Vlissingen, den 16 Augustus. Ten gevolge van een besluit der Belgische regering, 'zagen wij Zatur- dag jl. vier Belgische loodsbooten voor deze stad aan komen om nevens de onzende dienst voor de zee« 'gaten en op de Schelde te verrigtenhet gtzigt di*f vaartuigen baarde bij zeer velen een grievend leedge voel en zonder eenige voor ingenomendheid ten aan zien onzer naburenzal ieder mensch door geene par tijdigheid van welken aard ookgeleidmoeten erken nen dat de bittere gewaarwording die de aankomst dier schepen bij velen deed ontstaanzoo geheel en al niet te misbillijken is, wanneer men, met een terugblik op de negen noodlottige jaren van verguizing en onregt- Vanrdigheid eene der laatste hulpbronnen van deze eer tijds zöo bloeijende stad, door de hand van vreemde lingen gedeeltelijk ziet verstoppen. Wanneer, na het brengen van zoo vele offersna.het verliezen van zoo vele gevvigtige bestaanmiddelen wij de treurige over tuigingen erlangendat zoo vele brave zeeliedenzoo vele' huisvadersaltijd getrouw aan bet in vroegere rt'uw door zoo veel edel bloed vrijgevochten Vader landaltijd vol liefde en gehechtheid voor hunnen Vorst, en vervuld met eerbied voor de wetten, het dikwerf zoo zuur verworven brood voor hunne huis- genootennu voor een aanzienlijk gedeelteaan vreem delingen op eigen grondmoeten betwisten Zierjkzee, den 15 AugustusNiet zonder hui vering zagen wij heden, dat het voortdurend genot des welstands van Zijne grijze gallische Majesteit, de Nes tor van Europa (le Napoléon de la paix)op den ia dezer, door het schichtig worden van zijn guspanern- st?g is bedreigd geweest. Evenzeer gelijk wij de grond beginselen en de zelfstandigheid van dien Vorst huldi gen gelijk wif hem in zijne staat- en huishoudkunde met nederige oog' n gadeslaanzoo ook eerbiedigen wij Goes, den 22 Augustus. Heden fs alhier de 12 ve.ijaardag van Z. K. H. Willem Frederlk Nicolaas Albertop de gewone wijze gevierd. ALLERLEI. Goes den 18 Augustus 1842. Bonda, (in Oost-Vriesland) 17 Aug. 1842. Gehuwd Goesden 22 Augustus 1842. ^'anders, kleurlingen 7000 (4000 vrijen en 3000 Sfovnoen negers 46,500 (waarvan vrijen nöo wa slaven 45,4000) totaal der bevolking 56,000 zielen. Paramaribo telt ongeveer 15,000 inwoners, waar onder 8500 slavenonder de 6500 vrije personen telt men 2000 blanken. (1200. Israëliten) 3000 kleur lingen en io,oqo negers. Onze eerbied voor de overheiden de vaste overtui ging dat door onze regering niets onbeproefd wordt'ge laten om nevens de hoogere staatsbelangen ook de in dividuele belangen der natie met vaderlijke zorg te be hartigen stelt een perk aan Gnze verdere beschouwin gen die tot menige smartelijke herinnering zouden kun nen leiden. jVlen zie het besluit der Be&iscbe regering d'enaan- gani degeplaatst in de Staats Courant van 9 Aug. jl. No. 186. Wij vleijen ons, dat de tijd en de om- standigheden eenige leniging in. deze voor de Vlissing- «die loodsen zeer nadee'ige bepaling te weeg zullen brengen en de maatregelen uit den drang der tijden en staalkundige gebeurtenissen voovrvlocijendevoor beide volkeren welligt aanleiding tot naamver vriendschaps betrekkingen en het minzaam ^behartigen der wederzijd- sche belangen zullen kunnen geven. De Noordsclie blik Tordcfiskioldkapiteirl Lett bomende van Riga, geladen met Mcnnip, moetende alhier orders voor zijne destinatic ontvangen genoot het voorregtten gevolge van meer genoemde bepa ling., het eerst, door het thans op de Schelde gestatio neerde Belgische loods-escader te wórden bediend. lammerdat deze eerste dienstprrstatie met geen ge lukkiger uitslag is bekroond; de Tordtnskiolddoor de Belgische loods bestuurd, zat •weldra vast 'op het strand van Westkapellc- Het denkbeeld is ver van onsdat wij onze Belgische naburen grondige kennis der zeevaartkunde willen betwistenof voor toevallige ongelukken verantwoordelijk willen stellenmaar de mensch en vooral de zeeman is altijd min of meer geneigd., aan noodlottige voorteekenen te gelooven eb dan zijn er wel van die oude zeerobben die dit voorteeken beschouwenais niet geschikt om een zeer hóög denkbeeld van kunde en ijver bij den wereldhan del te doen