N\ 86. Donderdag den 27 October I84Sfe GOESSCHE COURANT. (gugclftttb. HET PATRONAAT OVER DE ARMEN. Napels den 4 October. Voor de ongelukkige schuldeischers der Tavoglière-bank kan nog altijd niets gunstigs worden gemeld. Wij hebben de Parijsche aandeelhouders commissarissen herwaarts gezonden die de actiën dezer bank liquideren; doch het algemeen ge voelen is dat de ondernemers de,zer actiën-inrigting ter ontginning van de Tavoglière-vlakten in Apulie eene vereeniging van schelmen wavendie niet het minste vermogen bezatenmaar de buitenlandsche fondsen- r speculanten van den beginne af hebben bedrogenten minste men wil weten darde commissarissen der Hol- landsche schuldeischers almede geene actiën hebben go i vonden. Intusscben hopen deze nog altijddat het Nederiandsche gouvernement een paar fregatten naai de' haven van Napels zal zenden, om onze regering te nopen hare autorisatie tot deze schandelijke hande ling door eigene guarantie ie dekken, waarop ieder bui tenlandsche schuldeischer met grond moest rekenen. Londen, den 21 October. De stoombooten Mentor en New-Orleans zijn in de Missisippiop 25 mijlen afstands van de Mond der Ohip totaal verongelukt. 1 Dezelven hadden 53,000 dollers gekost. Op dezelfde plaats zijn in den loop van een jaar, reeds* zeven of acht stoombooten gebleven welker verlies op een half millioen dollars wordt geschat. V De uitga've dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is F 1,75 franco per Dost/" 1,90. Gewone Adverteniien worden a 20 ets de regel geplaatstGeboor. te-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels aƒ1,20 Niet alleen in verschillende oorden van ons Vader land, maar ook in anderelanden hebben de belangen tier armen in de laatste jaren in steeds klimmende mate de algemeene aandaent rot zich getrokken. En geen wonder. Het was niet alleen de vreesdat het waar heid konde zijnhetwelk velen bewerenr. vv. dat de armoede overal toeneemt; want ook op vele plaatsen waar de armoede in de laatste jaren stellig niet toege nomen" iszag men ijverige pogingen aanwendenom het lot der armen te verbeteren terwijl in landen waar de armoede in hare grootste afzigrelijkheid aan schouwd wordt, zoo als b. v. op Sicilië, niets tot herstel wordt ondernomen. Neen, de hoofdoorzaak dier belangstelling ligtonzes oordeelsin de toene mend*- beschaving der volkenin de ontwikkeling der maatschappelijke'instellingen, in het verlevendigde be sef dat wij allen als burgers van één' Staat elkanders vesten moeten eerbiedigen en als menschen niet on verschillig kunnen zijnnopens de belangen van den evenmensch. Bij het voorgeslacht was weldoen veelal niets dan neven. Thans'beginnen vglen helaas, nog niet 'allen 1 levendiger te gevoelendat weldoen isaan her welzijn van den evenmensch te at beiden. Aal moezen 'waarvoor' de gever een' vlugtigen dank in- oogst, doen gewoonlijk weinig nut, somtijds zelfs nadeelmaar giften met oordeel enna een naauw- kcurig onderzoek ten voordecle van ongelukkigen aange wend dragen veelal weldadige en duurzame vruch ten. Het kwaad is dikwerf niet alleen met geven te verhelpen. Raadgevingenopbeuring en leiding moe ten met de giften gepaard gaan. De meer beschaafde nicer gegoedde moet tot den armen en gezonkenen evenmensch afdalen of liever, dezen door persoonlijke toenadering tot zich opheffen. Ziedaar het streven van het patronaat over de armen dat vooral in deze dascn zich meer en meer ontwikkelt. -Wij zouden onze dagen een' onverdienden lof toe- zwaaijen indien wij wilden beweren dat er nu ecq patronaat over de armen begint tot stand te komen en dat de armen voorheen zonder patronaat waren. Neen het heeft in ons vadeiland nimmer aan patro nen over de armen ontbroken. Weeshuizenvonde- hngsgest'chtengasthuizen heeft het weldadige voor geslacht diiargestelden overal werden de armenver zorgers in staat gesteld, om den nood te lenigen. Hierbij is er sedert lang veel gedaan,, om de armen door behoorlijk onderwijs te