HA M B B Gi ALLERLEI. HET GEVAAR VAN PHOSPHOR!- SC HE ZWAVELSTOKKEN. LANDBOUW. AARDAPPELEN. VOORDEEL VAN KALK BIJ HET AANPLANTEN VAN BOO MEN, NUT DER DAGUERRÈO TYPHIS ARMWEZEN. DE 'ONTDEKKING. geworden paard voor een rijtuig. De morgentrein van deze spoorwegdienst was aan den Hallonstation aange komen en de wagontrein van de iocomotieve los ge maakt, om aan deze laatstgemeldeonmiddelijk een' pak» wagen aan te hechten. Vóór dit nog,geschied was, verwijderden zich onbedachtelijk voor een oogenblik de conducteur en de overige machinisten zonder de voor- behoedwaatregelen tegen een dergelijk geval te nemen. Daar begon op eens, ten gevolge eener onvoorziene omstandigheidde stoom uit te stoomen en met don- dergeldater, vloog de, van hare voerlieden, maar ge lukkig ook van baren trein bevrijdeIocomotieve yoort. Alles langs de geheele linie stond verbaasd en ont zet op het zien eener locomotive, die, zonder op» zigt, toomeloos in dolle vaart daai henen jaagde. Eene mijl voorbij Bridgewater ging gelukkig de stoom uit, en de hollende machine bleef staan. x iDLtbievlAtibftt. 's Gravenhage den 31 Mei. Z. M. de Koning is gisteren avond van Soestdijk in deze residentie te ruggekeerd. Z. M. had zich van Soestdijk naar het 00, begevenom Z. M- Koning Willem Frederik Graaf van NassauH. K. H. de Prinses Albert van Pruissen en de Gravin van Nassau te verwelkomen, die op het genoemde lustslot waren aangekomenen heeft de vreugde gesmaakt van Zijnen Doorluchti- gen Vader in goeden welstand te mogen ontmoeten. Volgens een der dagbladen moet de ontmoeting zeer hartelijk geweest zijn. Amsterdam den 31 Mei. De algemecne op he den aan de huizen gedane collecte ter lecniging van de ramp, de stad Hamburg overgekomen, heeft op- gebragt eene som van 13,929.903. Waaronder is begrepen het volgendewaarvan is verzocht melding te makc-nals van XXX f 30. een Bankbiljet No. 519 dato 23 Mei 1837, groot 200. COLLECTE voor de stad tc BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dien, ontvangen heb bende, bet Besluit van Zijne Excellentie den Staats raad Gouverneur dezer Provincievan den 20 Mei 1842 A. No. 4994 2de Afdeelinga- ter uitvoering van Zijner Majesteit Besluit van den 17 derzelver maand, No. 211 «bepalende; dat, ter zoo veel mogelijke lee- niging van den rampwelke de Stad Hamburg door eenen vreesselijken Brand, die een groot gedeelte dier stad heeft verwoest, heeft getroffen, in alle Steden en Gemeenten binnen dit Rijkeene Schaal Collecte aan de huizen zal wórden gedaanbrengen ter kennis var/ de In- en Opgezetenciidezer Gemeente, dat deze Collecte, aldaar, ten overstaan van Leden uit het Stedelijk Bestuur, zal worden gedaan op Woensdag den Achtsten Junij eerstkomendein den voormiddag en cat in den namiddag van dien dag, ten Stadhuize een gesloten bus zal worden geplaatst, om de giften te 'ontvangenvandie gene, welke van de schaal Col lecte aan de Huizen geen gebruik mogten hebben kun nen maken of aan laatst gemelde wijze tot liet doen hunner bijdragen de voorkeur mogten geven.—Vol doende Burgemeester en Wethouders volgaarne en met vertrouwenaan de uitnoodiging van welgedachten Heer Staatsraad (^euverneurom de Ingezetenen, tot eene ruime bijdrage optewekken welke, bij de bekende mil- dadigheid van Zcelands Ingezetenook in deze Stad steeds ondervonden niet vruchteloos zal zijn daar men zich moet verzekerd houden, dat ieder vervuld met me dedogen over het lot van zoo vele hunner nhtuurgenoo- ten, die door dit uitgestrekt onheilvan huisvestingen have zijn beroofd en tot volsiagene Armoede zijn ver vallen gaarne mildelijk zal bijdragenom bet lot dier ongelukkigen te leenigen en te verzachten en eenigzints te'helpen vergoeden, de schaden en verliezen, welke aldaar, zoo algemeen geleden zijn. Burgemeester en Wethouders vertrouwendat geene verdere aansporing zal noodig zijn tot betrachting van dezen pligt der Menschenliefdede uitgestrektheid van dezen buitengewonen rampis bij ieder bekend dat ieder dan zich denzelven zoo als wij die door omstandige berigten hebben leeren kennenvoor den geest brenge, en handele, naar de inspraak van zijn gevoelig en bewogen -hart. En opdat deze algemeen bekend wordezal daaraan op de gewone'wijze publiciteit worden gegeven. L Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 28 Mei 184a. