cantic van den eersten Julij toten met den laaisten Au- j pstus dezes jaars ingesloten. ALLERLEI. t Gezien de art. 17 en 18 der Wet op de zamenstel- ling der Regterlijke Mag:mitsgaders de art. 11 en volgende van het Koninklijk Besluit van 14 September *838. Heeft na voorafgaande deliberatie goedgevonden te regelen, zoo als geregeld worden bij dezen, hare Zit- jjjigen gedurende den bovengenoemden tijd der vacantie «3 te bepalen dat dezelve zullen plaats hebben op Zaturdag den negenden Julij. Maandag den elf' den julij. Zaturdag den drie en twintigsten Julij. Maandag den vijf cn twintigste Julij. Zaturdag den zesden Augustus. Maandag den achtsten Augustus. "Zaturdag'den twintigsten Augustus en Maandag den twee en twintigste dier maand. Zullende respectivelijk de Zittingen te tien uren een aanvang nemen, en eerst de Burgerlijke spoed ver- eischende en handelzakenen daarna die betreffende- 's Rijks Belastingen en Strafzaken worden behandeld en zullende na de vacantie, cc gewone Zitdagen weder worden in acht genomen. En zal een afschrift dezes aan den Heer Officier bij deze Regrbank worden ter hand gesteld ten einde hier aan de noodige publiciteit te geven. Gedaan in eene Algemeene Vergadering van de Ar" rendissements Regtbank voornoemdden 13 Junij 184a* (get.) F. N. van der BILT Pr es id. In kennisse van mij Griffier, (get.) P. H. SAAIJMANS VADER. Gezien lij mij Officier van dezelve Regtbank (get.) A. J. v.DEINSE, Subst. Voor kopij conform P. v. DALEN, Substt Publicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en réssorte van dien: met leedwezen ontwarende dat de viering van Zon- en. erkende Gods dienstige Feestdagengcenzints op zoodanige stille en Godsdienstige wijze binnen deze Stad en ressorte van ditn plaats heeft, als her hooge belang der zaak vor dert, maar aanmerkelijk gestoord woidt zoo door het Uitstallen en Verkoopen met opene deuren, verrigten Van openbaren Arbeid het niet gesloten houden van J-itrbergtnKojfïjhuizen en Sociëteitengedurende dei) tijd voor den openbaren Godsdienst bestemd jpitsgaders openbare VermakelijkhedenSpelen en ma ken van gerucht als anderzints in en op de Straten Pleinen, Wallen en Wandelwegen in en om deze •S.iati, ofschoon uitdrukkelijk verboden bij de Wet. van den 1 Maart 1815, op het vieren der Zon-en Feestdagen. Herinneren de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente, en wie het verder aangaan magaan de voorschrif ten van gemelde Wet; bij welke verboden is: dat op die dagen verrigt worden eenige Beroepsbezigheden welke den Godsdienst zouden kunnen storen en gee- nen openbaren Arbeid zal mogen piaats hebben. Dat met uitzondering van geringe Eetwaren eenige Koopwaren' hoegenaamd op Markten, Straten of open bare Plaatsen zullen worden Uitgestald of Verkocht, noch ook door Kooplieden en Winkeliers uitgestald of met opene deuren Verkocht worden. Dat gedurende den tijd voor de openbare Godsdienst oefening bestemd de deuren der Herbergen en andere Plaatsen alwaar Drank verkocht wordt, binnen den kring der gebouwen liggendevoor het publick zullen openstaan. Dat eenige openbare Vermakelijkheden op die dagen zullen plaats hebben zullende mitsdien ook het Dob belen Kaart- in andere Spelen en maken van gerucht ih en op de StratenPleinenWallen en Wandel wegen in en om deze StaJ, niet geoorloofd zijn of get oogd worden alles op straffe bij de Wetten en Reglementen bepaald. Gelasten den Commissaris van Policiebenevens de Agenten van Policie dezer Stad om op de stipte nakoming daarvan ten naauwkeurigste te letten, tegen de Overtreders dadelijk Proces-Verbaal ter vervolging cp te maken, en in het algemeen zorg te dragen, dat alle hinderlijke bewegingen of gerucht voorgeko men of dadelijk belet worden. En opdat deze algemeen bekend wordezal dezelve worden gepubliceerd, geaffigeerd en geinsereerd in dezer Stads Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 11 Junij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR, van Nisse. kTer ordonnantie.van dezelven. De Stads-Secretaris U de F.OUW Jz 1 In Rusland in het gouvernement Orenburg is eene grotwaarin het des Zomers zou koud isdat de ijs