1842. r. N". Donderdag den 15 September «s> GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN* üEhtitecftfottb» afdoende hulp. Den 4 dezer is te Salzburg met groote plegtig- heid en in tegenwoordigheid van de Keizerin Moe der/den Koning en de Koningin van Beijeren, en en andere Vorsten en Vorstinnenhet Standbeeld van Mozart ingewijd. JfiVAttfcrgft» f. Den 7 October zal te Versailles de aanbesteding plaats hebben van het leggen van de baan en het tot stand brengen der kunstwerken voor een vak der ijze ren spoorweg van Parijs naar de Belgische grenzen. Het hier bedoelde vak loopt van de grenzen van het departement der Seine tot den weg van Herblay naar Taverny. De aan te besteden werken zijn voorloopig op fr. 712,727 geschat, behelve de te bepalen som voor onvoorziene uitgaven. k In le Courier des Ltats XJniseen Noord-Am e- rikaansch Fransch bladleest men Het aantal der landverhuizers, die dit jaar in Noord-Amerika aankomenis voovbeeldeloos groot. Sedert het openen der vaart op de St. Laurens-rivier betgeen nooit voor 1 Mei plaats heeft, tot den 30 Julij, zijn te Quebec (Canada) 36,137 vreemdelingen aangekomen.. Het aantal der nieusv aangekomenen in de havens der Vereenigde Staten is nog veel grooter geweest. Er zijn alzoo in drie maanden op de Noord- Amerikaansche kusten meer landverhuizers aan wal ge zet, dan zich, twee eeuwen geleden, Europeanen op het vaste land der nieuwe wereld bevonden. En toch is de maatschappelijke toestand der Vereenigde Staten nooit minder gelukkig geweest dan tegenwoordigen heèft daar nooit minder kansom zijne fortuin.te ma ken bestaan. Ook neemt het aantal der armen daar boven mate toeen onder die ongelukkiger)die zon der eenig middel van bestaan opeenen vreemden grond rondzwerven te dikwijls zelfs zonder de landtaal te kermen merken wij niet smart een aanzienlijk getal onzer landgenooten (Franschen) op. Wij' gel'ooven eenen pligt van m.enschlievendheid en vaderlandsliefde te vervullen door op dit punt de aandacht onzer broe ders van de Fransche drukpers te vestigen. Dat zij ons helpen, om allen, wierzuchtnaar rijkdom of be vrijding uit eenen toestand van bekrompenheid hen de blikken naar Noord Amerika doen wendente doen wetendat het brood daareven als overal elders slechts in het zweet des aanschijns gewonnen wordt en dat het vermogen tot den zwaarsten arbeid of tot- vernuftig handenwerk zelfs hier geene vruchten draagt zoo het niet door de kennis aan de taal des volks on dersteund wordt." - De opmerkzaamheid des publieks is in den laat- sten tijd bijzonder gevestigd geweest op een belang wekkend crimineel regtsgeding, hetwelk in zeer vele opzigten het beruchte proces van Mad. Lciffarge hzr- innert. Een heer, de Marcellange genaamdtot eene vooiname familie behoorende en algemeen geacht door allen die hem kendenwerd op zekeren avondter wijl hij zich te midden van zijne .bedienden bevond doodgeschoten door eenen onzigtbaren moordenaar, die zijn geweer door het venster loste. De verden kingen vielen dadelijk op zekeren Bessonwelke zich herhaaldelijk dreigende woorden tegen zijnen vorigen meester had laten ontvallenen welke dan ookon danks zijne ontkentenis en de bewijzen welke hij voor een alibi had pogen bij te brengen door het hof van assisses ter dood was veroordeeld. Wat dit geding evenwel vooral merk waardig maakt, is dat, ofschoon geen ander dan Besson te regt stond, deze evenwel blijkbaar een werktuig was in de handen van de vrouw van het ongelukkige slagtoffer. De Heer de Marcellange had altijd een zeer goed leven met zijne, vrouw geleid, tot op het tijdstip dat, de vader zijner vrouw overleden zijnde, hare moeder >ij het echtpaar kwam inwonen. Van dat oogenblik wa ren rust en vrede uit dat gezin verdwenenen" de minachtingwaarmede de Heer des huizes door zijne vrouw en schoonmoeder behandeld werdsloeg einde lijk ook tot de bedienden over. De Heer de Marcel lange verdroeg alles uit liefde voor zijne twee ..kinde ren-; doch toen deze