N°. 81. Maandag den 10 ©ctober 1842. GOESSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don- Gewone Adverteutien worden a 20 ets de regel geplaatstGeboo. derdags avonds De Prijs per Kwartaal is /'f,75 franco per Post/1,90. JM; ,e"' Huwelijks- en Doodheriglen van 1 6 reeels a f 1,20, JNIEU WST1JDINGEN. Semlin den 23 September. In den nacht van 3 op 4 September heeft eenige mijlen van Konstantinopel in de zee van Marmoraeen groot ongeluk plaats ge vonden. Terwijlnamelijk in den duisteren nacht de stoomboot Cresent van Smirna naar Konstantinopel voer, stootte dezeniettegenstaande eenige oogenblikken te voren.de machine ophield te werken, met zulk eene kracht tegen een zeilschip, dat dit geheel verbrijzelden overvaren werd. 'Terstond zette de Crescent zijne boo ten uit en kruiste meer dan een uur op de plaats rond, ten einde de manschap te redden; alle pogingen bleven echter vruchteloosdaar alle personenmet het onbe kend gebleven schipspoorloos in de golven verzwol gen zijn. Hmte&Klfttib. Berlijn den 3 October. De bcrigten nopens den brand van Kasan zijn bedroevende. Sedert 3 weken is de stad 10 malen in brand geraakt welligt gesto ken, want in eenen brief van den 16 September leest men: „Menblijft steeds in de onzekerheid van wel ken kant ons ongeluk komt; ik twijfel niet meer, of het wordt door afschuwelijke booswichten aangestoken doch om welke beweegredenen is onbegrijpelijk." Se dert verscheidene weken leven de inwoners in groote bezorgems. In den nacht van den 26 op den 27 Augustus ontstond de eerste brandwaardoor het Gijmnasium en 10 schoone huizen in de asch werden gelegd. Den 3 Sept. ontstond er weder branddie weldra gebluscht werd; doch den 5 sloegen de vlam men uit het achterhuis van het in het vorige jaar eerst voltooide gasthuis en verspieiden zich zoodanig, dat in minder dan 12 uren 1309 huizen, 9'kerken en 1 klooster vernield werden. Uc houten vloeren {de holzpflaster) de straten ge raakten in brandwaardoor aan geen blusschen te den ken was. De meeste universiteit-gebouwen en de ma gazijnen en winkels werden een roof der vlammen. Op den morgen van den 6 September was <2e helft der voorheen zoo bloeijende stad in puin veranderd. De brand heeft zich den 6 8 en 10 September her haald. De schade aan gebouwen alleen bedraagt meer dan 15 millioenen roebels, waarvan slechts 860,000 roebels voor brandschade verzekerd .zijn. <£ttg<fiuib. Londen den 28 September. De door de geza- 1 mc'ntlijke assurantie kumpagniën bij den brand te Li verpool geledene verliezen worden begroot op 350,000 pond. sr. waarin the Sun voor 4 7.000 pond st. the Globevoor 40,000 pond st. the Royal Echa'n- gevoor 30,000 pond st.the Phoenixvoor 30,000 pond sr.the London Corporation- voor 30,000 'pond St.; en the 'Alliancevoor 13,000 pond st. enz.betrokken zijn. Jfv&nhv vk. Parijs den 27 September. Volgens verordening van den gemeenteraad zal de belegging der straten der hoofdstad plaats hebben Waar het te wenschen is dat het geraas der wagens zoo min mogelijk stoort. Hiertoe zullen reeds met het begin vad "het volgende jaar alle straten die hospitalengeriatshoven minis tersgebouwen en andere voorbijloopen met hout ge. plaveid worden. Onder de verschillende stelsels dezer handelwijze schijnt dat van de Rut neuve des petits champsdat het eenvoudigste, en tevens het onkost baarste is de voorkeur te verdienen. In weerwil der ontelbare menigte van. ieder soort van wagens, die van den vroegstén morgen tot den teren nacht in deze straat, eene der meest bezochte van P«rijspasseren, is het houtplaveisel aldaar na acht maanden even zoo glad en ongeschonden als op den eersten dag. Het b' slaat uk zeshoekige, horizontaal gezaagde e ken Ivo! km 'd:c uaauwkeurig zaniengevoegd en eindelijk met cu e compositie van pek overgoten wordenzoo at alle voegen verdwijnen en het geheel eene gladde, enigzins gewelfde vlakte