Nn. 28. Donderdag den April. COURANT. l*~ *:X^< i lr a - -*-.v\ GOEvSSCHE NIEUWSTIJDINGEN* ühsitecitlanb. Frankfort den i April. Te Stockholm hebben den 20 Maart hoogst ergerlijke tooncelen plaatsgevon den. Reeds lang had aldaar onder de mindere volks klasse groote verbittering geheerscht tegen den Engel- schen methodisten-leeraar Scott, die, door de Luther- sche geestelijkheid voor het consistorie van Stockholm aangeklaagd iSals beginselen verspreidendeschadelijk en strijdig met de in Zweden als godsdienst van staat erkende Luthersche godsdienst. Öp genoemden dag zijnde een Zondagheeft het gemeenvermoedelijk" door anderen opgezet, het bedehuis overvallen, waar genoemde leeraar predikte, heeft denzelve uitgejouwd, de aanwezige leden zijner gemeente, vooral de vrou-, wengrovelijk beleedigden de glazen van het bede huis vernield. Waarschijnlijk zoLv de heer Scott zelf het offer der volkswoede geworden zijnzoo het hem niet gelukt ware te ontsnappen en zijne woning te be reiken. Zoo 'het schijnt is de politie in gebreke gebleven om afdoende maatregelen tot herstel der orde te nemen, zoodat de oploop geruimen tijd geduurd heeft. De regering en de beschaafdere standenwelke steeds de grootste verdraagzaamheid jegens andersden kenden aan den dag leggenhebben dit voorval met Verontwaardiging vernomenen er is een gestreng on derzoek bevólen", om de schuldigen te ontdekken. Dc heer Scott heeft inmiddels aangekondigd, dat de godsdienstoefening in het bedoelde bedehuis voorloopig geene plaats zal hebben. In Schwerin 'nebben eenige onlusten plaats ge had welke echter zeer overdreven zijn. De geruchten dat de groothertogdie in Schwerin zeer bemind was door de doctoren slecht behandeld zou zijn geworden ontstak de hoofden der lagere volksklassewelke het huis van den lijfarts trachtte te bestormen. De over heid heeft echter dezen dollen hoop spoedig verspreid. Londen den 2 April. Blijkens het jaarlijksch rapport der British and Foreign Bible Societyheeft dat genootschap gedurende het vcrloopen jaar, 900,912 bijbels verspreidvan welke 538,459 voor Engeland en zijne koloniën gestrekt hebben. Ter gelegenheid van de verzekering, door den advocaat-generaal te Brussel aan de jury gégèven, dat dezelve gerustelijk eene uitspraak kon doenwaarvan eenige doodvonnissen het gevolg moesten wezenalzoo die vonnissen toch niet voltrokken zouden worden en van de onzekerheid waarin men thans verkeert om trent het lot der vier daarop werkelijk ter dood veroor deelden, zoo verhaalt men zich hier in de gezelschaps kringen het volgende, onlangs in Ierland plaats gehad hebbende voorval Een dertigtal vrolijke lustige Ieren bevond zich in zeker huis in het graafschap van Fermanagh bijeen. Men beraadslaagde wat te doen om zich te vermaken, toen eensklaps een van allen op den inval komt van te zeggen Ik heb de assises van Enniskillen bijge woond en ik zal u wijzenhoe de crimineele justitie behandeld wordt." Het voorstel wordt met algemeene stemmen aange nomen. De stoelen worden in behoorlijke orde geplaatst. Jn het midden een armstoel voor den voorzitter, de gezworenen ter regter- en een door het lot aangewezen beschuldigde ter linkerzijde. De zitting neemt een aanvang. De procüreur-generaal ontwikkelt'de beschuldiging en eischt kort, goed en streng regt, hetwelk, zegt hij lagchend, toch zonder gevolg moet blijven de getuigen worden gehoordeen advocaat pleit voor den beschuldigde, die door den jury schuldig verklaard en door het hof ter dood ver wezen wordt. Er wordt gratie voor den veroordeelde gevraagdmaar het bevel tot voltrekking van het von nis wordt gegeven. Een beul beklimt niet den beschuldigde eene tafel, doet hem den strop om den halsmaakt den strop vast aan de zolderingen laat den patient den sprong doen. De ongelukkige kermt en maakt geweldige trekkingen j de aanschouwers roepen dat hij zich uitmuntend kwijt en dansen vrolijk rondom hem. Maar eindelijk geeft hij noch geluid noch ander teèken van leven meer. Men acht het tijd, hem af te snijden',maar het is een lijk dat op den grond