N°. 52. GOESSCHE den 30 Junij COURANT. NI E YVSTIJDING E N 11 ltöl.iub. Hhtitdcftlattb. Uit Coblenz meldt menvan den 24 dezer, dat aan de overheid aldaar kenuis gegeven isdat dc Frar,- sche stoomboot maatschappij, Renouard de- Bnssieres en Oswaldwelke voornemens is een' dagelijkschen dienst tusschen Straasburg en Rotterdam te openen van de Pruissischc Regering verlof bekomen heeft tot het bevaren van het Pruissische gedeelte van den Rijn. Van Beirut wordt onder dagteekening van den 28 geschreven, dat de gewelddadigheden der Albane- zen°zeer veel nadeel doen aan de bevrediging van den Libanondie reeds ver gevorderd was. De dagbladen deelen 'het verzoekschrift mede, door den vader van John Francis om genade vóór hem aan de koningin^ ingediend; doch melden niets ten aanzien van de uitwerking welke deze stap heeft *ChL De berigten uit Manchesteromtrent den fa- briek-arbeid waren bedroevend, doch de visschersvan Galway, nadat'de eerste levensnoodwendigheden een weini"- goedkooper geworden warentot de rust terug o-ekeerd. In andere minder beduidende plaatsen vallen *3 i r op den duur ongeregeldheden voorzoo als aanhou ding der reizigers otn dezelve tot eene liefdegift te dwingen en dergelijke. Verscheiden bankbreuken op het vaste land wa ren in Engeland bekend gewordenen zouden eene nieuwe belemmering van den uitvoerhandel veroorzaken. Op de hoogte van het eiland May, aan de kust van Ierland, is op den 15 Junij jï.eene haai gevan gen van vijf voet lengtein een tarbotnet. Het mon ster heeft zes reijen tandenen deszelfs maag bevatte eene kleine tinnen doosinhoudendeeen cachet met romeinschen kop, keurig gegraveerd, vier en dertig medaljesengelsche van den tijd van Karei II en George IIen voorts fransche hollandscheromeinsche bvasiliaanschehindousche, chinesche en jindiscbe doch zoodanig reeds in staat van vertering dat zij verder niet te ontcijferen zijnvoorts een oude kaart van Schotlandwaarin de namen der plaatsenanders gespeld zijn dan dit tegenwoordig geschied; verder een stuk van de Edimburger Evening Courant met de dagteekening van den 9 September 1811, waarin twee zilveren medailjes met het jaartal 1671 die vol komen bewaard zijn. Het cachet was in een stuk van den Courier gewikkeld, dragende dagteekening van den 10 Mei 18-11. v Heden verhaalde men, dat over Marseille hoogst gewigtige tijdingen uit Engclsch Indië waren ontvan gen; verscheidene..nieuwe provinciën moeten, ten ge volge der gebeurtenissen in Afghanistan, tot opstand zijn overgeslagen waardoor de troepen der O. I. küm- pagnie zich in cenen allerhagchelijksten toestand be vinden. JiubcrlAM&eti. Heden is Z. M, de Koning, van 'sHage ko mende deze stad gepasseerdzich naar, Soetsdijk be gevende van waar Hoogstdezelve dezen avond we der naar 's Hage zal terug keeren. Wij vernemen roet belangstelling, dat er in de maand Jul ij van den 18. tot den 22 alhier eene ten toonstelling van wege het Genootschap voor Land bouw en kruidkunde zal gehouden wordendie voor zeker de aandacht der yooistanders van landbouw en kruidkunde in geene mindere mate tot zich zal trék kendan aam dezelve in het voorjaar zoo wel ver diend heeft, mogen ten deel vallen. Van-den-Helder schrijft men ons van den 74 Junij,Wij zijn in de gelegenheid gestelduit eene zeer authentieke bron u het volgende berigt te kunnen doen toekomendat voor velen daarbij belanghebben den nier onbelangrijk zal zijn te vernemen. In. de maand November "des vorigen jaars is eene Amerikaan- schc brik,, en in Februarij van dit jaar een Engelsch koopvaardij-fregat in de straat Bali op dezelfde plaats vergaanalwaar in het begin des vorigen jaars de Hol landsche scheepskapitein Blom zijn fregatschip Over ijssel aan boord van hetwelk zich de Kolonel Lucas De Javasche Courants an 9 Maart 11. behelst em uitvoerig verslag van een afscheidsfeesthetwelk