N\ Maandag den 9 Mei. GOESSCHE COURANT. SO/> r=^rr TE i— GÜIZOT, OVER FRANKRIJK EN ENGELAND. Dadelijk na de verovering der Normandiers (5de eeuw) want hier begint eigenlijk Engeland'' s geschiedenis, zijn er twee algemeene krach ren die der beide volken. Het eene hecht zich aan de oude instellingen die niet ver nietigd waren en deze werden deszelfs waarborg. Het andere vestigt zich op het land volgens het leenstelsel, dat reed's her zijne was. Er bestaat alzoo van den be ginne af in de maatschappij en het bestuur een be ginsel van vereeniging en een beginsel van wederstand.' Zoodra net beginsel van wederstand zich verplaatst wordt de worsteling tusschen de beide volken verlengd, maar als in't verborgen want het is tusschen den Koning en de Baronnen dat de strijd gevoerd wordt. Het ko ningschap krachtig en opkomende, wil de alleenheer- schingDeze ontmoet de ware Aristocratie ten vijand (want de noodzakelijkheid om zich tegen de Saxen te verdedigen had de Normandische baronnen de gewoonte doen aannemen van in gemeenschap te handelen en had hen belet om zich aan hunnen Koning te onttrek ken en zich tot kleine Souvereinen te verheffen.) De geest van vereeniging ontwikkelt zich. De handhaving der Saxische instellingen had deze behouden in de mid delbare klasse der landeigenaars de onmogelijkheid Van afzonderlijken weerstand deed denzelven onder de hooge leenroerigheid de overhand houden. De eenheid uit deze zamenstemming en vereeniging van krachten on der gelijken, wferden het tegenwigi tegen de'Konink lijke Magt. De aristocratische coalitie, die zich vormde tegen den troon, hield de worsteling met goed gevolg vol. Zij hield ze vol met behulp der mindere landbezitters en kon zich niet ontslaanvan te gelijker tijd hunne regten te erkennen. Toen nu de hooge Aristocratieof een gedeelte derzelve ten minstebedwelmd door hare overwinningenop hare beurt de alleiinbeersching be oogde wendt de Koning zich tot die vrije landeige naars der graafschappen (de derde stand als te noemen) wier belangrijkheid men had leeren kennen. Een ge deelte van hen verhecht zich aan zijne zaak. De coa litie der groote Baronnen wordt onderling verdeeld. Één hunner hoofden, .die hen langen tijd had bestuurd, en van zijne veroveringen alleen de voordeelen wildede Graaf van Leicester zag zich genoodzaakt den strijd te voeren tegen den Koning en de meeste Baron nen. Hij zocht kracht in de bevolking der steden, en voerde alzoo op het terrein der zaken van den staat het democratisch element. Deze groote worsteling geëindigd zijnde, verschij nen deze nieuw opgekomenen vooreerst aan de zij.ie van al de landbezitters in de volksvergadering. Maar weldra komt er in deze geheel verschillende toestanden eene scheiding. Die het meest met elkander overeen komen vereenigen zich. De hooge Aristocratie vestigt zichonder den naam van Kamer der Lords nevens den troonwaarvan zij de magt bepaald heeft en die deelt. De middelbare Aristocratie en de aanzienlijkste bevolking der stedendie geene aanspraak op regering kunnen maken noch regten te verdedigen hebbenver- eeniger. zich in eene Kamer der Gemeenten (lagerhuis); en de verdeeling van het leenroerige volk vormt eene magt, in staat zoowel de hooge Aristocratie als het Koningschap tegenstand te bieden. In Franknjk was sedert de vestiging der Monarchie tot aan de 14de eeuwalles persoonlijkde krachten de vrijheden tegenstand en onderdrukkingeenheid dat beginsel van alle waarborgenvindt men niet dan in den beperkten kring van iedere heerlijkheid of van iedere gemeenteHet Koningschap bestond in naam De Aiistocratie had zich niet tot een ligchaam gevormd. Men had burgers in de steden en geene burgerij in den staat. In Engeland daartegen was er een algemeene geest van verzameling of aansluiting; krachten van dcnzelf- den aard, gelijkvormige toestanden zijn genoodzaakt tot aannaderingen verbinding en alzoo door vereeniging tot eenheid te komen. Van zijnen oorsprong af bestond het Koningschap in de daad. Hondcrcj vijftig