ontstaan. De kapt. Leitvan bet schip Tordenskioldverklaart, dat toen de Belgische loods bij hem aan boord kwam hii hem zijn verlangen te kennen gaf, van dien nacht liever buiten te willen blijven, waarop de loods hem antwoordde, dat de 'Hollandsche loodsen dit zouden doenmaar dat hij te zeker van zijne zaak wasen 'het schip behoorlijk naar Vlissingen zou brengen. Kapt. Leitverklaart Verderdat die loods de grootste bewijzen van onkun de aan den dag heeft -gelegddat hij hem een zwart voorwerp aanwijzende gevraagd had loods wat is dat?" waarop deze antwoordde: „het is eene ton;'* en kort daarna wierp die bekwame zeemanhet schip Op het hoofd van de zoogenaamdezeventig roeden, binnen Westkapelle. Her weer was verrukkelijk schoon; heldere maanschijn en zachte wind I De kapitein beeft van deze en meer bijzonderhedendaartoe be trekking hebbendebij de bevoegde authoriteiten de noodige. aangifte gedaan. zijne smarten de Wrange nasmaak die het toeval hem uit den kelji des noodlots aanbiedtproeven wij in der- zeiver geheele kracht, en alle beschaafde volken met ons. Het verscheiden van den Hei tog van Orleans heeft daarin, bij de gecelebreerde missen tot de rust der ziel van Z. K. H,zoo elders als in ons vader land de doorslaandste bewijzen opgeleverd. Hierin ook huldigen wij hetnaar den geest van onze grond wet steeds meerder toenemende grondbeginsel van ver draagzaamheid, van de tegenstelling waarvan bij en na het afbranden der kerk ven de Hervormden .(tót welke gezindheid wij mede.beliooren)wij daadzakelijkheden hebben bijgewoond die tot de middeleeuwsche fèoda- lismus behooren. Thans echter, gaat ons de Koniug voor, hetwelk nog onlangs bij Zr. Ms. reis door Noord- Holland is gebleken in het bekroon en van burgerdeugd, d&tr, waar Hoogstdezelve die heeft mogen vinden, betzij bij den rabbijn 'den priester of predikant. Zijne Franschc Majesteit heeft in het veelvuldig erkennen van Nederlandsche gelijk mede in anderer .deugden vaak getoond in Hoogstd, maatregelen "gelijklijnig met het achtbare hoofd van onzen staat te werken, hetwelk in alle deeleU voor hét behoud van orde en rustin het algemeen, en voor iedenti staat in het bijzonder, zfio hoogt nuttig en noodzakelijk is.- Om Europa niet op deszelfs zuilen te doen sidderen worden de jaren des grijzen Franschen Vorsten bij ontstentenis van éen meerderjarigen Kroonprins-, nog lang gespaardbij welken weUsch ieder weldenkende gaarne zijne zal voegen. fier Handelsbladdat ecnen correspondent te Zie- rikzee schijnt te hebben, die aan hetzelve meermalen zijne opmerkingen mededeelt, had onzes inziens den matten stijl, die in andere artikelen weder gezwollen iswel mogen corrigeren. Ook zou het opheldering behoeven welke daadzakelijk heden van Middeleeuwsch fèodaiismus bij en na het afbranden der Kerk te Zie - rikzeegegeven zijn. Naar den zamenhang te oor dcel cn zoude men die of den inwoners van Zierikzee of» en:is 'gekroond hoofd, den Koning der Franschen óf Willem 1 kunnen te laste leggen. Het laatste zal wel niet zoo zijn en als het eerste bedoeld is,' dan wordt het op even zonderlinge wijze aangeduid, als de veranderde^ gezindheid ten dezen wordr'opgemaakt.) Te Frankfort zijn de eerste proeven genomen met het Zon-gasdie aller verwachting overtroffen. Dit is eene uitvinding, welke het licht, dat bij dag voor niet schijnt, ook bij avond en nacht bijna gratis ge nieken doet. De- branden nemen in Duitschland dermate toe, dat men meer en meer genoopt wordt'aan brandstich ting te denken. Kamehtz en Tambach zijn nu on langs wederom door eenen hevigen brand geteisterd. Te Amsterdam zal tegen den Winter eene nieuwe Sociëteitwaarvan bet locaal grooter zal zijn, dan van eenige andere bestaande, geopend worden. De Leden betalen geene contributieen ontvangen zelfs hetgeen zij nuttigen gratis. Ook zal er een nieuw Nachthuis worden aange legd, tot welks oprigting de achtbarste Ingezetenen medewerken. Beide lokalen zullen voor die armen bestemd zijn, die bij dag zich te huis niet verwarmen kunnenen geen voedsel hebbenen den nacht on- 'j der dén blooten hémel zouden moeten doorbrengen. Die inrigting is zeer weldadig