kort na elkander, niet zonder verdenking van vergiftiging van moedersvvegeoverle den werd den Heer de M.h«t zamenlevcn met zijne vrouw ondragelijk en hij ging edn klein buitenverblijf, niet verre van de woning zijner vrouw en schoonmoeder betrekken. De ongelukkige scheen een voorgevoel te hebben van her lot dat hem wachtte, want hij ging steeds gewapend uit, en had herhaaldelijk aan zijne verwanten op het hart gedruktzijnen dood te wre ken bijaldien hij vermoord zoude worden. Eene menigte van getuigen zijn in de zaak gehoord. Aan omkoopingen en kuiperijen heeft het niet ontbro ken en twee der getuigen zijn zelfs wegens valsche getuigenis vervolgd en veroordeeld geworden. Zij wa ren blijkbaar door de vrouw eti schoonmoeder der ver moorden omgekocht om Besson vrij te spreken. Ge lukkig voor die vrouwendat Besson zijne onschuld tot het einde toe is blijven bewerenen dat misschien niet ligt een regtskundige grond ook tot hare veroor deeling te vinden was. 32cÏ0tc. In Antwerpen zijn Nederlandsche Loodsen uit Vlissingen aangekomen welkeeven als de Belgische in laatstgenoemde havenhunne dienst zullen aanbie den aan de schepenwelke langs de Schelde naar zee zeilenMen verzekerde' in Antwerpen dat de bel- gische loodsen in Vlissingen dezer dagen andermaal door lieden tot de geringe klassen behoorendewaren" be- leedigden zelfs mishandeld. HaarlCour.) üebcrlAttbctt. de maaltijd voorzatstelde het eerste een toast in ter eere Men verneemt van goederhanddat op het ver zoek van eenige ingezetenen van Schevenngendit jaar, in navolging van Vlaardingen, de Reecïers vati de ter steurharing-visscherij uitgeruste vischpinken op den 15 dezer de vlaggen zullen doen wapperen, en den 16, des voormidda'gs ten 12 ure, die vaartui gen zoo veel doenlijk, te gelijk zullen doen zee kiezen. Aan verscheidene kantoren te Rotterdam is de waarschuwing ontvangen, dat valsche coupons van 24,75, van den 1 April 1842 als van de adminis tratie der Heeren S. D. Saportasc. s. afkom stig, in omloop gebragt zijn, wier onechtheid alleen uit het gemis van het [zoogenaamd watermerk den baar is. Men ziet thans te Parijs in de groote laan van den plantentuin het zelclzame verschijnsel dat onder scheidene kastanjeboomen na hunne eerste bladen te hebben laten vallenvoor de tweedemaal bladen ge schoten hebben en met heerlijke bloemen prijken. In denzelfden plantentuin zijn gelurende deze heeten zo mer eenige kalabassen zoo buitengewon sterk gegroeid dat zij in groote vergeleken kunnen worden met der gelijke gewassen, die in de Tropische gewesten ge vonden worden. Het is te vreezen dat dit dorp andermaal eene droe vige ramp getroffen heeft, eene ramp die weder onder scheidene huisgezinnen in diepen rouw zaldompele! 'tis bijna zeker dat een der pinken in den storm van Donderdag op Vrijdag nacht vergaan isalthans een der zwaarden van het vaartuig is op het Egmondsche strand gevonden, en met een pink van den reeder Bal is de tijding aangebragtdat men met dezelfde op een wrak gestooten heeft. Zoo het ongeluk plaats heefc gehaddan zijn daarbij zeven menschen omgekomen dieop twee namet huisgezinnen belast zijn en 18 kinderen nalatenwaarvan de oudste nog geen 8 jaren bereikt heeft; terwijl de oudste der verongelukte vis- schers slechts 31 jaren telt. De verslagenheid is gróót. Het vaartuigdat genaamd is de Jonge Bitter behoorde aan den reeder M. Varkevisser en werd ge stuurd door S. Knotster. Men verzekert dat er eerlang een nieuw plan voor de Koninklijke Nederlandsche Loterij zal worden bekend gemaakren dat dit plan aanmerkelijke veran deringen zal ondergaanin vergelijking met dat van vorige loterijen. (Het is nog onzeker of het de loterij spelers zal aanmoedigen of afschrikken.) 