JV°. 41. Maandag den §3 Mei. GOESSCHE CÖtf R A N T. KIEUWSTIJDINGEN» De uitgave dezer Courant geschiedt Maaudags namiddags en Dou- derdags avonds De Prijs per Kwartaal is ff,75 franco per Post/1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets, deregel geplaatst Geboor- te- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a f 1,20. ütiitscitlanb. Hamburg den 17 Mei. Heden is onze Borsen- haile-listedie den 9 nog slechts op eene vreemde drukkerijeen klein extra blad had uitgegevenin haren gewonen groot-folio vorm op nieuw verschenen. In een overzigt van den trapsgewijze!) terugkeer tot de vroegere orde binnen die koopstad, maakt zij met dankbaarheid gewag van de ondersteuning, welke de stad van zoo veel kanten ontvangen mogt. Onder de nog niet vermelde giften is die des Konings van De nemarken ten beloope van 100,000 markvan den Groot-hertog van Mecklenburg., ter som van 10,000 rijksd. en uit Londen eene voorloopige overmaking van 37,000. Met meerdere juistheid wordt thans ook in dit berigt het getal der afgebrande huizen op gegeven het is zonder pakhuizen cn andere getim merten te rekenen, 1740, verdeeld in 48 straten en pleinen, en de gezamenrlijke waarde derzelve wordt op 47 millioenen marks geschat. Te Danrzig was den i4den voor Hamburg reeds eene san van 10,500 thalers geteekend. Te Breslau waren dienzelfden dag 6500 thalers bijeengebragt. Keulen, den 18 Mei. Men verneemt uit Dres den van den iaden, dat de Saksische monarch onver wijld 1000 Louis d'or naar Hamburg gezonden heeft en dat, er bevel gegeven is tot verzendingen van tim merhout en steeneti, terwijl onder de" bevolking des koningvijks zich overal vereenigingen vormen tot het verzamelen van onderstand. Uit het Badensche wordt gemelddat er bij de redactie van het Manheimer Journal in anderhalf etmaal 5000 florijnen ingekomen zijn. Te Frankfort aan de Main zijn in slechts som mige van de veertien wijken der stad bij de I'd,500 flo rijnen verzameld en beeft daarenboven eene uitvoering in de Kathafijnen-kerkvan Ilaydns oratio de Schep ping te zelfden einde, omstreeks 1400 florijnen op- gebragt. (SfttgelAttbv Londen, den 19 Mei. In 1841 heeft het aantal landverhuizers in Groot Britannie naar Amerika en an dere overzeesche gewesten 118,59a beloopenwelk aantal srooter is geweestdan in een der vroegere ja ren. Deze toenemende zucht tot landverhuizing geeft thans aanleiding tot hét openbaar maken van waarschu wingen volgens welke sommige koloniënzoo als Nicmv-Briinswijk en bepaalde punten in Australiëmet arme landverhuizers overvoerd zijn. Te York is voor bijna veertigduizend ponden sterling ingeteekend tot het bouwen van eene zeer groote en prachtige 'roomsch-katholijke kerk in die stad. Particuliere brievenalhier uit Konstaotinopel ont vangen zeggen dat de grieksche gezant Maurocordato nog niets gevorderd was in zijne onderhandelingen met de Porte over een nieuw haudeltractaat. De heer Red house een er.gelsch geleerdedie door de Turksche Regering als translateur wordt gebezigdhad een woor denboek der turksche taal voltooid, het eerste dat ooit in alpliabethisch'e orde het licht heeft gezien en waar van men zich derhalve groot gemak voorspelde. Een brief van een' dragonder van het 14de re- gement, dat te Kirkve staat, gedngteekend van 28 Maart, welke in Canterbury ontvangen is, meldt, dat generaal Sak de Aflgbanen voor Jeltalabad geheel verstrooid en 500 hunner gedood zou hebben. Verder werd gemelddat lady Mac Naghtende weduwe van den vermoorden gezant ten gevolge van de schan delik e behandeling, welke zij van een opperhoofd der Alfgbar.cn te dulden hadzich zelve gedood heeft. Jfrattfcvgiu Parijs den 17 Mei. Naar men zegt, zal de heer Victor Hugo eerstdaags naar