n°. m. Donderdag den 10 Juivij. I fm 0M'j ji~j v..?;. M - rrV GOESSCHE COURANT. rtf Bij de Uitgevers dezer is voor de ongelukkig ge- wordenen door den brand te Hilvarenbeek ontvangen eene gift van vijftien gulden met bijgevoegde spreuk: diaagt elkanders lasten; en nog ééne van twee gul den met de volgende regels Hijdie aan Vreemden hulpe biedt Vergeet ook Landgenooltn niet. De Uitgevers eene goede gelegenheid tot bezorging •dezer giften ten bestemden einde hebbende, zullen zich verder gaarne met de ontvangst en overmaking belasten niet twijfelende of de bovenstaande voorbeel den zullen navolging vinden. Men zie den aandrang hiertoe in ons berigt hieronder uit 'j Gravenhage. M1DDÉÏ.MA TÏGFIEID. De Arnh. Courant van 9 Junij heeft op hoogen toon de laatste verkiezing van het Lid uit Zuid-Hol land voor de Tweede Kamer afgekeurd. Wij hechten aan het bezwaar tegen die keuze, indien bet waar is, dat men uitsluitend uit de Provinciale Staten en wel ditmaal uit den landelijker! stand kiezen wilde. Zoo kunnen verdienstelijke mannen buiten dat collegie niet in aanmerking komen. Doch dit alles is een natuurlijk •gevolg van ons verkiezingstelsel en van dat, door Kemper zoo re regt bestredenProvincialisme. Wij hechten er mede op, indien het waar is, dat er solliciratien gedaan zijn deze niet in aanmerking zijn gekomen, doch zouden er ons meer over verheu gen als zij niet behoefden gedaan tc worden. Doch wij vcreenjgen ons geenzins met het bezwaar, 't welk de Arnh. Courant tegen de gedane keuze heeft, wat den .persoon betreften stemmen aan liet Handelsblad toe, dat bet gekozen Lid, eenmaal als lid der dubbele Kamerzelfstandig hebbende gehandeld en gestemd .waardig volksvertegenwoordiger kanzijn al behoort hij niet tot de parij eener stelselmatige oppositie. Wij vcreenigen ons ook niet met deze reden der afkeuring, door de Arnh. Couranthet nieuwe Lid onder de .middelmatige personen stellendeals of middelmatigheid in dit vergadering uit kon geduld worden. De ver handeling van van der Palm over liet middelmatige levert hieromtrent andere resultatenwaaruit wij al leenlijk deze gulden woorden hier herinneren. Én wat tochwat zou er worden van eene maat schappij uit louter geniën en groote geesten bestaan de? Wie wilde mogt het begeerlijk achten daartoe te behoorenik zon gaarne de eer des lidmaatschaps al konde ik die ook verdienen, aan anderen afstaan. Zij -zou noch de vreedzaamstenoch de deugdzaamste noch de gelukkigste wezen. Moe moeijelijk zou het zijn daarin de orde te handhavendie op onderge schiktheid op erkentenis en gevoel van meerderheid en minderheid steuntof de rust te bewaren bij het gedurig dingen en streven, om elkander op zijde, of vooruit te komenen welke twisten zijn onverzoen lijker, welke uitspattingen buiiensporiger, dan wan neer zeldzame talenten met elkander strijd voerenof zich zeiven vergeten? - Het zijn de middelbare ver standen, vyier koelheid de hitte tempert, waardoor onbeperkte genie-zucbr alles zou dreigen te verschroei- jen; zij zijn het, die, door ook hun gewigt in de schaal te leggen de altoosdurende slingering tot cven- wigt terugbrengen. Vestigt uwe aandacht op bijeen komsten van onderling nut, zelfs op achtbare verga deringen waarin over 's Lands dierbaarste belangen geraadpleegd wordtstelt ze te zamen uit enkel groote inannen diepe staatkundigen, talentvolle redenaars, die allen hun gevoelen met kracht van redenen beplei ten kunnenenkel sprekers en gcene zwijgersweert -uit.dezelve allen, die geene hoogcre eerzucht kunnen voedendan dat zijals eerlijke mannenzich in ge- moede verklaren vooï die meening, die hun de beste en redelijkste voorkomt; of laat zelfs deze daarin niet het meerder .getalslechts eene geringe minderheid uit maken veelveel zult gij er bij gewonnen hebben langeven arde. raadplegingen ergerlijke verschillen wankelende besluiten en doorgaans in plaats van de beste keuze een ondoelmatig middelding, Uit de over- eenbvenging van onvereenigbare