MENGELINGEN. ALLERLEI. Ml MAGAZIJN VAN GALANTER1EN. lig kan zijn. Want al behaalt men geenen prijsdoor mededinging heeft men al vast grond en cultuur verbe terd en dit is hoogst nuttig. Ook in andere opzigten zou men gelegenheid kunnen openen voor mededinging en wedijveren men zou hierdoor tevens onder goed toezigt nieuwemaar niet te min nationale en provin ciale feestenals nuttige uitspanningen kunnen daar- stellen. In de provincie Groningenwaar men steeds ges- lijk in Vriesland veel zorg draagt ter bewaring van een echt en goed paardenrasis een tiental dekhengsten af gekeurd. Volgens vrij zekere opgaven zijn in de binnen- landsche oorlogen en opstanden op Java van 1815 tot 1830 30,000 Hollanders of hulptroepen en 200,000 Javanen omgekomen, van 1714 tot 1776 verloor men '87,000 man. Goes den 4 April. De commissie ter ceconomi- sche spijsuitdeeling binnen deze stadwelke in den afgeloopen winterdaartoe in staat gesteld door de bijdragen der burgerswederom in veler behoefte heeft voorzienheeft in de afgeloopene week de laatste uit- deeling gedaan. Dewijl nu wegens het natte weder de veldvverkzaamhedenwaardoor velen uit de geringere standen alhier hun brood verdienen, gestaakt zijn of nog niet kunnen aangevangen worden is thans misschien de behoefte der armen nog grooter, dan te midden van den winter. Mogt daarom de bekende milddadigheid onzer stadgenooten gedurende weinige weken zich nog - openbaren en den bestaanden nood lenigen Goes, den 4 April. Op den 31 Maart jl. is alhier in het huis van arrest gebragt de persoon van Cornells Tier ens boeren arbeider te Hontenisse als betrokken in den moord binnen die gemeente op den 1 February gepleegdwaarvan in ons No. 10 melding is gemaakt. Al dadelijk na de gepleegde gruweldaad was op de zen het algemeen verdenken gevestigd en moeten steeds vele bezwaren ten zijnen laste bestaan hebbenhoezeer hij tot heden zich met bijna ondenkbare koelbloedigheid daartegen verdedigde. Naar men ons verhaalt moet de justitie in hare on derzoekingen veel te kampen hebben gehad met de te~ rughoudenhejd van de zoodanigen, die met daadzaken tot het gebeurde betrekkelijk bekend warendoch is het echter aan haar door veelvuldige bemoeijingendie in deze zaak de grootste voorzigtigheid vorderden mo gen gelukken dezelve zoodanig bevestigd te zien, dat de arrestatie is kunnen bevolen worden en thans het verder onderzoek door den heer regter commissaris met den m eesten nadruk wordt voortgezet. Het is in het belang der maatschappij en ter hand having der heilige regtvaardigheid te hopen, dat men tot de volle ontdekking kome. De fungerende officier bij de Arrondissements Regt- bnnb alhier, die voor ruim een jaar mede gelukkig slaagde in de ontdekking van den gruwelpleger te Hoe- deken/kerkeheeft intusschen door het gedurig naspo ren van alle kleinigheden en het levendig houden der belangstelling en gesprekken over het gepleegde feit, daartoe den weg gebaand. Ook hiertoe moetengelijk gewoonlijk geschiedt, vele kleine bijzonderheden "heb ben zamengewerkt. In den weg der Voorzienigheid blijven zulke kwaaddoeners toch Zelden verborgen. Indien het bovenstaande zich bevestigtdan zal ook dc gissing gestaafd zijn, welke wij in genoemd No. 10 reeds mededeelden en zou de moord of doodslag uit minne wraak zijn gepleegd. OVER DE BELEENBANKEN EN HUNNE INVOERING IN IERLAND.. {Vervolg van No. 25.) Het voordeel, dat men van eene zoo heilige instel ling trokwerd spoedig zigtbaar en het Concilie van Trenté bepaalde zich niet met het enkel goed te keu ren het vorderde van alle bisschoppen dat het eene dergelijke in de voornaamste plaats hunner bisdommen zoude vestigen. De heilige Karel Barbomez be schermer van de beleenbank te Rome zijndeontwierp er de statuten vandie naderhand herzien en zeer veel vermeerderd werden. Sixtus V gaf aan de broeder schap 7000 kroonenom er een nieuw huis van te koopendat spoedig te klein werdzoo dat Cle mens VIII de inrigting naar het gebouw overbragt waar zij thans nog in is. Het is een zeer 'ruim pa leis in verschillende woningen verdeeldvan welke ieder een groot aantal kamers bevat, waar de voor werpen die er dagelijks gebragtwordenbewaard worden. Gelijk wij hierboven reeds zeidbnde beleenbank te Rome schiet gelden voor zonder eenigen intrest. Dit vond echter vrpeger alleen plaatswanneer de som geene dertig Romeinsche kroonen te boven ging. Te genwoordig betalen de sommen beneden eene kroon geenen intrest j doch zelfs bij de aanzienlijkste voor schotten is de intrest zoo laagdat zij bijna als ge heel vrij daarvan kunnen beschouwd wordennamelijk 2 pCt. 