aanbiedt. Voor alle dingen wordt versischtdat de grond vast geëffend wordt weshalve men den grond met harde steenen belegt, gelijk bij de oude Romeinsche straten het geval was, eer de houtblokken daarop komen. Het schijnt beslist te zijn, dat met den tijd alle straten van Parijs volgens dit stelsel geplaveid zullen worden. Het eerste werk komt wel iets hooger te staan", dan dat met steenen maar op den duur is het toch het goedkoopstdaat het de kostbare reparatiën der straten als heden bij het stelsel van het.plavijen met steenenniet zero dik wijls noodzakelijk maakt en tevens door het snelle in zuigen van.het water de straten meer zuiver en droog houdt. Men werpt wel tegendat er de ongelukken door vermeerderd worden, daar het rijden der wagens zoo ligt niet vernomen wordt. Maar door strenge maatregelen tegén het te snelle' rijden kunnen deze meer voorgekomen worden. De Engelschen brengen thans eene groote me nigte negers van de kust van Afrika naar hunne West Indische bezittingen, edoch niet onder de benaming van slaven, maar onder die van vrije Afrikasche ■emigranten of landverhuizers. Men beschouwt zulks als eenen verbloemden slavenhandel. België. Brussel den 4 October. In de kerk van St. Gom- maire is zarurdag 11. het touwwaaraan de.gewigtem van het klokkenspel, ter zwaarte van 12,000 ponden hin gen, gebroken; degewigteii zijn van hit den teren door de zoldering der kerk tot een voet tjicp in den grond geslagenmaar gelukkig zonder eenige verdere schade of ander onheil te berokkenen. Hcbevl.iubctï. 's Gravenhage den 4 October. Volgens het Algemeen Handelsbladzou een der geschenkendoor de stad Amsterdam ter gelegenheid van het hooge huwelijk aan te bieden, in acht prachtig gewerkte zilveren kroon- en vier en twintig zilveren gewone kandelaars bestaan. In de residentie is aangekomen een iajarige jon geling, genaamd Michael Angelo Rus sote Napels ge boren. Deze jongeling was naaüwelijks vijf jaren oud toen hij reeds de moeijelijkste aria's uit de grootste opera's uitmuntend ten uitvoer bragt en algemeenen bijval verwierf. Op zijn negende jaar was hij op de piano zoo ver gevorderd, dat hij reeds in de muzij- kale wereld alom bekend was. Verleden jaar liet de jonge Russo zich voor l\et eerst op een concert te Pa rijs hoorenmet medewerking van de grootste heden- daagsche toonkunstenaars. Na verschillende landen door reisd te hebbenheeft hij kortelings ook Londen be zocht, alwaar hij zich aan het hof bijzonder onder scheidde en de algemeene bewondering van de Konin gin en andere hooge personen gaande gemaakt heeft. Men voorspelt zich te regt de gelioegelijkste avonden van dien jeugdigen v.irtiioor. - Ten opzigte van den moord te Avenhorn waar van wij in ons vorig no. gewaagdenverneemt men- nader, dat dezelve gepleegd is ten huize van den land man Klaas Sneeuwbeeren dat de als vermoedelijke dader in hechtenis genomen persoondie vroeger als knecht bij hem gediend heeft, het feit reeds ten vole heeft bekend. Haarlem, den 5 October. Heden is, na hec houden van eene plegtige dienst in de roomsch catho- lijke kerk, gezegd aan het Klokhuis, binnen deze staddoor den Hoog Ecrw. heer baron van Wijkcr- sloothbisschop van Curium de eerste steen gelegd aan eene nieuwe roomsch catholijke kerkwelkege wijd aan den II. Antonius van Paduaen gelegen aan de Groote Krocht of Groenmarktbestemd is, om de eerstgenoemde te vervangen. De heer bisschop is daarbij verzeld geworden door een aantal geestelij ken. De plegtighcid is bijgewoond door commissiën uit het provinciaal en stedelijk bestuur, en afgewis seld geworden door de muziek van de schutterij, en het alhier in bezetting liggende 2 regiment zware dragonders. Deze kerk is de 'tweede nieuwe roomsch katholijke kerkwelke sedert verleden jaarbinnen deze stad uit den grond wordt opgebouwd en waartoe ook we der uit de stedelijke geldmiddelen is bijgedragen. Utrecht