dezelve gedurende meer dan vier en twintig uren, in slecht weder, onder den blooten hemel, zonder voedsel of deksel was verbleven. Groningen, den 2 November. Op de Veemarkt te-Zuidlaren (Prov. Groningen) zijn 4669 rijtuigen geweest en ruim 2000 stuks. Vee. De gewone prijs van goede melkkoeijen was too. De aardappelen oogst in Overijssel is buitengewoon. ALLERLEI. Van het vraagpunt wegens het placet maakt de Noord- Brabander, eene godsdienst-kwestieeven ais of hij ver geten isdat het placet is aangenomen in alle landen van Europa, in die, waarin de vrijheid van godsdienst erkend rs evenzeer ais in diewaarin het Katholcismus zelve op den troon zit. Wij voor ons hechten niet veel aan dat middelals waarborg tegen vermenging van de geestelijkheid in wereldsche zaken, en daar toe dit zijn alle denkende staatslieden eens mag het toch alleen gebezigd worden. Het is daarom dat wij hopen dat de wijsheid onzer Regeringdoor den verlichten zin van onze Volksvertegenwoordigers on dersteund een ander middel zal kunnen vinden om de regten van den Staat te handhavenen dat dit middel zoodanig ingekleed zal Zijn, dat de rust van den Staat en de ware godsdienstvrijheid ook van andere gezind heden daardoor beschermd worden. Maar wij hopen er. verwachten daarbij, dat de Mi nister van Justitie in zijne beschouwingen daaromtrent noch ter regter nog ter linkerzijde zal afgeleid worden dbor bet bartstogtelijke geschreeuw van heersehzucht en overdrijving. Zijn pligtishet voor de regten van den Staat te helpen waken en tevens te zorgen dat nie- mands godsdienstige vrijheid belemmerd worde. In de vervulling van dien pligt mogen geen ijdele dreigemen ten hem belemmerenevenmin als hij zich daardoor mag doen bewegen om terug té treden op den weg van conciliante regtvaardigheidwelken wij meenen te we ten dat hij zich van den beginne af voorgesteld had te bewandelen. Wij hopen dat geen der verschillende be langhebbenden welke in deze zaak betrokken zijn uit het oog zal verliezendat diegeen van hendie zich mogt onderwinden om al te driftig op de a'geheele inwilliging var. hetgeen bij zich heeft voorgesteld te blijven aandringenindedaad gevaar loopt minder te er langen dan hij redelijkerwijze zou kunnen beseeren. (Ned. Nieuwsblad.} STERKE DKANKEN. Dat sterke dranken niet voldoende zijnom de uit werkselen der koude en vochtigheid tegen te gaanblijkt uit de volgende anekdote Vóór eenige jaren gingen twee Veehandelaarsuit het Graafschap Galwaywelke groote zaken deden eene weddingschap aanom te beslissenop welke wijze hunne Veehoeders het best in staat gesteld zou den wordenom koude nachtwaken en sterke inspan ning zonder nadeel te verdragen. De eene koopman gaf' zijnen bedienden overvloedigjen goed voedselmaar alleen water tot drankterwijl de ander zijn volk rij kelijk van brandewijn voorzag. Beiden reisden te ge lijker tijd naar de October markt in Ballinslee af. Al de herders waren krachtige jongelieden van gelijksoor tige gewoonten en levenswijze. Beide afdeelingen moes ten hetzelfde werk doen. Her weder was vochtig en zeer guurallen werden doornat en waren genoodzaakt - den nacht over in hunne natte kleederen te waken. Bij eene onpartijdige vergelijking van de uitkomst, was deze duidelijk ten voordeele der waterdrinkers. Deze hiel den het werk het langst uit, waren bij hunne aankomst in volle krachtzonder hunnen post eenige maal ver laten te hebben terwijl de anderen zoo volkomen wa ren uitgeput, dat zij gedurende den ganschen duur der markt onbruikbaar warenen zich op de te huis reize niet dan met moeite voortsleepten. CHodgkin Means of preserving health tweede uitgave, 1841.) PIOOGE OUDERDOM FAN LINDE- BOOM EN. In eene verhandeling over 2eer oude hoornen voor komende in den Belgischen Indépendanten daaruit overgenomen in het Journal de la IIayevan 3 en 4 Junij 1842, zonder naam van schrijver, maar