N°. 38. Donderdag den 12 Mei. GOESSCIIE Jïy COURANT. mvrri?® Uit hoofde van het Pinksterfeest zal de Maandag se he Courant op Zaturdag worden uitgegeven NIEUWSTIJDINGEN. MENGELINGEN. EEN PAAR BRIEVEN De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f f,75 franco per Post/1,90. Gewone Adverteniien worden a 20 ets deregel geplaatst. Geboor- iluwelij 1<s- en Doodheriglen van 1 6 repels a/ 1,20. Jftaufitrfe. Parijs 8 Mei. De Aartsbisschop van Parijs die door zijne rede tot Koning Lodemjk Philipop den i dezer, zooveel opzien verwekteheeft veroor loofd om in alle Parijsclie kerken zielmissen te lezen voor Napoleon,op den verjaardag van diens overlijden Parijs, den 9 Mei. Een allerverschrikkelijkst on geluk is gisteren avond op den spoorweg van Versail les ttisschen Bellevue en Meudon gebeurd. De eerste der drie locomotivenwelke een twintigtal rijtuigen voort trokken, stond plotseling' stil, door het breken van een der assende tweede stuitte daaropverbrijzelde den stoker en deed de machine in duigen spatten waardoor al het vuur tusschen de rails vielhetwelkdoor den hevigen wind aangeblazenzich onder de vijf voorste rijtuigen verspreiddedie pas geschilderd en vernist wa ren en daardoor te eerder vlam vatten. Daar zij gesloten waren en van de drie conducteursdie de sleutels in bewaring hadden, slechts één behouden was., konden de ongelukkige reizigers zich niet redden,en waren aan de woede der vlammen ten prooi. Stellig is het dat twee en veertig hunner dadelijk zijn omgekomenter wijl het getal der jammerlijk gekwetsten op niet minder dan honderd en vijftig begroot wordt. Door middel eener van Bellevue aangerukte brand spuit zijn de andere wagens behouden geblevenmaai de voorsten, gelijk ook de beide locomotieven zijn ten eenenmale vernield. De prefect van politie, de muni cipale gardede gendarmerie en de linietroepen hebben onverwijld hunne pogingen vereenigd, om de orde te midden van het jammertooneel te handhaven of, voor het overbrengen der doodenvelen waarvan onherken baar waren, en der gekwetsten te zorgen. Van deze laatsten zijn sedert verscheidene aan de gevolgen hun ner .wonden overleden. Onder'de omgekomenen wor den twee kweekejingen der polytechnische schooleen officier der infanterie en de 'heer Rebeladvocaat te Parijs geteld. Het gerucht liep dat zich ook drie leden van'de' Kamer, der Gedeputeerden daarbij bevonden-, maar sedert heeft men vernomen dat zij gelukkig van dezen trein geen gebruik hebben gemaakt om van Ver sailles te komen. Men verwijt de directie dat zijten einde haar voor deel van de ongewone menigte merischen te trekken die naar Versailles reizen wilde, om de'groote water werken te zien spelen al te sterk heeft doen stoken waardoor de as der voorste locomotief gesprongen zou zijn. Vijftien honderd menschen hadden zich van de zen trein bediend. De morguewerwaarts de overblijfselen der veronge lukten gebragt zijn, levert heden een aandoenlijk schouw spel op. Meer dan zesduizend personen dwalen daar ronden wenden in den uitersten angst pogingen aan om in die menigte van afgeknotte ledematen iets te erken nen dat tot het ligchaam van een zoon een vader, een echtgenoot of vriend behoord heeftover wiens lot zij zich sedert gisteren avond verontrusten. Dit ijsselijk voorval herinnerd aan den raad, dezer dagen door een Belgisch dagblad gegeven0111 namelijk in "elk der rijtuigen' op een spoorweg iemand te plaat sen met een sleutel daarvari voorzienwaardoor de ope- ning niet aan een of twee conducteurs zou zijn overgela ten', die in soortgelijke omstandigheden of zelve reeds omgekomen of niet snel genoeg bij de hand kunnen zijn. ilebirlattbitf. Goes, den 11 Mei. Wij ontkenen aan de Rot- tcrdamche Courant het navolgende De Hamburger nieuwspapieren zijn heden niet aangekomen. Een vrreselijke brand heeft die stad ge teisterd waaromtrent het volgende gelezen wordt in brieven van Haarburg, gedagteekeud 5 Mei: 7 ure des avonds. Sedert gisteren avond woedt te Hamburg een verschrikkelijke brand. Het vuur is in de Dijkstraat uitgebrokendeze straatbenevéns de Rödingsmarktde Hauptmarkt en de daarbij gele gene Nicolaïkerk branden nog. in dezen oogenblik; .het nederstorten van den kerktoren kon men hier duidelijk waarnemen. Elf menschen zouden bereids hun leven bij het blusschen verloren hebban. 