N°. 43. Maandag den 30 Mei. iffcsfrl 1842. GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. Stettin, den 17 Mei. In de vijf laatste loterijen won Stettin nu voor de vierde reis het hoogste lot, ditmaal van 200,000 thlr. in goud. Door de gunst van fomma is de winst van dit lot aan eene militaire ver- eeniging der officieren van het iste en 2de bataljon van het 9de regiment infanterie te beurt gevallen, hetwelk des te aangenamer is, daar er nu 64 deelgenooten bij winnen. Het geluk van Stettin in dit opzigt is des te merkwaardiger, daar het debiet van loten in deze stad zeer gering isin vergelijking met andere steden. Hamburg den 24 Mei. Een gedeelte van de pruis- sische pioniers, welke werkzaam zijn geweest aan bet herstellen der bruggen en andere dergelijke werken, is reeds voor eenige dagen van hier vertrokkenen er blijft slechts eene kleine afdeeling van die troepen ach ter voornamelijk om te helpen aan het doen springen der bouwvallen die opgeruimd moeten worden. Eer gisteren is het zilver, hetwelk tot dus ver in liet ge bouw der Bank bewaard werdovergebragt naar de daarvoor ingerigte kelders van de nieuwe Beurs. Buiten de poorten gaat men ijverig voort roet het bou wen van woningen voor degenenwelke tot dus vet wei onder dak gebragt,, maar nog niet behoorlijk ge huisvest hebben kunnen worden. Met behulp van de uit andere plaatsen ontvangene geldsommen worden de ingezetenendie door den brand geheel van hun bestaan berooid zijn gaandeweg zoo veel mogelijk in staat gesteld, om lunne beroepen of neringen weder optevatten. Tot dus ver laat zich aanzien, dat de buitenlandsche verzekerings-maatscliappijenvoor zoo veel zij bij den brand betrokken zijn, de geledene brand schade ten volle zullen vergoedendoch zeer treurig is bet Vooruitzigt dergenen, welke hunne eigendommen bij de hier gevestigde maatschappijen verzekerd hadden. Dien tengevolge is gisteren door de daarbij betrokkene en ook door andere ingezetenen een verzoekschrift bij den Senaat ingediendwaarbij deze dringend verzocht wordt, om een gedeelte der uit het buitenland inko mende liefdegiften te besteden tot ondersteuning der bedoelde maatschappijen. (Dit is een mocijelijk te be slissen vraagstuk.) Londen, den 23 Mei. Den 23 dezer beeft men zich in bet huis der gemeenten hoofdzakelijk bezig ge houden met 'net nieuwe tarief op den in- en uitvoer. Onderscheidene bepalingen der ministeriële voordragt werden hevig bestreden en er zijn een aantal voorstellen tot verandering gedaan; maar al deze amendementen, zijn, het eene met eene meer, het andere met eene minder aanzienlijke meerderheid van stemmen verwor pen. Een amendementstrekkende om de belasting op den invoer van levend vee naar het gewigr te re gelen ten einde den binnenlandschen landbouw en vee teelt eenigzins tegemoet te komen, is met eenegroote meerderheid van stemmen verworpen. Parijs den 25 Mei. Het Journal- des Débats be^ helst heden, ter gelegenheid der jongste ukazen betrek kelijk de vrijlating van lijfeigenen, een vrij hevig ar tikel tegen Ruslanddeszeïfs innerlijke gesteldheid en staatkunde. Ofschoon regt doende aan bet persoonlijke karakter van Keizer Nikolaasbeweert dit artikeldat, door den wederstand des adels, die zelfde souverein zoo magrig naar buiten nagenoeg magteloos is ter uit voering zijner oogmerken van binnen, wanneer dezelve tegen de meening of belangen der bevoórregte klassen inloopen. Het Journal stelt in den loop zijner rede nering Frankrijks toestand tegen over aan dien van Rus land in welk laatste rijk zegt bet, 60 millioenen men- schen den staat bezwaarlijk 4 honderd millioenen op brengen, terwijl in Frankrijk 33 millioenen vrije lie den met gemak een budjet van 1200 millioenen dragen. Ten slotte van zijn artikel neemt het Journal des Dé- bats een nog heftiger 'artikel uit de Eng. Times over. Amsterdam den 27 Mei. Volgens de laatste offi ciële volkstellingbedroeg het getal Protestanten te Mun chen 6,714 op eene bevolking van ruim 106,000 zielen. De eerste Protestant, die zich te Munchen vestigde, was een koopman in wijnen, die aldaar in 1800 het burgerregt verkreeg. 