N#. 50. Donderdag den 23 Junij. GOESSCHE COURANT. DE VERKIEZINGEN EN DE PARTIJEN IN FRANKRIJK. - Indien ook de nieüwe verkiezingen 'va-Frankrijk niet het groteske, soms tragische, soms komische schouwspel opleverenals in Engelandwaar zij als een orkaan geheel het land in oproer brengenzoo gaan dezelve hier toch zoo stil niet van de hand als in landen, waar zij door onnoozele papiertjes plaats grijpen. Veeleer bemerkt men aan de houding van de drukpers, die vooral in de provinciën het hoofd be gint op te steken, aan de oprigting van verschillende comitésdie zich als een net over het geheele land verspreidenaan de circulaires en progamma'sdie overal uitgedeeld worden, aan de woelingen in het ministerieaan den ijver der prefecten en partij-hoof den dat het hier een groot bedrijf des constitutionelen levens geldt. Alle groote en kleine belangen komen weder te voorschijn, oude afgezaagde en nieuwe staat kundige kwertien worden verhandeld; hier wordt ge kuipt daar omgekocht. Voor ons is het belangrijker te weten wat, voor zoo ver men zulks uit den stand der partijen en den toestand des lands kan opmaken de uitslag van de nieuwe vei kiezingen zal wezen. Laat ons vooreerst over de verschillende partijen spre ken. Onder dezen zijn het de legitimisten die zich dit maal de verkiezingen bovenal ter harte nemen. De Gazde France verheft iederen avond haren oorlog- kreet en roept de geloovigen op om onder hare vaan te strijdenals hield zij zich van de overwinning verzekerd. Bekend zijn de middelen waarvan deze partij zich sedert hare nederlaag bediende, om eene derde restauratie tot stand, te brengen. In het begin handelde zij alleen, en als her haar, niettegenstaande haren besten wil niet gelukte-,' eenen heiligen burger oorlog te ontstekenzoo zocht zij medehelpersin de keus van welke men bekennen moet dat zij niet ongemakkelijk was. Zij verbond zich achtereenvol gensmet alle kleuren der oppositie ja zelfs schroomde zij niet de jacobijnen-muts op te zetten en gemeen zame zaak met de buitensporige sans-culottes te ma ken. Terwijl Hendrik Vdien zij voor hun opper hoofd erkennendoor priesters opgevoed wordt en ultra-Toyalistische grondbeginselen inzuigt, hoort men deze partij dagelijks over despotismus zuchtenoveral een ultra-liberalismus huichelenop het charter van 1830 als op het evangelie zweren, tegen de septem- berwettel) over de drukpers tegen het bestaande kies systeem tegen de censuur, tegen het monopolie van onderwijs en tegen alles ijveren, waardoor de in 1830 zegevierende partij zich tegen carlistische en republi- keinsche aanslagen in zekerheid gesteld heeft. Een gedeelte van de Carlisten heeft zich aan de bestaande orde van zakenter goeder of kwader trouwaange sloten. Natuurlijk komt de regering en het hof hun óp alle wijzen te gemoet, en vindt men Velen onder hen in de arroée. Het fanatiekste en gevaarlijkste hoofd van de onverzoenlijke legitimisten is de abbé de Genoude, vroeger censor onder de restauratie en thans redacteur en chef van de Gaz, de France, Hij ver genoegt zich nietals zoo vele legitimistenmét te pruilenhij is een woelhoofddieindien men zijn vroeger leven niet kendezeer gevaarlijk' zou kunnen worden voor de bestaande orde van zaken. Zelfs in zijne eigene partij staat hij als geïsoleerd daar, en heefp het zelfs met Rome- verbruid, zoodat zijn blad op den Index staat. Daar men sedert 1830 de legitim. bladen slechts uit nieuwsgierigheid inzietzoo zoekt de heer Genoude op eene andere wijze de opmerk zaamheid der lezers tot zich te trekkendoor brieven van Lodewijk Philips en ander schandaalwaarbij hij ook het heiligste niet ontziet, te publiceren. Hij is ook de uitvinder van een nieuw staatkundig stelsel hetgeen hij als een algemeen geneesmiddel tegen des potismuspriesterheerschappij, regen insolente aris- tociatie en tegen regeringloosheid voorschrijft. Dit huismiddel is de beruchte vereeniging van de legitimi teit met het suffrage universel of de volks-souvereini- teit. De heer Genoude wil den kiezers diers maken datbij de vereeniging van twee zoo heterogene ele menten het één ten laatste het andere niet'verslinden zalAls ook deze partij niet geheel en