ter neder ploft. De ver schrikte jury verklaart, zich nimmer weder te zullen laten vangen» v 's Gravenhage den 3 April. Het heeft HH. KK. HH. de prins en prinses van Oranje behaagd aan onzen bekwamen schilder en decorateur, B. J. Hoveeene' prachtige gouden geëmailleerde snuifdoos ten geschenke te gevenals een bewijs van hoogst- derzei ver tevredenheid voor de zorgwelke de kuns-" tenaar besteed heeft aan de schikking der schilderijen van levende meesters die eenigen tijd geleden in het paleis van HH. KK. HH. zijn voorgesteld. Men verneemt dat de baron Steengracht van Oost-Cappellc zijne kostbare verzameling van schilde rijen ongetwijfeld eene der aanzienlijkste van ons land, met eenen St. Pan lus van filberts', verrijkt heeft. Deschamps beschouwt deze schilderij als een der schoonste gewrochten des grooten meestersen als een tegenhanger van deszelfs St. Pieter. Men moet den verlichten kunstkenner geluk wenschen, dat hij dergelijk kunstgewrocht bij den kostbaren kunst schat gevoegd heeft waarmede zijn uitmuntend kabi net sedert lang prijkt,' en die de bewondering van in- landsche en vreemde kunstkenners uitmaakt. 's Gravenhage den 5 April. Heden middag heeft op het Paleis in het Noordeinde, door den Koning de aangekondigde uitwisseling van ringen plaats gehad tusschen H. K. H. Mevrouw de Prinses Sophia en Z. K. H. de Erfgroothertog va?i Sakscn-lVeimarEi~ senachin tegenwoordigheid van H. M. de Koning:n en van de overige Leden der Koninklijke familieals mede van 's Konings Ministers van de Hofstaten en van het Militaire huis des Konings. Daarna is er groot gala-diner geweest. Bij gelegenheid dezer plegtigheden-, is de voorgevel van het Paleis versierd geworden met het naamcijfer der hooge Verloofdenen heeft zich bij de tafel laten hooren de muzijk der grenadiers en der lanciers. Heden avond zullen Hunne Majesteiten eii de Hooge verloofden de gelukwcnschen van het corps diplomatique en der verdere personendie aan Hunne Majesteiten zijn voorgesteldontvangen. Hunne Majesteiten de- Koning en de Koningin, benevens de verdere leden van het Koninklijk gezin worden thans bepaaldelijk aanstaanden Maandag, den 11 dezer, te Amsterdam verwacht. Rotterdam den 4 April. Onder de inrigtingen welke tot heil van het menschdom onbegrijpelijk veel kunnen bijdragen, zijn onmiskenbaar de bewaarscholen te noemen. Onze stad verheugd zich dan ook dat onder medewerking van het Stedelijk Bestuursedert het jaar 1836 de eerste en sedert 1840 de tweede be waarschool in werking is gebragt. Dezer dagen heb ben die. scholenbij gehouden examinaproeven ge geven van den heilrijken invloed dien zij op de jeugdige kinderen uitoefenenen aan de ouders de gelegenheid geschonken om dankbare getuigen te zijn van de be wijzen die hunne lievelingen gaven dat zij niet vruch teloos aan de zorg der onderwijzeressen waren toever trouwd geworden. Het is aandoenlijk in iedere school ongeveer 200 kinderen van 2 tot 7 jaren vereenigd te zien, die een onderwijs ontvangen geheel voor hunne jeugdige jaren geschikt, die daarbij tot vergenoegdheid en dankbaarheid worden opgeleid, en wier ligchame- lijke krachten op eene vrolijke wijze door onschadelijk spel worden ontwikkeldterwijl het onderwijsvan tijd tot tijddoor gezang afgewisseld "wordt. Voorzeker ware het te wenschen dat spoedig meer- dere^ bewaarscholen in deze stad wierden opgerigten dat in de eerste plaats de behoeftige standen zulke ver zamelplaatsen voor hunne kinderen mogten vinden waar, in ruime-lokalenvan speelplaatsen voorzien, de ligehamen worden ontwikkeld en de harten voor reine deugden ontvangbaar gemaakt. De twee thans bijstaande bewaarscholen zijn, wel is waar, vooralle Standen toegankelijkmaar het schoolgeldofschoon slechts 15 cents per week bedragendekan door vele ouders niet bekostigd worden. Zouden dan de inge zetenenwien het heil hunner m'edcmenschen ter har te gaat, aan zuike inrigtingen voor den behoeftigeu stand niet gaarne van het hunne bijdragen Waf toch op die wijze wordt gegeven is in de gevolgen vrucht baarder dan iedere andere