en nuttig; doch dien ziet uit de noodzakelijkheid van dien maatregel, dat inde hoofdstad, elders ongekende armoede, naast de hoogste weelde woont. Volgens den Constitution^-neemt 'de smokkelarij door middel van hóndenop de grenzen "tusschen Frankrijk en België, meer en meer toe. Men schat bet aantal bonden die hiertoe gebruikt worden op circa 80,000. Voor bet dooden van zulk een' vier- voetigen Smokkelaar wordt eene premie van drie fr. betaalden dé douanen hebben dan ook reeds een aanzienlijk getal dezer dieren- uit den weg geruimd men vervangt dezelve echter aanstonds weder door anderen. Deze dieren hooren in Frankrijk te huis, waar zij goed gevoederd en behandeld worden. Men rigt dezelve af, door ze van tijd tot tijd naar Bel- gie te zendenwaar zij bijna niets te eten krij gen en door liedenin de uniform van Fransche tol beambten duchtig afgeranseld worden. Hierdoor krij gen zij zulk een" schrik voor deze uniform dat zij dezelve op hunnen terugweg zorgvuldig ontwijken. Elke hond wordt doorgans met 10 tot 12 pond con trabande beladen. 15cshtrctt «tt 3bmiuu.tratirti. Qtbucrtcntic. Door het overlijden' van Piet.er Krabbevacant ge worden zijnde de bediening van Brug ophaalder aan de Kaai dezer stad; noodigen Burgemeester en Wet houders der stad Goes, bij deze uit, een ieder die geschikt en genegen is om naar dezelve te solliciteren, zich aan te melden bij Biljet, in eene op dezer Strids- Griffie geplaatste Bus, vóór Zaturdag den 3 Sep tembcr eerstkomende. Gedaan ten Stadliuize van Goesden 20 Augustus 184a. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Bij afwezigheid van den Burgemeester; De Wetho'dér, J. KAKEBEEKE. Ter Ordonnantie van deze!ven, De Srads-Secretaris J. J. van DEINSE loco Secret. MIDDEN PR UZE 3 VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES- Van den 1 tot den 15 Augustus 1842. Met inbegrip der Landelijke en 'Plaatselijke belastingen. Tarwe 9,53. Rogge 5,45. Vroege Gerst 4. ,77 Late Gerst f 4,40. Boekweit f 0,00. Haver 0,00. Witte Booncn f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten 7,65. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 11,53. Rogge Meel/ 7,10. allen per Mudde Boter 1,05 cs. Noord-IIoi 1 andsché Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidschc Kaas 30 cs. Witte Brood 33 cs. Tarwe Brood ao «.Rogge Brood 14 es. Osse Vleeseh. 50 cs. Koei Vleeseh 50 cs. Ivalfs Vleeseh 50 cs. .Schapen Vleeseh 35 cs. Lams Vleeseh 35 cs. Versch. Varken Vleeseh 60 cs. Gerookt Varken Vleeseh 70 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen'/" 1,38. Late Aardappelen 0,00 de Mudde. Jenever f 65,00 per Vat. IJpen Hout ƒ7,50. Esschen Hbut f 7,50. per Wisse. Groote Takkebossen 11,50. Kleine Tak- kebossen f 7,00. de Honderd. Steen Kolen 2,50.. de 100 Ponden. Turf 70 cs. de ditbb. Mudde. Kool Olie 54,00. Lijn Olie 42,00. het Vat. Kool Zaad 12,58. Lijn Zaad f 0,00. de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. ïvoutufcluKc jljcbgvlAttbsrche £otexg~ Trekking der Derde Klasse. prijzen van f 1000 en daarboven. 5de Lijst. No. 18649, een Prijs van f 1000. 6de Lijst. No. 17210, 13702 en 648, ieder een- Prijs van f 1000. 7de Lijst. No. 20984een Prijs van f 25,00. No. 13218, een Prijs van f 10,000. No, 5998, en 7173ieder een Prijs van f 1000. 8ste Lijst. No. 25261, eene Premie van f25,00. Qlbucvtcttticu. Getrouwd Mr. J. van der MANDERE J. E. de LAAT de KANTER. ANTONIE NIERMEIJER Predikant te s Fleer Arendskerke. en JANTINA DIDDENS. De DIRECTIE der Stads-Teekenschool adver teert dat de openbare uitdeeling van Prijzen aan de Leerlingen zal plaats hebben in de Kerk der Doops gezinde Gemeente alhier op Vrijdag den 26 dezer maanddes middags ren 12 ure;- wordende de Hee- ren Honoraire Ledentot bijwoning dezer plegtigheid bij deze uitgenoodigd. Namens de Directie, j. y. RENTERGEM de FOUW, Secretaris ff M. v. D. SANDE, heeft de eer te berigten dat zij is uitgepakt met Zijde en Italiaansche ZOMER HOEDEN, MUTSEN en PELLERINËS naar de laatste Smaak; Maakt en Vermaakt ook alle HOE DEN en MUTSENis gelogeerd bij Westenberger TGoes, pij F. Ki.eeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2