N°. Donderdag den I Sentembe GOES S C II E C OU KANT. NIEU WSTIJDINGEN. Bamberg, den 20 Augustus. Het pauselijke staat stuk ter ontvouwing vaii de grieven tegen Rusland beeft hier in alle kringen diepen indruk gemaakt. Het streven des Russischen gouvernements om al deszeifs onderdanen tot eene kerk te vereenigen was wel sints lang geen geheim meer, maar door de openlegging van den H. Stoel leert men eerst den geest en de mid delen kermen, welke de Russische regering met ijzcre vo'hardirg ter bereiking van haar oogmerk in het werk stelt.Ook in de staatkunde van Rusland jegens Polen laat het bedoelde document cenen diepen blik werpen gaande die politiek hand aan hand met het stelsel van 'gelijkmaking opzigtelijk de katholijke kerk. Aangezien het Russische gouvernement niet onverschillig denkt over de openbare meening in Europa, vooral Duitsch- land', zal zij, naar men gelooft, beproeven het pau selijke klugtschrift ten minste gedeeltelijk te wederleg- gen. Dit zal echter zeer 'moeijelijlc wezen, naardien het pauselijk ministerie in deszeifs openbare daden al tijd hoogst voorzigtig te werk gaar en ten zorgvuldig ste alks vermijdt 'wat het verwijt van overijling of onwaarheid zoude kunnen uitlokken. Dat deze opent- lijke stap van den H. Stoel aan Rusland uiterst onge legen konit, op een tijdstip dat men uit Petersburg in Duitsche nieuwsbladen de staatkunde van Rusland opzigtel; k Polen poogt te verdedigen tegen de in het Engelsche parlement gedane beschuldigingenis ge makkelijk te begrijpen; derhalve verwacht men, dat de Russische' zaakgelastigde te Romen teruggeroepen zal wordenten zij men besloten hebbe om lievér door passief gedrag, ten minste voor den uiterlijken schijn, ïu't status quo te laten voortduren. Londen, den 24 Augustus. De verwachtingdat de naar Port-Natal uitgeweken Kaapsche boeren zich zon Ier wederstand onderwerpen zouden, is niet .ver vuld gewordenzij hebben zich tegen het korpsdat hen kwam aantastengeweerd cn volgens de erkente nis van deszeifs bevelhebber gezegevierd. Kapitein Smith aan vvien dit bevel was toevertrouwdzegt in zijn den 25 mei uit Port-Natal gedagteekend rapport, dat hij gehoopt had, de zjiak door onderhandeling te vereffenenmaar dat een uitdagende brief, waarbij van hein geëischt werd, dat hij het door hem bezette Port-Natal terstönd ontruimen zou en het gewapen derhand. wegvoeren van eeil aantal aan zijne troepen jbehoorend vee, hem tot beslissender maatregelen ge poept hadden. Hij rukte dan uit van het kamp waar jhij gelegerd was met oogmerk om de boeren die hun kamp te Congellaeene plaats omtrent drie En gelsche mijlen verder gelegenhadden 'neergeslagen in den nacht van den 13 mei aan te grijpen. De daartoe gekommandeerde magt bedroegvolgens het rapport, iets minder dan 150 man, en had twee zes ponders bij zichterwijl een houwitser in een boot te water vooruit gezonden was, om den aanval te on dersteunen. Aan het niet tijdig aankomen van dit stuk schrijft kapitein Smith zijne nederlaag toe, welke in dezer voege plaats had. Tot op eencn kleinen afstand tegenoyer Congella aangekomen, wilde de Biitsche be velhebber bij helderen maneschijn juist den aanval be ginnentoen hij uit het omliggende houtgewas door een vernielend snaphaanvuur begroet werd hetwelk hij wel is waar beantwoordde, doch waarbij de boe ren, meestal uitmuntende schutters, met hunne lange Vuurroeren zeer veel voordeel boven de musketten der Soldaten hadden. Reeds terstond werden eenige trek ossen van het kanon doodgeschoten cn het duurde niet lang of de kapitëiq zag zichmet achterlating zijner twee veldstukken tot den aftogt genoodzaakt. In zijn kamp teruggekomenwerd hij er nog voor het aanbreken van den dag door den vervolgenden vijand aangetast, doch het gelukte hem dezen' aanval uit te houden. Welke stappen de boeren nu verder nemen zul- ;e'n (uut, schrijft hij) kan ik op dit oogenblik met geene genoegzame zekerheid bepalen ofschoon ik denkdat zij op nieuw zullen vorderendat ik bin nen eenen bepaalden tijd het grondgebied, hetwelk zij het hunne