Nv 49. Maandag den 29 Jtinij. GOESSCHE COURANT. /M DE ROEPING VAN DEN MINISTER. «3 i A-. ■:.W De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is /"j,75 franco per Post/"i ,90 Gewone Advertentien worden a 2o-cts. deregel geplaatst. Gehoor- te- Huwelijks- en Doodberigien van 1 6 regels a f 1,20, Veel is er in de laatste dagenter gelegenheid der benoeming van den Heer van Hall tot Minister van "Justitieover de betrekking van den hoogen Staats dienaar geschreven; hij zelfheeftin de jongste zitting zijne waardigheid gehandhaafd. Maar nergens vonden wij gewag gemaakt van de treffende schilderingdie vroeger de nieuw benoemde Minister zelf van de roeping des Staatsmans heeft gegeven. Niemand zal aarzelenmet ons de echtede verhevene wel sprekendheid te bewonderen die in die vroegere rede des schrijvers doorstraalteene welsprekendheiddie als het ware in de taal der profetie openlegde, welke pligten eenmaal op den redenaar zouden rustendie voor meer dan twintig jaren als verkondigdewat eenmaal de lichtende kantwat de schaduwzijde van deszelfs toekomstig bestaan zoude uitmaken. Wij bedoelen de volgende woorden uit de Lofrede op Jo- han de Witt, door Mr. Floris Adriaan van Hall, in de Werken de?' FJollandsche Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen D. V.Leid. 1820bl. 141 en volg. Verhevene betrekkingen van den Staa'tsmanin wiens handen een gchètl Volk al zijne belangen over geeft aan wien de eer van den Staat veilig wordt toebctrouwdvan wien men niet vreest der burgeren welzijn te doen afhangen. Gevaarlijk verheyene stand plaats op welke het zoo zeldzaam isjuiste beoor deelaars te vindenterwijl elkeook zelfs de gering ste mispas gestrenge -waarnemers vindt; en liet goede, datmeestal zonder opzien te barengesticht moet wordenschaars erkend wordt. Maar wanneer een onpartijdig beschouwer de geheime beweegredenen en uitwerkselen van elke daad onderzoektdan eerst leert men den waren Staatsman naar verdiensten schatten; dan leert men hem waarderen als den mandie, be kend met den aard, de zeden en de behoeften zijner medeburgeren over allen zijn zorgend oog laat gaan; doorkneed in de kennis van wetten en gewoonten, handhaaft hij dezelve of verbetert ingeslopcne mis bruiken den gang der tijden en der verlichting ziet men hem met een wijsgeerig oog nagaan op eenen korten afstand volgen, dikwijls vooruit streven; de geldmiddelen van den Staat worden noch roekeloos verkwist, noch' schraapzuchtig ingezameld; hij weet gestrenge regtvaardi'gheid in 'zijne handelingen ■aam vriendelijke, toegevendheid in zijnen omgang- te pa ren hem is de innerlijke en uiterlijke toestand van alle landaarden, maar vooral die van de naburige volken, even goed bekend als die van zijn eigen land; daarmede weet hij door welbedachte onderhandelirgen zijn voordeel te doen of dreigende radeelen af te we ien bij onvoorziene en gevaarlijke toevallen heeft hij spoedige en krachtige middelen bij de hand, nooit bevreesdveel minder immer wanhopendwaar dit. pas geeft, vertegenwoordigt hij met achtbare waardigheid den Staat, en vergeet nooit, dar zijne eer de eer van den Staat moet helpen., ondersteunen. Vlijt en ondervinding mogen den Staatsman voor een gedeelte zoodanig vormende natuur moet hem met hare beste gaven bedeeld hebben, om geheel dit alles te kunnen zijn. De verschillendehem bcnoo- digde kundigheden kan hij door eene oplettende werk zaamheid verkrijgen deze zal hem tevens bij voort during al de bijzonderheden van zijn ambt naar be- hooren doen waarnemen; maar hier houdt ook het nut opdat zijns ijverigste pogingen hem kunnen ver schaffen indien hij niet alleen geest heeft mede ter wereld gebragtvatbaar om met eenen blik de fijnste waarnemingen te doenindien hij niet eene verbeel dingskracht heeft ontvangenwelke hem al de moge lijke omstandigheden "en gevolgen eer.ey zaak te gelijk voor oogen stelt; indien hij niet een welwikkend oor deel bezit, om uit deze alle de beste keuze te doen. Zijne taalhouding en gelaatstrekken