JV°. 83. Maandag den Deiober GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. Volgens berigten uit Petersburg van den 6 October, vriest en sneeuwt het aldaar. De berigten uit Griekenland zeggen, dat dit rijk sedert deszelfs herrijzing 3184 koopvaardijvaartuigen bezit, bemand met 20,598 matrozen, waarmede in nocd de oorlogschepen kunnen voorzien worden. Dooi de landweer kan Griekenland 120,000 verdedigers aan het vaderland leveren van 18 tot 30 jaren. In Runtenie worden bij voortduring troepen veree- ltigd. De 4000 man die in Advïanopel onder de wa penen zijn geroepen, waren naarPhilippopoli vertrok ken. Men maakte allerhande gissingen omtrent deze ongewone verzameling van troepen in die streken. De meest verbreide meening was. dat men het op nieuw' op Griekenland gemunt had. Velen hielden die echter voor onwaarschijnlijk. Men meende- dat dit maatregel veeleer in verhand stond niet de zaken van Servië Bul- garyë, Albanië en Montenegro, waar de troepen elk nogenblik' mondig zouden kunnen worden. In al die provinciën heerschte een geest van opstand, welke al-" leer, door eene ontzagwekkende krijgsmagt in bedwang kon worden gehouden. Een inval in Griekenland zou slechts strekken, hield men het ervoor, omdemoeije- iikhedenwaarin de Porte reeds gewikkeld is, te ver meerderen. In sommige der jongste brieven uit Konstantinopel wordt gewag gemaakt van een loopend geruchtdat Mehtmed A li uit Egypte aldaar verwacht werdten gevolge van eene uitnoodiging des Sultanswelke zich met denzelven zou willet, beraden over de besje mid delenten einde het Turksche Rijk tegen de gevaren, waarmede hetvan binnen en van buiten bedreigd werd te brschemvn. In hoe ver dit gerucht ecnig geloof verdient, bleek tot dus ver niet. Zeker echter was het,, dat de betrekkingen tusschcu den Egyptischcn Pacha en de Porte nu geheel anders zijn dan voor een paar jaren toen de eerstgenoemde door den Grooten Heer als een oproerling werd veroordeeld. Al de Fransche en Engelsche oorlogschepen hebben de reedc van Beyruth verlaten. De werkelooze aanwe zigheid van het eskader onder den Admiraal la Susse heeft, naar veler meening, meer na- dan voordeel aan- gebragt; want na het vertrek daarvan gedroegen de Turken zich met grooter minachting jegens de Chris tenen hetwelk geringe erkentelijkheid toont aan de Christen Mogendhedenwelke die oorden voor hen heroverd hebben. Onder voorwendsel dat onrustige bewegingen hebben piaats gegrepenheeft Mustapha Pacha Arnauten in het gebergte gezondendoor welke de kerken geplunderd en de kloosters op brandschatting gesteld zijn. Üfttgglanb. Te Spithéad is men met her ophalen van het wrak van den Royal Georges reeds zoo ver gevorderd, van ruim de helft daarvan op droog te hebben gebragt. De waterduikers hebben in de laatste tijden stukken hout van niet minder dan 26 voeten lang weten los te maken waarna dezelve naar boven gewonden zijn. Ook zijn reeds meer dan 100 tonnen ijzer opgehaald; maar onlangs is 'er een zeer zonderling tooneel voorgevallen. Onder het water kregen twee der duikers verschil over een stuk hout, hetwelk geen van beide wilde Ins ia- ten, en weldra is dit geschil overgegaan tot eene wer kelijke vechtpartij. De een heeft met zijn ijzeren schoeisel de klok, onder welke zijn tegenpartij werkte stuKgeslagen en deze zou dien ten gevolge verdronken zijn geweest, zoo ae pomp niet tijdig gewerkt had om hem te redden. Half dood is hij overgebragt gewor den naar het hospitaal waar hij echter na eenige da- gen weder hersteld is. Èr heeft eene plegtige verzoe ning tusschcn de kampioenen plaats gehad. JVastKtrgk» Dezer dagen is te Rijs-sei de vijftigste verjaring van het bombardement dier stad door de bondgenooten van 1792 met groote plegtigheid gevierd. Tevens is aldaar de eerste steen gelegd van een gedenkteeken hetwelk' de kloeke verdediging dier vesting in het ge noemde jaar moet vereeuwigen, 's Avonds heeft er er eene illuminatie plaats gehad en, gelijk een der be rigten zegtde Marseillaansche marsch overal door de stad weêrgalmd. üs&ei'ïan&CM. 