GOESSCHE iV. 40. Donderdag den O Junij. 1842. COÜRANT. NIEU WSTÏJDINGEN< 23ttitecïtïfm&. Aken den 5 Junij. Bij den namiddagrid op den spoorweg alhierbrak de as van eencn der achter aan gehechte vrachtwagenswaardoor die wagen buiten het spoor geraakte. Door middel der seinen werd ter stond de vereischte manschap te hulp geroepenwelke den wagen uit den weg ruimdeterwijl de trein met de passagiers ongehinderd deszelfs togt naar Keulen voortzette. Bij deze gelegenheid is gebleken, dat het doelmatiger isde vrachtwagens achter die der reizi gers dan voor dezelve te plaatsenvermits aan de me nigmaal zwaar beladen vrachtwagens veelvuldiger iets breektdan aan de wagens der passagiersen zuik een ongeluk in het eerste geval zonder nadeel voor de reizenden blijft. Tevens heeft men bij het plaats ge had hebbende ongeval weder doen bemerken iets, het welk onze fabrijkaadje hier te Aken eer aandoet, te wetendat op den spoorweg nog nimmer een as ge broken iswelke te Aken gemaakt wasterwijl zulks integendeel meer dan eenmaal met Engelsche assen het geval geweest is. Bij al onze passagiers-wagens beeft men derhalve reeds sedert langde Engelsche assen door Akensche doen vervangen. Brieven uit Konstantinopelvan den 18 der vo rige maand, melden dat een groot deel der Turksche vlootwelke in het arsenaal overwinterd hadde ha ven uitgeloopen is, en-het gewone station in den Bos porus voor de Keizerlijke paleis wederom ingenomen heeft. Uit Syrië had men tijdingen tot den 28 April ont vangen. De inhechtenisneming van het opperhoofd der Drusen was van goeden invloed op de bevolking ge weest en had geene onaangename gevolgen gehad zoo als men aanvankelijk vreesde. De pest was te gelijk op onderscheidene plaatsen, zóo als te Sur, St. Jean d'Acre en in Deir-el Kamavuitgebroken; in laatstgenoemde plaats telde men omstreeks vijftig ge vallen. De Britsche consul-generaalde overste Rose, was bijna door een' Albanees vermoord gewor den die hem voor de stad te paard tegenkwam en een pistoolschot op hem loste. Gelukkig ketste de pistool. Men twijfelde niet, of de overheden zouden den dader gestreng straffen. Jpraitfc vgfo Parijs den 5 Junij. De Fransche zaakgelastig den die voor eenige maanden met het Fransche fregat Frigone te Macao verschenen zijnen van wie men reeds had vermeld dat de Chinesche onderkoning le Canton hun eene uitnoodiging had doen toekomen onr zich naar die hoofdstad te begevenhebben se dert aan mishandelingen van de zijde der Chine zen ten doel gestaan. Terwijl de heer Cliallaye die den titel van vice consul van Frankrijk te Macao voert, zich met zijne landgenooten ergens aan de oe vers der rivier van Canton bevondhebben Chinezen hxrr trachten op te ligten en zelfs op hen geschoten. Slechts met moeite hebben zij hun leven gered. De Engelschen toonen alles behalve leedwezen over dit voorval. In het dagblad van Bombay {the Bombay Timesleest men daaromtrent: Wij hebben waarlijk weinig medelijden met de Franschen die zich zóo geheel vrijwillig en noodeloos aan dergelijke gevaren blootstellen. Als er toch onder alle souvereinen één is wiens vertegenwoordigers niets in de Chinesche wateren te maken hebbenis het de Koning der Franschen. De tegenwoordigheid van Fransche consuls en oorlogschepen aldaar, waarvan men thans zoo veel ophef maakt kan tot niets goeds leidenzij kan zelfs geen eerlijk doel hebbendaar in deze zeeën noch eenige Fransche koophandel aan te moedigen of te behouden noch eenig Fransch on derdaan te beschermen is. De Chinezen rekenen na tuurlijk op de hulp of aanmoediging der andere Euro peanen die zij zich tegenover ons zien stellen. Zie daar waarom wij de herhaling van de den Franschen vice-consul aangedane beleediging geenszins zouden be- treuren; het is voorzeker niet, dat wij aan onzen goeden vriend, den heer Ch allay eeenig kwaad toe- wenschenmaar zoo iets is eene goede les voor de genen die uit ellendige partijzucht willendat de driekleurige vlag ook in de Chinesche wateren wap pert en dat de Koning der Franschen