N°. 30. Donderdag den 14 Apri GOESSCIIE COURANT. ERNST MET DE INDUSTRIE- SGHOOL TE DELFT. Lr. BE. W. NIEUWSTIJDINGEN* üDuitecMaitb. Frankfort den 9 April. Uit Jassy wordt ge meld dar er een misverstand is ontstaan tusschen de Moldaviscbe regering en den Griekschen zaakgelastig de hetwelk zoo hoog is geloopendat laatstgenoemde zijne kanselarij gesloten en de Grieksche onderdanen- onder de bescherming van den Russischen consul ge steld heeft. De oorzaak van dit misverstand wordt toegeschreven aan beleedigingenwelke door een' dér hoogerc ambtenaren den Griekschen zaakgelastigde zouden aangedaan zijn. JTratifcvgiu Parijs den 10 April. In den afgeloopen nacht is er bij den president van de kamer van afgevaardig den ccn luisterrijk bal gehoudendat van des avonds ten 8 tot dezen morgen ten 5 ure geduurd heeft. HH.. KK. IIH. de Prinsen, van Orleansvan Nemours as 'Jotnville en de hertog van Aumale hebben het bal bijgewoond. Onder de genoodigden merkte men op het corps diplomatique, de ministers, de voornaamste afgevaardigdenenz. Het getal aanwezigen wordt op 5000 begroot. Het trok de bijzondere aandachtdat een veertigtal leden van den gematigde en uiterste lin kerzijde afwezig was. BOTEN A GEWOON De uitgave dezer Couraut geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is ft, 75 franco per Post/"i ,90, i'jrv1!' - ft. Gewone Advertentien worden a 20 ets deregel geplaatst. Gehoor- ie-Hu welijks- en Doodberigten van 1—6 regels a f 1,20 Onder de verschijnselen in het gebied der weten schappen is de aankondiging eener Koninklijke Acade mie- voor industrie en Handel f te Delftongetwijfeld voor velen een merkwaardig verschijnsel in eenen tijd, waarin alles om bezuiniging roept, en de wensch is geuit gewordenom daartoe eene onzer hoogescho- len af te schaffen. Naauwelijks was dan ook het Ko ninklijk besluit van den 8 Januarij 1842 No. 73, in houdende de oprigting dier Academie, bekend gewor den, of er verhief zichniet zonder scherpte tegen Z. E. den Ministeruit Amsterdam in het Handels blad van den 22 Januarij j. 1. eene stemdie voorze ker bij dezen en genen eenen nadeeligen indruk moest te weeg brengen. Intusschende behoefte aan eene krachtdadige op wekking der nationale nijverheid is bij haar diep ver val reeds voor lang gevoeld geworden. Wijlen Mr. Riiynvis Feith klaagde er over, omstreeks 1780, dat de fabrieken uit het land gingen, dat Londen LubeckBremenHamburgAltonaDuinkerken enz. zich ten onzen koste verrijkten door de voort brengselen hunner fabrieken en manufacturenzoo als die weleer in Nederland welvaart schonken aan de nijvere volksklasse. Sedert dien tijd, en voorna melijk in de laatste halve eeuw, is de zaak van nij verheid en handel nog aanmerkelijk verergerd. Van Amsterdam uit werd dan ookbereids onder net vo rige bestuur van Koning Willem I, de wensc-h ge hoord omnaar het voorbeeld van andere steden in Frankrijk en Dmtschlandals BremenHamburg BerlijnGothaMaagdeburgDarmstadtMun- chenIVeencnAltenburg enz. (wij voegen hier vooral ook Parijs bij)eene algemeene Handelschool voor de stad Amsterdam op te rigtenom dienaar het plan des ontwerpers tot eene zoogenoemde Re- aal- of Polytcchniekc- of Industrieschool uit te brei- denzoo als die voor Amsterdam en het geheele rijk eene behoefte is voor den burgerstand" (zie Ontwerp eener algemeene Handelschool voor de stad Amsterdamenz. Amsterdam bij de Gebrs. Diede-, richs, 1836, bl. 22 enz.