GOESSCHE IS". 54. R] K i; WSTIJ 1)1 ,\G IC X. 30uitecli(a«b. Een zeer treurig geval is onlangs bij Monval, in Zwitserland gebeurd. Men is er met het aanleggen van eenen nieuwen rijweg bezig, waartoe dikwijls mijnen aangelegd worden om stukken rots te doen wegspringen. Bij zulke gelegenheid wordt aan reizi gers de doorgang ontzegd. Nu laatstelijk had iemand met een rijtuigondanks de voorzorgen der beambten zijnen togt voortgezeteen der arbeidersten einde de mogelijkheid van een ongeluk te voorkomen, liep snel naar de mijn om nogzoo mogelijkde brand stof weg te nemen dan - het was te laatde mijn sprong en de brave man werd het slagtoffer van zijnen menschlievenden moed en van de onverstandige hal- starrigheid des reizigers. <3?ttg£ÏAfib» Londen den 2 Julij. De wejpéfe moord-aanslag op de Koningin ter dood ^roorMeklc John Francis aan wien Maandag aanstaande de doodstraf zou wor den voltrokkenheeft eindelijk verzachting van straf van de Koningin bekomen. Zijne straf is veranderd in levenslange deportatie naar eene straf-kolonieen hij zal onverwijld naar Nieuw Zuid-Wallis worden overgebragt. De berigtenuit Indië ontvangen houden in dat Akbar lihan den kapitein Mackehsiczi jnde een der gevangen officieren aan de Britsche generaals heeft afgezonden, met aanbieding, om al de gevangenen, waaronder ook de vrouwendie in zijn bezit zijn op vrije voeten te stellen en om verder zoo het schijnt, in onderhandeling zal opleverenkan niemand voor ziendoch zeker is het, dat de generaals Pollock en iSdie van de oostzijde, en de.generaals England en Kottvan de zuidwestzijdemet al hunne magt op Kabul aanrukken. fódgig. Antwerpen den 2 Julij. I)èn 1 dezer is van dc Schelde naar zee gezeild het Belgische barkschip 'laeasseronder bevel van den luitenant ter zee van den Broekc. Het etat-major bestaat gebeei uit Belgi sche zeeofficieren en adelborsten. Genoemd vaartuig zal zich naar de Kaap de Goede HoopBatavia en Singapore begevenen is. uitgerust voor eene reis van ruim 18 mtfanden. De aanspraak van den aartsbisschop van Parijs aan Z. M. koning Louis Philippeschijnt reeds vruch ten te dragen althans werken de arbeiders der scheeps werven van den staat, der vestingwerken en dergelij ke sedert eenigen tijd niet meer op den zondag.. Üebcrlimbcw. 's Gravenhage deu 5 July. Den 30 der vorige maand is de twaalfde vergadering van het hoofdbe stuur der maatschappij ter bevordering van het gods dienstig onderwijs onder de slaven en verdere heiden- sche bevolking in de kolonie Suriname alhier gehouden, onder voorzitting, van den vice-president Janssenen werdonder andereook bijgewoond door den heer Otto Tankafgevaardigde van het hoofdbestuur der broeder-vereeniging te Berthelsdorf. Het jaarlijksche verslagdoor den secretaris van de Wijnpersse overgelegdwas zeer belangrijken leverde nieuwe bewijzen van den gunstigen voortgang de ijverige werkzaamheden van de Evangelische Broeders. In het bijzonder bleek daaruitdat de bedenkingen welke nog ten aanzien dier werkzaamheden in de ko lonie bestonden genoegzaam geheel zijn verdwenen zoodat ook de eigenaarsadministrateuren en directeu ren van de plantaadjcndie nog niet voor de broeders geopend waren, zich thans beijveren, om hunne sla ven aan het godsdienstig onderwijs aan te bevelen van Evangelische zendelingendie met zoo veel voorzigtig beleid als Christelijke wakkerheid arbeidenen daarbij hunnen invloed aanwendenom de slaven te overtui gen van hunnen pligt, tot het getrouw dienen hunner meestersmet kalme berusting in het bestuur cener wijze en goede Voorzienigheidhetgeen vooral van groot aanbelang is, om de zucht naar vrijheid te ma tigen die bij deze menschen is opgewekt door de bespoedigde emancipatie hunner lotgenooten in de En- gelschc koloniën. Welke toch in het vervolg de maatregelen