ook te Macao vertegenwoordigd "wordezich daarvoor aan belee- digingen blootstellenen toch hier geen ander wezen lijk belang kunnen doen gelden, dan de voldoening aan nationalen wrevel." Brussel den 7 Junij. De Allg. Zeitung van Augsburg behelst het volgende, onder de rubriek Brus sel: „Men meldt uit 's Gravenhagedat het Nederl. gouvernement aan de hoven van LondenWeenen ParijsBerlijn en Petersburg eene nota heeft gezonden waarin het de tusschenkomst der vijf gróote mogend heden verzoekt in de financiële betrekkingen met Belgie. Deze notadie ten doel heeft een gedeelte van de nationale schuld der Nederlandende delimitatie der Hollandsch-Belgische grenzen, de riviervaart, de do- maniale aangelegenheden enz. ten laste van Belgie te brengenrefereert zich tot de vervulling der bepalingen van bet traktaat van 13 April 1839. In deze nota klaagt hetNcderlandsche kabinet over het gedrag des Belgi schen gouvernements alsmede over het onbeduidende van de uitkomst der gemengde commissie te Utrecht, en schijnt niet ongeneigd om zich te onderwerpen aan de scheidsregterlijke beslissing van eene der groote mogendheden (Engeland.") ÜcbcWcittbcjt. 's Gravenhage den. 7 Jnnij. Den 5 dezer heeft te Apeldoorn de plegtige inwijding plaats gehad van het door Zi jne Majesteit Koning Willem Frederik Graaf van Nassauaan de Hervormde Gemeente al daar geschonken kerkgebouwwaarvan de eerste steen op den 2 Mei 1839 gelegd was geworden. Apeldoorn, den 5 junij. Nadat heden voor acht dagen de laatste godsdienstoefening in de oude kerk gehouden was (waarbij eenige stoornis moet zijn voor gevallen) heeft heden voormiddag de plegtige inwijding der alhier nieuw gebouwde "kérk voor de dienst der hervormden plaats gehad. Dezelve vyerdverrigt door onzen predikant, den eerw. heer Roe/o/sin tegen woordigheid van den stichter der kerkZ. M. Willem Frederikdie vergezeld was van hoogstdeszeli's ge malin HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pritissen en gevolg, benevens van eenige provinciale autoriteiten. Na zeer gepaste aanspraken aan den grijzen Vorst en de geliefde Prinsessprak de leeraar eene goed bewerkte redevoering uit naar aanleiding van Matth. 21. vers 13^., en droeg vervolgens het ge bouw aan de Voorzienigheid op. Een zeer goed bezet vocaal-en instrumentaal concert, bestaande voor bet grootste gedeelte uit liefhebbers der edele toon- en zangkunst uit Deventerwisseldeonder het voordra gen eener heerlijke cantate, den redenaar af. en ver ving de dienst van een orgelwelkers vervaardiging wij vernemen dat door heeren kerkvoogden aan den verdienstelijken orgelmaker Naberte Deventeris op gedragen en, even als het kerkgebouw zelf, welks bouworde algemeen schijnt te bevallengeheel uit de fondsen van Z. M. Willem Frederik zal worden daar- gesteld. Niettegenstaande de uit vele naburige plaatsen za« mengevloeide menigte, is alles in de beste orde afge- loopenbehalve dat een zakkenroller niet behendig ge noeg is geweest in het oefenen van zijn ambacht, en nu zijne onhandigheid achter grendel en slot zit te be treuren. Men meent te hebben opge nerkt, wat de aanwezige vorstelijke personen in het zakje voor de armenzoo wel als in dat voor de kerkhebben gegeven. (Wij willen dit niet publiek makendewijl het toch hierom niet gegeven is.) Als wij wel onderrigt zijnheeft de Graaf van Nassau het voornemenom morgen met hoogstdes- zelfs dochter het ontbijt te gaan nemen bij H. M. de Koningin, welke zich tegenwoordig op Soestdijk be vindt. {Arnh. Cour. De Duitsche geneesheer dr. Aschendorjjlijf arts van den vorst van Bentheim en badarts aldaar, geeft in den Konst- en Letterbode een berigt over eene inrigting voor krankzinnigen te Hoogev.een. Daarin wordt gezegdGroote openbare inrigtingen in groote steden ter behandeling van aan zielsziekten lij denden zijn minder doelmatig, daar in zulke steden de lucht meestal niet vele nadeelige uitwasemingen be zwangerd is en in groote inrigtingen de geneeskundige aan eiken lijder de noodige zorg niet kan besteden Kleinere