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. II. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris L. DJEL E-O.U.W., Jz. Bij de heihaalde pogingen tot brandstichting in Bel gis door middel van chemische zwavelstokken, die men in het hooi, dat naar de stallen der cavallerie gevoerd werd, gevonden heeft, kan het misschien niet ondienstig ziin opmerkzaam te maken op het gevaar dezer voorwerpenniet alleen bij het bereiden of bij eene onachtzame behandeling derzelvemaar ook bij derzelver vervoer. Te Mar stille vloog onlangs in de straat Aix een wagenwaarop 700 pakken van die voorwerpen ge laden waren, door de schommeling van het rijtuig, eensklaps in den brand, en bij den slag, die de me nigte der op straat zich bevindenden verschrikteen gedurig zich herhaalde als een klein geweervuur, ver spreidde zich ais een vuurregen naar alle kanten henen. Men was echter in staat ongelukken voorfekomen. In Frankrijk is hierom het vervoer derzelve met diligences of andere vervoermiddelen van passagiers verbodenwaartegen de fabrijkanten wel zijn opgeko men doch vruchteloos. Eene waarschuwing, om dezelve huiten het bereik bereik van kinderen te houdenen voorts zeer ornzig- tig met dezelve te wezenkan welligt nuttigheid hebben. Plaatselijke omstandigheden beslissen. Indien twee hetzelfde doen, is het daarom niet hetzelfde. Een landbouwer moet daarom een ander niet slaafsch na volgenmaar ook niet alles verwerpen, en bij het oude blijven. Intusschen zijn er bij alle mogelijke verscheidenheid drie hoofdpunten voor iederei> bestuurder van een boerenbedrijf. Er zijn naar mijne wijze van zien in elk landhuis houdelijk bedrijf drie hoofdpunten, welke "de bestuur der naauwkeurig in het oog behoort te houdenaf Ordedoch niet eene te zeer in kleinigheden vallende in alle zakenwaartoe een overal en nergens gevorderd wordt, bi) hoogstmogelijke vermeerdering en verbete ring der mest. c.) eene op plaatselijke ondervinding gegronde juiste vruchtopvolging. Maakt hij daarente gen bijzaken tot hoofdzaakwil hij te gelijk baas en meesterknecht en keukenmeesterkortom alles in alles zijn of geeft hij aan zijne persoonlijke liefhebberijen meer toe, clan zij verdienen, bevoorregt hij het eene gedeelte van het bedrijf boven het andere meerdan de tijdsomstandigheden het vereischenbesteedt bij zijnen tijd aan het maken van plans, maakt hij zijn bedrijf tot eene proef boerderijdan blijft hij geen huishouder in den eigenlijken zin bij maakt zich of tot een slaaf van zijn beroepin plaats van deszelfs groote aangenaamheden te genieten-, of hij wordt een landhuishoudelijk doorbrenger van tijd en geldmiddelen en is ten hoogsten voor anderen nuttig door het leer geld, hetwelk hij betaalt. De aardappelen, dit merkwaardige gewas, spelen tegenwoordig niet alleen eene hoogst gewigtigé rol in de beschaafde wereld en grijpen in alle betrekkingen des menschelijken levens krachtdadig in maar dreigen ook aan den landbouw eene geheel veranderde strekking te geven sedert dat zij niet slechts tot voedselmaar ook vooral tot bet daarstellen van dranken gebezigd worden. (In dit opzigt zouden zij zedebedervend kunnen genoemd worden maar niet mmer dan het koorn.) Ik geloof namelijk niet te veel te zeggen, wanneer ik beweer, dat bier en in vele andere landen de helft van het mensclielijke voedsel in aardappelen bestaat, en dat de jenever voor meer dan uit aard appelen gestookt wordt, hetgeen jaarlijks vermeerdert en vermeerderen zal. Hier in Zuid-Beveland worden nog betrekkelijk weinig aardappelen geteeld, waarvan de reden mis schien daarin gelegen is, dat men na dezelve minder goede winterhalm-gewassen teelt. Hierom bezaait men elders de aardappellanden in 't volgende voorjaar met ruwe voedergewassénzoo behoeft men zich bij het rooijen niet te overhaasten, en men krijgt na het voedergewasdoorgaans, tweemalen achtereen een rij ken graanoogst. Moet daarin bestaandat men dadelijk bij het zet ten eene geringe hoeveelheid in de voor legt. Vier schepels zouden in Duitschland bevonden