beschaven, Door bewaar scholen leerscholen werkscholen lierhalingscholen zondagscholen, door, bijbelgenootschap, traktaatge nootschap cn wat niet al meer-? heeft men de ede'- ste gaven van deugd en zedelijke ontwikkeling zoeken uit te deeien en den inwendige» mensch uit den maal stroom des ongeluks zoeken te redden. Wie zal de uitnemende uitwerkselen van deze inrigtingen voorbij zien? Wie zal hierin niet de weldadige hand van het patronaatschap der beschaafdere standen in erken nen Wie zal de pogingen niet huldigen niet al leen ter opleiding van de jeugd, maar ter opvoeding van het volkmet 'klimmende belangstelling in het werk gesteld? Nogtans valt het niet te ontkennen, dat er nog veel te doen overig blijften dat men^ door persoonlijke toenadering het patronaat over de'armen nog moet zoeken te volmaken. De zaak is te belangrijk, te heilzaamdan dat men voor de zwarigheden daaraan verbonden zoude terug deinzen. Het belanghetwelk wij iti deze zaak stellen geeft ons aanleidingom de aandacht onzer lezers nogmaals te bepalen bij eene redevoeringdoor den heer W. I I. Su il in gar onlangs in het licht gegeveilgetiteld het Patronaat over- de armen Leeuwarden 1842; terwijl wij daarbij een'blik wenschen te werpen op de Vrou- wenvereeliiging hier ter stede, waarbij aan de invoe ring van zulk een patronaat zoo voortreffelijk gewerkt wordt. De redenaar sprak in eene vergadering der Amster dam,schc Vc rechiginghulpbetoon aan eerlijke en vjj- i'-ge armoede over oe aangeduide sto-f. liet was een jaar geleden, sinds 500 menschehvricnden zich ver- eenigd haddenom aan het welzijn van behoeftigen die gebrek aan werk leden te arbeiden. Bij voor raad had men zich tot 300 behoeftigenvrouwen of meisjes, moeten bepalen. De werkzaamheden, die men laat verrigtenbestaan in dé eerste plaats in het geven van handwerk aan vrouwenen voorts in het doen ^vervaardigen van kleine voorwerpendeels ge schikt tot huishoudelijk gebruik voor minvermogenden of dienstig ter bevordering der liefdadige oogmerken van meervermogendendeels geskhikt om te worden verkocht. De inrigtingbestaat sedert een jaar, en de uitkomsten geven de hoopdat dezelve eene heilzame strekking zal hebben. De heer Soringar blijft in de eerste plaats stil staan bij de zwarigheid dat mendoor verschillen de kleedingstukken te laten maken, bazen en winke liers die zulke goederen gewoonlijk vervaardigen of verkoopente veel afbreuk zoude doen.Hij toont het ongegronde dier vrees uitvoerig aanen zoekt door voorbeelden het verkeerde dier redenering duide lijk te maken. Het komt ons echter voor, dat hij te veel gewigtaan dc| geopperde bedenking gehecht heeft. Het stelsel van monopolie, het stelsel van bekrom penheid, werkt nimmer voordeelig op de maatschap pij. Vrijheid van handel, toelating van eene alge meene concurrentie geven den handel eene voedende kracht in zich zeiven. Naar mate de handel betere producten oplevert en aanbiedtnaar die mate neemt ook de gereede aftrek toe. De verbazende voortgang van het fabrijkwezen heeft de hoeveelheid van fabri kaat vertiendubbeldmaar de comsumtie is in gelijke mate toegenomenen het voordeelhetwelk de han- dclaar uit die meerdere productie trektis waarlijk niet gering. De spekulant, die'vroeger een' geheelen tak van handel als ware ïiet in pacht hadmoge dit voordeel gering achtende tallooze kooplieden in het klein worden er door gevoed. Bovendiende algemeene concurrentie staat eenmaal opentusschen alle burgers van den Staat wordt de* zelve toegelaten waarom dc behoeftigste burgers daar van uitgesloten? Wanneer in eene stad het aantal werkplaatsen toeneemt, dan ontstaat er natuurlijk ver meerdering van werk voor-ledige handen, en ieder verblijdt zich daarover ieder ziet bij de oprigting van eene nieuwe werkplaats daarin een' zegen voor de klasse van werklieden; waarom dan ook niet gejucht,, wanneer menschenvrienden eene werkinrigting tot stand brengen Het is eenvoudig, omdat er altijd menschen zijn, dieniet