'sGravenhage den 29 Mei Volgens hetgeen men nader uit Luxemburg schrijft, wordt Z, M. de Koning-Groothertog den 4 Junij des avonds in die vesting verwacht, tot de opening van de vergadering der Stenden. Z. M. de Groothertog zal zijn' intrek niet in de stad maar te Walferdange nemen. - Arnhem den 23 Mei. Uit eene vrij goede bron vernemen wijdat Z. M. koning Willem Frederik graaf van Nassauop gisteren Berlijn zou verlaten om tegen den 29 op het Loo aan te komen. Om alle noodelooze vefmoeijingen te vermijdenzal de bejaar de vorst zeer langzaam reizen. Op den 5 der vol gende maand zal de nieuwe kerk te Apeldoorn in bij zijn van haren stichter, worden ingewiji. Een ge zelschap toonkunstenaars uit Deventer zil in het ge brek aan een orgeldat nog niet gereed is, voorzien. Er is eene commissie van 13 personen bepoemd ter re geling van het ceremonieel. Entrée-biljettenom de in wijding op geschikte plaatsen te kunnen bijwonen worden tegen 50 of 25 cents uitgegeven. (Wij hopen dat dit laatste niet waar zal zijn. De kerk moet geen Schouwburg zijn en kerkplegtigheden moeten nimmer liet voorkomen van zingenot hebben. Dit keuren wij in alle eerediensten af.) Middelburg den 23 Mei. Men verneemtdat dezer dagen door het provinciaal geregtshof alhier, onder meerdere naar de openbare teregtzittiilg van het zelve is verwezende zaak ten laste van zekeren Rei- nier van Gesselherbergier en broodbakker te Ove- zandebeschuldigd van in den nacht tusschen den 11 en 12 October 1841, zich te hebben schuldig gemaakt aan het moedwillig in den brand steken van' zijne schuur palende aan zijne bakkerij en woningen staande bin nen de bebouwde kom der gemeenre Ovezande, met dat gevolg, dat niet alleen dezelve schuur, maar ook de daartegen over staande woning van Huibrecht Jan se Boonmanondanks alle aangewende pogingen tot bftis- scliing, geheel en al door den brand zijn vernield. Goes den 30 Mei. Daar thans aller aandacht op de groote ramp van Hamburg gevestigd is en de lief dadigheid alles doet om dezelve te leenigenworden kleinere op zich zelvemaar betrekkelijk even treffen de rampen over 't hoofd gezien. Het dorp Hilvaren- heek heeft misschien even veel ondersteuning noodig naar evenredigheid, als .Hamburg. ir~T*+v- - k- u ..rs ,.i P rit i. -Vi A U jK>?> De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De I'rrjs per Kwartaal is r,75 franco per Post/"r,9o. Gewone Advertentien worden a 20 ets. deregel geplaatst. Gehoor ie- Huwelijks- -en Doo'dhérigten uan 1 (5 repels a f. 1,20 SheitecïtfAtib. -zr - Het Oostindisch schip the Georgiavan Calcutta naar Londen bestemdmet eene rijke lading, bestaande uit Juweelén en andere kostbare waren bevrachtis in volle zee een prooi der vlammen geworden. Dit ongeluk had dén 1 der vorige maand plaats toen het schip zich op de hoogte van Madagascar, op 30° zui derbreedte en 36° oosterlengte bevond. Men ontdekte al spoedig, dat de brand in de lading was, en deed alle moeite om door een deel daarvan over boord te werpen, de vlam zooveel mogelijk mee,ster te worden. Yergeets; de hitte en de rook maakten het weldra on mogelijk de bevelen naauwkeurig uittcvoerenwaarop de kapitein beval alle openingen van het schip digt te makenom zoo mogelijk het vuur nog te verstikken. Ook deze poging was vruchteloos, en twee uren daarna brak c'e ylam de kajuitvensters en op andere plaatsen uit, met zulk eene snelheid, dat ieder zich van de on mogelijkheid om het schip te behouden overtuigde. De schepelingen -beproefden nu door middel der twee boo ten zich te redden. De zee ging hoogdoor een zwaren wii.d, en. mm had de zekerheid, van tusschen de 8 a pco mi 11 van land te zijnzoodat ieder niet anders dacht di.n zjn graf in de golven te zullen vinden. Zij, die in de grootste boot warenbespeurden gelukkig een voorbijvarend schip, die op het tooneel der ver woesting afkwam, om hen te redden; doch to%n zij naar hunne lotgenooten in de andere boot omzagen om dezen de blijde tijding mede te deelen zagen zij dat deze was omgeslagenal deze