N\ 80. Donderdag den 6 October 1842. COURANT.; GOESSCHE (Erittjcïnttb. JfVatifcrgfe- MENG KLINGEN. Het tractaatdat op den 9 Augustus te Washing (f) De vernietiging van Polen was eene tweede bijdrage ter verbreking van het evenwigt van Euro pa gelijk vroeger de gedeeltelijke inlijving van Bour- gondii bij Frankrijk was. lx:.' j j" Gewone Adverteniien worden a 20 ets deregel geplaatst GèfeW- ie-, Huwelijks- en Doodberigten \an 1 6 regels af 1,20. i* -y - .'■•II I II I .1 I I. De nitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f1,15 franco per Post/"i,90. NIEU WSTIJDINGEN* Londen den i October. Maandag avond zijn dè smeulende vlammen van den grooten brand te Liver pool op nieuw uitgebarsten en hebben nog eene scheeps timmerwerf en een paardenstal in.asch gelegd, waar* bij 6 fraaije paarden zijn omgekomen. Londen, den 2 October. Men heeft eerlang het jegtsgeding te wachten tegen F cargus O'Connorchef der Charteristen en den grooten belhamel bij de jongste onlusten in de fabrijk-distriktenwiens arrestatie het der politie gelukt is te bewerkstellingen; Het schip Alby dat onlangs met eene lading on- gebluschte kalk van Bristol naar Douglas voer, stootte ■ouder weg op eene rots het binnendringende water ont brandde de kalk, en hierdoor sprong het schip in de lucht. Van vijftien personen aan boord zijn er slechts twee gered. Parijs, den 2 Octovcr. De heer BcHamare heeft Dit Montevidio eene petitie aan den minister van ma rine gezondenverzoekende dat het scheepsvolk van het schip Leopoklina Rosa in regten moge worden ver volgd dewijl het stranden van hetzelve, waarbij 231 personen zijn omgekomen, aan den onwil van het scheepsvolk is toe te schrijvenhetwelk den. kapitein niet heeft willen gehoorzamendie daarbij ook is om gekomen." Uit Cayenne schrijft men den 1 Augustus dat tene Nederlandsche oorlogs goelcttevan Suriname ko mende aldaar gearriveerd wasen dat de kapitein van dat vaartuig het kiuis der orde van den Nederlandschen Leeuw aan den gouverneur dier kolonie den heer Charm massonhad overgebragt. 53cïgtc. Brussel., den 3 October. Men wil hier verzeke ren, dat het bewind van België de vorderingen van dien staat, ten laste van Nederland, op een bedrag wil heb ben geschat, 'twelk eene jaailijksche rente van een millioen gulden zou vorderen en dienvolgens de jaar- lijkscne bijdrage van Belgic in de Nederlandsche schuld van vijf tot vier millioehcn zou willen terugbrengen. Sedert de generaal V'andermcerc uit de gevange nis raai' de woning zijner zuster vervoerd is schijnt zich eenfge beterschap in zijnen toestand te hebben op gedaan, zoo dat men hoop begint te voeden hem te be houden. Ülcbsvlftttbctt. Amsterdam den 1 October. Heden ochtend is door het Provinciaal Geregtshof in Noord-Holland, na eenegedurende onderscheiden dagen gerekte teregt- zittinghet doodvonnis uitgesproken over J. J. Din ners koopman in broderies., kanteneau de cologne. woonachtig op de N. ,Z. Achterwal alhierna alvorens bij arrest van bet gemelde Hof schuldig verklaard te zijn aan betten zijnen huize, op den 28 Januarij dezes jaars, moedwillig stichten van brand.welke destijds nier dan door de tijdige hulp van drie brandspuiten is gebluscht geworden. Amsterdam den 3 October. Gisteren ochtend is in de Noord-Beemsterbij Avenhorn eene verschrik kelijke moord gepleegd aan een meisje van zeventien jaren hetwelk alleen te buis was.terwijl haar mees ter en vrouw zich ter kerke bevonden. De moorde naar beeft daaibij roof gepleegd. Reeds in den na- middag van denzelfden dag is te Purmerende een man gearresteerd, die wegens dit gruwel verdacht wordt. 