N°. Maandag den 4 April GOESSCHE COURANT. m&^0*7yk .NIEUWSTIJDINGEN» A i v r- A. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/I,go, Gewone Advertennen worden a 20 ets deregel geplaatst. Gehoor- ,e~ Huwelijks en Doodberigten van 6 regels a l,2o DE PETITIEVAN DEN PREDIKANT A.J. van HOUTEN. Er zijn somwijlen tijdenwaarin het onmogelijk is geheel overeenkomstig de wet te handelen. Het zijn inzonderheid die tijden, waarin men uit het tijdvak der omwenteling tot het tijdvak van wettigheid overgaat. Met opregtheid moet ieder vvelgézinde dien drang der omstandigheden erkennen. -- Uit dit oogpunt schijnt ons de Regering, ofschoon zij grondwettig slechts een Jus circa sacra heeft, niet onwettig gehandeld te heb ben, met in 1814 eene door haar bijeengeroepene Synode, als de Synode der Hervormde Gemeente te hebben er kend; terwijl ons de Regering evenmin te beschuldigen schijntdat zij den Paus als het hoofd der Roomscn- K a tii olijke Kerk ih Nederland erkent, zonder dat zij daaromtrent alle de RoomSch-Katholijken heeft geraad pleegd. Was bij de overgangsperiode het vestigen van eene Synode zonder dat alle de Hervormden in Ne derland daarin toestemdendoor buitengewone omstan digheden wettig: even wettig schijnt het ons ook toe, dat men zonder raadpleging van de geheele Roomsch- Katholijke Kerk in Nederland, den Paus als het hoofd dier kerk aanmerkt, met vrijlating aan hen die zjcli. met deze eerste organisatie niet vereenigen willen, om zich af te scheiden. Maar wat bij de overgangsperiode noodzakelijk is om eenen wettigen toestand vast te stel len schijnt ons voor geene uitbreiding vatbaaren in dit opzigt rekenen wij een Concordaat even ongrond wettig als eene Koninklijke benoeming van Leden van Hervormde Kerkbesturen in beide gevallen organiseert en administreert men kerkelijke zakenen dit behoort tot het 'Jus in sacra. Volgens grondwettig Staatsregt kan de Regering slechts welgevallig verklarenappro- berentoelaten bij Concordaatsbul of Koninklijk Be sluit. Zoo men dit alles in 'net oog houdtzou een voorstel uit den boezem der Staten-Generaalnaar aan leiding van her request van genoemden Predikant, ter handhaving van het grondwettig Staatsregt nuttig kun nen zijn. Men zou- bij zoodanig voorsteldoor de omstandig heden als wettig moeten erkennen de Koninklijke Be sluiten inhoudende de eerste organisatie der verschil lende gezindheden maar alia vérdere Koninklijke Be sluiten omtrent kerkelijke zaken ongrondwettig moeten verklarenin zooverre die besluiten niet eenvoudige approbatiën waren van bepalingen door de kerkelijke overheid of besturen vastgesteld. Naar ons inzien zouden de Staten-Generaalwel verre van daardoor tweedragt te zaaijenhet teedere vraagpunt omtrent het regt van den Staat en van de Kerk beslissen, vóórdat hetzelve een twistappel van partijschap werd. 1 Elkdie niet blind is voor hetgeen in Europa ge schiedt, zal met angst de voorbereidselen tot eenen vi.migen Godsdiensttwist ontdekken. Thans is alles nog in wording. De ware Staatkunde vordert dat bij tijds de grenzen van Staatsregt en Godsdienst afgeba- ken 1 wordqp om daardoor den invloed van den opko menden Godsdiensttwist op het staatkundige te voor- Tomen. Daarbij mag bij eene klagte wegens grondwetschen- nis, geen request door het stof der griffie bedekt wor den om weldra geheel vergeten te zijn. De vrees om een tecder vraagpunt te behandelen is gebrek aan vertrouwen op de vrijheid der vertegen woordiging is zwakheid en bevordering van het gevaar hetwelk Godsdiensttwisten kunnen opleveren. (Wij vereenigen ons met het bovenstaande uit den Tijdgenootgelijk wij reeds in dien geest schreven in ons No. 18 en maken onze lezers opmerkzaam op hetgeen betrekkelijk den grond der questie gezegd is door de HH. den Tex en Roijaards in hei bijblad van het Regt.) Altijd echter in zuiver kerkelijke zaken.) hare werkzaamheden begonnen. Volgens het overeen komstig de