ALLERLEI. tn het antwoord der Kamer op de Troonrede komt, •nrier anderen het volgende voor Aan de zeemagr van den staat was Nederland zijne opkomst en grootheid verschuldigden ofschoon de geldmiddelen des Rijks bezwaarlijk eenige vermeerde ring van uitgaven gedoogen, zullen wij 'nogtans nim mer vergeten, dat eene behoorlijk ingerigte zeemagt -voor de verdediging des lands en onzer koloniën als mede voor de bescherming van onzen handelonont beerlijk is. Dit gewigtig onderwerp aan de belang stellende zorg van Uwe Majesteit aanbevelende ho pen wij dat een doelmatig gebruik der toegestane mid delen zal medewerken tot de verbetering onzer active zeemagt» Met genoegen vernamen wij dat de geschiktste mid delen worden aangewend om de verdediging des lands in goeden staar te brengen. De Nederlander was steeds bereid, om tot de ver dedigingvan den vaderfendscben grond, tot het behoud zijner onafhankelijkheidgoed en bloed ten offer te brengen. Die gevoelens bezielen hem nog en zoo de omstandigheden het vorderden zoude Uwe Majesteit de Staten-Generaal bereid vinden om binnen derzel- ver grondwettige bevoegdheid daartoe met al hun ver mogen mede te werken. Doch wij vertrouwen dat Uwe Majesteits regeringbij de tegenwoordige gesteld heid van 's Lands geldmiddelen met ons de overtui- 1 ging zal deelendat voor dit onderwerp geene meer dere gelden kunnen worden bestemd dan eene vol strekte noodzakelijkheid gebiedt. Het armwezen verdient ten volle de aandacht van Uwe Majesteit. Het is niet te ontkennen dat de armoede ook hier te lande toeneemt. Wij hopen derhalve dat de maatregelen welke door Uwe Majesteit worden be raamd het gewenschte doel zullen bereiken en Ne derland tegen de vestiging van bijzondere belastingen vooi dit onderwerp zal waarborgen. Het aangekondigde tekortSire wij mogen het niet verzwijgen heeft onze bezorgdheid in eene hooge mate opgewekt. Wij hopen, dat bij de aanstaande tweejarige begroo ting de middelen tot bestrijding der uitgaven juister zul len worden geraamd en dat daarbijheienS de gun stige omstandighedenook de nadeelige kansen voor pogen zullen worden gehouden. De last onzer schulden is zoo drukkend dat er moeijelijk aan eenige vermeerdering derzelven kan wor den gedacht. Door spoedig werkende en doelmatige bezuinigingen; door vereenvoudiging van alles, wat v^or vereenvoudiging vatbaar isdoor het meer ge lijkmatig verdeelen der lasten waardoor uiimere bij dragen zullen worden gevorderd Vair Neêrlands meer gegoede ingezetenenhopen wij te geraken tot her zoo gewenschte doeldat onze uitgaven door onze midde len 'worden gedekt. De wonden van. het verledene te heelenden min der gunstigen toestand van het oogenblik te verbeteren is de edele taak, aan Uwe Majesteit voorbehouden. Daartoe kan voorzeker het gemeen overlig des Vorsten met de Vertegenwoordigers des Volks medewerken daartoe brengt ook de Regering het hare bijdoornaar vaste beginselen bet alaemeen belang voor te staan door de {reugels vau het bestuur met vaste hand te houdendoor in alle takken van het beheer orde en regelmaat te bevorderen. Dt Staten-Generaal zijn bereid Uwe Majesteit in al les te ondersteunenwat leiden kan tot bevoHering van het welbegrepen belang van een volkzoo ver knocht aan het roemrijk geslacht van Oranje en welks liefde steeds de beste belooning van Uwer