door eene vereeniging van ingezetenen op den 8 Maart aan den Heer schout-bij-nacht Lucassedeit vier jaren kommandant van Zr. Ms. zeemagt in O. I.in de za len der sociëteit de Harmonie is aangeboden. In dat Art. wordt het leedwezen uitgedrukt, hetwelk Bata- via's ingezetenen ge-voelden wegens het vertrek van den Heer Lucas én zijne waardige echtgnoote. De waarnemende gouverneur-generaal en familie en schier alle aanzienlijke ingezetenen woonden het feest bij. Ruim 400 uitnoodigingen waren gedaan. De dans zaal was smaakvol versierd. Vooral trok eene mari tieme tropheewaarboven het naamcijfer der vertrek- keridënieders aandacht. Het bal en souper was luisterrijk. De aangenaamste stemming heerschte er van het begin tot het einde en toen aan het souper dé Heer raad van Indie jkhr. Reinst den beker op nam, en als tolk der gevoelens van allen in hartelijke bewoordingen .een afscheidsgroet aan den Schout bij nacht en Mw. Lucas toebragten Batavia's ingezete nen in hun aandenken en vriendschap aanbevalwerd deze toast met uitbundig gejuich ontvangen. Dit ge juich klom tot geestdrift toen de Fleer Lucas dezen dronk beantwoordde door zijnen dank te betuigen voor de vriendschap van zoo velengedurende zijn verblijf op Java ontvangendoor de verzekering te geven van zijn voortdurend aandenken, hetwelk hij wederkeerig voor zich en zijne echtgenoot verzocht en door einde lijk den hem vervangenden Schout-bij -nacht Machiel- sen en de vele aanwezige officieren der Marine uit te noodigen met hem te drinken op het welzijn van Ba- t-aviais ingezetenen. Bij het vertrek van den Schout bij-nacht en Mevrouw werden deze algemeen geminde personen door de kommissarissen van het feest en door bijna alle nog aanwezenden naar hun rijtuig begeleid en ontvingen zij bij die gelegenheid op nieuw de be wijzen van aller hartelijke genegenheid. ^MENGELINGEN. GEDACHTEN VOOR OUDERS EN VOLKSVRIENDEN. f 1. - De Natuur leert ónshoe innig naauw ziel en lig chaam aan elkander zijn verbonden. De eene ontwik kelt zich niet gelukkig zonder het andere. Men lette slechts op die ongelukkigen welke het gemis van eene of meer zintuigen hebben te betreuren of hoe de ziel lijdtwanneer het ligchaam zich in eenen kwijnenden staat bevindt. "Wel is waar, men ziet meermalen, dat de ziel van een kind in het ligchaam van een' man en omgekeerd, de ziel van een' man 111 het ligchaam van een kind huisvest, zoodat de opvoeder dikwijls te vergeefs alle moeite inspant0111 het cvenivigt te herstellen en de overheersching paai en perk te steilen doch veelal ondervindt men ookdat de Natuur de nadeelige gevolgen harer luimige spelen ook weder tracht weg te nemenzoodat de kinderlijke ziel zich onver wachts met kracht begint te ontwikkelenals liet lig chaam zijnen wasdom nagenoeg geheel heeft bekomen of omgekeerd, dat het achterlijke ligchaam in wasdom De uitgave dezer.Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijsper Kwartaal is f 1,75 franco per Post/i,90, ter Gewone Advertentien worden a 2o{cts, deregel geplaatst Gehoor, ie-. Huwelijks- en Doödberigten van 1 - 6 regels a 1,20, Petersburg, deu 15 Junij. Op den 26 April 11» des namiddags ten 3 ure is in den omtrek van Milijna in Pusinsko-Selo onder hevige slagen en een verschei den minuten aanhoudend gedrnischeen Meteoorsteen gevallen. Hij viel met een suizend gedruisch op een veld en drong een voet diep in de aarde. Toen de steen opgenomen werdwoog hij nog iets meer dan twee pond. Verscheidene menschen hadden er reeds stukjes afgeslagen, om ze als eene zeldzaamheid te be waren. De steen was afgebrokende breuk korrelig en aschgraauw met roodachtig witte schitterende oker gele korrels. Op 'denzelfden dag viel, een halve mijl van den eersten, een tweede meteoorsteen, van wel ken evenwel slechts eenige looden meer voorhanden zijn: misschien