N°. 34. Donderdag den 28 April. 1842. GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN» MENGELINGEN. OVER DE BELEENBANKEN V tse De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/i.po, Gewone Advertentien worden a 20 ets deregel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks- en Doodberigten van 1— 6 regels a 1,20, ümtsctiltuib. Berlijn, den 12 April, Van een nieuw verdrag met Holland wil men hier niet alleen niets wetenmaar men dringt zelfs aan op de invoering van hooge regten tegen dat landzoo lang het zijne premien van uitvoer behoudtwaardoor het commerciële en finantiele even- wigt bij dezen belangrijken handelstak hevig geschokt cn vernietigd wordt. Ook kan ons Holland al wilde het zelfs besluiten de maatschappij op te heffen en den handel naar de koloniën geheel vrij te latennooit eene voordeelige en genoegzame markt voor onze fabriekaten aanbieden. Naar Noord Amerika, Brazilië, Mexico en den Levant moeten onze blikken in commerciële opzig- ten gerigt zijn. Al deze landen zijn veel geschikter dan de karige Hollander om goede kalanten voor onze industrie te wordenen zullen steeds door een' rijke lijken inkoop van Duitsche fabriekgoederen dankbaar de voordeden erkennenwelke men aan hunne ruwe stof fen inruimt. (De karige Hollander kan intusschen den Duitscher, die alleen eigenbelang bedoeltontberen. Hij heeft hem liberaal den weg gewezen.) Te Zeil, bij Wurtsburg bevindt zich tegenwoor dig een meisje hetwelk gelijk vroeger een knaap in den omtrek van Beyruthdie uit godsdienst-dweeperij vrijwillig den hongersdood stierf, even zeer, in ver wachting der heroelsche spijs welkezegt zijhaar weldra gereikt zal wordenvolgens verklaring der per sonen die haar omringen reeds sedert aschdag (9 Fe bruary) toen zij nog het heilige avondmaal ontving, weigert, althans in tegenwoordigheid van anderen, eenig voedsel te nuttigen. Het te voren gezond en vrolijk meisje is, ten gevolge dier verkeerdheid, uiterst zwak geworden, en reen vreest dat het eerlang, als slagtoffer barer dvveeperij, eenen vroegen dood te gemoct zal gaan. Er is dezer dagen te Neurenberg eene gruwelijke daad verrigt. Sinds eenigen tijd werd daar een oude vrouw vermist, die bekend stond als kaartenlegster en woekeraarster. Dezer dagen vond men in den omtrek van Neurenberg op onderscheiden plaatsen enkele stuk ken van een vrouwelijk lijk en eindelijk ook een hoofd, hetwelk door verscheiden getuigen verklaard werd dat der oude waarzegster te wezen. Bij eene nasporing ten huize van de dochter dezer vrouw werden men- schelijke ingewanden in een riool gevonden. Deze doch ter werd oogenblikkelijk gearresteerd en daags daarna nam men nog verscheiden personenwaaronder een barbiersgezelgevangen. Het gerucht spreekt van de ontdekking eener ganscbe bende moordenaars die reeds sedert verscheiden jaren te Neurenberg hun bloedig handwerk moeten hebben uitgeoefend. Men verhaalt, dat bij deze gelegenheid ophelderingen zijn verkregen wegens eenige moorden, die nu de regtmatige bestraf fing der schuldigen zullen mogelijk maken. Parijs den 22 April. Sommige dagbladen ver zekeren dat de maarschalk Clan zei te Toulouze zou zijn overleden. De heer Ginzot zou door den tele graaf hiervan kennis hebben bekomen. Nagenoeg op hetzelfde oogenblik dat de- zoo algemeen geachte maar schalk Moncey overleden is,'moet de maarschalk Clan» ztl den geest hebben gegeven. De veldoversten uit den tijd des Kekerrijks verdwijnen genoegzaam geheel van het wereldsch tooneel. Er blijven nu nog slechts twee maarschalken overwier benoeming van den tijd van het Keizerrijk dagteekentalsde maarschalk So uit hertog van Dalmatië, die in 1804, en de maarschalk Oudinotheftog van Reggio, die in 1809 door den Keizer benoemd is. Men verzekertdat de ter aar- oebestelling van den maarschalk Moncey Donderdag of Vrijdag aanstaandeen wel met veel plegtigheidzal plaats hebben. De minister van