N°. 69. Maandag den 39 Augustus. GOESSCHE GOÜRANT. Stokholm. De Statstidmng meldt omtrent de in eenige kerspelen van Smiiland lieerschende godsdienst- dweeperij: Volgens brieven uit Wenersborg, heeft zich de zoogenaamde predikatie-zucht, naar de zijde van Harde onder lieden verbreidwelke de vrome verzamelingen van Timmelhed bijgewoond hebben en wel voornamelijk door twee meisjesdie hunne verwanten in de nabuurschap bezocht en daar verma- rings-pvedikatiën ter bekeering gehouden hebbenmet de voorspellingdat het jongste gcrigt binnen eene maand zou plaats hebben. In het kerspel Timmelhed verspreidde de dweeperij zich menigvuldig, zoodat meer dan 100 lieden symptomen derzelver te kennen gevenen meer dan 24 onophoudelijk prediken. Op Zondag den 10 Julij waren circa 3000 menschen ver zameld, om deze lieden te hooren. Verscheidenen uit de volksklasse scheurden zich de kleederen van het lijf en de gouden ringen uit de ooren en van de vingerenroepende dat deze kostbaarheden duivels- sieraden waren. Een soldaat verzamelde eene menigte ringen in eene mand die begraven werd. Die ziekte schijnt overigens haar toppunt bereikt te hebben en er kan met vermaningen en redeneringenen nog min der met dwangmaatregelen, iets tegen gedaan worden. Het is echter zonderling, dat deze ziekte zich gelijk tijdig met de in Frankrijk gepredikte voorspelling, dat den 27 dézer maand de wereld zal vergaanheeft geopenbaard, daar de inwoners van beide landen el kander geheel vreemd zijn. Keulen den 19 Augustus. Sedert ettelijke dar gen zijn van het binnenste van het hooge koor aan de Domkerk de timmerstellaadjen weggeruimden het door meesterhanden volvoerde gewrocht staat bewon dering wekkende voor ieders gezigt ontbloot. Tot medeviering van het feest der Domkerks opbouwing ■werden leden van het tot dien wederopbouw gevestigd genootschap uit de verst verwijderde gewesten van Duitschland verwacht. Als de aanstaande feestvierin gen in de Rijnprovinciën zullende bijwonen, zijn reeds de meeste Duitsche Vorsten aangemeld; zoo ook zullen de Koningen van Holland en België aan Zijne Majesteit hun tegenbezoek afleggen. Van Engeland wordt de hertog van Sussex bij de militaire evolutien verwacht, en uit Frankrijk ziet men de aankomst van twee maarschalken te gemoet. Terstond na het droe vige verongelukken van den hertog van Orleansis het aan dien prins en zijnen broederhertog van Ne mours door een hier gevestigden koopman aangeboden woonverblijf afbesteld geworden. De vroeger aange kondigde festiviteiten zullen in derzelver geheeldoch slechts niet in de opgegevene volgorde plaats grijpen vermits waarschijnlijk Z. M. slechts éénen nacht in f Keulen zal doorbrengendoch daarentegen uit Bruhl onze stad met verscheiden bezoeken zal verceren. Men schrijft uit Lucern van den 13 Augustus. Parijs den ei Augustus. De Fransche dagbladen deelen het Volgende romantische voorval als eene ware gebeurtenis mede. De gravin Ma polieene jonge weduwe van 22 jarenwas sedert het overlijden van haren echtgenoot., uit'hoofde van hare schoonheid en haren rijkdom het voorwerp der wenschen en begeer ten van alle Napélpche jonge edelen. Doch slechts een enkele van de smachtende vrijers gelukte het indruk op haar gemoed re maken; deze was de jonge Hertog van PermcüoHij dong naar de hand der Gravin zijn aanzoek vond gehoor en van nu af aan zag de schoone weduwe het einde van den rouwtijd met on geduld te gemoet. Zoo stonden de zaken, toen op zekeren dagbij gelegenheid van eep feesthetwelk de verloofden bijwoondeneen tooyënaar of waarzeg ger verscheen, die verzocht de'dairies haar toekomstig lot kenbaar te maken. De Gravin was de eerste, welke hare schoone