Marseille vertrekkenvan waar hij zich naar" het oosten zou begeven. Op het voorbeeld van den heer de Ldmartine schijnt hij vobr- ftemens te zijn, deze schoone landstreken door te trék ken, om de stof in te zamelen voor een nieuw dich terlijk werk. De heer dc las Caseslid van de kim er der af. gev-u.digdcn, is dezer dagen te Passybij Parijs, in hoogen ouderdom overleden. Hij heeft zich voorat ook door zijne bijna afgodische gehechtheid aan Napo leon bekend gemaaktwien hijzoo lang hem dit ver oorloofd werdin de plaats zijner ballingschapSt. Helenais bijgebleven. De heer de las Cases was voorts schrijver van het Mémorial de St. Hel ene en. men heeft van hem den Atlas die onder den naar.) van Le Sage is uitgegeven. Bij gelegenheid van zij nen dood herinnert men zich den vereerenden brief, dien Napoleon hem schreef, en waarin de woorden voorkwamen: Uw gezelschap was mij noodzake lijk. Uw gedrag op St. Helena iseven als geheel uw leveneervol en zonder smet geweest. Ik schep er behagen in u'dit te zeggen." Bdjjtc. Brussel, den 18 Mei. Sinds eenigen tijd begeeft zich een groot aantal werkliedendie vroeger jn de fa- brijken in Belgie overvloed van werk hadden doch die thans in de grootste armoede verkecrennaar Frankrijk. Brussel, den 20 Mei. Men schrijft uit Luik, dat er in den omtrek dier stad eene gewigtige ontdek king gedaan is voor alle beminaars der geologie en na tuurlijke geschiedenis. De arbeiders aan den spoorweg tusschen Fraipont en Chaufontaine hébben eene soort van grol ontdekt, opgevuld niet beenderen van ver scheurende dierenals beerenhijena's en luipaarden. Het meest buitengewone in dezen isdat de grot aan alle zijden door rotsen besloten was en geen uitgang hoegenaamd vertoonde. De hoofd-Ingenieur bij de werken van den Spoorweg de heer Lethjcaniieeft de vereischte maatregelen genomenopdat deze voor werpen zoo ongeschonden mogelijk bewaard bleven. Assen, den 16 Mei. Flet hof van Drenthe heeft den 13 jl., K. li. Krolschoenmakersknecht te Gas- selter-Nijeveen veroordeeld ter clooclals schuldig aan brandstichting. Het was ook uit de volledige beken tenis van den beschuldigde, gebleken, dat hij den 13 Februarij jl.des avonds ten 9} ure, terwijl zijn baas J. Spreeuwers op reis en diens vrouw voor eenige oogenblikken van huis washet vuur uit zijne tabaks pijp, in eenige stukjes papier- gewikkeldin den turf hoop had gelegd, welke in de onder één dak met het woonhuis gebouwde schuur zich bevond. Reeds wa ren eenige turven aan het smeulentoen de huisvrouw eenen reuk ontwaarde alsof er iets in haar huis brandde. Met hulp der buren ontdekte zij de plaats waar het vuur smeulde, hetwelk zonder moeite gebluscht werd. Flet vermoeden viel dadelijk op Krol, om verscheiden plaats hebbende omstandigheden. Den volgenden dag door den heer burgemeester der gemeente ondervraagd, bekende Krol onder eenen vloed van tranen zijne schuld hij trok bij liet eerste verhoor voor den regter-commis- saris deze bekentenis in, maar later en ook bij de openbare teregtzitting herhaalde hij dezelve. Hij zeidc, de daad gepleegd te hebben uit wrok tegen vrouw Spreeuwersdaar deze-hem wrevelig en bits behandelde. Goes den 22 Mei. Uit de Stac:ts-Courant van den 18 dezer zien wij, dat, op bevel-van Z. M. den Koning, in alle steden en gemeenten des Rijks, door de zorg der plaatselijke besturen eene Schaal- Collecte aan de huizen zal. worden gedaan voor de stad Hamburg. De Commissie te Amsterdam heeft reeds ƒ7400 en het Handelsblad f 3740, dus le zamen ƒ11,140, voor Hamburg. De directie van den Schouwburg te Amsterdam zal den 24 Met eene voorstelling ten voor- deele van Hamburg geven. Het getal der op de Pinksterdagen langs den Haarlemschen spoorweg- vervoerde reizigers