bedeeling. Bij de edele zucht veler ingezetenen tot medewerking, en bij de begeerte van ouders, uit.alle standen om bewaarscholen voor hunne kinderen geopend te >zienmag men ver trouwen dat de uitbreidingonder de begunstiging en het tocvoorzigt van"het Stedelijk Bestuur, eerlang zal kunnen plaats grijpen. Laatstelijk is door feeders ter visscherij te Vlaar- dingen, Maassluis, Pernis, Zwartewaal, Middelhar- nis en Scheveningenaan de leden van de Tweede Kamer der. Statcn-Generaal een adres toegezonden waarin zij de hooge belangrijkheid der.Nederlandsche zee-visscherijen in hare geheele uitgebreidheid schet sen en op het groot .gevaar van geheelen ondergang derzelve wijzendoor het stremmen van het gewone vrije vertier i,n Belgiëen de noodzakelijkheid betoo- gen van maatregelen daartegenbestaande in zware in komende regten op alle Belgische producten 'in Holland. Zrj hopen dat de Kamerdoor spoedige en kracht dadige middelen ten deze dienende onze nationale vi's- seherijen van die knellende banden zal willen vrijmaken. Zwolle den 4. April. Het bevestigt zich dat de landman Harmen Oosten van Dijkin het Masten broek werkelijk in de maand November 11. op eene ge welddadige wijze om het leven is gekomenen dat de daders, zijnde ingezetenen der gemeente Hoogeveert provincie Drenthe, zich in handen der justitie alhier bevinden. Ook zouden zij-bereids hunne misdaad heb ben erkend. De belangstelling, welke het algemeen aan dit geding wijdt, wordt nog door de loopende geruchten vermeer derd, dat de eigenlijke moordenaar door den heer ad vocaat J. A. van Rojen zal worden verdedigd wiens buitengeworie welsprekendheid nog voor eenigen tijd in de verdediging eens vaders, die de oorzaak van den dood zijns zoons geweest was, zoo luisterrijk voor de balie van het geregtshof van Overijssel uitgeblon ken heeft. Grave den 1 April De nieuwbenoemde Bis schop van Emaus zal 10 April in de St. Janskerlc te 's Bosch worden geconsacreerd. De Myter der oude Bisschoppen van 's Boschdie gedurende vroegere troebelen te Mechel'en geborgen was, is bij deze gele genheid teruggekomen, Die myter moet bij uitstek kost baar zijn ook van wege de menigte fijne paarlen waar mede hij is belegdzoodat dit de uiterlijke praal niet weinig verhoogen zal. Goes den 7 April. Naar eene vrij naauwkeurige berekening is er in de laatste 6 weken voor ruim 8 guldens Molsalade daags in deze stad verkocht het welk eene som uitmaakt (de week cp 6 dagen gesteld) v m ongeveer 300 guldens. Er behoeven daartoe slechts 8d h 90 portion van 10 cents ieder' daags verkocht te zijn. Dit hebben alzoo de behoeftigen verdiend, en wanneer men nu daarbij voegt het hout, dat zij tevens hebben opgesprokkeldzoo gaf een en ander in de bestaande behoefte eene niet onbelangrijke voorziening waartoe elders de gelegenheid niet bestaat. De Zeekoraal.welke nu reeds gezocht wordt en verder nog eenige weken kan gezocht wordengeeft verder aan degenen, die geen veld-arbeid verrigten kun nen eene bijdrage van levensonderhoud aan de hand zulks mag thans, wel opgemerkt-worden. Zpo wordt op eene dubbel aangename wijze de armoede geleenigd- Het heeft aan Z. M. onzen geëerbiedigden ko ning behaagd om den grijzen Redacteur van de Gods dienstvriend, den heer J. G. Ie Sage ten Broek te ver gunnen het aannemen en dragen van de versierselen der orde van de Goude Spoor. Men had gehoopt, dat. het noodlottig voorval met de Zwol sche brug iets zou hebben bijgedragen onf de herstelling der brug tusschen Koevorden en Harden- berg (de Koningsbrug) te bevorderen. Maar neen Provincie en gemeente of gemeente en gemeente blij ven onderling over hunne wcderzijdsche verpligting tot herstelling der brug kibbelen, en de brug blijft voort durend in haren ellendige» toestand. ts;v\ ■-"> mrnm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f l,75 franco per Post/" 1,90. Gewone Advertemieu worden a 20 ets. deregel geplaatst Geboor te-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 reeels a 1,20. £Lcbcvlfmhctt*

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1