N°. Maandag den 13 «Ttinij. GOESSCHE é;^:m COURANT. NIEUWSTIJDINGEN, üDtiifccitfattb. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is /"f,75 franco per Post/j.po. jg* f \p.mmni 'ff viam as» 1 -••• 11 Gewone Advertentie» worden a sojcts. deregel geplaatst Geboef te-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels ii 1,20. Hamburg, den 3 Junij. Door de vele bijdragen van tnenschenvrienden zullen wij in staat worden ge steldhet verbrande gedeelte der stad weder te doen opbouwen waartoe reeds vele plannen zijn ingeleverd. Volgens officiële opgaven zijn er verbrand 1749 Hui zen1508 Schuren sahle488 Winkels, 474 Kel ders, te zamen42i9; waardoor 19,995 Personen zon der onderkomen zijn geraakt. De brandschade wordt op 150 miïïioen mark-ba'hko (75 millioen rijksd.) berekend. Door buitenlandsche brandverzekering zullen 10 pCt. der schaden worden betaald en door de onze 20 pCt. waartoe echter het bestuur ecne geldleening van 30 millioen zal moeten openen. De dezer dagen vermelde instelling eener nieuwe klasse van de Pruissische ridder-orde pour h mérite geeft aan een Prnissisch dagblad aanleiding tot de vol gende beschouwing Twee punten van het Koninklijk besluitwaarbij de nieuwe orde is ingesteldhebben de algemeene aandacht in eene buitengewone mate tót zich getrok ken namelijk de zeer demokratische inrigting van de ze klasse der ordeen de bepalingdat de orde be stemd is voor de uitstekendste mannen van de geheele Duitsche natie. Wat het eerste punt betreft heeft de Koning zich wel is waar de vervulling van elke ont stane vacature voorbehoudenmaar vermits er geene nieuwe keus zal plaats hebbenalvorens iedèr ridder der orde zijne stem omtrent de nieuwe benoeming heeft uitgebragtzoo schijnt in der daad voor het vervolg de keus van nieuwe ridders aan de meerderheid der stemmenden overgelaten te zijn. Nogsmerkwaar diger dan deze bepaling, die men bij geene andere ridder-órde Van onzen tijd aantreftis de tweede waarbij de nieuwe orde wordt voorgesteld als aan bet geheele Duitsche volk behoorende. Voor het eerst wordt hier de Duitsche natie als eene éénheid, als een geheel, tegenover het buitenland gesteldvoor de eerste maal is-de tegenstelling gemaakt van buitenland sche tn Duitsche, niet Pruissische ridders; may tevens ook voor de eerste maal duidelijk uitge sproken, dat Pruissen de taak op zich genomen heeft, otn die éénheid te vertegenwoordigen. In dit ópzigt is de nieuwe orde een voorwerp van hoog Belang voor geheel Duitschland. Ook zal zij ongetwijfeld rot ver handelingen leidendie voor ons vaderland de gewig- tigste gevolgen kunnen hebben. De benoeming der ridders heeft bij ieder, die bedenkt hoe moeijelijk eene keus van dertig mannen uit het groot aantal in weten schappen en kunsten beroemde Duitsche namen wezen moestgrobtén bijval gevonden. Groote vreugde heeft het bij iederen vriend van vooruitgang verwekt, dat daarbij noch op het godsdienstig geloof, noch op staat kundige denkwijze acht is geslagen. Waar ce» jood Meyerbeertot stemgeregtigd ridder uit de Duitsche natie, waar een lid van de uiterste linkerzijde der Fiansche kamer van afgevaardigden (Arago) tot bui- tenlandscb ridder benoemd wordtdaar kan men van de toekomst alles verwachten Naar men uit Wcenen meldt, heeft Z. M. de Keizer van Oostenrijk uit zijne eigene middelen eene bijdrage van 40,000 fl. ter leniging van den ramp van Hamburg geleverd. Stutgardt den 5 Junij. In ons bovenland volgt de eene brand den anderen. De niet onaanzienlijke stad Oberndorff was bijna een tweede Hamburg ge worden: 36"huizenom niet van de slechts bescha digde te gewagen, liggen geheel in puin. Leipzig den 6 Junij. De Leipziger Allgemeine- Zeitung behelst een berigt uit West Pruissenvan 30 Mei, waarin gezegd wordtSedert eenige dagen loopt in onze streken een geruchtwegens eene tegen den Keizer van Rusland gesmede maar gelukkiglijk onder drukte zamenzwering. De Senaat zou. ten gevolge der nieuwe wet over debetrekking der boeren tot hunne 'dndshetrentegen dèn Keizer een komplot beraamd, ja, nog iets ergers