goedkeuren willenwat ieder goedkeurt, ,en die vooral danwanneer zij ook zoijden kunnen ge roepen wordenom daartoe het hunne bij te dragen gaarne schoonklinkende voorwendsels uitdenkenom zich van dien last te ontslaan. Alles komt slechts aan op eene doelmatige inrigting van zoodanige weldadige ondernemingzoo als de heer S. duidelijk aantoont. Het-nut, daarmede te versprei den kan niet geloochend worden. Bijzonder belangrijk zijn de wenken opzigtelijk de wijzewaarop het patronaat over de armen dient te i worden waargenomen met eenvoudmet gematigdheid met vertrouwen en moedmet eigenbelang en baat zucht. Er behoorrongetwijfeld veel oefening toe, om zich tot de taak van patrones te bekwamenmaar de op- dervinding moet ook hier grootendeels de leermeesteres zijn. Met eenvoud, zonder ophef, zonder zich-op te dringen, trecde de patrones tot de behoeftigen. Ge duld behoort er toe en zachtmoedigheid, om de voort- durende gebreken der behoeftigen te draeen en kleine feilen te verschoonen. Vertrouwen op God en moed zijn noodwendige vereischten. De patrones late zich niet afschrikken door teléurstellingëndoor onaange name ontmoetingen. Zij moet steeds op schooner vruchten blijven hopenen bij het mislukken hier op het wélslagen elders haar oog gevestigd houden. Hoezeer de laatste uitdrukking een weinig valsch vernuft verraadtis toch het denkbeelddat het pa tronaat tot eigene vorming dienstbaar en dus voordee lig kan zijn voortreffelijk ontwikkeld. Die zich voor de taak yan patroon of patrones der armen wil bekwa- 1 mendient het geheele tweede gedeelte der redevoe- ring te lezen en te herlezen. Vele moeijelijkheden zijn aan die taak verbondenmaar men kar. dezelve grootendeels overwinnenwanneer men den regten weg kiest. Vele zwarigheden zijn bij nadere beschouwing ligter uit' den weg te ruimendan het in den aanvang schijnt. Zij dis geld hebben moeten het ten zegen van anderen aanwendenof het is hen zeiven niet ten zegen. En om op het geven zegen te wachten moet men meer doendan geven. Het komt er op aanhoe men geeft. 11 Ji r-Wfc, JVIEU WSTIJDINGEN. aa.iiic. 'Arnhi Conr. SluÜ£ïcftfauï>. Berlijn, den 16 OctoberDe nieuwe wetffopde drukpers zal nu in het volgend nummer van het Staats blad afgekondigd worden, en dan terstond in werking komen. De kabinetsorder dienaangaande is van den 15 September, en staat geheele vrijheid der censuur voor alle werken van meer dan 20 vellen druks toe. De re gering behoudt zich voor de uitgave derzeive volstrekt geen maatregel van toezigt vooralleenlijk is bepaald dat eeri exemplaar van het gedrukte werk 24 uur voor de uitgave van hetzelve in den boekhandelaan de po- licie van de plaatswaar het gedrukt is moet worden overgegeven. Deze overgave geschiedt daarom ten eindewanneer om wettige redenen een geregtelijk on derzoek tegen den schrijver of uitgever mogt beboeren plaats te vinden alsdan dit onderzoek en de in beslag neming van het werk vroegtijdig te kunnen in het werk stellen. Deze nieuwe wet, welke voor de pers in derdaad zeer gunstig is, is echter slechts eene voor loopster van nog milder maatregelenwier voorberei ding de koning tevens bevolen heeft. Men mag dus eene gelijke onbelemmerde uitgaaf voor alle geschriften verwachten met zeer beperkte uitzondering van eenige bepaalde onderwerpenwier openlijke behandeling even als vroeger, aan de censuur onderworpen zal blij ven. Hoofdzakelijk zou deze bepaling als eene be scherming voor de godsdienst blijven bestaan. Al wederom heeft een vreeselijke brand een dei- aanzienlijke steden van Rusland getioffen. Men ont vangt hier namelijk de tijding, dat Perm, de hoofd plaats van het omstreeks het Oeriil-gebergte gelegene, gouvernement van dien naam bijna geheel afgebrand is. Een nieuw werk van den algemeen geachten C. Dickensziet hier in twee deelen het licht en behelst zijne ontmoetingen en opmerkingen gedurende zijn onlangs afgelegd bezoek in Nooid-Amerika.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1