een gedeelte van den eerstgenoemde. Berlijn, den 22 Junij. Men herinnert, hoe in vorige tijden ligcliaamsoefeningen, onder den gezamen- lijken naam van Thurnin bekend nevens derzelver in voerder of ordener Jahn alhier onder eene soort van banvloek geraakt waren. Sedert is dezelve ten deele opgeheven men is het nuttige dier gymnastische oefe ningen weder beginnen in te zienin de laatste tijden is veel gesproken over een voornemen der Regering, hetwelk" thans zijn beslag heeft. Gisteren namelijk is (blijkens onze Staats-Zcitung alhier), onder bestuur van den heer directeur Eiscltneene nieuw groote Tlnirijplaats geopendzij ligt op den weg naar Moa- bit, bij de voormalige buskriiidjnolehs. Er waren om trent 300 knapen van minder en meer gevorderde ja ren grootendeels door hunne ouders vergezeld, aldaar zamen gekomen. Gezangen en eene voordragt van den directeurdie tot heden toe reeds over -eene bijzon dere inrigting tot gymnastische oefeningen het bestuur gevoerd hadkenmerkten het feest, bij hetwelk men aan Z. M. den Koning een vrolijk Vivatheeft toe geroep en, Frankfort den 26 Junij. Het dagblad van Mannheim, van den 21 dezer, berigt aan den han delsstand aldaardat de te P^otterdam gevestigde Ne- derlandsche stoombootmaatschappij, welke gedurende dit voorjaar eenmaal 's weeks dadelijk van Rotterdam met eene stoomboot voor goederen en personen naar Mannheim vaart, binnen kort een' regelmatigen dienst tusschen RotterdamMainz en Mannheim zal begin nen voor het overbrengen van goederen door sleep- booten met achteraan hangende ijzeren transportschepen. Londen den 24 Junij. Met genoegen wordt in •verscheiden dagbladen gelezendat uit alle streken de gunstigste berigten inkomen omtrent den aanstaan den "oogst", die ten gevolge van den regen welke overal gevallen isvroeg overvloedig .en voortreflelijk zal zijn. "Amsterdam, den 25 Junij. Sedert het ongeluk aan de Seine is de aandacht zoo zeer op alle spoor treinen gevestigd, dat ook het minste vertraag bij eene verwacht wordende aankomst, ongerustheid verwekt; dit was dan ook gisteren het gevaldaar het eenige minuten uitblijven van den spoortreindie kwart voor drie ure van Haarlem moest aankomenmaar .toen de zelve ofschoon dan ook welligt 25 minuten later dan den bestemden tijd in goeden staat verscheenen nien vernam dat het oponthoud enkel hierin had bestaan, dat de alles naauwkeurig gadeslaande opzigters tusschen Haarlem cn Halfwege een ligt defect hadden ontdekt, zoo- als honderde malen met rijtuigen het geval kan zijnen dat men hierop begrepen hadde omzigtig- heid te moeten gebruiken, van liever iets later aan te komenmaar alles eerst te Halfwege in volmaakte orde te moeten herstellen, werd zulks algemeen gepre zen en vermeerderde zulks, het vertrouwen cp de goede administratie. Utrecht den 26 JunijGisteren zijn door deze stad gepasseerd de chargé d'affaires van Rusland en de Burggraaf Du But de Gisigmjgewezen Gou verneur-Generaal van Neêrlandsch Indien, ecrstgemel- de zich naar Soetsdijk en jlaatstgemelde zich naar het Loo begevende, y sen bevond, ongelukkig heeft verloren, en welk on gelukkig toeval aan het verloopen der stroomen in die wateren geheel inoet worden toegeschreven. Deze om-, standigheden zullen zeker veel tot de regtvaardiging bijbrengen van dien .braven en kundigen zeeman van wien wij met genoegen vernemendat hem weder een nieuw koopvaardijschip ter voering ie toever trouwd. V - Leiden den 24 Junij. Men verneemt dat de Maatschappij van Letterkunde een monument zal stich ten in de Pieterskerk voor van der Palm. Het fondament van allen aanleg is ligchamclijke gezondheid. Daaro h is de zorg 'voor de gezondheid een wezen lijk deelvan de vorming van het karakter FIerbart. Het Lagere Onderwijs. De Ligchamelijke Opvoeding.')

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1