'sHertogenbosch, den 7 September. Dezer da gen heeft alhier eene gebeurtenis plaats gehaddie de noodlottigste gevolgen had kunnen hebben. Zekere L. van Goghy die geschillen met zijn' meester den kastelein Populier uit de sociëteit Casino had gehad verzocht den heer Hulselmansdie hem kende om twee koperen pistolen mede te gevendie dan ook dezelve liet volgen, uit hoofde hij voorwendde, dat die dienen moesten voor een' heerdie op reis moest. Zulks schijnt echter het geval niet te zijn geweest. Voornoemde van Gogh kwam niet terug. Tegen den avond werd er in de Orthenstraatop de hoogte van het pleinwaar zich op een korten afstand de ge;'cg„ De uitgave dezer Courant geschiedt Maaudags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/1,90. Gewone Advertenlien worden a 20 ets. deregel geplaatst Gehoor re-. Huwelijks- en Doodberigten van 1 -—6 regels a f 1,20, Frankfort, den 11 September. Den 31 Augus tus is aan de grenzen van Bohemen en Saksenbij Sebnitz, een hevige boschbrand uitgebroken, welke drie dagen later nog voortduurdeondanks alle pogin gen om denzelven te stuiten. Volgens de laatste op. gavewas reeds eene uitgestrektheid bosch van 500 akkers vernield. Dagelijks waren 1000 menschen be zig met het vellen van boomen en bet graven van breede greppelsten einde de verspreiding van den brand te verhinderendoch niets bad geholpenen men verwachtte alleen van een' overvloedigen regen Karlsruhe den 5 September. Onze beetwortel- industrie is er dit jaar zeer slecht aan toe. Een vol. komen misgewas der beetwortels zal de verwerking derzelve tot een tiende gedeelte van het gewone bedrag beperkenterwijl tevens de nieuwe belasting wordt ingevoerd, welke voor de twee Badensche fabrijken alleen 18,000 gulden bedraagt. a Parijs, den 10 September. .Dezer dagen is te Lorient het stoomfregat le Cuviervan 320 paarden kracht met goed gevolg van stapel geloopen. Het zal dadelijk worden uitgerust. Bij die gelegenheid deelt men eene opgave mede omtrent de 14 stoomschepen die voor het tot stand brengen eener geregelder stoom vaart tusschen de Fransche havens en. verschillende punten in Amerika op last der regering worden ge bouwd. Aan' het bouwen of uitrusten van al deze stoomschependie ieder 450 paardenkracht zullen be zitten is men druk bezig. Van de werven te Cher bourg, zullen er twee, van die te Brest drie, van die te Lorient mede drie, van die te Rochcfort vier en van die te Toulon twee afkomstig zijn. Diie de zer stoomschepen zijn reeds afgeloopen en zullen in den loop van 1843 in de vaart kunnen worden gebragt. Brussel, den 12 September. In het station van den ijzeren weg .bij Mechelen is zaturdag 11. een brand uitgebroken, welke met moeite is beteugeld en eene schade van 100,000 fr. te weeg gebragt. 'sGravenhage den 11 September. In de afge- lope week hebben de kunstschildersdie deze resi dentie bewonen vereenigd met eenige uit Amsterdam en Rotterdamdie zich alhier tijdelijk bevondeneen diner op het Badhuis te Scheveningen gegeven aan den Franscheh zeeschilder Gudin niet minder vermaarden Ne derlandsehen doch sinds jaren te Parijs gevestigde bloem schilder van Os. De heer Pienemande vaderdie bij van Koning Willem II .\denv er lichten\en edelmoedige Be schermer der schoone kunstenwelke hartelijk toege juicht en gevolgd werd door toasten op H. M. de Ko ningin den Prins en de Prinses van Oranjeen de verdere leden van het Koninklijk geslacht. Daarna brag- ten de heeren Pieneman de zoon en Schelfhoutde eerste aan Gudinde laatste aan van Osde hulde der Nederlandsche kunstenarenaan hun onmiskenbaar talent toehetgeen door den heer Gudin beantwoord werdan et een toast in te stellen op de nagedachtenis van zijnen te vroeg gestorven mededinger, den on_ vergetelijken Schotelen den verdienstelijken Nuyen Eenige dichtregelen, door den Sardinischen gezant,* den markies de Crosaen door onzen stadgenoot, den heer Weeninckvoorgedragen gelijk ook de tegen woordigheid van den heer Breckenheimerden leer meester van SchelfhoutJ. B. van dove en Wal dorp verhoogden niet weinig de vreugde en de be langrijkheid van dit echte kunstfeest. 's.Gravenhage den 13 September. Men schrijft uit Schevéningen het volgende

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1