'sjaars. De panden worden achttien maanden'bewaard en- dan bij openbare veiling verkocht, zoo de eigenaar ze niet lostof hernieuwthetgeen men zoo dikwerf men wil en kosteloos doen kan. De panden kunnen noch voor burgerlijke schulden noch voor criminele boeten in be slag genomen worden. Het kapitaal der inrigting be staat uit liefdadige giften en uit zekerheidshalve in be waring gegeven gelden. De'instelling wordt door eene broederschap-bestuurd die jaarlijks veertig harer leden tot bestuurders benoemt. Deze komen wekelijks eens bij elkander, om over de belangen van het gesticht, dat als een gemeenschappelijke eigendom kan beschouwd worden, te beraadslagen. De thesaurier van de kamer van finanti en der stad Rome is voorzitter van dit collegie. In het gesticht is eene fraaije kapelaan welke de Pausen eene groote menigte aflaten hebben gegeven. De volgende tafel doet ons den toestand der beleen bank te Rome op het eind van het jaar 1839 kennen: Bedrag van het aan de beleenbank in bewaring .gegeven geld"fr. 2,609,020 Bedrag van het werkelijk in omloop zijnde kapitaal op 31 Decemb. 1839 2,199,321 blijft in kas fr. 409,699 De grootste op eens geleende som is geweest vanfr. 68,750 De kleinste van1,05c Kosten van administratie aan'acht en negentig beambten betaald160,811 Zuivere winsten119,028 Zie hier den toestand van de bank afdeeling, welke in 1839 met de leenbank vereenigd is: Totaal der in 1839 in bewaring ge geven gelden fr. 10,968,87c Totaal der in dat jaar teruggevraagde sommen10,188,419 Vermeerdering van kapitaal in het jaar 1839 fr. 780,460 De instelling is in drie afdeelingen verdeeld, welke primo mentesccondo monte en terro monte heeten de twee eersten zijn bestemd tot het aannemen van goederenop welke niet meer dan eene kroon voor geschoten wordtde derde voor zaken van hoogere waarde. De zuivere winst van 1839 komt niet ten laste van allen, welke er geld ter leen ontvangen heb ben; de inrigting leent, gelijk wij gezegd hebben aan de armen., zonder intrestwanneer de sommen bene den de kroon zijnen aan deze soort- van menschen is, gedurende het jaar 1839 de som van 458,333 fran ken voorgeschoten. Onder de administratie-kosten zijn de pensioenen niet begrepen welke men aan omstreeks dertig gepensioneerde ambtenaren of aan de weduwen en'weezen uitkeert van menschen, in dienst van het gesticht overleden. Dc ambtenaren moeten 5 pCt. van hunne jaarwedde laten staan voor het pensioenfonds. Ieder ambtenaar, die om zijn pensioen verzGekt, ont vangt na veertig-jarige dienstzijne geheele en na twintig-jarige dienst zijne halve jaarwedde tot pensioen. Bij het in beleening geven Ontvangt men negen tiende deelen der waardezoodat alleen één tiende verkocht wordt. Het bestuur der beleenbank is aan eenen be schermer opgedragen, welke altijd de thesaurier dei- stad Rome is. Vervolg hierna Het personeel van den Nederlandschen Adel wordt thans uit staatkunde gedurig vermeerderd. Men heeft ook dezer dagen adeldom aan sommigen in Zeeland gegevenwaar, in vroegeren tijd vele individu 's ja ge heele geslachten zich een adeldom verwierven, die Tijdgenoo t en Nakomeling huldigde. Eenige Nederlandsche bladen deelen het volgende uit de Duitscheovergenomene, berigtmede: „De Aarts bisschop van Keulen Clemens Augustus heeft den 9 Maart uit Munster een schrijven aan zijne onder- hoorigen gerigt, waarin hij hun van de benoeming deó Coadjutors, den Bisschop von Geissel kennis geeft, en de verschillende geestelijken vermaant, dien herder zoo veel mogelijk te eerbiedigen en hen zoo wel als zijne onderhoorigen op 'tharte drukt gehoorzaam te zijn aan hunne overheden en in kerkelijke zaken aan hunne geeste» lijkehoofden en aan de rots van Petrus te Rome, waarop de Heiland zijne kerk heeft gebouwdvast te houden." (De ware