9 ure des avonds. Het vuur der Nicolaïkerk heeft den Nieuwburg tof aan het Raadhuis aangestoken. 11 ure des avonds. Het vuur woedt met onaf gebroken hevigheid voorten nog bestaat er geen uit- zigt 0111 het te beteugelen. Uit particuliere brieven van Vrijdag den 6 dezer, hier ter stede uit Hamburg zelf ontvangenblijkt dat. de •brand toen nog niet gedempt was, maar dat men hoop voedde op het behoud van de boven-binnen- en bui tenhaven. Ontzettend zijn intusschen de bijzonderhe den omtrent hétgene reeds voor het geweld der vlam men bezweken was. Tusschen Woensdag en Donder dag ten een ure na middernacht, is de brand in eene tabaksfabriek in de bovengenoemde Dijkstraat uitgebro ken bereikte-weldradoor het aantasten der belenden de pakhuizen, vooral van die met spriet gevuld waren]1, de Hopfenmart-legde de Nicolaïkerk en toren in asch breidde zichdoor den hevigen wind voortgedreven links langs den Buhrstah en regts langs den Nieuwburg uit, en vormde alzoo eene frontlijn, van de Oude Beurs totaan de huizen der Jün gierst ra atbij de Gan zenmarkt. Behalve de genoemde en eene groote menigte particuliere huizenwas de stad reeds van de Börsen- hallehet oude Beursgebouwhet Raadhuis en het gebouw der Bank beroofd, allen in het schoonste ge deelte gelegen terwijl ookbij het afzenden dezer be- rigtende nieuwe Beurs van alle zijden door het ver nielend vuur omringd en in het grootste gevaar was. Men zegt dat het plat schieten van sommige gebou wen onder de middelen behoort heeft oiri den voortgang der verwoestende vlam te stuiten. Den taden. Heden zijn'alhier nadere met angst te gemoet geziene berigten uit de zoo, fel geteisterde stad ontvangen 'die tot den 7 dezer, des avonds te zes lire, loopen. Toen jagen, behalve al het reeds vermelde de geheele oude Jüngferstiegde nieuwe Bergstraat het Tuchthuis voor correctioneel gevangenen, defraaije St. Pieterskerk het Eimbecksche huisalwaar verschil lende stedelijke kantoren gehouden worden in de asch. Bij het vertrek van den post woedde de brand het he vigste in de rigting .van het Tuchthuis naar de Berg zijnde eene marktplaats nabij de Sint Pieterskerkcn scheen zich het meest naar de Voorstad St. Georg re verspreiden. Het gedeelte der stad van de Ganzenmarkt af tot aan de esplanade hoopte men door den veran derden windgespaard te zien. De nieuwe Beurs hoezeer bijna alles 'rondom haar afgebrand is was ook nog in wezen. Buiten de stad waren de \vailen en wei landen met meubelen èn goederen dér ongelukkige inge zetenen bedekt. Volgens een anderen brief zou het vernielend vuur zich dien avond reeds lot.de Voorstad St. Georg heb ben uitgestrekt. 33csttsvcu ett QbiMuistvaticw. S C H U T T E R IJ. Vervolg en Slot van ons vorig Nummer.') Gezien Z. M. besluit van den 7 September 1828 (1Staatsblad No. 55) voornamelijk de bepalingen van art. 7 en 8 aldus luidende Art. 7. De Gehuwden of Weduwenaars een of meer kinderen hebbende, door. sterfgeval of ander zins in de termen vallende 0111 in de eerste'klasse te worden overgebragt, zullen voor de eerstvolgende jaar- lijksche inschrijving bij Publicatie worden opgeroepen om daarvan kennis te geven aan het Plaatselijk Bestuur, wanneer deze kennisgeving mogt worden verzuimd en de nalatige, ten gevolge van dit verzuim, niet bij de Schutterij is ingelijfd geworden, zal deswege doorliet Plaatselijk