} Ditzelfde denkbeeld zien wij thans verwezenlijken en den destijds geuitcn wensch. van Gouvcrnementswege bevredigen. Hei was, dus in de gegevene omstandigheid te verwachtendat het bo venvermelde vijandige artikel in bet Handelsblad weer spraak en wederlegging zonde vindendathier of el ders, de een of ander, die de zaak uit een beter en hooger standpuntdan dat der bezuiniging alleen doorzagkis een kampvechter zoude optredenom het ontwerp van Z. E. den Minister te verdedigenten einde den kwaden indrukdien het Handelsblad te voorbarig mag hebben te weeg gebragtweg te nemen. Zoodanig een verweerschrift ging dan ook onlangs van s Gravenhage uiten heeft ten titel Koninklijke Academie ter opleiding van burgerlijke Ingenieurs te Delftonder de bescherming van Z. K. PI. den Prins van Oranje en de leiding van den Staatsraad A. Lipkens. Volksbelang, 's Gra venhage bij Belinfante 1842. Van dit standpunt uit, het Volksbelangwordt in dit geschrift betoogd de wezenlijke behoefte, de nood zakelijkheid en het nut van zoodanig eene inrigting als welke in andere landen bloeijen en niet weinig tot bevordering van nijverheid en handelof wat hetzelfde zegttot het welzijn des volks hebben bijgebragt en nog bijbrengenterwijl Nederland alleen welks ziel en hartader de koophandel isniet ééne dergelijke in rigting telt ter opleiding van zonen uit den burgerstand tot het bedrijvige leven. Een gemis, dat metf zich te laat zoude beklagen. De schrijver, van de over tuiging der noodzakelijkheid van zoodanige academie, en van het volksbelang bij derzelver oprigting door drongen legt door eericn ruimeren blik op ons lager, middelbaar en universitair onderwijs de gronden bloot waarop hij ccn ontwerp als het onderhavige toejuicht',j en z'cb verblijdt over de volksgezinde bedoeling van het uïvjwi bestuur. Het welbegrepen belang der natie j vordert zoodanig eene inrigting, van waar uit, als b'raiv.'pt ivteene betere toekomst voor nijverheid, eene meer wetenschappelijke vorming en opleiding voorden handel zich over geheel Nederland verspreiden zal. De aankondiging van hét voornemen der hooge lands- regeringzegt hij -- om te Delftonder bijzon- dere bescbej-ming van Z. K. T:I. den Prins van Oran- jeen onder de directie van den staatsraad Lipkens „eene zoodanige académie voor Industrie, handel enz. op te rigten.zal diensvolgens, door eiken welden- kende, als eene weldaad voor den nijveren burger- stand beschouwd wordenterwijl de oprigting der- zelve vele billijke klagten zal wegnemenwaartoe het gemis eener zoodanige academie en daartoe voor- bereidende industriescholen anders billijkerwijze aan- leiding gaf. Wie de behoefte daaraan kent, kan niet anders, dan de verwezenlijking van 'sKonings be- sluit met belangstelling te gemoet zien." Om het nut dier inrigting te meer in bet ware dag licht te stellen, werpt de schrijver op bl. 17 en 18, eenen blik op de leervakkenzoo als dezelve ook el ders reeds, naar men verzekert, uit goéde bronnen, zijn medegedeeld geworden. Deze leervakken dan -- zoo lezen wij, zullen zich uitstrekken tot eer.e behoorlijke wetenschappelijke opleiding der jonge lie- den, zóówel tea behoeve van ,s lands dienstals ten behoeve van de algemeene volksvlijtvan het fa- briekwezen en van den handel. Onder de eerste rubriek, ten hchoeve van 's lands dienst, bevat men, x°. Ingenieurs en- Conducteurs van den waterstaat, zoowel op het vaste land, als in onze overzeesche bezittingen, 2°. Ingenieurs en Conducteursvoor de werken in de koloniën 30. Ingenieurs en Con- ducteursdie in het vervolg zullen benoodigd zijn bij de dienst der spoorwege, 40. Ambtenarenin wier dienstverrigtingen het hoofdzakelijk aankomt op de toepassing van Wis- en Natuurkundige wete'n- schappen. Tot de tweede rubriek ten behoeve der volksvlijt enz. brengt men geoefende en geleerde bouwkundigentheoretische en practische werktuig- en scheikundigenterwijl eindelijk het onderwijs de strekking zal hebbenom 20. in alle wetenschappen en hoofdvakkendie tot het beoefenen van eenen voordeeligen handel kunnen leiden, bekwame lieden te vormen" zie bl. 17 en 18. Wij zouden hier nog, met den schrijverin verdere overwegingen kunnen tredendoch onthouden ons -daarvan nadat wij de Koninklijke academie in haar doel en hare strekking, zoo wij meenen met de aan gehaalde woorden genoegzaam hebben leeren kennen. Overigens wenschcn wij dit stukje, dat ons bet Konink lijk besluiten voor belanghebbende oudersde verciseht wordende kundigheden der adspirantcn voor het examen mededeelt en ook te regt' in de