's Gravenhage den 13 October. In een brief uit Weimar, van den 5, leest men, dat aldaar groote toebereidselen gemaakt worden0111 de aarkomst van HII. KK. HH. de ErfgrooEhertog en Hertogin van Het vertrek van HH. KK. HH. naar men verneemt v is op Zacurdag morgen bepaald; Hoogstdezelve zullen ten 10 ure deze residentie verlaten en door eeneeere- wacht te paardbestaande uit officieren van de schut terij en het garnizoen tot Delft begeleid wordenvan waar zij naar Rotterdam door eene eerewacht uit laatst genoemde stad zullen begeleid wordenom vervolgens de reis naar Duitschland voort te zetten. Onze verdienstelijke landgenoot, de heer D. van der KeilenStempelsnijder aan 's Rijks munt te Utrecht heeft eenen penning Vervaardigdter gedachtenis van het 11. Zaturdag gesloten Hooge Huwelijk. Op de voorzijde ziet men twee wapenschilden prijkende met de voornamen van het jeugdige Vorste- lijke paar. Dezelve leunen tegen een altaar, en wor den door eenen Amor met bloemen omkransd. De Huwelijksgod, kenbaar aan een' brandenden fakkel, die hij in de linkerhand houdt, bekroont dezelve. Rondom leest men dat is Op de keerzijde leest men binnen eenen krans vam Rozen, het navolgende opschrift: De teekening en uitvoering van dezen fraaijen Ge denkpenning verdienen hoogenlof, zoodat dezelve on der beste voortbrengselen van den heer van den Keilen mag gerangschikt worden. De justitie gaat ijverig voort met hare nasporingetf. omtrent de vermoedelijke vergiftiging van den heer Mou- thaan. Ruim acht dagen geleden is de lijkschouwing door de Ileeren Med. Dr. L. van der Hegge Zijnen en den Heer Med. Dr. L. G. A. Holtrop verrigt, in het bijzijn van de geneeskundigen, die de weduwe en hare dienstmeid behandelen en den overledene behan deld hebben. Bij die gelegenheid is het noodige uit her lijk genomen, en asm de Heeren VrijdagZijnen en van Dcinse overgegevenalsmede het overblijfsel der vleesch-pastei en saus, ten einde de verschillende zelfstandigheden scheidkundig te onderzoeken. Met dat onderzoek zullen nog eenige dagen veriaopen. Dejur- vrouw en de meid geven hoop op herstelzij hebben veel geleden en misschien voor altijd hare gezondheid verloren. A's dóór een toeval, zijn eenige genoodig- den op de pastei niet gekomen anders waren de slagt- offers welligt nog talrijker geweest. 's Hage den 16 October. Een door de Amster- damsche dagbladen verspreid berigt, dat het Oosten- rijksche- oorlogsfregat Bellonagecommandeerd door den Aartshertog Frederikkomende van Portsmouth en bestemd naar Hollandin den avond van den 11 dezer bij een' zwareti mistop de Eijerlandsche gron den vervallen en gestrand zon zijn is bevonden ge heel onwaar te zijn. Dit berigt was het eerst mede gedeeld door den Zeeposten uit dat blad door de overige bladen overgenomen. De Zeepost heeft deze tijding geplaatst na het ontvangen van etn brief uit Texelvan wege deszelfs gewonen correspondent al daar onderteekend, doch welke brief nu blijkt, va* De uitgave dezer Coura'nl geschiedt Maawdags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is r7 5 franco per Post/i,go. f/fë* r» '&W tlewone Adverteniien worden a 2o ets de regel geplaatst Geboor- ie-Huwelijks, en Doodherigten van 6 reeels a ƒ1,20. Frankfort den 9 OctoberIn Beijeren maakt men vele toebereidselen ter viering van het huwelijk van den kroonprins. Van alle kanten beijvert mev zichom dezen prinsvan wiens toekomstig bewind men veel verwachtbij deze gelegenheid blijken vav. achting en gehechtheid te geven. - Zeer benieuwd is menöf de Koning ,van Beijerenter gelegenheid van het huwelijk van den kroonprinseene amnestie zal uitvaardigen of andere gunsten uitdeelen zal. Frankfort, den n October. Den 15 September hebben de