den 6 October. In het dorp Werkho ven is op de Kennis tusschen een paar landlieden, die beschonken waventwist ontstaan, ten gevolge waarvan de een den andere eene dóodelijke wonde met een mes heeft toegebragt, waaraan deze oveileden is. Arnhem den 6 October. Een betreurenswaardig voorval heeft er dezer dagen plaats gehad op den weg I tnsschen Wezel en Alphen. Een daglooner, van wien men zegt, dat hij beschonken waskwam van Wezel en ging naar zijne woningniet ver van Xanten. Het loopen moedetrachtte hij een rijtuigdat hem voor» I uit reedte bereikenen er achter op te springen. Met vee! moeite gelukte hem dit, doch hij geraakte j met. zijn eene been tusschen een der wielen', terwijl I het rijtuig voortreed. Bewusteloos viel hijger af en j bleef zoo, wie weet boe lang, op den weg liggen. I Eindelijk kwam hij weder bij en begon om hulp te roepen. Opgenomenwerd hij aan her niet ver van - daar verwijderde tolhuis binnengebragten zond men inmiddels om geneeskundig hulp naar Xanten. Een heelmeester begaf zich met den vrederegter dadelijk naar den ongelukkige; maar even buiten Xanten geko men stieten z,j op het been van den man, dat hem onder het rijden afgedraaid was, Hoe doelmatig de geneeskundige hulp ook werd aangewendwas zij ech ter vruchteloos, aaar de patient reeds den volgenden ochtend door het bloedverlies en onder hevige pijnen is bezweken-Een waarschuwend voorbeeld voor velen en vooral voor jongelieden die zich soms al te roekeloos wagenom achter op rijtuigen te klimmen. Maastricht,, den 1 October. Men schrijft uit Spa, den 26 SeptemberGisteren heeft een Hollandsch officier, in Oosthidische dienst, de bank 'doen sprin gen en daardoor 45,000 franken gewonnen. 's Hertogenbosch den 2 October. Alhier heeft een ongelukkig voorval plaats gehad, Mijntje Korse- makersdochter een er weduwedie tevens hare moe der verzorgde en tot steun verstrekte is in de Dieze, bij liet spoelen van waschgoederenin het water ge vallen en verdronken. Men schrijft dit noodlottig toe val toe aan duizeling of gebrek aanleuningen der trap pen waardoor menigeen het slagtoffer kan worden. Ondanks de spoedig toegesnelde hulp van onderschei dene doctorenis zij naar het zieken gasthuis overge- bvagt, doch levenloos bevonden. De moeder is in de diepste armoede gedompeld. Goes, den 10 OctoberTerwijl men ons berigt, dat wegens de koude de Zwaluwen in het meer zuide lijke te Doornikdood- op den grond gevonden wor den bloeit hier op de markt een Kastanjeboom die reeds zijne eerste bladeren en vruchten heeft afgeschud. DE PATERS REDEMPTORISTEN maken thans een verschilpunt uit tusschen de zeer en Hooggeleerde Heeren schrijvers van den Kerkbode en 'van den Katholiekwaarbij de eersten niet zeer naauw keurig, de laatsten niet zeer opregt zijn geweest. Wij willen daarom door eene eenvoudige mededeeling onze - lezers,'die deze beide periodieke werken ter hand ne- menin staat stellen om beider mededeelingen te be- oordeelenals mede, waarvoor zij de Paters Redemp toristen te houden hebbendie thans de grenzen ook van Zeeland naderen dewijl zij met veel succes in Tergen op Zoom werkzaam zijn. Alphonsus Marra de Lic-uori, een Napohtaansch Edelman, die naderhand Priester en Bisschop werd, stichtte den 19 November 1732 te Scala het eerste huis der Congregatie, welke zich zelve van soortge lijke vereenigingen in de R. Katb. Keik onderscheidde door den naam van Congregatie van den Allerheilig- sten Verlosser maar die door anderennaar den naam van haren stichter Liguoristen genoemd werden. On der de laatste benaming waren zij het meest bekend voor 1780. Van toen af werd de naam van Redemp toristen meer algemeen, ten gevolge van eene andere gebeurteniswelke in de R. K. Kerk veel opzien ge baard had. Paus Clemens XIV, had namelijk, bij breve van 21 Julij 1773, de Jezuiten-ordc afgeschaft,

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1