Fox-eclips. ALLERLEI. Te Goes bij FcKi^eeuwens Zoon. mm Jm en kracht toeneemt, wanneer de snelle ontwikkeling der zielsvermogens tot eene behoorlijke rust of stil stand komt. Diirwaar de ligchamelijke en geestelijke opvoe ding met even veel zorg wordt ter harte "genomen, waar beide harmonisch worden opgekweekt, d&dr schenkt de opvoeding de gelukkigste resultaten. Zorgt men in de huisgezinnen voor gepaste spijs, kleeding, beweging, gezonde lucht en voor het harden tegen allerlei wind en weder, op de scholen vcrmijde men mede alles, wat de gezondheid der kinderen kan hem en stelle alles in het werkwat dezelve kan bevorderen. En waarop heeft nu de onderwijzer inzonderheid te letten? Wij willen dit in het kort beantwoorden. In de eerste plaats zorgen de onderwijzers op de scholendat de kinderen eene gezonde lucht inademen daar eene gezonde lucht voor het kind even noodza kelijk is als versch en helder water voor den visch. In de tweede plaats zij elke leerschool een voorbeeld van zindelijkheid en ordeen bevordere men deze deugden bovenal bij ieder kindom den wille der ge zondheid eh dan vooral ook daaromdewijl orde en ligchamelijke zindelijkheid zoo veel invloed uitoefenen op de zedelijke beschaving en het geluk van den jeug- digen mensch. - In de derde plaats wachte men zich voor langdurige en overdrevene inspanningen van den geestvoor pver- tolligheden en overdrijving in het mededeelen van we tenschappelijke kundigheden. In de vierde plaats boude men in het oog, dat de kinderen geene twee of drie uren achtereen stil mogen zitten en naar evenredigheid minderals zij meefdere uren in de school doprbrengen; dat verschillende werkzaamheden staande kunnen verrigr wordenwaar van men gedurig gebruik dient te makenterwijl men voorts bestendig hebbe te letten op eene goede houding bij de werkzaamheden. In de vijfde plaats is eene algemeene invoering van gymnastische oefeningen (kunstmatige ligchaamsoefe- niirgen) eene allergewigtigste zaakwelke de ernstigste behartiging van allen die. de verbetering der volksop voeding ter harte gaat, dubbel verdient, jazonder welke algemeene invoering wij vooral ook daarom wan hopen aan eene gewensch'te verbetering der ligchamelijke opvoeding, omdat ons geen middel bekendis, dat zco zeer de geheele ligchamelijke vortrjng van den jeugdi gen mensch omvat en. weldadiger uitkomsten ook op- zjgrelijk de geestelijke vormingbelooft. Er is door zoo vele beroemde opvoedkundigen en artsen in het breede over het nut van de gymnastiek geschreven, dat wij her onnoodig achten, om daar over uitvoerig in dit blad te sprekente minder omdat over dit onderwerp meermalen in hetzelve werd gesproken Alleenlijk willen wij hier in het kort de voordeelcn aanstippen, die zij der jeugd aanbrengen terwijl wij tevens op een paar bedenkingen zullen ne- derkomendie men meermalen tQt nadeel van de go wigtige zaak opperde. Voor hen, die minder met de zaak bekend zijn, diene vooraf, dat men door gymnastiek,oikunstmatige lichaamsoefeningen verstaat zoodanig zamenstel van oefeningen, welke in een behoorlijk verband tot elkan der staan van het gemakkelijke tot het moeijelijk on-- gemerkt opklimmen en, in overeenstemming met de spirituele vorming van den jeugdigen mensch al zijne ligchaamswerktuigen behoorlijk en harmonisch oefenpn. Daarenboven doet men dezelve ook wel bepaaldelijk strekken tot wegneming van sommige ligchaamsgebre- ken. Zoo lezen wij bij Werner dat men door middel der gymnastiek in Chelsea (Engeland) van 277 ziekelijke kinderen 225 in den tijd van zes weken genas. Dat in de rij der oefeningen vooral ook wandelingen in de vrije natuur, zoowel in zielbetooverende avond en morgenstonden van verrukkende, lenteren zomerda gen als in dc herfst en het wintersaizoenwanneer stormen en koude de lucht verfrisschen en het lig- cliaam harden tegen de veranderingen van het luchrs- gestelmoeten opgenomen wordenals ook onschul dige spelenhet wedloopenzwemmen en rijdenbe hoeft hier wel niet gezegd te wordenevenmin dat er tpt eenen geregelden gang van oefeningen verschil- endè werktuigen van hout touwwerkenz. gevorderd •vorden. Of nu de gymnastiek dat nut kan aanbrengen voor doelmatige ligchamelijke opvoeding, in overeenkomst