finantien, de heer Humann, is op den middag van den 25 Aprilterwijl hijna zijne gewone ochtend-audientie gegeven en eenige ver- verschingen gebruikt te'hebben zich aan zijnen schrijf lessenaar nederzetteom te arbeidendoor een -aanval van beroerte getroffen en dadelijk dood neöergestort. Hij is 67 jaren oud geworden. Men acht het geens zins onmogelijk, dat zijn dood een nieuwe ministe riële crisis doet ontstaan. Een brief uit Algiers hadhet gevangen-nemen van El-Barkaniden kalifa van Medeahin naam van Abd-el-Kadtrgemeld; men zeide, dat hij door troepen der. divisie van Mascara gevangen gemaakt was. De rapporten waarvan men nu kennis bekomen heeft spreken van die vangst niet. Hetgeen dit gerucht te Algiers in omloop heeft kunnen brengenis het be- magtigen der zaouia van El-Barkani bij de Beni-Me- nasser. Die zaouia is eene vereeniging van huizen en tuinenwaar het gezin van Barkani woonde en waar eene school van Marabouts gehouden werd. Men had het huis met den eigenaar verward. ücbevlanbim. 's Gravenhage den 27 April. Heden zijn meer gunstige berigten omtrent den toestand van Z. M. Koning Willem PrcderikGraaf van Nassauuit Berlijn ontvangen. I11 den morgen van den 23 dezer was aldaar het volgende bulletin uitgegeven Z. M. de Graaf van Nassau heeft een zeer ge- ritsten nacht gehaden van gisteren avond half elf ure tot heden ten acht ure aanhoudend met kleine tusschen- poozen geslapen. De gesteldheid is oveiigens vol doende en de koorts is bijna geheel verdwenen." Besturen JCU SïbwnusU'Almi. HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. ervolg van het vorige N'timmer Art. 6. De Burgemeesters der steden en gemeen ten worden uitgenoodigdom aan den Arrondissements ijker vóór den aanvang van den herijkof bij des- zelfs komst in de gemeente, eene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeente, welke uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf ver- pligt zijn, gebruik te maken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patentpligtigen worden geraadpleegden voorts op de zelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke ad min is tratienwelke in derzeiver ambtsbetrekkingen van maten of gewigten tot het constateren van leve rancien of werken gebruik moeten makenwordende met betrekking tot de zamenstelling der bedoelde op- gaven, eene bijzondere naauwkeurigheid aanbevolen opdat in dezelve uitsluitend alle erkende ijkpligtigcn cn geene andere dan de zoodanigen worden opgenomen. Art. 7. De Arrondissements-ijkers zullen, betrek kelijk de door dezelve in iedere gemeente in welke zij hebbrn gevaceeid, gedane verificatie en herijk een relaas opmakenen daarbij opgeven de ambtenaren publieke administratien en particulieren, welke in de vorengenoemdelijsten begrepen zijnde, hun niet zijn gebleken aan derzeiver verpligting betrekkelijk den her ijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondisse ments-ijkers na den afloop van den termijngedurende welken de herijk is opengesteldaan ons worden ge zonden. Art. 8. De Arrondissements-ijkers zullen ten min ste tweemaal in het jaar op onbepaalde tijdenen voorts zoo dikwijls zij Alks noodig achten verge zeld van den Commissaris van Policieof bij ontsten tenis van zoodanig ambtenaarvan een Lid van het Plaatselijk Bestuurin al de gemeenten van derzei ver District visitatien doen in de opene werkplaatsen magazijnen en winkels op de markten vleesehhallen publieke wagen en op de molensen zich daarbij verzekerendat in dezelve geene dan de nieuyve ma ten en gewigten aanwezig zijnen dat dezelve be hoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigteil, alsmede die welke niet zijn her ijkt, in beslag nemen, en met het deswege op te maken proces-verbaal aan den Officier bij de Arrondis- sements-regtbank van hun ressort inzenden; van hun verrigtte te dezen en van het resultaat hunner bevin ding in elke gemeente, zullen zij bij