bijzondere opgaven des Konings ontworpen plan, zal nog in den zomer onze tegenwoordige dom kerk afgebroken worden. De nieuwe kerkeene kruis- j kerk met vlak dak en twee torens ieder van 385 voeten' hoogtenaar de zijde van liet vorstelijk paleis cn der beurs met colonnades, zal ongeveer 100 voer in de Spree komen. De kosten zijn op 5 a 6 millioen tha- lers begroot; uiterlijk binnen 10 jaren zou dezelve vol tooid zijn. Naar de zijde der beurs zal zich eene be graafplaats voor de koninklijke familie aan de kerk aan sluiten'. De Nederiandsche kamerheer en legatie raad, graaf van Limburg Stirum eigenaar van de heerlijkheid Pilchowitz in Silesiënheeft 5 personen, die zich bij hem aan - diefstal hebben schuldig gemaakt, door slagen op den voetzool doen straffen. Twee derzel- ven zijn in de gevangenis te Cosel overleden aan de gevolgen van die- eigendunkelijke strafoefening. Plet Obetlandes-gericht te Ratibor heeft daarop den graaf veroordeeld tot 6 jaren gevangenis en tct levenslange verlies van politie-regt op zijne goederen. De graaf heeft van dat vonnis geappelleerd. de Berlijn, den 26 Maart. Voor eenige dagen heeft met 'uen bouw onzer domkerk belaste commissie' van Rhetorica toegewezen prijzen, aan de verschillende maatschappijen''en bijzondere personen, die in den kampstrijd der Vlaamsche letteren hadden uitgemunt. De heer Rensvoorzitter der maatschappijheeft de ze plcgtigheid geopend met eene redevoering over De Tael is gansch het Dolkdie door den heer van 'Dtiysc vervangen werdwelke een dichtstuk in het Vlaamschof'zoo als een berigt zegt, in de natio nale taal, voordroeg. Londen den 31 Maart. Het ridderlijk standbee'd van Lord Wellington is voltooid in de werkplaats van den Héér Waijatt te zien. De Plertog is te paard voorgesteldin zijn regterhand den bevelhebbersstaf houdendedie hij als naar een' slagveld uitstrektop het oogenblik da hij zijne orders aan een adjudant schijnt te geven. Het paard is eene volmaakte af beelding van het beroemde paard Coppenhagendat Z. Exc.. inden slag van Waterloo, bereed. Het monu ment is zeven en twintig voet hoogbehalve de pe destal. Plet standbeeld zal op 1, Mei 1843, dc ver jaardag des Plertogs, worden ingewijd. Londen den 1 April. De bevalling van H. M. de Koningin van eenen Prins badvolgens berigten uit Lissabonvan den 21 veel vreugde verwekt omdat men er eene nieuwe bevestiging van de dynastie in zag. Z. H. de Paus was uitgenoodigdals peet bij den Doop des jonggeborenen te staan. Mgr. Ca- 'paccini zou Z. H. bij die gelegenheid- vervangen. Er waren een paar Fransehe oorlogschepen op den Taag gekomen, zoo het scheen, om den Franschen invloed te Lissabon eenigzins te verlevendigen. Brussel den 30 Maart. Bij Koninklijk besluit van gisterenis ook de majoor Kessels op disponibili- teit gesteld. De ter dood veroordeelden, of ten minste sommige hunner, moeten hebben verklaard, dat zij, in geen geval, ook dan wanneer hun beroep in cassatie mrgt worden afgewezenzich tot den Koning willen wen den ten einde lijfsgenade te erlangen. Zij ontvan gen menigvuldige bezoeken van hunne vrieden en bloed verwanten. Intusschen verzekeren sommigen, dat, indien de cassatie verworpen wordt, de straf in verbanning, vol gens anderen in gevangenis zou veranderd worden. De minister van oorlog heeft aan "Parijs de stad Nieuwpoort tot verblijf aangewezen. De Crehendie omdat hij de aanbrenger der za nt enspanning geweest is deswege is vrijgesproken heeft zich, dadelijk na zijne in vrijheid stelling, in de uniform van kapitein der gekwetsten van September ir. het openbaar vertoond. Dit heeft bij velen gróote ergernis verwekt, en bijzonder bij de gekwetsten van Septemberdie zich in het locaal van bun genootschap vereenigd hebbenen aldaar -eene protestatie aan den minister van binnenlandsche zaken vastgesteld hebben strekkende om aan de Crehen het regt te ontzeggen van de uniform van commandant van hun corps en van