zijntoerei kend te wezen cp eenen morgen gronds. De kalk moet volkomen met aarde gemengd zijn eer het stekje gezet wordt.Door de kalk word t de groeikracht aanmerkelijk j bevorderd, zoo dat spoedig nieuwe wortelvezelen ont« 1 staan, die het gewas beter in den grond bevpstigen en tot het gedijen aanmerkelijk'bijdragen. Bij het nel men van deze pioeiwas men eerst van gedachte, d&t rfeze zelfstandigheid den boom te vroe^ zou doen opschieten niaar dan ook denzelven evenwel zou doen kwijnen: doch de ondervinding heeft geleerd, dat dit in geenen deele het geval is; daar die'planten, welke het meeste aan den invloed van eenen nadecligen wind waren bloo^steldzelfs nog veel bij de andereop de gewone w,Jze s;ep]ante, vooruit waren. De policie te Parijs laat tegenwoordig de portretten van allendie in banden vallen, door het licht af beelden .wdke afbeeldsels bij de acten worden ge legd. Wanneer dan een of andere gedetineeerde in vrij heid is gesteld, en men vermoedt, dat hij zich an dermaal aan een wanbedrijf heeft schuldig gemaakt, zoo wordt het portret aan alle policiebcambten getoond die den man dan spoedig herkennen. Zeker heeft Da- guerre nic.t gedachtdat zijne uitvinding tot een zoodanig doel gebezigd zou worden. De lasten moeten niet' alleen gemeenschappelijk, maar ook. gelijkmatig worden gedragen. Wanneer nu niet de Staat in het algemeen, maar elk genootschap elke gemeente, in het bijzonderbelast is met'de verzorging der armendan drukt de last niet gelijk matig. Het eene genootschap is daartoe beter met geldmiddelen voorzien dan het anderehet eene be zielt een geest van weldadigheid terwijl het andere zich met eene armen-inrigting weinig inlaat, welke van elders op gein eenen last genoegzame fondsen verwer ven kanen liever de welwillendheid der belijders rigt op den onderhoudversiering en verbetering van de kerkgebouwen en kerkelijke eigendommen. Stellen wij nu deze beide nevens elkander in eene gemeentedan draagt het welwillende den last van het wederstrevende. De gemeene verpligting drukt hetzelve. Dat dit geene casuistiek is, maar een verschijnsel van vroegeren en van dezen tijd, -staaft en de aangebevene klagt op on derscheidene gemeenten in Noord-BrabandZeeland en art. 12 van bet reglement op het onderhóud, d. d. 17 April 1794, vernieuwd xo Aug.1804. Wij qntveinzen niet bier bet oog te' hebben op de Roomsch Katholijken. .Wordt deze opmerking niette treffenderwanneer wijmet het oog op het Konink lijk Besluit 18 Aug. 1832, no. 73, den toestand der Roomschen kerkgemeenten aan sommige oorden onzes Vaderlands gadeslaan. Eene enkele kerkgemeente be staat uit leden van verschillende burgerlijke gemeenten zij brengen daar hunne offersdoch hebben geene aan spraak op verzorging dan in de burgerlijke gemeenten die des ook in hunne behoeften voorzien. De Prote stanten voorzien groótendeels in den nood hunner ei gene armen en dragen den onevenredigen last der andere. (BI 47 van bet kortcling in 't licht verschene stukje de Diaconiebeschouwd in hare betrekking tot het armwezen naar de bestaande wetgeving, door J. van Leeuwen, Pred. te O. L. Vrouwe Polder O Men beeft bij het afbreken van een huis te Schie dam in een schoorsteenstukhetwelk meermalen met behangselpapier overplakt werdeene schilderij ont dekt van Re mb rant van Rijn, vervaardigd in 1617 toen die beroemde kunstenaarslechts den leeftijd vail elf jaren bereikt bad. Deze schilderij st^lt voor een. Rijngezigt, en wel een steenen molen en woning, waarschijnlijk de geboorteplaats Van Rembrandt. (Wij herinneren ons dat men onlangs re Dordrecht alzoo stukken van den gvooten Cuijp ontdektedoch Engelsche kunstkoopers merkten z'ulks op._) SUmtuIsln&é jtatavlanbdtiie £oUvn- prijzen van iooo en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. 17de Lijst- No. 22151een Prijs van Jf 1000U 18de Lijst. No. 2548112316 en 161 iedereen Prijs van f 1000. 19de Lijst. No. 15799 en 1^358? ieder een Prijs van f 1000. 20ste Lijst. No. 1866a en 23013, ieder een Prijs van f 1000. S&bouvtottkiu Getrouwd Goes den 2 Junij 1842. Eenige Kennisgeving. D. VERVENNE en M. L. de LEPELAAR. Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2