kegels aan het gewelf hangen en de grond hard be vroren isterwijl des Winters bij de feldste koude al die verschijnselen verdwijnenen cr geen ijs in te vinden is. Hesschel zelfs weet dit verschijnsel niet' optelossen. (Kunst en Letterbode) In Frankrijk gaan jer eindelijk stemmen op tegen de telkens toenemende taalverbasteringontstaande door het maken van nieuwe woorden, waarbij men allerlei talen plundert ,- en door zamenvoeging van die vreemdsoortige deelen een nieuw geheel maakt in eenen Franschen vorm of uitgang. Zekere Dr. Neophobus heeft hiertegen onlangs een scherp stuk geschreven hetwelk minder om de zaakals om de wijze waarop hij schrijft en sommigen aanrandt,;, geergerd heeft, waaronder de beroemde Thierry. Uit het stukje van Dr. Neophobus ontkenen wij het volgende In de 17de eeuw sprak men over't algemeen goed Fransch. Men heeft slechts Pascal, BossuuF ent- Ion CorncilleRacineMolière enz. te lezen. Voor ieder denkbeeld was een woord, en men had vele denkbeelden. Toen bestond de Fransche taal uit ongeveer 30,000 woordenen de Academie vond dit getal niet ongenoegzaam. Men hield het er voor dat kunde noch wetenschap gezag hadden om woorden te maken. Ieder schrijver die sedert dat tijdperk der rijp heid onzer taal een rieuw woord smeedde, heeft be wezen dat hij de oude woorden niet kende, en er al het vermogen niet van begreep. Neologisme (het smeden van nieuwe woorden) is onvermogen. Er is geehe taaldie niet in alle opzigten voldoende isals men er maar gebruik van weet te maken. (Dit heb ben de Engelsche Dichters bewezen.) Van liet eind der 18e eeuw tot heden heeft men 60,000 nieuwe woorden gemaakt, geroofd uit den Griekschen Wortelhof. Dit is een werk onder het bereik van de geheele wereld, of men Grieksch kent of nieten dat niet eindigen zal dan met de voleindi ging der tijden. Ziet daar het Fransch in 'tverschiet, In die taalverbastering zoekt hij de reden van de kwijning der Fransche letterkunde, welke alzoo zich versiert met rijkdommendie haar ondergang berokkenen. Dewijl bet klokkengelui op de torens geen harmo nisch geluid veroorzaakt heeft de Heer K. Ponsgen, te Schleidenbij Akeneen ander middel uitgevon den. Voor de Evangelische kerk te Schleiden heeft hij staal sta ven of vederen gemaakt, welke een harmo nisch geluid voortbrengenhetwelk de algemeene goed keuring Wegdraagt, en den 6 dezer door eene com missie van onderzoek van het ministerie is goedgekeurd. De machine bestaat uit vier slaven van ijzer of staal te zamen 600 pond gewigt hebbendewelke aan een resoransbodem zijn verbonden en door eene doelmatige mechanische werking door middel van houten hamers-, worden aangeslagen. Dit harmonieus geluid geeft veel indruken kan een uur ver gehoord worden. Deze machine is niet zoo kostbaar als de klokken, neemt minder plaats in den toren inen brengt veel harmo nieuzer geluid voort. (Dit is te waarderen bij som mige omstandigheden.) Wij deelen de volgende zonderlinge en ongelooflijke zaak mede uit het verslag der zitting welke de akademie van wetenschappen te Parijs den 30 mei laatsdeden gehouden heeft. De heer arago, eenen brief voorlezende, door den heer prevost van den ijzeren spoorweg aan den heer benjamin delessert gezondenverhaalt, dat de Engelsclien zich zeer zonderling met de voor altijd noodlottige gebeurtenis van den 8 mei hebben bezig gehouden. Hij deelt een onderzoek mede waarin de koelbloedigheid onzer overzeesche huurlieden door straalt, De heer bury vervaardiger van machines', heeft, verzeld van den opper-ingenieur van den weg, een gedeelte van den togt van Londen naar Birming ham met eene locomotieve op 4 wielen afgelegd wier voor-as zoodanig ingezaagd was, dat dezelve onder weg moest breken. Aan deze locomotieve waren ver scheidene waggons gespannen, die vol reizigers zaten, welke volgens de gedachte van den heer arago niets van dezen proeftogt zullen geweten hebben. De as brak inderdaad, maar het convooi is niet opgehouden gewordenen de locomotieve heeft op drie .wielen een station kunnen bereiken en is te Londen teruggeko menmet eene snelheid van vele mijlen per uurin het terug komen is de locomotive eensklaps