Katholieken houden Petrus zeiven voor de rots. Hoe daarmede deze vermaning is te rijmen verstaan wij niet. Indien de redactie naauwkeurig is bevat zij eigenlijk onzin.) De Arnhemsche Courant neemt eindelijk in No. 65 eenige notitie van den Tijdgenootdoch volgens een overgenomen artikel daaruit in 't Handelsbladwant de Arnh. Courant was niet meer gewoon den Tijd ge* noot te lezenomdat zy daarin geen stelsel of vast beginsel vonden alles op het woord welgezinden ne- derkwam. Kunnen dezen dan geen stelsel" hebben Is het reeds geen beginsel welgezind te zijn De Arnh. Courant beklaagt zich door den Tijdgenoot te zijn aangevallen, als of haar artikel over de.aftreding van den Minister van Maanen uit persoonlijken na ijver ontsproten schijnt en vraagt oplossing aan dc wel gezinden hoe cr persoonlijke naijver tusschen een dagblad en eenen persoon kan bestaanbewerende dat de Courant niet is de uitdrukking van een individu. Maar schrijven dan geene individu 's de Couranten Zenden geene individu's stukken ter plaatsing? Die een weining met het journalisme bekend isweet hoe veel persoonlijks daarin beoogd wordt. Dat dit het geval was in vele vertoogen over de onderhavige zaak zet de Vlissingschc Courant goed uit een in No. 37. Het overige in het artikel der Arnh. Cou rant zij ter wederlegging toevertrouwd aan den Tijd genoot zeiven die wel gelöoven zaldat men van hem kan verschillen in gevoelen en echter ter goeder trouw kan zijn zonder inmengsel van naijver of anderen kwa den hartstogt't welk de Arnh. Courant schijnt te betwijfelendoch waarvan zelfs ten onzen opzigte dè Tijdgenoot proeve gaf. Maar de Arnh. Courant schijnt geen verschil van meening'te kunnen dulden, verdenkt welgezindheid op de bedoeling zelfs af eo leest dier bladen niet eens. Zij is dus niet waard gelezen te worden. VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den 15 tot den 31 Maart 1842. zonder de belasting. Tarwe/ 8,58. Rogge 5,33. Vroege Gerst ƒ4,58. Late Gerst f 3,80. Boekweit f 0,00. Haver 2,75. Witte Boonen 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten 0,00. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 10,58. Rogge Meel 6,98. allen per Mudde. Boter f 1,03 Noord-Holiandsche Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs,. Witte Brood 26 cs. Tarwe Brood 135 cs. Rogge Brood 10s cs. Osse Vlecsch 40 cs. Koei Vleesch 40 cs. Kalfs Vleesch 40 cs. Schapen Vleesch 30 cs. Lams Vleesch 30 cs. Versch Varken Vlccsch 50 cs. Gerookt Varken Vleesch 60 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 0,0c. Late Aardappelen f 1,95 de Mudde. Jenever f 24,00 per Vat. Ijpen Hout f 7,00. Esschen Hout 7,00. per Wisse. .Groote Takkebossen 11,00. Kleine Tak- kebossen ƒ7,00. de Honderd. Steen Kolen f 1,60. de 100 Ponden. Turf 60 cs. de dubb. Mudde. Kool Olie f 63,00. Lijn Olie 43,00. het Vat. Kool Zaad ƒ00,00. Lijn Zaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. V PUBLIEKE VERKOOPING, ten overstaan van den Notaris L. DE F OUWJz. residerende te Goesvoor ADRIANUS SEMEIJNop Maandag 11 April 1842, 's morgens 10 ure, te Wemeldinge op zijn Hoeftje, van: 7 MELKKOEIJEN, 2 Jaar- lingsKALVERS MESTPUTLOOPERSTAL- en MELKGEREI en eenige HUISMEUBELEN. En önmiddeliik daarna in het Parochie-Huis aldaar bij C. Hameiink van Een HOEFTJE qii 5 Perceelen WEIDE, gelegen in de Gemeenten JVcmeldingc en lerseke; breeder bij Biljetten gespecifiecerd. v OPENBARE VERKOOPING, op Dingsdag den 12 April 1842, des avonds te 7 urenin de Herberg de Vriendschap te Goes van een Hecht Steile, zeer wel betimmerd en goed ter nering staand WOONHUIS groot STAL en ERVE staande en gelegen in de Langekerkstraat te GoesWijk C. No. 15, aankomende Mejufvrouw de wed. id. C. MACKAIJ. Informatien zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris A. SMALLEGANGE te Goes. Het Magazijn van den Ondergetcekenden in de nieuw ste uitgekomene Voorwerpen van KUNST én SMAAK is uitgepakt bij den Heer Buitendijk in de Korenbeurs en zal heden Maandag geopend zijn. *S. SCHARZMAN. Warmoesstraat No. 4 te Amsterdam. NB. Alle Artikelen zijn breeder op de Biljetten omschreven Te Goes bij F. Kleeuwens 65 Zoon.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2