inrigtingen te lande verdienen daarom de voor keur Dergelijke is nu te Hoogeveenin Drenthe een der gezondste gewesten van Nederland daargesteld door Dr, G. A. Amshojfpresident der prov. genees kundige commissie aldaar. Gedurende eene 23jarige uitgebreide praktijk, was Dr. Amshoff vele malen in de gelegenheid krankzinnigen te behandelen. Zijn lust voorde zielkunde en atgemeene menschkunde was mede eene oorzaakdat hij zich vooral ook toelegde op de kennis en behandeling der krankzinnigen. Met warmte trok hij zich hun lot aan. Met een vasten wil tvachte hij zich met al de vorderingen in dit deel der genees kunde bekend te maken. Hij had dan ook het geluk, menig krankzinnige te herstellen. Deze wel gelukte pogingen deden hem die inrigting daarstellen. Eveh buiten het dorp heeft hij, geheel afgescheiden gelegen, op eene ruime landelijke bezitting, een mus gebouwd dat door gezonderuime vertrekken en luchtige bouw orde min of meer verhevenzeer droog gelegen al de vereischten van zulk eene inrigting bezit. Daar mede heeft hij eene badinrigting vereenigd, volgens den tegenwoordigen stand der wetenschappenwaarin de verschillendste baden kunnen toegediend worden. De omstreken geven de heerlijkste gelegenheid tot doel treffende ligchaamsbewegingen. Daarenboven behoort Hoogeveen tot liet gezondste gedeelte van het gezonde Drenthe. Er valt dus bijna niet aan re twijfelenof de zaakhoezeer nieuw en ongewoon moet slagen. Bijzonder is deze inrigting voor eigenlijke Hollanders aan te prijzen. Lijders uit die bij uitstek lage en vochtige provincie zoeken veelal huip in de berglucht. Die overgang, is te plotselijk. Al te groot is het ver schil tusschen de hooge berglucht en de lucht van Holland. In zoodanige omstandigheden moet aan de Drentsche lucht lucht de voorkeur gegeven wordeir: zij is veel zuiverder dan de Hollandschemaar min der fijn dan de berglucht, en dus in dit geval voordee- liger dan deze laatste." Te Cricklade Wilts woont eene vrouwOckwell geheetenwelke vierentwintig kinderen in leven heeft waarvan het oudste slechts achttien jaren isen allen bij haar inwonen. Delft, den 9 Junij. Volgens de Duitsche dag- bladen zou Z. M. de Graaf van Nassau spoedig van her Loo naar Silecie vertrekken, om op het kasteel van Camenzbij Hoogstdeszelfs dochterde Prinses Alberteen groot deel van den zomer door te bren gen. Men wil echter dat Hoogstdezelve eerst eenigen tijd in het Huis ten Bosch nabij 'sHage zijnen intrek zou nemen. Bij Kon. besluit van den 28 Mei jl.wordt bepaald dat, ter bevordering van het transport van producten en goederen van Samarang naar Kedol, en de zoogenaamde vorstenlanden van Java, en vice vei sa zal worden aangelegd een ijzeren spoorweg, bestemd om te worden bereden met ijzeren wagensgetrokken door buffels, ossen of paarden. Het bestuur der 's Gravenhaagsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunsthet welk belast is met de regeling van het vierde algemeen muziekfeestheeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt; i®. dat het feest zal plaats hebben op Don derdag en Vrijdag, den 7 en 8 Julij e. k.des avonds ten 7 ure, in de Loterijzaal op het Binnenhof te 's Gravenhagewelk locaal daartoe door de bevoegde autoriteit welwillend is afgestaan; 2°. dat op het zelve zullen worden uitgevoerd: op 7 Julij: 1°. Ou verture van J. B. vanBree Es-dur20. Oratori um Judas Macabacus van HSndel en op 8 Julij 10. Ouverture van L. van Beethoven, Op. 142; 20. Psalm van J. H. Lubeck 30. LobgesangSym« phonie cantate van F. Mendelsoiin-bartholdy. die zelfs bij het feest zal tegenwoordig zijn. Leden van andere Afdeelingen der Maatschappij zullen op vertoon hunner bewijzen van lidmaatschap toegang hebben met eene Dame, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don- der'ag,; avonds. De Prijs per Kwartaal is f f,75 franco per Post/i^o. Cewone Advertentie» worden a 2o^cts. deregel geplaatst "Geboor- 1e-Huwelijks- en Doodhorigten van 1 6 reeels a 1,20' 1 1

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1