N°. 39. Zaturdag den 14 Mei. GOESSCHE COURANT. 1 De ontzettende rampdie Hamburg getroffen heeft en ook hier zeker op velen diepen indruk maakte, zal 'alzoo het gevoel des medelijdens hebben opgewekt. Reeds wordt er hier en daar in ons Vaderland beroep gedaan *op de milddadigheid onzer landgenooten. Die stem zal ook hier niet vergeefsch gehoord worden. Die in den mensch zijnen broeder, zietdie pligt en geluk in liefdebetoon steltdie voor zich dankbaar wil zijn voor zegen en bewaring welke de Voorzienigheid hem schenkt en dan ziet op1 het ongeluk, dat zoo velen trof zal zonder verderen aandrang gaarne medewerken tot leniging dier ramp. Wij twijfelen niet, of daartoe zal zich ook hier eene Commissie vormen. Wij hopen daarbij dat elders in ons land b. v. te Amsterdam en te Rotterdamvan waar goede gele genheid tot verzending is, er gelegenheid zal geopend worden, om het opgebragte geld aantewendén tot zul ke eindenwaardoor in den eersten en dringendsten nood wordt voorzien. Alleen geld heeft thans te Ham- burg zoo veel waarde niet. NIEUWSTIJDINGEN. Bkrlijn den 7 Mei. Het volgende voorval heeft in hetdoip Breiersdorfbij Lignitz plaatsgehad: „Een 13 jarige knaap had op een stuk land haver gestolen, en was deswegeop bevel van den ambtmaneen zeer streng en hardvochtig man, voor den nacht in een kelder opgesloten. Ten tien ure hoorde de opziener den knaap angstig gillen Om Gods wil laat mij er uitzij eten mij op." Deze meldde het terstond aan den ambtmandie echter zeideLaat hem maar schreeuwenhij wil er slechts uit-- De knaap gaat op dezelfde wijze voort, en nog tweemaal gaai- de opziener naar den ambtmandie echter onverbid delijk blijft. Tegen 12 ure verstomde het geschreeuw, nadat men op het laatst nog slechts een zacht gekerm gehoord had. Den volgenden morgen vond men den knaap doodhet eene been geheel opgevretenhet aangézigt vreeselijk mismaakt en het ligchaam opgereten. De kelderwelke den knaap tot gevangenis had moe ten dienenwas sedert 25 jaren niet geopend en de ratten hadden zich daarin zoo sterk vermenigvuldigd en den vreesselijkenlangzamen dood van den armen knaap veroorzaakt. De hardvochtige ambtenaar isnaar Jauer gevoerd en gevangen 'gezetom zijn vonnis af te wachten. Parijs den 10 Mei. De onderscheidene alhier uitkomende dagbladen zijn. opgevuld met nadere berig- tcn omtrent her onheildat op den spoorweg is gebeurd. Het bevestigt zich, dat de wagentrein welke uit twee onoverdekte wagens drie diligences en dertien wagens van de 2de klasse bestond, is voortgetrokken geweest door twee stoomtrekkers, en dat van den voorsten, zijnde eene kleine stoomtrekker op vier wieleneene as is gebrokenwaardoor dezelve op den spoorweg is omgevallen. De tweede stoomtrekker, welke van de grootste soort en van zes wielen voorzien wasis te gen Hen eersten aangestooten en beiden zijn daardoor geheel verbrijzeld. Men heeft in het begin gemeend", dat een der stoomketels gesprongen wasdit heeft zich echter niet bevestigd. Men schat het aantal reizigers hetwelk met dien wagentrein, van Versailles werd overgevoerd, op 740 personen. Het juiste aantal doo- den en gekwetsten is nog niet met zekerheid bekend. Een der alhier uitkomende dagbladen verzekert, dat thans reeds meer dan honderd personen, zoo terstond op de plaats, waar het onheil is voorgevallen, als na derhand, ten gevolge van bekomene kneuzingen, het leven hebben verloren. Onder de gekwetste personen noemt men onderscheidene Gedeputeerdenonder de dooden den admiraal cC Urment d? Urville welke in de tweede wagen gezeten wgs en tegelijk met zijne echtgenoot en zijner, zoon is omgekomen. De alhier heerschende ongerustheid is zeer groot, en de plaats alwaar dc verminkte overblijfselen der vc - brandc lijken zijn overgebragt wordt voortdurend door eene overgroote menigte bezocht. Het aantal brie ven hetwelk gisteren avond met den gewonen post is verzonden, is meer dan verdubbelden er zijn buiten gewone maatregelen moeten worden genomen om in de dagelijksche dienst