mogten zijnwaartoe deze staat van zaken voeren zalzeker is hetdat alleen door Godsdienstige verlichting en zedelijke beschaving de vrees kan verminderd worden voor de nadeelige gevolgen der veranderingwelke vroeger of later te verwachten is terwijl daarentegen een onberaden ijverter bespoediging van de gewenschte vrijverklaring, hoogst bedenkelijk moet geacht worden, niet alleen voor ons Vaderland en voor de bezitters der plantaadjenmaar ook voor de slaven zelveover het i geheel nog zoo weinig rijp voor die vrijheid. j Uit dat oogpunt meent dan ook deze maatschappij die juist tot dat doel is itigerigt, zich bijzonder aan de: belangstelling aller vrienden van Christendom cn menschheid te mogen aanbevelen. 'Staats-Courant 's Gravenhage den 4 Julij. Gisteren namid dag ten 4 ure is te Vlaardingen aangekomen de eerste haring-jager, welke den 27 uit de vloot naar het Va derland zeildemét 36J tonnen haringdc gewone geschenken zijn daarvan dadelijk per expresse gezonden aan Zijne Majesteit den Koning en Hoogstdeszelfs Kb- ninklijke familie, waarna de eerste openbare verkoop i is geschied tegen /700 de ton. Ten'hal 7 ure werden deze geschenken in deze residentie aangebragt. i 3c$tuvm jcm Qbmhtis'trrtUctu S C 12 U T f E li IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. st.ad GOES en ressorte van dien Brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaatdat de commissie tot onderzoek der redenen van vrijstelling en uitsluiting van de Schutterlijke dienst voor dit jaar, ingevolge art 15 der wet op de Schut terij, van den 11 April 1827 zaamgesteldhare zit ting zal houden ten stadhuize dezer Stadop Don derdag den 14 Julij 184a des Voormiddags te Elf uren- Wordende degenen welke vermeenen redenen tot vrij stelling of uitsluiting aan die kommissie te kunnen voordragenaandachtig gemaakt op de navolgende be* palingen van Z. M. besluit van den 28 Junij i8a£ 'Staatsblad No. 42.) Art. 9. Gecne vrijstelling of uitsluiting van de dienst zal mogen worden verleend aan personenwelke in de art. 3 en 4 der wet niet worden opgenoemd of die zich in de daarbij omschreven gevallen niet be vinden. Art. 10. Aan personen, die voorgeven met ziekten of gebreken fbehebt te zijn zal geene vrijstelling wor den verleendop vertoon van attestenmaar zul len de zoodanigen worden onderzocht door de Genees- en Heelkundigen bij de kommissie. Hij die buitett staat is voor de kommissie te verschijnenzal in zijne woning moeten worden onderzocht. Art. 11. De onvoorwaardelijke vrijstelling opgrond van ziekten en gebrekenzal alleenlijk mogen word er» verleend op grond van de zqodanigenwelke in het Reglement op het onderzoek der Manschappen bij onze beschikking van den 15 Januarij 1821 No. 5^ vastgesteld, worden opgenoemd, als voor de dienst volstrekt buiten staatof een volstrekt of betrekkelijk onvermogen tot de dienst daarstellendenaar welke laatste de kommissie vooral met bijzondere oplettend heid onderzoek zal doenzij die bij nommerverwis- selingin dienst treden, moeten in alle opzigten gezond zijnen vrij van alle gebreken. Art. 12. Als geestelijken bij de onderscheidene ge zindheden en als studenten in de Godgeleerdheid zul len alleen worden vrijgesteld die genenwelke als zoo danig volgens de verordeningen op het stuk der Nati onale Militie regt op vrijstelling van dienst hebben. Ter bekoming van deze vrijstelling zullen dezelfde bewijzen moeten worden overgelegdwelke voor de dienst der Nationale Milite worden gevordert. Art. 13. De onvoorwaardelijke vrijstellingen ver meld in art. 3 der wet sub. litt. eghklenm zullen alleenlijk mogen worden verleend ingeval de belanghebbende de volgende bewijsstukken overleggen ais e. De Hoogleeraren en Lectoren aan de Hooge- scholcn Athenete en Seminariahet besluit of de akte van aanstelling, of