Majesteits onvermoeide zorgen zal uitmaken. (Men ziet hieruit dat"de Kamer gunstiger gestemd is voor de Zee- dan voor de Landmagten toch zou bet thans nog gemakkelijker zijnom het leger ïe velde dus te versterken dat het ons land voor ecnen inval dekt, dan onze Zeemagt eenige beduide- nis te geven.) Maar de Staten schijnen op de Schut terijen te denken.) In pene onlangs uitgekomen brochure, getiteld: La vie et la mort du due dé Orleans leest men op bladzijde 10 het volgende: Ten gevolge van de komst zijns vaders tot den troon van Frankrijk hertog van Orleans geworden zijndeverzocht en verkreeg de hertog van Chartres< de eer des bevels over het franse he leger hetwelk den Belgendoor de Hollanders geslagen en op het punt eene schandelijke restauratie te ondergaanter hulp werd gezonden. Doch de Hollanders lieten onzen dapperen krijgs lieden dit alternatief niet overen op het gezigt ven den dricklcnrisen standaardNAMEN ZIJ DE VLUGT" Het Journal de la Ilaije heeftten dezen opzigte1 de volgende nota ontvangen Deze laatste paragraaf is nopji juist, noch naauw- keurig; het is eene LEUGEN. De Hollanders heb ben de VLUGT NIET GENOMEN, maar zijn- EERVOL TEKUG GE TRÓK KENuit achting voor de vertoogén der Lnndensche conferentieten gevolge der stellige bevejen aan den Prins van Oranje in naam des Konings zijn' vader, overhandigd, en volgens eene overeenkomst, tusschen den Prins van Oranje en den maarschalk Gerard geteekend." Bovengemeld blad laat hierop volgen Deze notafoor eene edele en grootmoedige ver ontwaardiging ingegevenis ons toegezonden door eenen der voornaamste kooplieden van Rotterdam welke ook zijne zonen en bloedverwanten telde in de rijen der dapperendie zoo moedig gestreden hebben voor de handhaving onzer regtenen ook hijhij weet wel dat onze krijgslieden voor den vijand niet gevloden zijn. Reeds meermalen hebben wij de grove dwalingen aangewezen, waarin gewoonlijk de fransche drukpers en letterkunde vervallen, wanneer zij zich bezig hou den met onze belangen die zij niet begr.jpenof met onze zeden en gébruikendie zij niet kennen doch tot heden hebben wij nog geene leugen behoe ven* aan te wijzen, wier ongerijmdheid zoo zonne klaar was. Frankrijk bezit eigen roem ..genoeg wegens zijne hooge wapenfeiten, en zijne- schrijversdie zich met de hedendaagsche geschiedenis bezighouden, be hoeven hetzelve geene overwinningen toe te schrijven die het niet behaald heeft maat juist zóó wordt de geschiedenis geschreven. Wat ons betreftwij betui gen nadrukkelijk, in naam des vaderlands en des legers, tegen dergelijke leugenen wij zeggendat meer dan een onzer dappere officieren zijn degen verbroken - en meer dan een onzer dappere krijgslieden tranen ge stort beeft, bij het vernemen der tijding eener over eenkomst dievoorgeschreven door pyerwegingen van hooge staatkundeen in het belang van den Europe- schen vrede, hun, in den naam van hunnen Vorst, eenen ecrvollen terugtogt gebood." In een stadje In Saksen komt een welbekend persoon in eene herberg, alwaar hij meernnden kwam en schiet op den eersten den besren een pistool af. Hij wordt als moordenaar gegrepen en voor den regter gebragt wien hij verklaart, dat hij een moord had willen ple gen uit vrees van levend begraven te worden indien hij eens kwam' te stervenen hij liever verkoos, ont hoofd of gehangen te