uit de rails geraaktechter heeft men geen ongeluk te"betreuren gehad. Het bouwen van ijzeren woningen vermeerdert da gelijks. Een ijzeren huis van drie verdiepingenbe vattende twaalf tot vijftien vertrekken en wegende 800 tot 850 kilogrammen kost niet meer dan 27,500 frank en, wij men het verplaatsen, dan bedragen de kosten daartoe niet meer dan 600 frank. In de kldine stad Evertonbij Liverpoolheeft men eene ijzeren kerk en toren doen vervaardigen die meer dan 200,000 frank gekost heeft. Zij is 116 voetlang en 48 breed. Van binnen en van buiten, bootst zij de gothische bouworde naen een schilderwerk in olie geeft het zelve al het aanzigt van een steenen gebouw. Naar het schijnt, zullen een groot aantal ijzeren huizen in België en Engeland vervaardigd worden voor rekening der Inwoners van Hambuig, wier wo ningen door den brand vernield zijn. Terwijl de goudmijnen van Brazilië en Spaansch- Amerika van jaar tot jaar armer wordenneemt de goudinzameling in Siberië van jaar tot toe. Tot 1840 ingesloten bedroeg de inzameling gedurende 12 'jaren ruim 912 pud (de pud is ji Nederlandsche ponden) en in 1S41 heeft zij 100 pud meer geleverd dan in eenig diei twaalf jaren. Gesteld dus dat den inzame ling 200 pud of 1500 Nederl. ponden per jaar be draagt, dan verkrijgt men eene ruw? opbrengst van 1,800,000, her Ned. pond goud tegen ƒ1200 ge rekend. Tot nog toe wordt alleeil het goud ingezameld dat in 't zand der rivieren gevonden wordtdoch het is te denken, dat de ondernemingsgeest al spoedig de bron nen zal opsporen die dezen rijkdom aan bet rivierzand schenken.- (Ook in ons land bevat de Lek goudzand doch het goud dat er in gevonden wordtbeloont slechts de moeite van den arbeid.) Wij vestigen de aandacht op een artikel in het Handelsblad van 15 Junij over den toestand der slaven in onze W. Indische bezittingen, alsmede op twee vertogen in den Tijdgenoothet eene over Kerk en Staat, het andere over liet adres dezer dagen aan de Synode der Herv. Kerk ingediend. Beide deze arti kelen staven de meening, vroeger in ons blad geuit in ons No. iS en 36 en wij verheugen ons over de grondige en eerlijke verklaring des Tijdgenoots. VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den 1 tot den 15 Junij 1842. zonder de belasting. Tarwe/10,10. Rogge/6,00. Vroege Gerst 3,58. Late Gerst 0,00. Boekweit f 0,00. Haver ƒ3,08. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten 6,25. Graauwe Erwten 0,00. Tarwe Meel f 12,10. Rogge Meel 7,65. allen per Mudde. Boter 87 cs. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolksché Kaas 40 cs. LeidscheKaas 30 cs. Witte Brood' 27s cs. Tarwe Brood 145 cs. Rogge Brood 115 es. Osse Vleesch 40 cs. Koei Vleesch 40 cs. ICalfs Vleesch 40 cs. Schapen Vleesch 30 cs. Lams Vleesch 30 cs. Versch Varken Vleesch 50 cs. Gerookt Varken Vleesch 60 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 0,00. Late Aardappelen f 3,38 de Mudde. Jenever 24,00 per Vat. Ifpen Hout ƒ7,00. Esschen Hout 7,00. per Wisse. Groote Takkebossen 11,00. Kleine Tak- kebossen ƒ7,00. de Honderd. Steen Kolen 1,60. de 100 Ponden. Turf 60 cs. de dubb. Mudde. Kool Olie 59,00. Lijn Olie 43,00. het Vat. Kool Zaad f 00,00. Lijn Zaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. Itonin&lgfce #lcberUnl>0clte £otcvg. prijzen van 1000 en daarboven, Trekking der Vijfde Klasse. 33ste Lijst. No. 17221een Prijs van f 1000 er* eene Premie van f 25,000. No. 23899, eene Premie van f 5000. Qtbucvtcttticu. Op Woensdag den 29 Junij 1842des na middags ten een uur precies in de Herberg bij M. Minnaar te Wolphaarsdijk zullen Armmeesters van den Grooten Armen te Wolphaarsdijkdaartoe geautoriseerd door en onder nadere goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten van Zeelandin het openbaar te Koop aanbieden twee en veertig Perceelett BOUW en WEILANDEN, gelegen in de Gemeente Wolphaarsdijk gezegden Armen aankomende en bij uitgcaette Biljetten breeder omschreven. Informatien zijn te bekomen bij bovengemelde Arm meesters en ten kantore van den Notaris Lenshoekte Wolphaarsdijk Te Goj$s bij F, Kleeuwens. Zoon.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2