benoeming als zoo danig. g. De uit de dienst van den staat te lande of ter zee eervol ontslagene of gepensioneerde officieren het eervol ontslag of de akte van pensioen. h. De officieren, eervol uit de schutterij ontslagen wegens verandering van woonplaatshet besluit van ontslag. k. De broeder van hemdie reeds in persoon en voor zich zelve, bij de Schutterij dient, behal- ven een schriftelijk bewijs van deze dienstdoor den kommandant der Schutterij afgegeven, een schriftelijk bewijs van het Plaatselijk Bestuur, dat de dienende broeder met hem bij zijne ouders inwoont. Die aangesteld zijn voor de dienst der nacht- of brandwachten en der brandspuiteneen schrifte- lijk hewijs deswege van het Plaatselijk Bestuur, m. De ].ijf- en huisbediendeneen certificart van den persoon bij welken zij als zoodanig dienst baar zijngecertificeerd door het Plaatselijk Be stuur. Zij die voortdurend uit. Armen kassen bedeeld of in Armen gestichten opgevoed en onderhou- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijsper Kwartaal is f 1,75 franco per Post/1,90, Gewone Advertentien worden a 20jcts. de regel geplaatstGebooq »e- Huwelijks- en Doodherigten. van s-6 repels a f 1,20. 1 mntnrnritsnttjtbi^ ji* Frankfort den 3 JulijMen verzekertdat het onzen stadgenoot J. P. Wagnermet zijne elec- tromagnetische proeve gelukt is eene beweegkracht daar te stellen, welke met die van honderd paarden gelijk staat. Thans strekten zijne pogingen daar henen om dit groote vermogen naar welgevallen te kunnen leiden en op allerlei werktuigen toe te passen. Giessen den 30 Junij. Men verhaaltdat de brand te Steinbach doo'r Zigeuners (Heidens) is aan gelegd van welke reeds 14 in hechtenis zijn genomen. Brussel den 3 Julij. Bij een besluit van den 30 Junij jl. te Londen uitgevaardigd door Koning Leo foldis de tol op de steenkolen dié uit België naar Nederland uitgevoerd worden, met vijf en zeventig ten honderd verminderd. Brussel, den 4 Julij. Volgens het Journal de Bruxillcs levert de eerste reis, welke het Stoomschip dc Eritisch Queen volbragt heefteene rekening die met een verlies van no.obo franken sluit. In de ver- orderstelling dat het schip vier reizen zoude doen hebben de kamers 250,000 franken ten behoeve van hetzelve gestemd maar op die wijze zal de onderstand verre van voldoende zijn. Het Journal betreurtdat de geldenin de tegenwoordige omstandigheden, niet liever ten behoeve van de verarmde nijvere klassen worden besteed. Brussel den 5 Julij. Betrekkelijk de onderge- stelde pogingen tot een nieuw complotzeggen onze bladen verderdatvolgens de geruchtencr in de armoedigste wijken van Brussel goud zou uitgedeeld zijnvan den anderen kant was ermen wist niet door welke hand, eene gedrukte waarschuwing ver spreid om de ingezetenen terug te houden zich tot deelneming aan eenigen aanslag te laten verleiden. Goes, den 7 julij. De Zon-Eclips, die aanstaan- den Vrijdag zal* plaats hebben, is de grootste, die' men in eene geheele eeuw heeft op te merken gehad. Hare grootte is 9 duimen over de noordoostzijde slechts het dertigste gedeelte der zonneschijf zal door de maneschijf vrijgelaten wordenterwijl in Portugal Spanje, het zuiden van Frankrijk, het noorden van Italië, enz., de Zon totaal verduisterd zal wezen. De heer J. Tielcman te Middelburgheeft eene zeer dui delijke beschrijving en afbeelding van deze Zon-Eclips uitgegevenwelke bij de Uitgevers dezes Èt 25 cents verkrijgbaar is gesteld. Het ontwerphoéwei voor Middelburg ingerigt, kan zonder merkbaar verschil voor geheel Zeeland.dienen». Goes den 5 Julij. Heden is de iste verjaardag van H. K. H. Wilhdmina Frcderika Anna Elisabeth Mariadochter van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlandenop de gewone wijze gevierd.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1