der "posterijen te voorzien. De bij deze gelegenheid betoonde hulpvaardigheid van de bewoners der in de nabijheid van de plaats alwaar het ongeluk is voorgevallengelegene gemeen ten wordt zeer geprezen. Ook wordt het gedrag der militaire magt allezins loffelijk genoemd. Z. M. de Koning heeft dadelijk na het vernemen van het onheil de onderscheidene geneeskundigenaan de dienst van liet hof verbonden naar Meudon ge zondenen gelast, dat het koninklijke slot zoude wor den ingerigt, om de gekwetste reizigers optcnemen ten gevolge waarvan dezelve reeds lieden daarin zijn overgebragt en worden verpleegd. Het voorgevallene geeftgelijk wel te verwachten was, aan de onderscheidene dagbladen aanleiding tot menigvuldige aanmerkingen. Algemeen veroordeelt men liet gebruik van stoomtrekkers op vier wielen en de gewoonte 0111 de reizigers in de wagens optesluiten. Ook bevestigde het zichdat de spoortreinen op den weg aan den linker Seine-oever meestal met eene bui tengewone snelheid reden zoo zelfs dat dienaangaande reeds meermalen klagten bij de politic zijn ingekomen. lot heeft het prachtige huis van den bankier Salomon Heine getroffen. In een berigt, te Berlijn ontvangen, leest men onder anderen het navolgende, waaruit.men de gesteldheid der stad eenigzins kan opmakenDe nood groeit met iedere minuut aan. Sedert 48 ureu ben ik niet uit mijne kleederen geweest. De brand spuiten geven geen Water meer daar zij het vruchte- looze van hunne bemoeijingen zien. Onze eenige hoop bestaat in het onder den voet halen der naast gelegen gebouwen." En dit werd reeds in den avond van den 6 geschreven. Vele welgezetene familien zijn door deze ramp tot den bedelstaf gebragt. Alle handelalle werkzaamheden stonden stil; de voornaamste kantoren waren gesloten. Tot dusverre was de Neustadt ge spaard gebleven. Dat onder zulke omstandigheden de behoeften groot en dringend zijnbehoeft nier gezegd te worden. De heeren A. F. Ebeling Comp te Rotterdam hebben dit begrepenen een beroep op de Nederlandsche milddadigheid' gedaan ten einde in den eersten nood te helpen voorzien. Door de vriendelijkheid van den heer Controleur der post, vernemen wij heden de tijding: dat men den brand te Hamburg zondag nacht is meester ge worden omtrent 1300 huizen zijn in de asch gelegd Hamburg heeft volgens van Wijckwaarin men eene korre beschrijving vindt, 129,800; volgens anderen 123,500 inwoners. TQen de brand uitbarstte, waren de grachten der stad wegens het lage water droogtoen het water ver» volgens \viesstonden zij weldra zeiven in laatje vlam daar van alle kanten olie en voorloop uit de instorten de pakhuizen daarin gevloed was. Bij het invallen van den toren der Nicolaïkerkmoeten een vijftigtal per sonen omgekomen zijn. De berigten uit RomeNapelsPalermoenz. spreken alle van de represailleswelke Nederland te gen Napels zal némenen men schijnt daarvoor niet zonder vrees. Uit Rome schrijft men van den 29 April, „dat men te Napels niet zonder bezorgenis is „voor de verschijning van eene Hollandsche vloot in „de golf, om de vordering, der Hollandsche Kapitalis- ten op de geldleening der Tavolitre di Pugliawaar- „voor Napels is borg gebleven, met kracht te doen „gelden." Te Napels heeft men maatregelen van te genweer genomenen de kooplieden gewaarschuwd om geene vaartuigen onder Napelsche vlag naar Ne derland te sturen. Men berekendedat nog 20 sché pen onder die vlag in de haven van Holland en Belgie lageh, die groot gevaar loopen in beslag te worden genomen. Men'heeft met de vordering van Engeland voor een paar jaren geziendat toen de vloot voor Napels verscheende zaak spoedig geëindigd was. De Napolitanen zijn heldenDus eenige Hollandsche oorlogschepen, waarvoor men nog, God zij dank! hoogachting heeft, voor Napels en de oorlog is voor gekomen. Dit berigt eischt nadere bevestiging. Goes den 14 Mei. De aanhoudende droogte be gint ook in ons eiland nadeelig te werken. De winter gewassen, die meer wortelvast zijn, lijden hierdoor niet zoo zeerals het in