met de geestelijke opvoeding, wat wij bedoelenmoge beoordeeld worden, en de„resultatendie zij oplevert en die wij in ''tkort laten volgen. a. Zij bevordert de gezondheid der kinderen, daar zii eene gepaste beweging verschaft en alle vertroeteling vcorkófnt, door eene bestendige opwekking der levens krachten. Doodbaar wordt niet alleen de zoogenoemde exten- «Vè-uitwendige-krachtmaar evenzeer ook de intcmi- yr-inwer.dige-krachtalsmede de vlugge en scherpe werking der zintuigen versterkten bovenal vaardig heid te weeg bragr. Dat wij hier een paar woorden ter opheldering bij voegen. Een geregeld zanVcnstcl van gymnastische oeféningen werkt niet alleen gunstig op enkele Aco.len van hetlig- chaam, neen, alle deel enalle spieren worden daar door, zoo veel mogelijkgeoefend in kracht, van het hoofd tot de beenen. Ieder lid krijgt zijne beurtalle leden in overeenstemming met elkander. Verwonderlijk zijn dan ook dc gevolgen van deze oefeningen bij kinderenwelke eenigermate vertroeteld zijn. Binnen weinige maanden zijn zij dezelfden niet meer, en men erkent in hen dap evenmin dezelfde kinderen meer, wat hunne vlugheid9 vaardigheid en hunne gezondheid betreft, als in menigen jongen sol* daat den voprmaligen boerenknecht, die van achteren den' ploeg werd .opgeroepen, om voor drie- maanden liet landte dienende exercitiën hebben een ander mensclij yap hem, gemaakt. Ligchaam en geest worden door de gymnastiek in een' bloeijend, frisschen staat gebragt. ..5 :i b..Maar diet, is niet alleen eene met de natuur over eenstemmende ontwikkeling van .gezondheidvastheid behendigheidgehardheid, houding en sierlijkheid die de gymnastiek bevordert, maar zij neemt ook wezent* ijke gebreken van het ligchaam weg en komt het ont staan van dezelve in velerlei opzigten vóór. Wij zou- Ideil daarvan vele voorbeelden als het even aangehaalde kunnen bijbrengen, wilden wij hier niet alle uitvoerig heid vermijden. Genoeg zij hetonder de leiding van een' genees heer kan men daardoor verschillende verkrommingen, verzwakkingen, engborstigheid en vele andere gebre ken vaii lieverlede wegnemen; terwijl de gepaste en harmonische bewegingp en de vrolijke, opgewekte geest, die er bestendig levendig door gehouden wordt, de genezing en den gehcclen wasdom krachtig bevor deren. Vervolg hierna wet komen zopdeze goedgekeurd te hebben en al heeft hij ze den lof van volkomenheid niet gegeven, daarom ze niet verworpen. Terivijl de Duisehers en Franschen thans zwijgen van den vrijen Rhijn cn de liederen van Becker en Lamartine haast vergeten zijn, komt er een nieuwe kampioen, de Zwit s ersche Patriot Wöltidie zingt; de Rhijn is onswant hij ontspringt bij onsen wij willen den Rhijn niet aan Vreemden geven. Een Duitsch blad maakt hierbij de opmerking, dat dan de Zwitsers den Rhijn van Flusch tot Bazel moeten af dammen en bij Bazel den vloed door eenen muur op sluiten maar dan zouden zij verdrinken. Onze volksvertegenwoordiger Graaf van Rechte- ren heeft verklaard dat er door de verandering in het Ministerie en bij jleszeifs tegenwoordige zamenstelling voor hem bezwaren waren weggenomenen hij heeft vóór de wet op de pensioenen gestemdwier beginsel hij verklaarde af te keuren. Dit laatste verwondert de ■Arnhtmsche Courant, Ons verwondert het, dat de Arnhtmsche Courantwelke van den Graaf steeds de Panegyricus was, omdat hij volgens haar tot de stelselmatige oppositiepartij behoorde, op het eerste geene elegie zingt. Die het wel met Vorst en Vader land meenen hopen intusschen dat de Graaf wel mag geoordeeld hebben en ook nu zijn achtingswaardig ka rakter bewaren zal. De Arnhtmsche Courant eene censuur houdende over de uitvallende Leden.der Tweede Kamer, zegt daarin ónder anderen Op geene Provincie stellen wij zoo weinig hoop, als op' Zeeland. Deze onder de Republiek in vele opzigten'zoo uirmuntende provincie heeft zich tot dus verre haren ouden roem niet waardig gemaaktwij verwachten dus in het najaar weder den Heer Hin- lopên te zullen zien zitting nemen en dat zoo dik werf, tot een gunstig lot ons van hem en zijne Zeeuw- sche medeleden verlossen zal" De Arnhtmsche Courant heeft een lang en kort geheugennoemt namen en verzwijgt namen al naar dat het haar te pas komt. Zij vergeet de jongste ver kiezing. 