blijkbaar door een zeer kundig persoon geschrevenleest men merkwaardige bijzonderheden over eenen zeer ouden lindenboom, in het Wurtembergscliewelke bijzon derheden ons hier der plaatsing wel waardig toeschenen. Moquin Tandon spreekt van eenen zeer belangrij ken lindenboom te Neustadt aan de Kocherin Wur- tembergbehoorende tot de grootbladige verscheiden heid dezer boomsoort. Hij is buiten twijfel zeer oud; want toen, naar de verdelging van het stadje Helm- bundteene nieuwe stad aldaar gebouwd was, heette deze Neustadt bij den grooten lindeboom. De takken van dezen boom wordenreeds sedert zéér langdoor steenen pilaren gestut. In een oud gedicht, "van het jaar 1008, wordt van deze stad gezegd: voor de poort ziet men eenen lindeboom ondersteund door 67 pi laren. Met getal dezer pilaren was 82 in 1664"en 106 in 1831, volgens ooggetuigen. Volgens Evelvh vindt men op dezen boom vele opschriften, tot van het jaar 1550 toe. Nog heden ten dage 'ziet men op eene der kolommen een opschrift van 1551Evelyn zegt, datin_1664.deomtrek van den stam was 37 voeren en 4 duimen, Wurtemberg. sche maat. J. Trembley vond dien omtrekjn 1831 op mans hoogte, 37 voeten, 6 duimen etl 3 lijnen; Zoodat de boom in de laatst 150 jaren al zeer weinig gegroeid is, of, hetgeen waarschijnlijker is, dat Eve lyn de maat genomen heeft onmiddellijk aan de opper» vlakte van den grond. In allen gevalle is deze boom meer dan 1000 jaren oud. (En dan zou men het verhaal van den Moeibezienboom van Jacoba nog onwaarschijnlijk vinden.) De Arnhemsche Courant heeft onzes inziens een brutalen spot gedreven met bet voorgevallene bij het vertrek van 'sKonings Dochter, en een zeer ongepast woord tot den Koning gerigt over het geschenk aan Dezelve van wege de stad Amsterdam, Dezer dagen in de Boekzaal der Geleerde Wereld naar iets anders zoekende, vond ik CSept. 1786bl. 330) de volgende vraag voorgesteld door het Genootschap onder de zinspreuk Ten nutte van het Kristendom Naardien er ónder de Christenen velen gevonden wordenwelke men gewoonlijk bestempeld met den naam van Fijnen anders Dweepers of Geestdrijvers Welke lis denkwijze dezer Sekte l Welk de bron dezer denkwijze en hoe is die denkwijze best te wederleggen?De medaille had de- waarde vaneen gouden Dukaton. Het antwoord moest vóór den 1 Mei 1787 worden ingediend aan den Secretaris des Genoot- schaps, Ds. C. Aeijelts Pred. te Hem, onder couvert van L. Vermande Boekverkooper te Hoorn- Zou het wel ondienstig zijnthans eens weder zulk een prijsvraag uit te schrijven Dus schrijft en vraagt <fe Gr on. Courant. Dezelve kan weten dat het Haagsch Genootschap eene dergelijke Prijsvraag maar zijner waar dig heeft uitgeschreven. VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Fdn den 15 tot den 30 Octebcr 1842. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke belastingen. Tarwe/ 8,63. Rogge/6,21. Vroege Gerst/5,12. Late Gerst f 4,63.. Boekweit rio,00. Haver/2,94. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten 6,88. Graauwe Erwten 0,00. Tarwe Meel f 10,63. Rogge Meel 7,86. allenper Mudde. Boter 1,02 a. Noord-Hollandscbe Kaas 50 a. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 31s cs. Tarwe Brood 19 a. Rogge Brood 15 a. Osse Vleesch 60 cs. Koei Vleesch 60 cs. Kalfs Vleesch 50 cs. Schapen Vleesch 35 cs. Lams Vleesch 35 cs. Versch Varken Vleesch 65a. Gerookt Varken Vleesch 75 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 0,00. Late Aardappelen 1,40 de Mudde. Jenever ƒ65,00, per Fat. IJpen Hout 7,50. Esschen Hout 7,50. per F is se. Groote Takkebossen 11,50. Kleine Tak- kebossen, ƒ7,00. de Honderd. Steen Kolen ƒ2,50. de 100 Ponden. Turf 70 cs. de dubb. Mudde. Kool Olie f 43,00. Lijn Olie 40,00. bet Fat. Kool Zaad ƒ12,12. Lijn Zaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. r

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2