jaren na zijne vestiging heeft dc leenroerigheid zich -in twee deelen gesplitst, waarvan het eene de hooge Aristocra tie, het andere her ligchaam der gemeenten geworden is. Wie ziet niet in dat eerste werk der vorming van de beide maatschappijen, in deze, van.hunnen oorsprong af, verschillende karaktertrekken dé.ware oorzaken van het groot en langdurig verschil hunner instellingen en bestemming? Voor onze omwenteling (in 1790) kon dit onderscheid eenen Franschman grieven: Thans, niettegenstaande de rampen, die wij hebben ondergaan, en welligt nog ondergaan zullen mogen wij aan zoodanige smart niet toegeven. De voortgang van maatschappelijke gelijkheid en het licht der beschaving zijn in Frankrijk de staatkundige vrijheid voorafgegaan. Zij zal nog volkomener en zui verder worden. Frankrijk kan zonder spijt alle ge schiedenissen gadeslaan. De zijne was altijd roemvol en de toekomst die aan hetzelve is beloofd, zal zieker vergoeden alwat het tot heden mistte. NOG IETS OVER JAVA. Eene omstandigheid echter vertraagt deszelfs voort gang de moeijelijkheid der gemeenschap namelijk wanneer de moussón ongunstig is. Wel is eene stoom* bootdienst tusschen Batavia en Samarang> tot stand gebragtmaar de duurte der steenkolen is een groote hinderpaal voor de ontwikkeling dier'nuttige onderne ming, en belet hare algemeentnakmg. Indien Java gelijk vermoed wordt, deze brandstof bevat, zou zulks de' pogingen van het bestuur krachtig ondersteunen. Hoe het zijhet Nederlandsche gouvernement zal vroeg of laatzijne overwinningen voltooijen en beves tigen en dan niet alleen het oppergezag maar ook het grondbezit verkregen hebben overeene oppervlakte welke met die van FrankrijkSpanje, Belgieen Italië te zamen gelijk staaten daarenboven de han den van twintig millioen dienstbaren, 0111 deze onme telijke landstreek vruchtbaar tc doenworden. De Nederlandsche bezittingen-en bijzonder Java schijnen Voor iets groots bestemd; want geene andere Europesche kolonie, in welk werelddeel ook gelegen, biedt' zulke voordeelen tot ontginning zulke yooruit- zigten op voorspoed aan; bij eene. vergelijking kan hier omtrent geen twijfel bestaan. Voor den handel is de aardrijkskundige ligging der Nederlandsche bezittingen een oog op de kaart ge worpen moet ons daarvan overtuigen allervoordee- ligst. Van het Oosten naar het Westen beslaan, zij eene lengte van negen honderd uren en van het Noor den naar het Zuiden vier honderd, uren breedte, en ieder schip dat de Indische en Chinesche zeeën bevaart moet de grenslijn der Nederlandsch-Indische bezittingen overschrijdenzij bieden dus rust en verversdiingplaat- sen en vele markten tof koopen en yerkoopen aandie in tijd en wijle speculateurs en handelaars zullen uit lokken. Met betrekking tot vruchtbaarheid en verscheidenheid van voortbrengselenovertreffen zij de rijkste koloniën van den aardbolbij het bezit der producten van de AntillesBengalen en China zijn zij tevens geschikt over de kweeking van Europesche grondvruchten. Voeg hier bij, dat slechts een tiende deel van Java bebouwd wordt en de bevolkingdoor eene billijke en menscbc- lijke behandeling in vrede levende, geene oorzaak van bekommering voor het bestuur oplevert, gelijk in de slavenkolonienook daar waar zij zijn vrij verklaard zeker het geval niet is. Engelands grondgebied in Iridic moge uitgestrekter en meer bevolkt zijnmaar het is door vijandige vol ken omringden levert niets op voor zijne schatkist terwijl de Nededandsche bezittingen, door de zee be schermd en eene rijke bron zijn voor het moederland. Nedeiland, voorzigtig voortgaande en niets wagen de plukt reeds de vrucht zijner wijze staatkunde ziende de vooideelen zijner overzeesche bezittingen met den dag toenemen. In 'dien weg volhardende kan het geene verwondering baren, zoo het eenmaal den rang weder inneemt die het honderd vijftig jaren lang bekleedde; terwijl Engeland, gebukt onder zijne bui tenmatige, schuld; aan de ongeneeslijke kwaal der ar moede van een groot deels des volks en nog vele ande re wonden lijdendeeenmaal deszelfs tegenwoordig overwigt zal zien afnemen, naar de wet die de natiën beheert en allen buitensporigen welvaart weder langzamer hand doet verminderen. (De Graaf d'Argout.) NIEUWSTIJDINGEN» SDtiitecftUub. JlebevUmbctf. 