wordendewijl hij dan zeker van Zijne zaak was. De persoon, op wien hij het schot gedaan heeft, is slechts gewond en zal waar schijnlijk herstellen. Hér was een idéé fixe bij dien man gewordendaar hij elk oogenblik beweerdedat de meeste menscben levend werden begraven. Hij is tot opsluiting veroordeeld. VIERVOUDIGE OOGST VAN BEET [VORTELS. Men zaaije in December in een tuinbedhetwelk met glasramen bedekt en tegen het zuiden gerigt is en verpoot de plantwelke nu omstreeks een duim dik isin Maart op het veld. Hierdoor is zij twee maan den in groei vooruit en verkrijgt dan eene buitenge wone grootte. De heer Köchlin, in Muhlhoitsen oogstte op deze wijze beetwortels indie gemiddeld eene zwaarte van 30 ponden haddenen kreeg van hét bunder 600,000 pondenterwijl anders de beste landen in het noorden van Frankrijk niet meer dan 150,000 ponden*opleveren. In het zuiden van Frank rijk maakt men van deze nieuwe ^methode reeds vrij aigemeen gebruik; (Ltichs. PöL Zcitung, 184a S. 64.) EXTRACT uit de Register van den Burgerlijken Stand der stad Goes, gedurende de maand October 1842. f G c h tt'w d Antoni van der Vliet en Maatje Kooman Karei Jo hannes van den Bussclie eti Sara Maria Schraver Jannis Leendert de Mar'ee en Maatje van den Bussche. Geboren: Den 3deft. Johanna Katharina dochter van Jacob Scheffer en Jacoba Katharina van Geinert -- Geertruida, dochter van Katharina van der Griek. -- den 6den. Franciscus Anthoniuszoon van Antonius Joannes Adrianus Petrus van Ca linthout en Anna Maria Lolo'vica Wulffaert. -- 'dei>7deri, Maria, dochter van Dirk Verheule en Cornelia Schouwenburg deu8sten Sara dochter van Jacob Abra ham Biilzen Magrieta van der llart —den toden. Alherdina Katharina dochter van Willem Laurentius de Wilde en Klara Jacoba échuppëos denijden Willem Lodewijk z ion van Mr. l'ieter Johannes van Voorst Vader en Johanna Adriana F<>ck -den I4den Joh zoon van Pieter Wessels I en Hubregta Cornelia van den Berge - den tgderi, Jo hannes Gerardus Petros, zoon van Petrus Hermanus ïimans en Anna Maria Verbeek -- den t8den. Anna dochter van Jau Verdünk en Adriana Bosse den 25sten. Johannes Adam, zoon van Johannes Adam Dirkse en Fraocisoa Pople. dan apsten, Maria j doebttj» van Marinus Otte en Cornelia Hoogesteger.»-- Johanna Bastiana dochter van Andries Snoep eu Andoinina Pie- ternella de Plaa den 30sten. Wilhelmina Antoinella, dochter van Otto Verhagen en Cornelia Jacoba Cruque, Dus 5 van het mannelijk- en Q yan het vrouwelijk* geslacht, in het geheel 14 personen. Overleden Den tslen Adriana Aelrichs, oud 59 jaren, huisvr van J C Reqnders. Adriaan de Jonge oud 30 jaren. Marinus van BjHjssel oud 8 maanden, zoon van Jacobus en Maatje van Brakei. -- den 2den- Adriana de Jonge, oud 7 jaren, dochter van Johanuis en Janna Visser den 3r)en. Anthonia BoddingutsJ oud 2 jaren, dochter van Hubertus en Johanna Marin Courlois. den 4den. Jacobus de Witte, oud 6 jaren, zoon van Matheus (overl.) en Constantia de Bruijns Pieter van Oostendeoud 39 ja ren Elisabeth van der .SjchraafF, oud 3 jaren, dochter van Cornells en Anna Maria 'J'oorenaar. den 5den, Maatje Zoutewelle oud32 jaren, huisvr-van Arij Komijn. Pieternella van der Does, oud 2 jaren dochter van Jacob en Tannetje Zoutewelle (overl den 7den Klaas den INooijer, oud 41 jaren. -- den 8steu Bastiaau Pieter Muller, oud 6 maauden zoon van Johan Adam en Anna Maria de Schutter- - den pden Pieternella Bastiana Schipper, oud 2 jaren, dochter van Augustmus en pie ternella Willemina Keijnhout- Pieternella Mol, oud 46 jaren, wed. lan Pieter Konkéns -» den joden. Alexan der Gerardus Breeker, oud 4 jaren, zoon van Gerardus en Geiritje Maria Snoep den itden Jacobus Piepers oud 48 jaren. -- !