al haren in vloed in Frankrijk verloren heeftzoo is zij in de kamers slechts gevaarlijkwanneer zij zich met andere kleuren van de oppositie verbindt. Ook de eeddien de leden der kamers aan de constitutie en aan den Ko ning zweren moetenbelette tot nu toe de welden kende legitimisten zich als candidate? bij de verkiezin gen aan te biedenmaar de kasuistiek van den vro men abbéweet ook dit beletsel weg te ruimendoor op den kansel de patriotten vooruit te absolveren. Hij heeft zich in Bordeaux als kandidaat gepresenteerd zoo als, naar het algemeen zeggen de heer Villèle de beruchte minister onder de restauratie, zulks te Toulouse doen wil.- Wat deze partij ook doen moge de nieuwe verkiezingen zullen geenen gelukkigen uit slag voor hen opleveren. Hunne zaak is afgedaan, en wat meer is anti-nationaal. De welsprekende de Berrijer staat wel in hunne partij, maar ook geiso- léerd. Ook de radicalen durven zich voor ditmaal geene valsche inbeeldingen maken. Met het woord radicalen bedoel ik noch Communistennoch Egalitairsenz. (het spreekt van zelfs dat deze in de kamer niet ver tegenwoordigd zijn)maar de uiterste linkerzijdedie uit gematigde republikeinen cn het overschot van Bo- napartischen bestaat. Om deze partijdiehoewel niet geheel vernietigd toch geheel uitgeput is, weder vlot te makenis er eene nieuwe drijfveer noodig hetgeenwat de inwendige staatkunde betreftniet ligtelijk zal gebeuren, daar de rust, die nu in Frank rijk heerscht, der regering geene middelen in de hand geeft, om reactionaire maatregelen te nemen. Ook bestaat er oneenigheid in deze partij en zij is van eenen invloedrijken aanvoerder verstokenhetgeen in het bij zonder bij gelegenheid van de fortificatiën in Parijs en bij het weder-recenseren in het oog viel. Bij het thans bestaande kies-systeem zal deze partijlangs den wettelijken weg en in de kamers nooit gevaarlijk wor den voor het ministerie. De vraag is nuhoe zal het met de constitutionele elementen van de kamers gesteld zijn Niemand kan beweren dat de linkerzijde (gauchepure) of de constitutionele oppositieop hef punt is van zich geheel en al op te lossenwant höewel zij door hare verbinding met den lieer Thiers veel van hare kracht heeft verlorenzou zoude Frank rijk toch ongelukkig zijnals het voor de grondbegin selen, die de linker partij sedert 1820 met ijver ver dedigde onverschillig en koel geworden ware. Daar om sloot Guizot eenmaal zich aan de coalitie. - Zij was soms de beschermgeest van Frankrijkzonder haar zoude de Julijrevolutie niets anders als eene volksplaag zijn geworden. De linker partij is geene factie; zij bestaat uit vele edele mannenzij is een Areopagus onder welks censuur alle misbruiken vallen. En toch kan men niet loochenen dat bij de op .handen zijnde verkiezingen, zij in aantal eer af als toenemen zal; want zij heeft getoond dat zij heerschzuchtig is, door dien zij zich met den heer Thiers verbonden hier door heeft zij haar doel gemist en terrein verloren. Eéne reorganisatie is, zoolang deze verbinding voor- duurt onmogelijk. De demoralisatie is zoo groot dat de kiezers niet meer weten wie ei gen tl ijk aan hun hoofd staatof de heer Odilon Barrot dit groote karakter van de Julij revolutieof de heer Thiers die zich van de linkerzijde slechts als van een werk tuig bedient. Ook ontbreekt het dezer partij aan eene banier voor deze nieuwe verkiezingen. De heer Odi lon Barrot heeft wel is waar als president van een kies-comité eene soort van prögramma uitgevaardigd, maar dit bevat slechts oudeafgezaagde volzinnen en declamatieri die geene werking meer makendaar men gezien heeft hoe de linkerzijde onderden heer Thiers zich liet in slaap wiegen en zoo ligtzinnig en masse voor de fortificatie stemde. De eenige belangrijke kwestie is dieliet regt van visitatie betreffendedoch hierin vindt deze partij eene concurrentie in de con servatieven en ministeriéelen. Merkwaardig is het ook dat, even als de coalitie van 1839 den heer Molé de verwaavloozing van de Engelsche alliantie verweet, (de oppositie in 1842 den heer Guizot al te Engelsch gèzipd voor de kamers aanklaagt. Uit dit alles blijkt .dat de nieuwe kamer slechts met weinige