Delftsche Courant4 Februari], en het 'r Gravcnhaagsche Dagblad9 Fe bruari] aangeprezen is gewordenin veler banden. Al leen voor dezulkendie in de meening zouden mogen verkeeren, dat deze academie tot drukking der schat kist zoude kunnen strekkenof aan het bestuur op grootc opofferingen van geld zoude komen te staan voegen wij hier nog bijdat wel geenc geldelijke op offeringen beter,besteed zijn, dan die, welke voorliet welzijn der geheele natie worden gedaanterwijl wij tevens vermeenen de verzekering hier te moeten over nemen, die wij lezen op bl. 20, dat deze Academie of Polytechnische school zal worden daargesteld zonder dat het eenen penning koste aan dc schat kist." Moge dan ook al de verwezenlijking van 's Konings besluit, hetzij uit afgunst voor Delft of uit bedilzucht, hetzij uit dwaling of bekrompen inzigt, eenen bestrij der vinden, de verdediger slaapt niet, en wij zeggen, in zijne overtuiging deelendeten slottemet dezen in zijn welgekozen motto: L'stuc est saperenon quod ante pedes modo est viderc sed etiam ilia quae futu- ra sunt prospicere. rijk, echter vond men bij zijnen dood eene tafel van citrusdienaar ons geldvoor ongeveer 40,000 guldens verkocht werd. De tafel waszoo als bijna alle van dat hout, rond, en rustte op poten van ivoor in de gedaante van sphinxen. Niemand weet tegen woordig van welken boom eigenlijk dat kostbare bont afkomstig is, ofschoon veje reizigers en oudheidkun digen getracht hebben dit uit te vorschen. Voor eenige jaren vond eindelijk een reiziger, Pacho in Cvrcn- aïca eenen hoorn dien men wegens zijne hoogte omvang van zijnen stam en aangenamen geur, welken hij van zich geeft, en wegens de schoonheid van zijn houttegenwoordig voor. die boomsoort houdtwaar uit de Ouden zulke kostbare meubelen vervaardigden vooral daar Plinius Mauritanië als het vaderland van dien boom opgeeft. Tegenwoordig, nu Constantine de voormalige hoofdstad van Mauritanië, aan de Fran- schen behoort, heeft men dit onderzoek naar dien kostbaren boom weder begonnen, en alles schijnt de ontdekking van Pacho te bevestigen. Men heeft reels proeven genomen om het hout van dezen boom te be werken dat werkelijk den aangenaamsten geur ver" 'spreidt, cn men hoopt eene nieuw? bron van weelde daarmede te openen. Dit hout staat ook tegenwoor dig nog zoo hoog in prijs, dat de daaruit vervaardigde meubelen met zeer groote sommen moeten worden betaald. Het is dus nog heden, zoo als het vrpe?T was. Maar de duurzaamheid geeft aan deze 'weelde eenige waarde. Het is geene weelde, zoo als die ih zeker koffijhuis re Parijswaarin men meubelgordijnen vindt van 30 francs de el (van zijde en glas.) DE OUDE EN NIEUWE WEELDE. ■De oude Romeinen vervaardigden uit het hout van eenen boom door. Theop.iiRAStus Thyondoor Pli* nius echter citrus genaamdtafelswelke met ont zaggelijke sommen betaald werden. Cicero was niet Men meldt uit Rome, dat de moordenaar van den graaf Palin ontdekt is; het is een handelaar, in oudheden, van wien de vermoorde vroeger dikwijls gekocht heeft. Zijn proces is reeds afgeloopenen hij zal spoedig ter dood worden gebragt. Sinds omstreeks veertien dagen heerscht er eene groote sterfte in deze hoofdstad. De geneesheerm hebben eenige cholera-gevallen opgegeven, waarvan echter dc verschijnselen minder hevig dan in vroege- ren tijd zijn. Men merkt op dat de luchtgesteldheid dezelfde is als in April 1832en dat het even als op dat droevige tijdstip streng en droog koud is. Al de gasthuizen Zijn met zieken overladen. Het getal sterfgevallen bedraagt sedert eenigen tijd omstreeks 50 daags in elk arrondissement, hetgeen sinds tien jaren niet gebeurd is. De gewone Parijssche correspondentie zegt, van eene zeer geloofwaardige handhet volgende schrijven uit Berlijn te hebben ontvangen. De aanstaande reis van den Koning van Pruisseri narr Petersburg, om de viering vanher vijf-en-twintig jarig feest van het huwelijk yan den Keizer van Rus-

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1