hand tot dat einde uitstrekte; maar naauwelijks had de waarzegger dezelve onderzocht of zijn aangezigt verduisterde zich. Genadige vrouw sprak hij, „gij staat voor de deur van 'de verblijfplaats des geluksmaar gij zult den drempel niet overschrijden. Gij zult in radeloosheid den dood - vinden. De Gravin beefde vati schrik detoovenaar was verdwenen en de jonge Hertog beijverde zich om zijne aanminnige bruid de tcederste zorgen te betoo- nen. Dit voorval was bijkans vergeten, toen twee maanden later de hertog van Permello zich naar Rome begaf. De Gravin ging tot op zijne terugkomst in een kloosterdoch er verliepen dagenwekenmaan den en de Hertog kwam niet terug. Eindelijk ontving de Gravin eenen brief van de hand baars bruidegoms, „Mevrouw schreef hij„wij bedrógen ons, met te denkendat wij voor elkander bestemd waren mor gen huw ik de Prinses Maria Doria. Laten wij on ze kinderachtige handelwijze vergeten, maar desniette min goede vrienden blijven. De Gravin viel in on- magt en toen men haar ophief was zij reeds een lijk. Nog dienzelfden a,vond reisde de vader der Gravin naar Romeen vijf dagen later wilde de Herrog Permello juist in het rijtuig slappen toen hij drie dolksteken ontving eii dood op den grond viel. De justitie der .beide landen doet onderzoek naar deze noodlottige gebeurtenis, die hét onderwerp-is van alle gesprekken. Ed. Dulaurier." Goes, den 26 AugustusHeden had alhier in de Kerk der Doopsgezinde Gemeente, de openbare uit- deeling van de gewone Zilveren Medaille en Prijzen aan de leerlingen der Stads-Teekenschool plaats, over hét afgeloopen teeken-saisoen 1841 1842; en zijn dezelve op de gebruikelijke wijze uitgereikt, als volgt: HANDTEEKENING. Goes den 29 Augustus. In den nacht tusschen Zaturdag en.Zondag is in dit eiland de lang gewenschte regen in overvloed gevallen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is /"f,75 franco per Post/1,90. Gewone Advertentie» worden a 20 ets. deregel geplaatst Gehoor* ie-Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a/"i,2o. NIEU WSTIJDING EN# 1 -ron f -Tirr™**— Bwcbeti. Christunia dep 12 Augustus. Een onzer Ka-' mers bet Odelstbing, heeft het fgewigtig besluit ge komen, dat. na verloop der eerstvolgende tien jaren, her hrardewijnstoken door geheel Noorwegen verbo den zal zijn. In den raad is alhier besloten met eene meerderheid van 5 tegen 4 stemmendat het onderwijs op het 3 gymnasium en Lyceum door wereldgeestelijken zal gc- geven worden. Daar 5 leden vóór het onderwijs der jesuiten en 4 leden tegen hetzelve stemden, stelde de 9 stem aan de tegenstanders der jesuiten voor, om i het onderwijs aart een convict van geestelijken over te gevenwelk voorstel is aangenomen. I Hamburg, den 13 Augustus. Voor de noodlijden den alhier, zijn uit Havana 15,000 piasters ontvan gen. Tevens hadden de meeste kooplieden in laatst genoemde plaats, hetgeen men van hen in Hamburg mogt te vorderen hebben onverwijld derwaarts met 6 pCt. renten overgemaakten zulks niettegenstaande ae vervaltijd eerst over eenige maanden daaV was: Voor eenige dagen was te Hambiirghet nieuwe bouw plan bekend gemaakt. Vier bouwkundigen hadden aan hetzelve gearbeid. Gelijk te verwachten was hebben de vervaardigers van dit plan in de eerste plaats er op gelet? wat eene herhaling der ramp kan voorkomen en dien ten gevolge tot in de minste kleinigheid be paald, wat daartoe diende gedaan of gelaten te worden. Zoo zullen onder anderen de muren der nieuwe huizen 20 duim dik moeten zijnterwijl de dakgoten, dak vensters, enz. zoo ook de op zich zei ven staande kranen en windassen, van metaal of metselwerk moeten worden vervaardigd. Luifels en diergelijken zijn niet 