gevoelens geboren. Waar weinigen velen Voorlichtenen weinigen velen besturen, tiaar alleen heerscht orde, rust cn betame lijkheid;- maar de medewerking dier velen tot bereiking van het nuttige en goedezou zij met de voorlichting en het besturen der weinigendan toch niet ook in eenige evenredigheid, niet misschien in waarde gelijk staan J\IEU WSTIJDIRG E N ülttttecftlAitb. Op Ipsara, Kalymnos Lemnos en andere eilan den hebben de gouverneurs geen enkelen soldaat in hun ne beschikking, rnaa'r slechts eenige kavassen of bal- tadschisdie meestal zeiven voorheen movers geweest zijn. De eilanden zijn uit dien hoofde algemeen als schuilplaatsen der zeeroovers bekend en toch onder houdt de Porte daar niet eens eenige kleine oorlogsche pen maar laat dc Europesche vloten de politie in hare havens uitoefenen. De gouverneurs deelen den bult met de zeeroovers en ontvangen bovendien van dezel- ven eene vergoedingwaarvoor zij ben dan ongemoeid laten of zelfs heimelijk- de deuren der gevangenissen voor hen opensluiten, wanneer zij soms in de onver mijdelijke noodzakelijkheid zijn van eenen hunner vrien den in hechtenis te nemen. De Porte is met deze han delwijs van hare beambten ten volle bekendwant op zulke eilanden, welke „buitengewone inkomsten" op leveren geeft zij aan de gouverneurs die toch over eenkomstig hunner rang moeten leven en eene politie onderhoudenbezoldigingen van 60 80 piasters in de maand Op het vasteland is het niet beter gesteld. Ook daar staat de politie met de dieven en roovers in verstandhoudingen er geschieden dan ook in het Turksche rijk eene groote menigte diefstallen en moor den waarvan de daders nooit gestraft worden. In Konstantinopel zoowel als in Smyrna z^et men lieden vrij rondgaanvan welke men weet dat zij verschei den moorden gepleegd hebben zonder in het minst deswege bemoeijelijkt te zijn. De. omstreken van Smyfna zijn nog onveiliger dan die van Konstantinopelen niemand kan zich op cenigcn afstand van de stad vva- j genzonder soldaten ter bedekking mede te nemenj die hem waarschijnlijk zei ven zouden beroofd hebben zoo-hij hunne bescherming niet ingeroepen en betaald had. Bufa en Kugludscha zijn twee dorpen, die om- j streeks drie kwartiers van dë staden zeer nabij cl- kanderen liggen en vele Europeanen hebben daar bui tenverblijven. Intusschen is de weg tusschen die twee plaatsen zoo onveilig dat men dien zelfs midden op den dag niet zonder geleide kan afleggen. Maar wat hebben ook de straatroovers te ontzien, waar in eene provincie als Aidinde geheele politie is toevertrouwd aan 100 Albanicrsdie roofzuchtigerzijn dan het ge boefte, waartegen zij de inwoners zouden moeten be veiligen En in Smyrnaeene stad van 150,000 in woners, bestaat her geheele personeel der politie uit 25,zulke ellendelingen!(Staats-Cottraia.) Jrttrofevgfc. üïcbevJattiteu. 's Graveni-iage den 14Junij. Men verneemt uit Luxemburg, van den 11 dezer, dat Z. M. den 8 te voren tot gouverneur van het Groothertogdom heeft benoemd den heer de la Fontaine. Den 9 heeft Z. M. openbare audiëntie verleend te Walferdaugealwaar een groot getal personen gehoor heeft erlangd. Denzelfden dag, des middags, zijn HH. KK. HH. de hertogen van Or Hans en van Nemours te Walfer dauge bij Z. M. den Groothertog aangekomen. In den avond van den 10 zijn de beide Fransche Prinsen uit Walfcrdangeover Longwijnaar Parijs teruggekeerd. De Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Brabandhebbennaar aanleiding eener missive vat» den burgemeester van Hilvarenbeekvan den 14 Mei jl, het doen eener Collecte in Noord-Braband toegestaan ten behoeve der slagtoffere van den in die gemeente in den nacht tusschen den 29 cn 30 Aprilplaats gehad, hebbënden brand. Dc door dien ramp veroorzaakte schadebedraagt behalve het vervvaarborgdeeene ?om van f 24,544 ten gevolge waarvan sommige dier slagtoflers gehéél» tot armoede gebragt en diep ongelukkig geworden zijn zoo dat het noodzakelijk is, dat er'maatregelen, wor den