beproefd hebbelv Er wordt bij- gevoegd, dat, ofschoon alle bijzonderheden van dit niquws van verschillende kanten eenstemmig bevestigd worden, men echter vooreerst 'daaraan nog meent te moeten twijfelendaar men reeds zoo dikwerf door zoodanig Russisch nieuws om déft tuin is geleid.. Keulen, den 9 Junij. Onze Zeitung behelst, onder hare Parijsche correspondentie, den volgenden brief van den 5 De spanning welke sedert eenigen tijd tusschen Frankrijk en Engeland «weder tot op eeneh vrij hoogeri graad gestegen is., heeft in de laatste we ken nog van ecnen anderen kant nieuw voedsel beko men. Reeds bi.j de vroegere Oostersche verwikkelin gen arbeidde Engeland wel voornamelijk daarhenen en in Syrië of Egypte op eenigerlei wijs tot ecnen overwegenden invloed te geraken ten einde zich daar door eenen weg over Suez naar-I-ndie te banen. Se dert lang was die weg het einddoel, der Engelsche staat kunde in het Oosten. Toen nu Mehemed- Ali te magtig dreigde te worden, toen hij zich eene vloot en in Sy rië eenen militairen staat trachtte te verschaffen werd Engeland beducht, dat daaruit eene krijgsmogendheid zou ontstaanwelke hette eeniger tijd zelfstandig in den weg kón treden. Hierom droeg het zorg, dat Mehemcd-Aiïs magt gebroken wïerd. Tegen hem zclven had Engeland eigenlijk niets, maar alleenen dat wel veeltegen den al te sterk wordenden wach ter des wegs over Suez. Op de verbinding tusschen Engeland'cn Indie langs dien weg-jhad de Londenscbe diplomatic van den beginne af haar oogmerk gevestigd en op dit oogenblik poogt zij de laatste hand aan dit werk te leggen. Terstond na de vereffening der jongste Oostersche geschillen wist Engeland, onder den schijn van bcvvilligingen aan bijzondere personen te verleënen hét regt om waren over Suez te vervoeren van Mche- med-Ali te verkrijgen. Maar voor de Engelsche magt in Indie is de hoofdzaak, ook troepen langs dezen weg naar Zuid-Azie te kunnen overbrengen. Hiertoe nu heeft het Londensche kabinet tegenwoordig aan zoek gedaan en, zet die aangelegenheid, met den uiter sten nadruk voort. Uit alles schijnt re blijkendat men te Londen besloten heeftdien eisch ten lange laatste door te zettenhet tmoge kosten wat het wille. Doch tot heden toe stoot dezelve, zoo!bij Rusland, als bij Frankrijk op den geweldigsten tegenstand. Van Ruslands kant begrijpt zich dit van zelf; alles wat Engelands magt in Indie vermeerderen kan. moet aan Rusland als een nadeel voorkomen.- Frankrijks tegen stand echter, schijnt minder natuurlijk en minder goed gegrond te zijn. De invloed van Engeland op Indie is, in desz'élfs eindelijke uitkomsten, steeds een be schaving bevorderende; Indie zal vroeger of later, even als Noord-Amerikauit Engelands heerschappij verjongd te voorschijn treden. Vervolgens heeft Frank rijk de vermeerdering der Engelsche may in Indie op geenerlei wijs te vreezenintegendeel kan het slechts wenschcn dat Engelands tegenstanderof die mogend heid, welke het als daartegen meest vijandelijk be schouwt in Azie werk genoeg, vindeom gedwongen te zijn in Europa ten- minste wevkelooze toeschouwer te blijven. Eindelijk is de weg over Suez voor ge heel Europa eené winst, wanneer hij namelijk in het belang van gchc-el Europa wordt vrijgegeven. Het is een barbaren-denkbeeld de Europeërs te willen dwin geneenen omweg van drie maanden te maken, wan neer men hetzelfde doel langs den naasten w.eg in eene maand bereiken kan. Geheel Europa heeft belang dat in dit punt Engeland zijne vorderingen doorzette en moeijelijk valt het, te verklaren, waarom' Fraikrijk er zich tegen kant, en' zulks te meer, vermits die te genkanting niet dan nadeelige gevolgen voor Frankrijk kan hebben. Zij vermeerdert de ongelukkige span ning, die reeds tusschen de beide mogendheden be staat; het dwingt Engeland zich in het Oosten aan de Russen aan te sluiten en hun vorderingen, toe te ge venwelke zij slechts doen en kunnen doorzetten omdat zij tc gelijker tijd Frankrijk tegen Engeland zien protesteren. Op dit oógenblik houden de kabinetten zich wel inzonderheid.met deze vraag