moetennaar den eisch der omstandighedenof zacht vloeijend en overredend, of krachtig, vurig en overweldigend kun nen wezen. Door de natuur moet hem dat fijne en juiste gevoel geschonken zijn, hetgene zoo weinigen bezittenen hetwelk alleen in staat isom gepaard met eene naauwlettende ondervinding, die levenskunst te verschaffen welke mènschenkennis genoemd .wordt, eene kunst, den Staatsman volstrekt onmisbaarwiens pogingen, in tién woord, daartoe leidenom van den mensch in zijne?verscki 1 lende omstandigheden het meeste nut te trekken. Bij dit alles moet hem een bedaarde, moed en eene onoverwinbare standvastigheid van geest zijn aangeboren. En men wane niet, dat deze hoedanig-, heden zich alleen zouden kunnen vertóonen waar een dreigend persoonlijk gevaar zigtbaar was. Daar in te gendeel blinken dezelve dikwijls op het eerlijkst- uit waar niets.te vreezen schijnt. Daar schitteren dezelve het meestwaar de mensch aan de aanlokkendste ver leidingen wederstand^biedtende aangenomene grond beginselen van Godsdienst en deugd getrouw blijft aan kleven. En hoe zeer is de Staatsman aan deze ge vaarlijke verzoekingen |niet blootgesteld Dan eens po gen vreemde Vorsten met goud of weidsche titels zijne den Vaderlande gezworene trouw om te koop en. Dan weder moet hij vreezen, door te vergedrevene zucht om al hoog'er en hooger in eigene Vorsten of Volks gunst te klimmen, op gevaarlijke slingerpaden vervoerd te worden. Wee hem zoo hij valt Van eene andere 'zijde heeft hij nog sterkere ver zoekingen te vreezen. In'zijne grootste vaderlands liefde en in de vurigste zucht, om 'sLands welzijn te behartigenschuilen hinderlagenwaarvoor zijne deugd zich het meest te wachten heefthinderlagen des té gevaarlijkeromdat een onnadenkend geslacht maar al te dikwijls misdadenuit staatkunde begaan heeft schijnen te billijkenen o hoe bedriegen zij zichdie wanen dat staatkunde bedrog en ondeugd zoude vvettigen of veroorloven. Hoe f zoude in de staatkundigehet tegendeel van hetgene in de dagelijksche wereld plaats heeft, stand grijpen? Zouden de beginselen van deugd en pligtonder burgers geldigvoor de Vorsten en Vol ken onderling niet verbindende zijn? Zoude het regt, dat de Vorst tusscben zijne Onderdanen handhaaft, ongewroken door hemzelven kunnen worden verkracht Zouden waarheid en logeneed en meineedregt en onregt klanken zonder beteckenis worden omdat groote en gewigtige belangen op het spel staan Neen dezelfde wetten van het natuurlijke regtdie den grond slag van alle burgerlijke wetgeving uitmakenbestaan en moeten geëerbiedigd worden in de staatkundige we reld. Dezelfde ongelukkige gevolgen die de minste zonde tegen de deugd voorden enkelen mensch na zich sleept, vloeijen uit de overtredingen der Regeringen voort. Onkreukbare eerlijkheid in alle staatkundige handelingen is dan ook het ware kenmerk van den vol maakten Staatsman. Geen voordeel van het oogenblik kan immer zoo groot zijn dat hij er {naar tracht indien eene onregtvaardigheid het middel zoude moeten zijnom hetzelve te verkrijgen. Dan blijve zijne deugd standvastig, en zoo bevorderehij 's Lands duur zaam welzijn!" (Die schets worde verwezelijkt in de Ministeriele loopbaan van den Lofredenaar.) MEU WSTMDING EN. SDttitecitlanb. Frankfort, den 12 Junij. ]je aanspraak, waar mede de Koning-Groothertog dc zitting der Luxem- burgsche Stenden heeft geopendheeft hier niet veel genoegen gegeveneensdeels omdat dezelve in het Fransch is gehouden, anderdeels omdat daarin niet op den voorgrond is gesteld dé herinnering, dat Luxem burg een deel van Duit«chland uitmaakt, en mitsdien bovenal de duitsche belangen op "het oog moet hou den. De duitsche dagbladen hadden zich in den laatsten tijd zeer beijverd, om Luxemburg, zoowel wat de taalals wat de. gezindheid der bevolking be-, treft; als-geheel duitsch voortestellcn." -— Hoe verschillend de uitwerkingen des vuurs zijn kunnen daarvan hebben zich bij den ongelukkigen brand merkwaardige voorbeelden vertoond. Het in de gewelven, van