Bestuur Proces Verbaal worden opgemaakt, etl aan de bevoegde Regtbank toegezondenten einde de strafbepaling van art. 1 der YVet van den 6 Maart 1818 Staatsblad No. 12) op den nalatigen toetepassen. Art. 8. De nalatige, in liet vorig artikel vermeld, zal dadelijk bij de Schutterij worden ingelijfdtegen ontslag van hem die in zijne plaats is opgeroepen de diensttijd door hem te volbrengenzal ingaan met het jaar waarin hij is ingelijfd geworden." Roepen bij deze opalle de mannelijke Ingezetenen dezer Gemeente, welke op den 1 januari] dezes jaars hun 25ste jaar zijn ingetredenhoedanige zijndie ge boren in den jare 1817, om zich van den 15 tot en met den 31 der loopende maand Mei, voorde Schut- terlijke dienst dezer Stad, ter Stads-Griffie, alwaar daartoe dagelijks zal worden gevaceerd(uitgenomen op Zon en Feestdagen) des morgens van 10 tot 12 urén, te doen inschrijvenen zich vooraf te voorzien van een geboorte of doopextract ten einde zich van hunnen juis- ten ouderdom ter behoorlijke inschrijving te verzekeren, en zich door eene verzuimde of onbehoorlijke inschrij ving niet bloot te stéllen aan de straf bij boven gein - sereerd 9de artikel der wet "van den 11 April 1827 vastgesteld. Terwijl tevens worden opgeroepen om zich ter bo1- vengenoenide tijde en plaatse te doen inschrijvenalle manspersonen geboren in de jaren 1808 tot en met 1816 welke in vorige jaren elders ingeschreven zijn doch sedert dien tijd binnen deze gemeentezijn komen wonenmet overlegging van het bewijs der vroeger gedane •inschrijving in eene andere gemeentealsmede zoodanige ontslagene militairen en vreemdelingen als sedert de laatste inschrijving in de termen der Schutterij gevallen en binnen deze gemeente woonachtig zijn. Wordende, de personen welke reeds ingeschreven zijn en deel aan de loting genomen hebbenbchoorende tot de tweede klasse, zijnde gehuwden en weduwenaars met een of meer kinderen, welke door sterfgeval of anderzints alsnu in de térmen der eerste klasse vallen aangemaand om daarvan almede ten boven bepaalden tijde en plaatse, kennis te geven. Zullende de onderscheidene daarvan te houdene re gisters op den 1 Junij eerstkomende worden gesloten, en de genen welke bevonden zullen worden ten dezen nalatig te zijn geweest, en zich na dien tijd komen aangeven of' ontdekt worden aan het einde der regis ters ambtshalve worden ingeschreven, onverminderd de daarop vastgestelde boeten en straffen. En opdat niemand hiervan 'onkundig zijzal deze worden gepubliceerd, geaffigeerd en geinsereerd in de zer Stads-Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 7 Mei 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR van Nis se Mij Bekend, De Srads-Secreiaris L. DE FOUW, Jz. Mijn Waarde Vriend Gij weetdat ik u houde voor iemanddie af keerig is om zich met eens anders doen en laten te bemoeijen en inzonderheid, om anderen te beoprdeeTenaller minst, om een ongunstig en ligtvaardig geveld oordeel tegen iemand aan te nemen. Hoe mag het toch ko men dat men in sommige dag- of weekbladen juist het tegenovergestelde beoefend vindt? en dat er véle lezers zijn die met zekere gretigheid zulke bladen le zen? Ik heb wel eens gedacht, zouden de schrijvers dier oordeelvellingen wel tot het gewone ras- van men schen behooren Zouden zij niet van voortreffelijker en verhevener aanleg zijndie ons gebrekkig en kort- zigtig geslachtzoo dadelijk zelfsin deszelfs bijzon dere personen weten te schatten, ik zal niet zeggen naar hunne waardeen goede hoedanigheden, maar naar hunne onwaarde en gebreken en verkeerde handelingen En betoonen die beoordeelende wezens niet eene groote mate van nederigheiddoor zich onbekend te houcjen 'en alzoo van zich werende den walm van lof, die hun als wijrook zou \torden toegezwaaid? Zouden zij ook

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1