bezig, en met ongeduldige verwachting ziet men derzélver beslissing te gemoct. Mot eenige bijkomende,- verwikkelingen welke het toeval ligt kan aanbrengenzou het nog altijd moeijelijk wezendat deze vraag tot eene nieuwe Oostersche krisis aanleiding gaf en daarom mag mei* de beginSelen van deze diplomatieke verhandelingen niet onopgemerkt laten. J^awfcvglu Parijs den 8 Junij. Zoo zegt en herhaalt men nu reeds sedert twee dagendat de Engelsche ambas sadeur, Lord Cowleyvan wege zijne regering den heer Guizot is komen aanzeggen, dat men de linie schepen en fregattenwelke de wet van het budjet aan dié regering beveelt in recde-disponibiliteit te hou den in den staat van haven-commissie moest laten. 'Waarlijk, als. eene vermoedelijke daadzaak te komen verkondigendar de ambassadeur van het landwaar ■men met de constitutionele regerings-wijs het ernstigt meentvan het ministerie van eenen anderen ennsti- tutionelen staat is komen vorderenzich van het ten uitvoer leggen eener door de kamer van afgevaardigen gestemde wet te- onthoudenis dit niet met het pu bliek openbaar de spot drijven? „En nu'moet men bedenken, dat het doel van al die kunstgrepen is, het koste wat het wille, eenver- eenigingswoord voor de verkiezingen te vinden, ten einde de kiezers over te halen, hunne stem aan de kandidaten der linkerzijdeen wel vooral aan de heer Thiers te gevenaan den man dienog niet lang ge leden, in zijne beruchte minister-redeaan Frankrijk •durfde aanraden, alle waakzaamheid alleen op het Vasts Land te rigten en de onbeperkte heerschappij der Ocea nen aan Engeland over te laten De Koningsmoordenaar Quénissetdie sedert zijne ter dood veroordeeling in de conciergerie was is thans naar eene onzer westelijke zeehavens vervoerd. ftclgie* Brussel den 9 Jul ij. De Itidépendant verhaalt het volgendevoor dén gezant dien het betrefthoogst- vereerende voorval „Gisteren omstreeks 7 ure des avonds, op het oogenblik toen de wandeling derAllée Verte het drukst' bezocht was wierp iemand zich in het kanaal of was zoo ongelukkig van erin te vallen. Op dit oogenblik reed de Engelsche minister voorbij. Uit het rijtuig in de gracht springen en den verdrinkenden man aan wal brengen, was het werk van één oogenblik." ücbcvÏAubett. Utrecht, den 7 Junij,. De Meernsche kermis, is voorleden Zondag met veel vrolijkheid voor de land lieden doorgebragt. De kastelein Oostrum had tot volksvermaak ingérigt een bijenkorf, geregen aan een touw, hetwelk gespannen was in een hooiberg; een' zestigtal jongelieden waren ingeschreven om beurtelings op dien draaijendén zadel te zittendoch tuimelden de een spoediger dan de anderen in het hooide prijs voor het langste stilzitten werd eindelijk behaald doot den zoon van den landbouwer van Veen. Des ande-. rendaags zijn de spelenvoortgezetbestaande in het rijden en steken naar den ringdeze keer was de vro lijkheid nog al verhoogd door de aanwending van de noodige public spiritDe ploegpaardenniet gewoon aan de handgalop maakten zonderlinge capriolen er raakten ruiters onder den voet, zónder zich evenwei te bezeeren. Na anderhalf uur rijdens werd de prijs bestaande in een zilveren boeren tabaksdoos, behaald door Jonkheer David Martens. Goes den 13 Junij. Meer en meer wordt hier de behoefte aan regen gevoeld. Want slechts in het oostelijk gedeelte des eilands is voor 3 weken regen van eenige beduidenis gevallenterwijl men biervat? overigens nu reeds meer dan 2 maanden verstoket. bleef. Het goede drinkwater is zoo schaarschdat I velen zich behelpen met slecht, 'twelk te vreezen is I dat voor de gezondheid nadeelige gevolgen zal hebben. Op de harde akkers kan niets verrigt worden, waar door alzoo veler handen-arbeid stil 'staat, hetwelk al- j hier in dit'jaargetijde eene zeldzaamheid is. Verre de 1 meeste te veld staande vruchten, zelf's boomgewassen lijden door de'aanhoudende droogte en niet ongegrond is de vrees voor geheele mislukking van sommige, waar. onder bijzonder het vlas en de ujtgeplante meede zelfs de 1

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1