het voorjaar uitgezaaide waaronder vooral het vlas. Hoewel de meeplant hier niet zbo ongunstig staatals in andere Zeeuwsche ei landen, zoo wordt echter de planting der nieuwe belet. Ook het gras, komt weinig bij, terwijl hieraan groote behoefte isomdat de stalvoeder-voorraad verbruikt is. Eindelijk is zelfs het drinkwater reeds hier en daar schaars. Heden arriveerde alhier kapitein W. D. Kkininga voerende het Nederlandsche Kofschip Anna Maria Ca- tharinakomende van Christiaansund in Noorwegen met hout voor den Heer M. Harinck alhier. Bath den 11 Mei. Gedurende de maand April zijn aan het kantoor van In- en Uitklaring, Expeditie en Betaling alhier de navolgende schepen Ingeklaard: 11 met meubelen, 103 ledige, 77 met hard-, straat- en zinksteen54 met stukgoederen 10 met hout en houtwerk, 8 met kalk, 1 met tabak 8 met rogge, 5 met boekweit, 3 met lijnzaad, 3 met steenkolen, 4 met potaarde, 1 met aardappelen en 3 met huiden; waarvan 194 onder Nederlandsche en 97 onder BclgU De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/"i,90 GoWone Adverteniien worden k 20 ets de regel geplaatst. Geboor- te- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a f 1,20. Amsterdam, den 11 Mei. De Amsterdamsche Courant uieidt, op grond van berigten uit Suriname van 5 Aprildat aldaar op sommige plantagien het gerucht verspreid was gewordendat de slaven allen vrij warenen dat een gedeelte of de geheek slaven- magt eener plantagie aan de stad Paramaribo is geko men en baren vrijdom gereclameerd heeft. Deze on geregeldheden waren door de krachtige maatregelen van den gouverneur-generaal ad interim gestild, maar men was steeds beducht voor de gevolgenindien dergelijke woeling mogt Herhaald wordente meeromdat geene genoegzame militaire magt in de kolonie aanwezig was om de orde, ingeval van ernstige onlusten onder de negerste handhaven. Men meendedat het be- d relde gerucht een gevolg was van de verspreiding van zeker boekje, in het laatst van het vorige jaar hier rer stede- uitgegevenbetreffende de afschaffing van den slavenhandel. Rotterdam den 7 Mei. In onderscheidene andere berigtente Berlijnverdere Duitsche steden en ook hier te lande ontvangen, komen nog eenige nadere bij zonderheden nopens deze schrikkelijke ramp voor. Het getal der huizen, hetwelk zou vernieli zijn wordtin sommige berigten op 2000 of daaromtrent begrootin andere, op meer dan 1000. Men heeft weinig goede ren kunnen bergenzoo wegens gebrek aan de noodige vervoermiddelenals omdat de kanalen en grachten door den ïngevloeiden voorloop en olieganscfielijk in vuur stonden. Zeker is hetdat er een aantal men- s.hen bij deze ramp omgekomen is, doch bij de alge- rneene verwarring, welke boven alle beschrijving moet geweest zijnkon het getal niet begroot worden. Men weet alleendat bij het springen van een huiseen oppervuurwerker en twee artilleristen in de lucht zijn gevlogen. Ook zou een aantal personen bij het instor- ten van eene der kerken en van een huis. zijn omgeko men. Het gedrag der overheden wordt in de verschil lende berigten zeer onderscheiden beoordeeld. B:j een besluit van den senaat, van den 6, was de seuator Hudtwalcker met dictatoriale magt bekleed. De wei nige krijgsbenden, waarover de regering had tc beschik ken, en de uitgeputheid der manschappen door de langdurige vermoeijenissen "hadden de overheid genood zaakt den bijstand der Deensche et) Hannoversche troe pen in te roepen. De schade is niet te berekenen. Het rijkste gedeelte der stad is génoegzaam vernield. On schatbare gebouwen en eene menigte van de rijkste winkels, in mode-artikelen byouterien en galanterie waren zijn eene prooi der vlammen geworden. Drie posthuizen, het hotel de Rttssiede stad London Streits hotelde Koning van Engeland en meerandere van dc voornaamste logementen zijn verbrand of "heeft men door kruid in de lucht doen springen, ten einde 200 mogelijk dc belendende huizen te redden. Hetzelfde (Utr. Courant

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1