genomen, om hen zoo mogelijk hulp en leniging te verschaffen. Vier jonge Zwitsersbij toeval te -Munchen véreenigd, vonden drie hunner goed zich ten koste van den vierde Kas er genaamdte vermaken. Zij zonden iemand op hem af die twist met hem zocht» en beduiden hem daarna dat hij moest duelleren om de eer van zijn land op te houdenwaartoe hij was uitgedaagd. De uitdager viel bij liet plaats hebbend tweegevecht, en daar Kas er niet wist dat de pistolen enkei met los kruid geladen waren geweest, dacht hij zijn' tegenstander gedood te hebben en verloor zijn verstand. De aanleggers van het strafwaardig bedrijf waren ligtzinnig genoeg om den ongelukkigedie zij in een rijtuig huiswaarts zondenna zijne ouders van het voorval kennis gegeven te hebben, aan zijn lot over te laten- Onder weg verérgerde zijn toestand zoodanig, dat hij in eene herberg te Solothurn be zweek, een uur vóór dat zijn vader, die hem te ge-' moet gereisd was aldaar aankwam. Men meldt uit Amsterdam dat de haringbuizen op heden zullen uitloopente wetenvan Amsterdam zevenvan de Rijp vijf en van Enkhuizen zes of zeven. Zondag 11. hebbende equipagien dier vaartui gen de godsdienstoefening in de Eilands kerk alhier bijgewoondom den zegen des Hemels over hunne onderneming af te smeeken. Bij vonni's van het Kanton-Geregt van den 10 Mei jl. is de Koffijhnishouder W. J. veroordeeld ge-' worden tor eene geldboete van 3wegens het hou den in z'ijn gelagkamer van een Lotto- of zoogenaamd Kienspel. (Dit deelt de Provinciale Friesche Courant onder de berigten uit Goes mede - Men verneemt dat aan liet hof van Zeeland niet is geblekendat de persoon van R. van Gessel schuldig is' aan het hem ten laste gelegde feit vau brandstichting. JScstureu cn Qbrnuusfratieu- SScfecnfcmaïmtg. De Regtbank voor het Arrondissement GoesPro vincie Zeeland. ■- Gehoord het requisitoir van het openbaar Ministerie bij gemelde Regtbank betrekkelijk het bepalen der va- -«ST -- n\ Lie uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is /"f,75 franco per Posty 1,90. Gewone Advertentien worden a 20jCts. de regel geplaatst Gehoor» Huwelijks- en Doodheri'gten van 1 6 regels a 1,20, Schleitz den 6 Juni). Ouder degenen, die gis teren bij de instorting van den schouwburg, iiet leven verloren hebben, bevinden zich onder anderen een van de schoonste jonge meisjes der stadeen koop man uit Saalfeld, die juist tot bijwoning van het,stuk in de stad gebleven was, een jong koopman uit. onze staddie eerst kort gehuwd was en verscheiden sterk gespierde manspersonen, die desniettemin 111 het ge drang omgekomen zijnwant de persingdoor de van alle kanten naar de uitgangen zamenstroomende me nigte is wel inzonderheid de oorzaak geweestdat zoo vele menschen'ellendiglijk aan hun einde gekomen zijn. De een en tachtig jarige vors tin-moeder zou zelve bij na haren dood bij die gebeurtenis gevonden hebben men heeft haar van onder het puin te voorschijn ge- bragt. De vorst en de overige familie zatetf voor in de loge en zijn, gelijk ook allen, die zich op de gallerij bevondeno'nbezeerd gebleven. Men wil echter we tendat de overkj'opte toestand van juist dat gedeelte des gebouws, de naaste oorzaak van het ongeluk ge weest iswaarschijnlijk meent menzijn daardoor de muren geweken en heeft dit het instorten der zolde ring ten gevolge gehad. Er zal een bouwkundig on derzoek- naar de zaak geschieden. Daar Schleitz eene kleine stad van slechts 5000 inwoners isvindt men er ter naauwernood eene familiedie niet in het on geluk gedeeld heeft. Heden zijn 38 grafsteden besteld geworden. Parijs den 10 Juni). Abd-el-Kad'cr heeft zich wéder óp 't onverwachts in Algeric vertoonden zich 1 op nieuw als eenen gevaarlijken vijand aan de Fran- 'l -schen doen kennen. (Wij herinneven hierbij, wat in ons No. 31 medegedeeld is.) Goes, den 16 Janij. Tot heden is de hoop op regenwelke laatstleden dingsdag scheen vervuld te zullen worden verijdeld.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1