noemenverlate. Natuurlijk zal ik doen wat ik kan, om mij in mijne tegenwoordige stelling te handhaven; maar, aangemerkt het getal oer misnoeg den en de middelen, 'welke zij bezitten om ons te be stoken verzoek ikdat het mij vergund moge zijn op dc noodzakelijkheid van snelle versterking aan te dringendaar ik de op dit oogenblik hier geplaatste troepen bezwaarlijk toereikend acht voor de vervulling- der dienst, welke hun Opgedragen is." Behalve de beide stukken kanon hebben onze troepen een aantal dooden en nog meer aan meestal gevaarlijk gekwetsten verloren. Onder dej eersten is de artillerie-luitenant Wijattonder de andere kapitein Lonsdale en luitenant Luhnctrd van de infanterie. Hoe groot het verlies dei- boeren geweest mag zijnzegt kapitein Smith niet te kunnen begrooten maar (volgde hij) men zegt mij dat het zwaar geweest is- Voorts verklaart hijmet opzigt tot het gedrag' der boeren na den strijdIk J moet tot hunne eer heggendat zij diegene der ge- kwetsten, welke in hunne handen gevallen zijnmet i veel menschhevendheid behandeld hebben. Zij hebben j hentevens met de lijken der gesneuveldenin den loop van den achtermiddag naar het kamp- gezonden en morgen zullen wij den droevigen pligt vervullenonze gesneu velde makkers ter aarde bestellen." De Kaap sche berigterwaarin dit rapport gevonden wordt gaan tot 18 juni. JT Parijs den 28 Augustus. Gisteren heeft de her tog de Brog/ie in de Kamer der Pairs het verslag no pens het ontwerp van wet wegens het Regentschap voorgelezen. Hetzelve begint aldus: De koning sterft niet in Frankrijkhet is het uitmuntende van het monarchaal gouvernement, dat het oppergezag geene vertraging" ondervindtdat de opperru.g ni'mmer betwist wordt, enz." Hij eindig 1c zij 1 uitvoerig verslag met te zeggen, dat de cornnissie 'ut ontwerp van wet met eenparigheid van stemmen heeft aange nomen. De president beval de dru cking en ronddéè- ling van het rapport, en stelde de „beraadslaging voo- tegen maandag, 't Welk werd aangenomen. Er werd vei volgens voorgesteld,0in een standbeeld van marmer- van den hertog van Orleans op te rigten en in het paleis der Pairs te plaaten. Dit voorstel werd met algemeene goedkeuring aangenomen. Het Engelsche fregat Magicienne heeftnaar men van Maltha berigt, aldaar een'leeuw en eene leen- win ontscheept, welke het te Tunio aan boord genu- 1 men had en die voorjden Zoölog'ischeri tuin tcLónden be. stemd zijn. Iaden nacht brak de leeuw de traliën van' zijn hok en was bezig op de plaats van het lazaret eene wandeling te houden toen qcs soldaten van den post verwittigd van het gevaar, hetwelk de in quarantaine geplaatsrè passagiers liepen, met hunne geladen gewe ren aankwamen om het dier te d iodenals ziende men geen ander middel om het meester te worden. Een man echter bood aaneene proeve te nemen om den leeuw weder in zijn hok te brengenonverschrokken naderde hij hem en daar hij bespeurd haddat het beest door dorst leed, bood hij aan hetzelve water in een drinkbak; toen de leeuw gedronken had bood hij hem op gelijke wijs een stuk vleesch en terwijl hij dit verslondwist hij hem een sterk touw oïn den hals te slaan, met hulp van hetwelk men hem in zijn holt terug gebragt heeft. Allen die getuigen van hef ge beurde warenbewonderden den moed en koelbloedig heidmet welke deze man een zoo geweldig en nog zoo volstrekt ongetemd roofdier heeft weten te over meesteren. föcïgi#» Brussel., den 27 Augustus. De Belgische liberale dagbladen doen bovenal opmerken de strekking van de redevoeringdoor den heer de Merode uitgesproken in eene der jongste beraadslagingen over de wet op het onderwijs. Deze afgevaardigde had alstoen gezegd dat het beste middel om het lager onderwijs op eenen goeden voet te brengen hierin bestond, dat men aan de Bisschoppen de noodige gelden ter hand steldé opdat dcor dezen de normale scholen zouden kunnetl worden opgerigt. Ik verlang zoo had de heer de Merode zijne rede geëindigd dat de normale scholen door de Geestelijkheid bestuurd worden, eij, dat de Regering daarop slechts het toezigt houde. Het