derzeiver aan ons in te dienen rapportenomstandige' opgaven doen. Art. 9. Dien onverminderd zmllen de Burgemces- ters der gemeenten te platten lande, naar aanleiding van art. 62 en 87 van bet reglement op het bestuur te platten lande, ten minste viermalen in het jaar ge lijke visiiatie doen, en zorgen, dat afschriften van de daarvan opgemaakte processen-verbaalovereenkomstig laatstgemeld artikelaan, den Staatsraad Gouverneur worden ingezonden. En worden Burgemeesters en Wethouders der steden uitgenoodigdom de veveisch- te orders te stellendat gelijke opneming door den Commissaris van Policie of het Lid van het Bestuur hetwelk met de Policie is belast, worde gedaan. (Vervolg en Slot hierna.') (Overgenomen uit de Revue Brittannioue.) (1Vervolg en Slot van No. 25.) De eerste oprigting te Amsterdam van een huis waar regelmatig op panden geld geschoten, werdis iu het jaar 1578. Men gaf daartoe aan eenen burger der Stad een privilegie; maar hij maakte van zijn voordeel zoo zeer misbruik, dat hij in ión aan de geldopnc- mers 33 pC. liet betalen. Daarop nam de regering in 1614 de lombard voor rekening der stad. De Amsterdamsche lombard bestaat uit vier huizen voor de bureaux van het bestuur en tot magazijnen ingerigt. Daar worden tevens de meubelen en koop waren gebragt, die op regterlijk gezag verkocht wor den die verkoopen geschieden voor de deur van het magazijn. De bank van leening is in ééne groote en verscheidene kleine verdeeld. I11 de eersten hebben geene andere beleeningen plaats dan die 100 gulden tc boven gaanin de kleinen vinden zij van 10 stuivers tót 96 gulden plaats. De kleine 'oeleeningen betalen 's weeks een' penning of halven duitvolgens de oud- Hollandsche munt, aan interest, hetgeen op iór pCt. in het jaar komt. Middelmatige be'leenifigen'dat is van 100 tot 400 gulden, betalen 7* pCt. 'sjaars aan interest, en die van groote sommen komt op 6 pCt. 'sjaars. (f) De lombard leent aanzienlijke geldsommen aan han delshuizen op koopwarendie in het huis van den geldopnemer blijven; maar de instelling heeft, in., ge val van faillisement, geen voorregt boven de overige schuldeischerszoo zij de koopwaren niet in hare ei gene magazijnen heeft doen overbrengen. De belee- Tegen de beleenbanken in ons Vaderland vooral tegen die te Amsterdam, welke door vreemden', toén Italianen gedreven werdenzijn door Re Hervormdeu vele bedenkingen ingebragtzoo dat van hier bank houders als woekeraars gecensureerd werden. Men bragt er ook deze bedenking tegen in. Het geld wordt opgenomencn de rente gevestigd op de bank van leening zelve. Wat is dan die bank andersdan het geld Zoo moet het geld een onderpand zijn van zich zelve of van de rente. Zoo zouden allendie het geld ontvangenbezwaard worden met den last. Dip noemde menbedrogeen titel zonder zaketerwijl mén bovenal tegen de overmatige winste zich aankantte. Deze opmerking weerlegt ten deele eene beschuldiging in 'A vervolg van dit artikel. (f) Er is onlangsin hét Handelsblad door dai Heer dè Vries geklaagd dat tc Amsterdam in de Leenbank in de Runstraat drie onbekoorljke midde len aangewend worden om de armen te berooven. i°. De- berekening der rente tegen 38 ten 100 in het jaar is ongehoorde woeker. 20. Bovendien onthoudt men den annen van het geldwaarvoor zij quitantie geven, 28 tot 30 ten 100. Dit is meer dan woeker en wij kunnen ons bijna niet -voorstellendat het anders dan bedrog van onder geschikte bedienden zijn zou. 3°. Zijn de panden wélke niet binnen zes maan den ingelost wordendoor de inbrengers verbeurd. Wij mogen zegt de Tijdgenoot hierbij van de zorg der Regering van Amsterdamui zelfs van de ft. s- titie verwachtendat deze zaak streng onderzocht zal wordenen het ware wenschehjkdat het pub li ik met Ren uitslag van dit onderzoek en met de midde len, aangewend tot herstel van het kwaad wierd bekend gemaakt.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1