ongelukkigen waren door de golven verzwolgen. Onder de verongelukten bevond zich de kapitein Mitchell. Jrrattfevnfc» (Zoo winden zich Frankrijk en Engeland tegen Rusland op doch de Keizer verspreidt in zijn Rijk deze en soortgelijke beoordeelingenwaarover zijne onder danen glimlagchen.) Het schijnt thans zekerdat het tijdstip der verkiezingen op den 10 Jul ij if gesteld. De Gazette zegthet volgende artikel aan een an der bladhetwelk zij evenwel niet noemtte ontleenen Zoo men geloof mag slaan aan berigtendie uit eene goede bron herkomstig zijnzoo wordt de resi dentie van Neuilly tegenwoordig met eene overdrijving van buitengewone voorzorgen bewaakt. Het is alreeds bekend, dat eene talrijke wacht de toegangen tot het paleis gadeslaat en dezelve gesloten houdt met eene ge strengheid, die, op zijn minst genomen, wantrouwen te kennen geeft. Maar hetgeen men tot dus verre niet wist, is, dat al die frissche lommer, die zich, voor het park, op het eiland bevindt, al die digte boschaad- jen, schildwachten met geladen geweren verbergen .zoodat het gevaarlijk zou zijnzich door het aange name van dien lommer te laten verlokken. Men zegt zelfsdat de waakzaamheid nog veel verder gaat, als, bij voorbeeld, dat er van kwartier tot kwartier patrouiljes van 50 man ,®van uit de kazerne van Gourbevoye worden afgezonden die zich al gedu rig tusschen de bruggen van Neuilly en van Asnieres kruisen, en alle boschjes, slooten,enz- onderzoeken. Dit voor zooveel de landmagt betreft; de marine heeft ook hare dienst. lederen nacht worden de wa teren van Neuilly doorkruist dooi vaartuigenbemand met gewapende mariniers, die de wateren van Neuilly gestadig bewakenen liet regt van onderzoek uitoefe nen op alle vaartuigen die het eiland naderen. Einde lijk verzekert men nogdat eraan ieder der bruggetjes die van het eiland tot aan den zijkant van het park leidensappeurs geplaatst zijndie in last hebben de bruggetjesop het eerste teeken af te breken." Men verzekert op nieuw, dat het huwelijk van den oudsten zoon van dón Francisco di Paulo met Isabella II van Spanje eene besliste zaak is. Dadelijk na de terugkomst van den jongen prins uit 's Hage zou het huwelijk doorgaan. Ook moet de heer Onis uit Madrid afgezonden zijn, om hem van 'sFIage terug te halen. 4H cbcrU «fe cm. I11 geheel iBejeren bedraagt het getal Protestanten 'thans 3 der bevolking. Le Lien14' Avril 1841, No. 33, p. 263.) In het jaar 1821 is door Keizer Fransaan de Hoogeschool te Weenen een Protestantsch-godgelecrde Faculteit gestichtvoor beide de geloofsbelijdenissen, gereformeerde en luthersche. Zij relt vijf Hoogleeraren welke een inkomen van ƒ1500 k~f 2000 genieten. De cursus is drie jaar. Het aantal studenten beloopt 70 tot 80. De Keizerlijke Bibliotheekbestaande uit >400,000 boekdeclen en uit de zeldzaamste Handschrif ten bijzonder de .Grieksche geschiedenis betreffende is ter beschikking van Hoogleeraren en Studenten. Het staat den Hoogleeraren zelfs vrijzich van boeken te bedienen, welke door den Paus verboden zijn. (Arch, du Christ. 24 Oct. 1840, p. 164.) De behandeling dezer zaak welke in de eerste helft der volgende maand zal plaats hebbenen waarbij e'en aantal getuigen zullen moeten worden verhoordwordt met belangstelling te gemoet gezien. Onze landgenooten zullen dit Grensdorp niet ver geten. De uitgevers dezer- zullen zich gaarne met den ontvangst en goede bezorging der giften belasten. Bfilvctibmafetng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. stad GOES en ressorte van diengezien de Circu laire van Zijne Excell. den StaatsraadGouverneur dezer Provincie van den 23 Februarij 1842, A. No. 1839/1 iste Afdeeling (Provinciaal Blad No. 24), mitsgaders de Missive van de Districtscommissie tot aan moediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst, alhier gevestigd, de dato 16 dezer maand, No. 151; brengen ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente Dat op Woensdag den 22 Junij eerstkomende, aau 'de huizen der Ingezetenen, de gewone jaarlijkschcin

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1