blijkt dus dat de heer de Merode in dezen ge heel en ai het stelsel des Bisschops van Luik omhelst. Een dagbladdat te Gent wordt uitgegeven maakt zich bij deze gelegenheid zeer vrolijk ten koste der liberalen, die in 1830 eene omwenteling hebben ge'4 maakt, ten einde algeheele vrijheid van onderwijs tè verkrijgenen die hunne kinderen nü naar geene an dere school -kunnen zenden, dan de zoodanige, welke; de Geestelijken besturen of goedkeuren. (De onzeh mogen toezien en zich het spreekwoord herinneren wie zich aan een ander spiegeltspiegelt zich. zacht.) Sedert eenige dagen loopen hier even als te Parijs geruchten wegens de „verschijning der cholera. Het is ïioodig dié geruchten in het belang der bevolking tegen te spreken en de vrees te doen verdwijnenwelke ,fop goed geloof van eenige-alarmistendie in het versprei* den van zoodanige geruchten behagen schijnen te schep pen ingang zoude kunnen vinden. Tot „op ditoogen blik heeft de geneeskundige commissie geenerlei herige van eenige ontdekking van cholera door de brusselsche geneeskunst oefenaren ontvangen. De thans heerschende aandoeningen welke meestal het gevolg zijn van dep hoogen graad der temperatuur en van her gebrek yan een behoorlijk regime bij vele personenvertooneti geeneijei ernstig karakter en bepalen zich tot ontste kingen., maagziektenvergezeld van kolijken en diar. - rheaegelijk dit oijna jaarlijks gedurende de zware zo merhitte plaats heeft. De sterfte-statenwelke dage lijks in de dagbladen medegedeeld wordenleveren overigens het betere bewijs voor den gezondheidstoe stand der hoofdstad op. ^IcberÏAubjetf. 'sIIage, den 29 Augustus. Gisteren middag teti 12 ure was er te Scheveningen een oorlogschip in het ge/.igr, doch op 'vrij grooren afstand. Er werden 21 Salutschotcn van 'dat vaartuig gelost. Onmiddelijk werd er eene boot afgezonden om zoo mogelijk het schip te bereiken. Toen de visschers bij hetzelve gekomen waren, werden zij aanboord toegelaten en op het har telijkst ontvangen. Toen vernamen zij-dat dit vaartuig een Hóllandsch oorlogschip en wel liet fregat de Rïjti was en dat Z. K. H. Prins Hendrik.der Nederlanden daarover het bevel voerde. De Prins heeft de visschers met veel minzaamheid ontvangen én hen doen onthalen. Hoogstdezclve heeft zich met de grootste belangstelling onderrigt naar de gezondheidstoestand van H.H. M.jyf. de Koning en Koningin en van de overige leden des Koninklijken Gezins. Nadat de visschers eenigen tij^ aan boord hadejeri doorgebragthebben zij het freglt verlaten en zijn naar Scheveningen teruggekeerd terwijl de Rijn den koers naar. VTissiiigen nam. Het had den 8 dezer de reede' van Kroonstadt eii den 20 die van Êlseneur verlaten. Volgens hetgeen mén aan boord van het fregat mede deelde zoude de Jas onwelk fregat de reis heeft medegemaakt waarschijnlijk reeds heden te Texel bin- nengeloopen zijn. Alles was wel aan boord. Goes den x September. Op den avond van detl 24 Augustus, toen eene zware donderbui over onze. stad en omstreken een milden reg£n uitstortte is Parijs, door een allergeweldigsten ©rkaan overvallendie zoci plotseling en met zulk eene hevigheid ontstond, dat men er geene voorzorgen hoegenaamd tegen kon ne men pn er dienvolgens vrij vele ongelukken hebben plaats gehad. De tentenwelke de hitte van he? saizoen-op de Seine oevers en de boulevards, voor koffijhuizen en winkels, meer dan gewoonlijk verme nigvuldigd hadwerden door den wind opgenomen ineengerold en verre weg gevóerd. De lucht was pile donker, maar er viel geen druppel regenen de wind joeg zulke digte stofwolken opdat de wandelaars iri de openbave tuinen als in eenen donkeren nevel ge» wikkeld waren en men geene drie stappen voor zicfi uit kon zien. Ook had eene soort van panische* De uitpve dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f f,75 franco per Post/i,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets, deregel geplaatstGehoor* te-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a/"i,2o. Zhaih-chUnfc.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1