1 Dezelfde Courant verwondert zich dat sommige Leden der Kamer onlangs vóór eene Wet stemden zon der de gronden hiervoor optegeventerwijl zij steeds de redevoeringen afkeurt, die vóór eene Wet worden uitgesproken en zij steeds meerderen prijs stelt op stemmen dan., spraken welke twee. dingen in onze Kamer wel eens in dezelfde personen niet homogeen iijn. Wij hooren dus liever voor of tegen stemmen zonder redevoeringenals namelijk dar spreken niet met het stemmen in concordantie is. v De Heer Schoonevei.d volgens de Arnhemsche Courant gezegd hebbendedat de wet op de pensi oenen niet goed is, maar echter zoo-goed hem voor komt, als zij zijn kon, zoo heeft de Arnh. Courant daarin eene fijne maar scherpe ironie gezien en eene ingewikkelde beschuldiging tegen den Minister van Finantien, als of de wet zoo goed was., als zij onder eenen Minister, gelijk de heer Rochussen, zijn kon. I Doch de heer S. scheen 'ons toe volgens de Staats- Courant in 't algemeen tegen eene wet op de pensioe nen op zichzelve te zijn doch voorziende dat er eene Bij de inwijding der nieuwe Beurs te Hamburg op 2 December 1841 werden deze treffende woorden getut: „Moge de zegen der Voorzienigheid tot in de meest verwijderde toekomst op dit nieuwe gebouw zoo zigtbaar rusten, als dezelve over het oudein Weerwil van vele zware tijden van beproeving, heeft gewaaktMoge binnen deszelfs muren het oude devies onzer vaderstad flor eat Commercium blocije de koophandel') even krachtig zich bewaarheden als zinds de tijden der oudeHansaen moge deze groote wereldmarkt, een roemrijk gevolg en toonbeeld van burgerlijke en handelsvrijheideven als vroeger, be vrijd van lastige boeijen en niet weggesleept J doof denk beeldige bespiegelingen, zich. rondom haar eigen zwaar tepunt blijven bewegen ten lichtster en voorbeeld voor de ontwikkeling van nationale kracht en welvaart!" Dit beursgebouw is gelukkig van den brand, di"e rondom hetzelve alles vernieldej, bevrijd gebleven. Die bewaring is als een wonder: maar kan voor het handeldrijvende Hamburg als een teeken worden beschouwd, waardoor de geledene schade wederom hersteld kan worden namelijk door den Handel. De Belgische Bladen hebben de foutieve opgave van de namen sommiger leden der commissie ter rege ling van den afloop der wateren in Vlaanderen ge corrigeerd gelijk dat de Hollandsche lezers reeds van zelve gedaan hebben aan wie die opgave ook in dit blad zoo foutief werd.medegedeeld, om ze een staakje van de naauwkeurigheid onzer voormalige landgenooten te geven. Zij schrijven thans echter Snouck Hur- gronje en van der Heim. In óns land spelt een blad deze en andere namen van "aanzienlijke personen voorbedachtelijlc verkeerd. Ten einde men ons blad niet in die categorie rangschikken zou, en om alzoo alle verkeerde gevolgtrekkingen te vermijdendeelen wij het bovenstaande mede. Glbucrtattictt» De ondergeteekende heeft de eer hare begun stigers te berigten dat zij de SCHILDERS-AFFAI RE van. haren overleden manmet behulp van eenen bekwamen Meesterknecht zal blijven voortzetten, beveelt zich met hare Kinderen in hunne verdere gunstkunnende men op eene prompte bediening re kenen. J. de SMIT. Wed. J. Reijnders. V Terstond een VOORKAMER en KEUKEN te huur, op de Molen de Korenbloem. Op Dingsdag den 5 Julij 1842, des avonds te 'zes urenin het Koffijhuis genaamd Bettevueaan de Groote Markt te Goeszal de Heer G. Sterkals gemagtigde van ABRAHAM KEUKELAAR, pn ten overstaan van den Notaris A. SMALLEGANGE residerende te Goespubliek en aan de meestbiedende, presenteren te VerkoopenEen Hecht en Sterk WOON HUIS en ERVE, staande en gelegen even buiten liet Dorp Wisstkerkc aan de Straatweg naar 'r Heer' Arendskerke V UIT de HAND te KOOPEN, eene HOF STEDE., met omtrent 33 Bunders HOFBOOM GAARD WEIDE en ZAAILANDENgelegen in Zuid-Bevelandte bevragen bij den Notaris SMAL LEGANGE te Goes. Bij de Uitgevers dezer is verkrijgbaar gesteld ZON-ECLIPS in den morgen van den 8 julij 1842, met Plaat, door J. TieIeman. —-Prijs 25 cents. Deze Beschrijving met Afbeeldinghoewel voor Middelburg ingerigt, kan, zonder merkbaar verschil, voor geheel Zeeland dienen. I

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2