bet verbrande stadhuis bewaarde zilver, aan de bank toebchoorendeis, gelijk bekendis, naar tje nieuwe beurs overgebragtterwijlna eene naauvv- keurige wegingis geblekendatofschoon 4 zilver- staven door den gloed gesmolten warengeen enkel lood zilver verloren is gegaan. Daarentegen heeft de bezitter van een huis in de Boouenstraat aan de bouw- dèpntatiè verklaard, dat het hem gelukt is, tot zijnert onder het huis gelegen ijskelder' te geraken, en dat zijn ijs aldaar volkomen ongésmolten gebleven is! Hij i heeft derhalve om verlof gevraagd, zijn ijs, dar hij op 400 marlt schat, te mogen weghalen en ergens an- ders te plaatsen. Op geene plaats js de gloed he - viger geweest dan juist in de Boonenstraat, terwijl daarentegen decided in het raadhuis, dat gedeeltelijk ge sprongen waswaar het zilver smolt, veel geringer was. Het behouden blijven van het ijs is welligt uit dienzelfden hoofde te verklaren als de handelwijze de ip de woestijnenvan Syrië en Egypte reizende kara vanen welke hun mede genomen drinkwater daar door afkoelen dat zij hunne waterfiessehen in het gloeijënde zand begraven - en er dan- een helder bran dend vuur boven aanleggen het schijnt dus dat de vlam de warmtestof aan den onderliggenden grond ontneemt, Londen, den 15 Junij. Volgens nadere berigten moet de aardbevingwelke zoovele plaatsen op Sr. Domingo verwoest heeft, zich over eene ontzettend groote oppervlakte van zee en land hebben uitgestrekt. Zij is bijna over al de eilanden, noordwestwaarts van St.Domingo over PortoricoKuba enz. gevoeld, en tQt in het diepst van den Mexikaanschen zeeboe zemja zelfs tot in Louisiana ontwaard. Te Cata- boulon in dien staat, is het water van een meer plot seling zes voet gerezen en weder gevallen. Ook te Sr. Martinsville, te Opelousss en Attakapas zijnde schuddingen bespeurd. De 36ste graad van breedte schijnt er de eindpaal van geweest te zijn en in lengte hebben zij zich van den 5<Ssten tot den pisten graad uitgestrekt. Op 16 gr. N. breedte en 50 gr. W. leng te, heeft een schip in zee, ettelijke dagen na denV de schudding ondervonden, (Het Wandelsblad melde met groote letters zeer ongepast het omkomen van 10,000 'menschen. Een Arabisch oorlogschipzeker een vreemd gezigt zelfs op onze zoo Scheeprijke Theemsis hier aangekomen, aan boord, hebbende twee Arabische hengsten en twee merriën, welke de Iman van Muscat aan onze Koningin Victoria ten geschenk zendt. Het vaartuig is een schip van vijf k zes honderd ton voert 10 stukken geschut en is geheel en al met Ara bieren bemandden tolk uitgezonderddie hen verzelt. JTrauktrijfe. Parijs den 17 JunijVolgens een der Spaansche bladen is de nooddruft der geestelijke zusters te Se- vilië zoo verregaandedat men genoodzaakt is geweest middelen te beramen, om eenigen onderstand aan de zelve te verschaftenen niet beters heeft weten uit te denkendan in den schouwburg eene voorstelling ten behöeve vail dezelve te geven. (Echt nicim Spaamch.J 3Öd|jic. - Brussel, den 18 Jumj. In een kabinetsraadgis teren alhier onder voorzitting van den koning gehou denis de tegen van der Smissenvan der Mteren van Laethem en Verpraet uitgesproken doodstraf 111 die van levenslangen dwangarbeid, voorafgegaan door openbare tepronkstellingverwisseld. De ex-kolonel Parentdie den vorigen avond door de politie gear- resteerd wasuit hoofde van verzet tegen eene voor- genomene huiszoekingis weder op vrije voeten ge steld. (De verandering der straf bevredigt niet.) ilcfrerlattbcti. 's Gravenhage den 17 JunijDe Staats-Cou- rant deelt wederom eene bekendmaking van Z. Ext'. - den Minister van Financiën medehoudende de giften die ten" behoeve van de stad Hamburg nader bij de Ontvangers der accijnsen zijn gestort, alsmede de op brengst der algemeene collecte in een groot aantal ge meenten. Z. Exc. berigt, dat het bedrag, bij "do ontvangers der accijnsen overgebragtmet inbegrip van de vroeger bekend gemaakte stortingen f 65,214,35 beloopt.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1