's Gravenhage den 6 Mei. Gisteren en heden - was hier het gerucht in omloop dat onze regering be sloten had'tot het zenden eener diplomatieke nota aan de vijf groote Europesche mogendheden, waarin zou de zijn vervat een overzigt van al hetgeen Holland ten aanzien der met Belgie aanhangige finantiele geschillen had ingewilligdom tot eene spoedige schikking te gerakenen waarbij ten slotte de tusschenkomst van èvengemelde mogendheden andermaal zou worden in geroepen. De Heer Roest van Limburggewezen redacteur der Arnhemsche Courantis tot secretaris van het Nederlandsche gezantschap te Weenen benoemd. Men verzekert dat door de gedeputeerde staten van Gelderland zwarigheid gemaakt is tegen het ten uitvoer leggen van het jongste koninklijk besluit betreffende het',lager onderwijs. Z. K. H. Prins Fredcrik der Nederlanden is gisteren avond, uit Berlijn, in deze residentie terug gekeerd. Z. K. H. (Prins Hendrik is gisteren morgen van Hoogstdeszelfs togt naar Vlissingenalmede in deze hofstad teruggekeerd. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn eergisteren en heden vergaderd geweest over het ontwerp van' wet nopens de pensioenenen zullen morgen bijeenkomen over het laatst ingekomen ontwerp van wetbetrekkelijk het batig slot der Over zeesche geldmiddelen. Ook de kommissie belast met de zamcnstelling van het nieuwe reglement van orde der Kamerheeft weder eene bijeenkomst gehouden. Morgen ten 1 ure zal de^ Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal eene openbare zitting houden. In den namiddag van dien dag omstreeks twee uren werd de hulp van den Commissaris van Policie verzocht tegen den persoon met name Frcdrik Zuidweg Kalb fleischdewelke met een geladen pistool door eene dei- stads straten lieponder bedreiging van zeker meisje die gereed stond om naar de kerk te gaan, dood te schie ten. Na dat hij door genoemden ambtenaar in naam b \m:\ 5 3 V f j /f s**- ''4^ XmïmiZèMf De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f f,75 franco per Post/i.po. 'MI Gewone Adverlentien worden a 20 ets. deregel geplaatst. Gehoor- 13-, Huwelijks- en Doodherigten van 1 <5 regels a 1,20 (Vervolg en Slot van ons vorig Nummer.') 1 Vervolg van- No.. 32.) Java'is het middenpunt, de hoofdzetel, de wapen plaats der Nederlandsche bezittingen in den Indis.chen Archipel. Van die moedervolkplanting gaat alle leven en beweging uit, en is het noodig allen 'bijstandeen gunstige toestand, zekertot overheering van al de eilandenwaarvan dat rijk nog maar een gedeelte be zit. Onmogelijk zullen de inboorlingen lang weder stand kunnen bieden aan de welberaamde pogingen van een moedig en volhardend bestuur, dat in de hoofd kolonie stevig gevestigd is v en onvermoeid werkzaam om zijn gebied rondom dat middenpunt uit te breiden het veroverd voet voor voet en gaaf nooit terug. De schrijverzoo als hij vroeger opgeeftzich van de publieke zaken in 1823 onttrekkendeen nu sprekende van toekomstige rampen en dat doende na een lerugzigt op het koningschap en de regten der on- derdanenheeft in 1830 zijn Voorgevoelen bevestigd j geziendoch is na dien tijd weder aan H bestuur ge» komenWaarin hij van geene inconsequentie te beschul digen is. 6 x Dit is minder consequent ode, volgens Guizot -is er op dtni roem van Fraakrijk veel afteclwgtn. Frankfort, den 31 April. Een zeldzaam natuur verschijnsel heeft de bewoners van- Tripolizza en ha ren omtrek in verwondering gebrag. De» 24 maart des morgens ten acht ureviel daar een regen van eene roode vloeistof, wier massa ongeveer met dikke melk, gehjk kwam. Goes, den 8 Mei. Op den dag van heden had al hier eene van die tooneelen plaatsdewelke gelukkig in ons land uiterst zeldzaam zijn.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1