bewaarder van het gedcnktcekcn op het Martelaars- pP i.i te Brussel te dragen. Ook heeft de persoon van Dolfas bij den regter eene aanklagtc ingediend tegen de Crehenomdat deze hem op de openbare straat wegens zijne uitgebragte getuigenis in de zaak der za~ menspanning' heeft gehoond. Den 27 heeft te Gent plaats gehad de plegtige uitreiking der voor eenigen tijd", door de maatschappij Amsterdam den 29 Maart. De commissie valt landbouw in de provincie Utrecht, van den lieer staats raad gouverneur van dat gewest ontvangen hebbende eene zekere hoeveelheid tabakszaad van het eiland Cuba met oogmerkom daarmede in het belang van de ta baksteelt hier te lande proeven te nemenheeft hen die genegen mogten zijn met het bedoelde tabakszaad proefnemingen te doenten eindena de inoogsting van den tabakvan den uitslag een behoorlijk berigt aan de commissie in te zenden, vergezeld van eeiiig monster vau het verkregen gewas, verwittigd dat zij zich, tot het erlangen van zaad, onder vrachtvrije brieven, bij den secretaris der commissie'kunnen aan melden zullende aan elk der belanghebbenden zooda nige hoeveelheid kosteloos worden uitgereikt, als met de aanvragen in betrekking tot den beschikbaren voor* raad, overeen zal zijn te brengen, onder bijvoeging van een exemplaar der regelen omtrent het zaaijenop- kweeken en de behandeling van den tabak op het eiland Cuba. 'sGravenhage den 31 Maart. Uit Apeldoorn schrijft men De valkeniers zijn reeds sedert eenige dagen op het Loo aangekomen. Alles doet vermoe den dat dit jaar de valkenjagt wederom zeer bezocht zal worden. Men verwacht verscheidene vreemde Prinsen, die reeds kamers hebben besteld. Men zegt, dat HH. KK. IHI. de Prins en Prinses van Oranje alsmede Prins Alexander tegen de maand Junijop het Loo verwacht worden om de valkenjagt bij te wonen. Men verneemt van het Loo niets, waaruit zou kunnen.blijkendat men aldaar de overkomst van Z. M. den Koning Frederik Willemgraaf van Nas sauzou wachtende zijn. Arnhem den 1 April. Van meer dan eene zij. de wordt.ons heden morgen, bij gerucht gemeld: i0. dat Z. M. de koning het voornemen zou hebben eene reis naar Duitschland en Zwitserland te doen20. dat de heer staatsraad Borret benoemd zou Jzijn tot gou verneur van Noord-Braband30. dat er onderscheide ne staatsraden in> werkelijke dienst zouden aangesteld wezen,als de hceren van Sonsbeek uit Overijssel en van Nispen uit deze provincie: ook worden de hec- ren D. Donker Curlius en van Dam van Isselt als zoodanig genoemd. Voorts meldt men nog, nopens den heer van Doorndat deze zou opgehouden heb ben minister van staat te zijn." (Wij zien met be langstelling hier omtrent nadere berigten te gemoet.) Arnh. Courant. Goes den 2 April. Men schrijft uit Frankfort dat de proefnemingen der zoogenaamde uitvinding van den heer Wagner met het electro-magnetische vervoermiddel ten ècnemale in 't groot mislukt zijn. Op de spoor treinen is dc aangewende kracht naauwelijks voor één rijtuig voldoende. Men heeft liet dus niet verder ge- bragt, dan de uitvinding van onzen landgenoot Stra- tingh. Reeds was hier te lande de klagt aangeheven dat Nederlanders nog wel vindingrijk waren, maar dat. het hun aan moed en aanmoediging ontbrak tot uitbrei ding hunner uitvindingen op groote schaal, en tot al gemeen nut. Dit zal nu wel ten dezen op^igte ver vallen. Tc Utrecht heeft in de laatste maand eene tentoon stelling en bekrooning plaats gehad door het genoot schap voor landbouw en kruidkunde van buitengewone i producten uit het plantenrijk. Ook uit andere provin ciën waren voorwerpen ingezonden. In de bloemen schijnt de meeste mededinging te hebben bestaan." Zeer wenschelijk ware het, dat ook zoo iets in deze onze landbouwende provincie werd tot stand gebragthoofd zakelijk ter bevordering van den landhouw. Een goede naijver wordt hierdoor opgewektwelke zeer voordec- I

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1