'sGravenhage den October. Vrijdag 11. vierde een huisgezinop de Prinsengracht alhier1, bestaande uit man vrouw c-11 dienstmeid den verjaardag van een der huisgenooten. Ol der de geschenken, welke men op dien feestdag ontving, was een tafart van een Deef uit Utrecht. Na het gebruiken van die taartzijn de drie gemelde personen zwaar ongesteld geworden de man is Zaturdag overleden, en de'vrouw cn de meid bevinden zich nog in gevaarlijken toestand. De politie van het gebeurde onderrigt, heeft tot eene lijkschou wing van den overledene doen overgaan. Inmiddels is de bedoelde neef aangekomenen de politie heeft ge noegzame termen meenen te vindenom denzeiven de zen morgen in hechtenis te nemen. Rotterdam den 1 October. Gisteren werd voor de 'arrondissements-regtbank alhier (eerste kamer) eene geheel vreemdsoortige zaak behandeld en bepleit. Op den 11 December 1841 sterft eene behoeftige vrouw van de R. C. godsdienst in het stads-ziekenhuis te Schiedam nalatendeonder andereneen kindon geveer 6 jaren oud; haar man, vroeger reeds over leden, behoorde tot het Evangelisch-Luthersch kerkge nootschap gelijk ook al derzelver kinderen Luthersch waren gedoopt; dit kind werd den volgenden dag in het R. C. Weeshuis aldaar opgenomen en kort daar na door eenen oom van vaders zijdeeerst mondeling en' vervolgens bij insinuatie en sommatie, opgeëischt. Regentenvermeenende in de afgifte van het kind zwarigheid te moeten makenis de oom op den 28 dier maandop de bij de wet bepaalde wijze door den kantonregter aldaar benoemd tot voogd over hetzelve en heeft hijin die betrekkingeene actie ingesteld tot uitlevering van het meergemelde kind, enz. De •vraag was derhalve Heeft daze later benoemde voogd daartoe het regt P of moeten regenten geacht worden de voogdij aan henbij art. 421 van het burgerlijk wetboek opgedragente blijven behoudenomdat het kind reedt in het weeshuis was opgenomentijdens de benoeming van den voogd Het openbaar ministerie zal in deze zaak den 17 dezer deszelfs conclusie nemen. Zwolle den 2 October. Rusland verschaft zoo veel goud als het geheele andere deel van Europa. Der zelver; mijnen geven jaarlijks 400 pud, of 16,000pond goudwelke in 40 it 50 sleden worden aangebragt. De zilvermijnen brengen 180 ft 150 sleden op; het platina heeft 3 ft 4 sleden benoodigd en de kopermij nen leveren 5,000 sleden. Al die metalen worden naar de munt van Petersburg vervoerd. Deventer, den 2 October. De Commissie, be last met het oprigten van een gedenkteeken ter eere van wijlen Thomas Ainsworthheeft onlangs de modellen voor dit monument, vervaavdigdvolgens .de teekening van HeijninckA van Amsterdamhier aan de ijzergie terij bezigtigd zij heeft hare tevredenheid in het al gemeen over dit werk te kennen gegevenen in on dubbelzinnige bewoordingen betuigdpver het beeld- houwerswerk van onze verdienstelijken Stadgenoot G. van Poortenuitermate voldaan te zijn. Zoo wij goed onderrigt zijn, zal dit monument, in het laatst van November op de begraafplaats te Goor worden opge- rigt, en ten bewijze verstrekkendat Overijssel de ver- diensten van vreemdelingeneven als van landgenoo- tenop prijs te stellen en te huldigen. Van meer dan eenen kant deelt men ons berig- ten mede van de buitengewone vruchtbaarheid van dezen zomer- Te Voorthuizen en op andere plaatsen, bloeijen de appelen boom en voor de tweede, maalen te Jutphaasziet men zwarte bessen-struiken, die thans voor de tweede maal uitbotten. f ■■III HET JONGSTE TR.AK.tAAT TUSSCHEN EN GELAND EN NOORD-A ME R IK AUIT HET OOGPUNT DER PRUISSISCHE STAATKUNDE BESCHOUWD. De Köllnischc Zcitung bevat een merkwaardig arti kel over het verdragonlangs te Washington gesloten. Wij willen niet onderzoeken in hoe verre de schrijver daarvan inderdaad de wezenlijke buitenlandsche poli tiek van Pruissen heeft geopenbaarddoch aangezien eene dusdanige staatkundige geloofsbelijdenis de goed keuring der censuur heeft verkregenalvorens te kun nen worden publiek gemaakt, zoo zal het artikel na tuurlijk hier en daar nog al opzien baren. Wij mee nen daarom onze lezers met de mededeeling daarvan geene ondienst te zullen doen. Het artikel luidt als volgt: ton tusschen Engeland en de Vereenigde Staten van Noord Amerikagesloten werdbetreft wel is waar geene onzer directe belangen maar is toch ook daar om voor Duitschland van gewigtuithoofde hetzelve waarschijnlijk voor eene lange reeks van jaren elke aan leiding tot ernstige verschillen tusschen het Brirsche Rijk en de ovérzeesche dagelijks magtiger wordende republiekuit den weg ruimt. Wij Duitschers be hoorden nooit te vergetendat het stamverwante volle der Brittenofschoon ook in vredestijd door zijne be- krompene handelspolitiek van ons vervreemdnogthans hij oorlogsgevaar onze eenige natuurlijke bondgenoot is. Welke voordeekn het ons heeft aangebragtwan neer onze vorsten zich in verbindtenis met de Fran- schen inlietendaarvan levert de geheele nieuwere ge schiedenis van ons vaderland sprekende bewijzen. De dienstenwelke de Russen ons beweztnhebben wij niet minder "duur moeten betalen. De inlijving van Polen in het reusachtige Russische Rijkheeft voor Duitschland in het. Oosten dezelfde beteekenis, als eens de vereeniging van den Bourgondischen tusschen- staat met Frankrijkin het Westen(fen wij zullen vroeger of later nog genoeg te doen hebben om te verhinderendat uit zulke gelijksoortige gebeurtenis sen niet ook gelijksoortige gevolgen ontstaan. Enge land alleen kan nooit in de verzoeking komen om zich door uitbreiding vari grondgebied ten onzen koste te vergrootenterwijl Engeland er het hoogste belang bij heeftom onze tegenwoordige onafhankelijke stelling zoo wel in het Oosten als in het Westente zien handhaven. Duitschlandwanneer het ook al eens weder eene zelfstandige - zeemagt zal bezittenkan toch uithoofde van zijne aardrijkskundige ligging er nooit aan denken, de heerschappij der zee aan En geland te betwisten. Frankrijk heeft nog gedurende de omwentelings-oor- logen de uiterste pogingen aangewend om de Koningin der zee den drietand te ontrukkenen ofschoon het sedert niet in staat is geweest zich van de zware sla gen die het toenmaals geleden heeftte herstellen zoo is de Fransche marine reeds nung. de Britsche de aanzienlijkste der werelden alle pogingen der Fransche regering sedert de revolutie hadden blijkbaar ten doel, om de zeemagt, even als de landmagt, tot eenen trap te verheffen, die achting gebiedt. De voorbarigheid waarmede men te Parijs reeds sprak van de Middellandsche zee als van een Fransch Meerheeft de verijdeling der wijd uitziende plannen ten gevolge gehaddie niet de stichting van een met Frankrijk; verbonden Egyptisch Rijk aan den Nijl en in Voor- Azie vereenigd warenmen zoude zich echter zeer Bedriegenindien men de plannendie door het be faamde Julij-verdrag op den achtergrond werden ge schoven daarom als geheel opgegeven wilde beschou wen. Frankrijk geeft de hoop om eens weder eene voorname rol op zee te spelen zoo weinig op, als het de hoop opgeeft om zijne zoogenaamde natuurlijke gren zen terug te bekomen, en Engeland heeft dus het zelfde belang als Duitschland om toe te zien dat- de gallische haan niet al te vermetel met de vleugelen klapt. Van den anderen kant kan Ruslandwel is waarnog in lange niet ter zee voor Engeland gevaar lijk worden omdat tot eene zeemagt niet enkel sche pen worden gevorderdmaar ook zeeliedendie men tot dus verre uit de Russische lijfeigenen niet heeft kunnen vormen maar de uitbreiding der Russische magt in het Oosten brengt even zulke wezenlijke be langen van Engeland in gevaarals del herstelling der overmagtigste marine dit slechts zoude kunnen doen. De heerschappij ter zee verliest haar doelzoodra de kusten, welke de zee bespoclt, in handen van den vijand zijn. Indien sedert den ondergang van het Ro- meinsche Rijk, een volk in eenen toestand verkeerde, om bet denkbeeld te kunnen opvatten tot het vestigen eener wereld-heerschappijdan is zulks het geval met het Russische.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1