'meer geoorloofd. Aan het water mag men balkons hebbenmits echter van ijzer en onoverdekt. Verder is bij dit plan nog bepaald, dat de bij hoo ge vloeden thans onder water staande gedeelten der stad zoo veel mogelijk boven peil zuilen gebragt wor den. JTrxnfivpfc. Mijne pogingen zoo schrijft de ondergeteekende aan-den Minister van onderwijs in Frankrijk, om be trekkingen met de vreemde geleerden aan te knoopen, die zich met dezelfde nasporingen als ik bezig houden hébben mij kostbare stukken verschaft en tot eenige betuigingen van belangstelling in mijne studiën aanlei- dkig gegeven. De baron A. von llumboldt en de neer Büschmannbewaarder der koninklijke biblio theek te Berlijn wat Engeland betreftde heer Craw ford schrijver der' geschiedenis van den Indischen A:ch:pelde raad van bestuur van de koninklijke Aziatische maatschappij te Londen, die de rijke ver zameling van -Maleische en Javaansche handschriften, door Sir Stamford Kaf es verzameld, bezit, de raad van Kingscollegewaar de boekerij van IV. Marsden word' bewaardwat Holland aangaatde heer Taco Roorda professor aan het athenaeum illustre te Am sterdam en de heer Roorda van Eysingawien ik reeds gelegenheid gehad heb te noemenhebben zeer kostbare Maleische en Javaansche. manuscripten wel ter mijner beschikking willen stellen,'of mij met den grootmoedigsten ijver verscheidene zeer zeldzame werken tot mijne nasporingéh betrekkelijk toegezon den: Brievenonlangs uit Batavia ontvangen belo ven'mij van het in die stad gevestigde genootschap belangrijke mededeelingen. Eene reis door Holland zou tot het uitbreiden dier wetenschappelijke betrekkingen strekkenen en gelegeuheid verschaffen om eene. menigte manu scripten boeken en bescheiden te verzamelendie zich. in dat land hebben opgehooptgedurende de eeuwen, dat de hollanders in het uitgestrekte! deelj vant het Oostenonder den naam van Kziatischen Archipel be kend, heerscheiiè Ikj zou rnijj gelukkig achtenmijn heer de minister, die reis onder uwe begunstiging te kunnen ondernemen en aan u dit nieuw bewijs van de belangstellingwaarmede gij mijne studiën wel wilt vereeren, verschuldigd te zijn. ülc&etrïftttbcn. In de Eerste of Beelden klasse Aan J. P. van der Doeseen Eereprijs. Tweede Klasse. Aan A. van Duijnde Prijsen P. D. Rijkaart het Accessit. Derde Klasse Aan J. Groenewegde Prijs. Vierde Klasse. Aan M. D. Dekkerde Prijs. Vijfde Klasse. Aan O. IC. van der Meer Mohren jEngel- blik beide een Prijs tot aanmoediging. BOUWKUNDE. Eerste Klasse. Aan IV. van der Weertde gewone Zilveren Medaille. Tweede Klasse. Aan L. Boshofeen Eereprijs. Derde Klasse. Aan W. de Besteeen Eereprijs. Inde Klasse van Cieraad,of Arabesk. Aan IV. J. Paardckooperde Prijs. öcsUercu git 0!bminir»D'rtficu. Ülolificaitc- De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald, dat in deze Provincie voor dit jaar de Groote Jagt op Woensdag den 7 September aanstaande zal geopend zijn, mitsgaders dat, met be trekking tot de Lange Jagtop het publieke Jagrveld in het iste3de4de en 5de District is vastgesteld aDat dezelve slechfs tweemaal 's weeksalsin het iste District des Woensdags en Zaturdags in het 3de Districtdes Maandags en Vrijdags en in het 4de en 5de District, des Dingsdags en Vrijdags zal mogen uitgeoefend worden; b. Dat niet meer dan vier hazen telken reize zullen mogen worden gevangen c. Dat geen vereenigde Jagt met lange honden zal mogen worden gehouden wordenen dat degenen welke die Jagt uitoefenen steeds 1000 ellen of ongeveer eene Nedcrlandsche mijl van elkander verwijderd zullen moeten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op gron-

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1