wijzigingen weder zal verschijnen; de eenigsre vraag is: wie zal piipister zijn doch dit is in Frankrijk eene kwestie van personen en niet van beginselen. Gelukkig dat echter thans een persoon van beginselen aan 't hoofd staatliberaal en volksgezind bij zijn Monarchaal stelsel, die als Doctrinair de beweging niet stremt, hoewel ze geen vollen loop latende, Hij vinde steeds, gelijk tot heden, bij alle partijen steun. NIEUWSTIJDINGEN. Jiaïïe. Rome, den 1 Junij. De Heilige Vader is tegen woordig geweest bij het oprigten van eene obelisk bestemd om het voornaamste punt der tuinen van den Italiaanschen Rotschild, zoo als zijne eigene land- genooten hem noemente versieren. Deze oprigting die uit een werktuigkundig oogpunt hoogst belangrijk was, werd bestierd door een jongen zeer bekwamen bouwmeester uit de Pausselijke Statenterwijl het werk door soldaten der artillerie verrigt werd. De obelisk die in de steengroeven van den Simplon gehouwen isr en in grootte eenige dier gedenkstukken overtreft, welkesmen op de openbare pleinen van Rome ziet, was langs de rivier de Po naar Venetieen vervolgens over zee naar den mond van den Tiber vervoerdvan waar zij naar de plaats harer bestemming gebragt was." De Paus had plaats genomen tegenover de obelisk èn had aan zijne regterzijde den Koning van Beijeren aan wien hij zijne vreugde uitdrukte van getuige te zijn Jvan een schouwspel, dat hem de tijden van liet oude Rome weder in het geheugen riep. Achter Z. K. merkte men eene groep van acht of tien kardinaals opachter dezen schaarde zich het corps diplomatique en een hoogst aanzienlijk gezelschapzoowel Romei nen als vreemdelingen. Eindelijk waren vijf of zes duizend aanschouwers op een omheind plein toegelaten. Het was voor de Romeinen een ongewoon ver- schijnsel te zien, hoe Zijne Heiigheidhierna met ter zijde stelling der anders zoo streng in acht geno men étiquettezich onder het gezelschap mengdeen door eene zaal wandeldewaar de dames de groote meerderheid uitmaaktenveie derzelven met minzaam heid aansprekende. (Dit alles is geheel in den geest'van de eerste helft der 16e eeuw, tot welke Rome'ook in andere opzig- ten terugkeert. Kunstzin cn galanterie behooren er mede toe.) Dmtedtl.tuiu Weeven den 18 Junij. Den 9 dezer hebben in Phest wanorden plaats gehad, veroorzaakt door 1600 kleedermakers gezellen, die rekening en verantwoor ding vorderden wegens de hospitaalkasse. Zij verlie ten hun werk en trokken naar buiten. Een piket ka- vallerie werd tegen de muitters afgezondendie 40 ge vangenen in de stad bragten en hen voorloopig op het raadhuis afleverden. Des nachts verzamelde zich eene menigte voor het raadhuis en vorderden de vrijheid der gevangenen. Toen hier niet aan werd voldaan, werden deuren glazen en lantaarns verbroken. Eene afdeeling kavalerie bezette het raadhuis, en daar het geweld op de straat geen einde nam dreef deze de menigte uiteen. De ruiters werden met steenen be groet, en daar zij er op inhakten, kwamen er van wederzijden gekwetsten. Den volgenden dag waren de straten nog met ontevredenen bezetdoch werd de orde niet verstoord. - Uit Elseneur schrijft men van den 12 Junij: Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is alhier met de Nederl. fregatten de Rijn en de Jason ten anker gekomen, en met ai schoten verwelkomd. Den 11 is de Prins aan wal gekomen en heeft een bezoek bij den kommandant afgelegd. Des nachts heeft hec eskader de reede verlaten en is verdergezeild, Men schrijft uit Alexandria het volgende Mehemed- AU verloochent nergens zijn karakter; een klein voorvalhetwelk gisteren alhier plaats had was weder karakteristiek. Reeds verscheidene nujen hadden de marinesoldaten achterstallige soldij heiu te vergeefs gevraagd. Gisteren, toen hij in een rijtuig langs de haven reed, omringde de uitgehongerde me nigte hetzelvedwong hem op te houdenen alle riepen om brood voor hunne huisgezinnen. Met eene bewe- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is franco per Post/ 1,90. Gewone Advertentien worden a 2ojCts. deregel geplaatst. Geboor. te-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1,20.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1