vertegenwoordigers der vijf groote Mogend heden te Konstantinopel eene bijeenkomst met den reis-elfendi en andere leden van het Turksch bewind gehouden ten einde te handelen over de regeling van de Syrische aangelegenheid. De Turksche minister heeft in die conferentie een uitvoerig verslag van den staat van zaken gedaanen te kennen gegevendat de Porte geen genoegen kon nemen met hetgeen dooi de Mogendheden ter regeling van het bewind in Syrië was voorgeslagen maar niettemin alles wilde aanwen den om de rust in dat land te* verzekerenen Zoo veel mogelijk aan het verlangen der Mogendheden zou voldoen. Te dien einde is door den minister voorge steld, om voor dt Maroniten en de Drusen afzonder, lijke opperhoofden te benoemen die beiden onderge schikt zouden wezen aan den Pacha van Damascus. /Ms het opperhoofd der Maroniten dat is der Chris telijke bevolkingwerd de zoon van den bekenden Emir Bischir voorgeslagen, en men meldt, dat de minister, ten einde deze schikking gereeden ingang bij de Europësche diplomaten te doen vinden, te vens heeft voorgesteld, om aan de Maroniten eene soort van constitutie te gevennamelijk de instelling van volksafgevaardigendie op bepaalde tijden over 's lands belangen geraadpleegd zouden worden. Vol gens sommigenzouden de gezanten dezen voorslag te ccnenmale verworpen hebbenals geenszins genoeg zame waarborgen voor een billijk bestuur over de chris telijke bevolking noch ookvoot de duurzame rust des lands, opleverende. Volgens anderen echter, zouden zij het voorstel - niet geheel verwerpelijk hebben ge- acht, en slechts zwarigheden hebben geopperd omtrent eeltige bijzondere ■punten i, waaromtrent nu nog nader onderhahdeld zou worden. Londf.N den 8 OctoberUit eene officiële opga ve blijktdat de openbare bondgenootschappelijke schuld der Vereenigde Staten, die den 4 Maart 1841 slechts 4,197,171 dollars bedroeg, den 1 September 1842 tot 31494.999 dollars gestegen was Madrid den 4 OctoberTe Manilla, in de pro- vincie van Mallagawoont een manBernardo Mo rales genaamd die bijna honderd jaar oud ishij heeft kinderen bij drie vrouwen gehad, als ook uit zijn derde huwelijkhetwelk hijnadat hij zeventig jaar oud was nog aangegaan heeft. Het laatste van deze kinderen is 11 jaar oud hetwelk werd geboren toen hij 89 jaar oud Deze man is nog zeer vlug en leest nog zeer gemak kelijk en zonder bril. Zijn leven is steeds Werkzaam geweest. Met gepasseerde jaar nam hij zijne vrouw nog met zich voor op het paardwaarmede hij uit reed. Parijs den 10 October. De Fransche geestelijk- 'heid tracht op allerhande wijzen de R. K. Godsdienst in Algerie vasten voet te verzekeren. De Bisschop van Algiers is op reis 'naar Pavianiet, gelijk ten onregte is gemeld om het stoffelijk overblijfsel van St. Auguslirius derwaarts te brengenmaar om een gedeelte daarvan't welk hij in ftavia meent te hebben gevonden naar Bone overtevoeren alwaar de genoem de kerkvaderals Bisschop van Hipponeheeft geleefd. Saksen-W'.mar Eisenachwaardiglijk te vieren. Ge» heel Weimar was in beweging om te bewijzendat de inwoners van het Groothertogdom hunne liefde voor het Regerend Huis reeds ineensmelten met diê voor de Doorluchtige Prinses die haar lot aan dat van den vermoedeüjken erfgenaam der Groothertogelijke Kroon verbonden heeft. fausta haec conjugio vincula nectit Amor. De Liefde verbindt deze gelukkige banden door het Huwelijk. Carolus Alexander Augustus Janus Saxonlk Vinarlf: Isenaci Magnus Dux i-ierbditarius et 1 wllhelmina maria sophia Ludovica REGIS Nederlandiae unica filia, conjugio juncti Hag/e Comitum, die VIII mensis OcTOBRIS MDCCCXLII. dat is Karei Alexander August JanErfgroothertog ven Sak ten- Weimar-Eisenach en Wilhelmina Maricti Sophia Louisa eenige Dochter van den Koning der Nederlandenin den echt yerecnigdte 's Graven- hageden 8 October 1842.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1