>eellje Wagenaar, oud 9 maanden, dochter van Maarten en Elisabeth Lamper. den I2den Franciscus Reanaards, oud 16 maanden, zoon vap Jo hannes en Elisahetba BloDdel. Jan Snoep oud 4 we ken, zoon vanj Hubregt en Katharina Willemina Pemper- 111 an den I3den Deuntje van der Wardt, oud 9 maan den dochter van Johannes en Victoria de Plok -» Kor- nelia Dekker, oud 2 maanden, dochter van Johannes en jannetje de Meij. den I4den Gerrit Reijnders oud 63 jaren -- Arij Romijn, oud 26 jaren den tsden. Jan de jonge, oud 2 jaren, zoon van Jan en Willemina Kloosterman den lóden jannetje de Munckoud 41 jaren. -- den I7den Adriaan Beije oud 3 jaren, zoon van Wouter en Cornelia Mange -- Maatje Schrijveroud 40 jaren Karolina Kornelia Zweedijk, oud 8 weken dochter van Johanna den 2osten Job Wessels, oud 6 dageii, zoon van Pieter en Hubregta Cornelia van den Berge -- Kornelia Koole oud 55 jaren, huisvr van Jan Visser - den 2tslen. Adriana Theresia Hendrika Tim mermans, oud 4 jaren, dochter van Jacobus en Anna Kaas. den 22sten Leendert Nagelkerke oud 68 ja- ,en Petrus Hagenaars, oud 14 maanden, zoon van petrus en Appolonia Blondel den 23sten. Elisabeth Kiehooiri, oud 44 jaren, huisvr, van Andreas Kamhoot, den 24sten Margaretha Stewartoud 70 jaren, wen, .Jan Routendam. -- den 25sten. janna Visser, oud 14 maanden, dochter van Cornelis en Adriana Sara Fa her, den 27sten. Hendrik Daniel Van Eltinger, oud 3 jarenf, zoon van Cornelis Fredrik en Cornelia Maria Scheele (overl.) den 30sten Adriana Romijn, oud 6 weken, dochter van Arij (overl.) en Maatje Zoutewelle. (overl Rachel Jacoba Engbert, 010)56 jaren, huisvr van Jaco bus Johannes den Boer. Lena Maria van Paassen, oud 2 maanden dochter van Alarinus Adriaan en Christina jacoba Laurusse den 3lsten Jins Walrave oud I jaar dochter van Willem en Jannetje Knurjt# Dus 18 vau.het mannelijk- en 23 .van het vrouwelijk geslacht, in het geheel 41 personen. Qbuevtentien. Goês den 2 November HR42. Onze an dere lieveling, JACOBUS JOHANNES, ongeveer a8 maanden oudwerd ons heden almede door den dood ontrukt. Mr M. P. BLAAUBEEN. J. A. A. BLAAUBEEN. Burger. De betrekking van KASTELEIN in de So ciëteit Van Ongenuchten Vrij binnen de Stad Goes met primo Mei 1843, zullende vaceren; worden de genen welke geschikt en genegen zijn naar dezelve te Solliciteren uitgenoodigdzich voor ultimo December 1842, met eigenhandig geschrevene portvrije brieven, aan te melden bij Heeren Directeuren derzelve Socië teit; en zulks, voor zoo verre de Sollicitanten buiten die Stad woonachtig zijn, met overlegging van bewij zen van goed gedrag en geschiktheid voor de openval lende Bediening; met opgave van ouderdom gehuvv.- heidof ongeh ttvvdheid, en in het eerste gevalvan het getal in leven hebbende kinderen. V UIT DE HAND TE KOOP Een WOONHUIS en ERVE, en eene SCHUUR, staande in de Nieuwstraat alhierte bevragen bij D- van REUZEL. Tf Goes, hij F. Kleeuwens £oon.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2