heeft een getal van 6704 bedragen. Het laatste- konvooi van Haarlem is in den avond van den 16 met vijf treinen vertrokken, waarvan de vijfde ten half elf ure Haarlem heeft verlaten. De beste orde heeftzoowel bij de aan komst als bij het vertrek der treinen, geheerscht. Men meldt uit Brouwershaven.12 Mei: De zer dagen is alhier, tot verbetering van het lot der arbeidende klasseeene onderlinge waarborging-veree- niging van arbeiders en we-klieden op berigten zal op dezelfde .wijsals zulks onlangs te Zierikzee is in-, gevoerd door de landliedenwaar de arbeiders in het werk zijn, en die zulks met bereidwilligheid hebben op zich genomen, 5 pet. worden ingehouden, en in het fonds gestortvan al hetgeen door die arbeiders tusschen den eersten April en den-taatsten November, wordt verdienden hun ditmet eene toelage uit het ,j fondsgedurende 8 of 10 der ïpeest drukkende win- i ter weken worden teruggegeven. Naar men verneemt, is in de naburige gemeente Bommenede en Bloois insgelijks zoodanige vvaarborg- vereeniging tot stand gekomenen doet zich de hoop op, dat zulks te Zonnemaire mede eerlang zal plaats hebben. ikstuvfin «n Slbmiiustratmn INSPECTIE van de VERLOFGANGERS der .NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. stad GOES en ressorte van diengezien het Besluit van Zijne Excellentie den Fleere Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 9 October 1841, A. No. 9497 iste Afdeeling 'Provinciaal- Blad No. 79) brengen bij deze ter kennisse van degenen die het aan gaat dat de Inspectie van de Milicienswelke zich met onbepaald verlof binnen deze stad bevindenen alzoo niet de zoodanigen welke een tijdelijk of bepaald verlof bezittenop den 28 dezer maand des voormid dags ten 10 uren zal plaats hebbenop de Groote Markt binnen deze stad. Alle de Verlofgangers, welke zich in deze gemeente bevinden Cdie voor een bepaalden lijd als ook dezul ken welke zich zonder kleedingstukken of wapenen in de gemeente bevinden of met hun korps hebben afge rekend uitgezonderd)wórden mitsdien ten ernstigen vermaand en gelast, om op bovengenoemden dag en uur, ordelijk en net in uniform gekleed en voorzien van de groote en kleine Équipement-Stukken, welke zij van het korps met verlof gaande hebben mede ge nomen, zich aldaar te laten vinden, zullende die ge nen welke in gebreke mogren blijven daaraan te Vol- "doenten strengsten worden gestraft. En ten einde niemand deswegens onwetendheid zou de kunnen voorwendenzal deze worden geaffigeerd ter plaatse alhier gebruikelijk en geinsereerd in dezer Stads-Courant. Aldus gedaan ten Stadhuize van Goesden 21 Mei 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Bij afwezigheid van den Burgemeester, De Wethouder j. KAKEBEEKE 5 Mij Bekend, De Stads-Secrètaris L. DE F O U Wjz. jjfifecnïïmafitug. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der., stad GOES en ressorte van dien, ontvangen heb- bende het Besluit van de Ed. Groot Achtb. Heeren Ge deputeerde Staten dezer Provincievan den 29 April jl. No. 6. Provinciaal Blad No. 49.) met bijgevoegden staathoudende opgave van de Stierenhouders en van den uitslag der in de maand Februarij te voren plaats gehad hebbende keuring der Springstieren in deze Pro vincie brengen ter kennis van een "ieder die het aan gaat dat de Persoon van Jan Kriekaard in deze Ge meentehouder is van eenen twee en een half jari gen vaalbonten Stierbij de gedane keuring als goed erkend. Wordende voorts de belanghebbenden vermaandtot de getrouwe naleving der bepalingen van het Provin ciaal Reglement op de Springstieren, goedgekeurd,bij Zijner Majesteits Besluit van den 13 Augustus 1835, No. 87(Provinciaal Blad No. 87») - X

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1