N#. 20. Donderdag den 31 Maart. GOESSCHE I84Ö. i CÖUBAN T. mp .rf® MEÜ WSTIJDINGEN. ffl iislatib. Petersburg den 11 Maart. In den nacht van den 25. op den 26. Jan. heeft er aan de beide oevers van de Sulina-Donaumonding een hevige storm gewoeddie zijne rigting uit het zuidoosten had. De rivier trad uit hare oevers en overstroomde den ge- heelen linkeroever. De voortgestuwde ijsschplien rïg- ten groote verwoestingen aan; 17 huizen, een gedeel te der quarantain-gebouwen en die van het Kozakken- cordon werden vernield. Op den 26. moest menfde gemeenschap met booten onderhouden. Eerst den 27. trad het water, dat de hoogte van 3§ voeten bereikt had, in deszelfs bedding terug. 2Ehui0cW*ut&. Frankfort, den 23 Maart. Uit Rome schrijft men van den 17 dezer het volgende: De politie laat hier nog veel te wenschen over, daar van tijd tot tijd roof- en moorddaden worden be gaan waarvan men de daders niet op het spoor kan komen. Gisteren werd de zweedsche graaf van Palin in zijne woning door roovers overvallen en vermoord. Deze gebeurtenis in zijn tuin 'Villa Malta voorgeval len op een oogenblikdat de prins van Beijeren zich in de nabijheid ophoudt, verwekt door de geheele stad schrik en verbazing. De graaf, tot eéne geachte Zweed sche familie behoorendeheeft vroeger vele diploma tische zendingen bekleed en was laatst Zweedsch gezant te Konstantinopel. Als ijverige verzamelaar van oud heden had hij vele vele reizen door Griekenland Egypte en het Oosten gedaanen leefde thans hier sedert vele jaren van de wereld afgezonderdzich be zig houdende met de beschrijving van zijne verzame Parijs den 26 Maart. Het getal lijkendie al leen van Boulogne tot Duinkerken ten gevolge van den geduchten storm van 9 en 10 Maart op de Fran- sche kust zijn aangespoeldbedraagt nagenoeg 150. ling welker ingebeelde waarde de moordenaars misschien verleid hebben den tachtigjarigen grijsaard te vermoorden. De wederdoopingwaarvan wij in ons No 24 verslag gegeven hebbenheeft droevige gevolgen ge had. Acht van de doopelingen zijn ziek geworden en drie van dat getal overleden; Men wil dat het Pruissisch gouvernement maatregelen bevelen zal om dit kwaad voor 't vervolg tegen te 'gaan. Frankfort den 24 Maart. Het Russisch Gou vernement heeft voor een miljoen roebels het geheim gekocht om wollen stoffen blaauw te verwen zonder Indigo. De kosten dier bewerking worden door dat middel op een vijfde verminderd. De gezant van Frankrijk is met den uitvinderdie in Petersburg woontinsgelijks over die zaak in onderhandelingen. Er zijn naar die uitvinding stoffen geverwd van een' halven duim dik, welke doorgesneden volkomen gevat en gelijk van kleur bleken te zijn. Ziedaar wederom eene belangrijke uitvinding onzer dagendoch die na- deelig moet worden voor de Indigoculfuur op Java. De kardinaal Angelate Romeheeft een' tien- jarigen arbeid voleindigdnamelijk de uitgave van het Nieuwe Testament met al de varianten welke m de bibliotheek van het Vaticaan worden gevondenen in de verdere bibliotheken van Italië voorhanden "zijn. Tot grondslag van dit werk is de editie genomenhet manuscript No 1209 der bibliotheek van het Vaticaan, herkomstig uit de zesde ""eeuw. De Paus heeft beslo. ten om een fac-similé van dit handschrift te doen uit gevenwaarvan exemplaren aan al de vorsten der Chris tenheid gezonden zullen worden. Dit handschrift is geheel doorloopend (zonder zinsnijding of ruimte tüs- sclien de woorden) geschrevenen zal door den gra veur llypsi gegraveerd worden. Munchen, den 24 Maart. Bieden middag ten ia ure had aan het koninklijk hof, even als jaarlijks op dezen dag, de voctwassching en voeding van twaalf oude mannen plaats, welke vrome handeling Zijne Majesteit persoonlijk vervulde. Er was een bijzonder programma door den opperkamerheer uitgegevenhet welk het ceremoniele bij deze handeling voorschreef. Opmerkenswaardig is de hooge ouderdom des grijs aards welke ditmaal als zoogenaamde apostels geroe pen wayen. De oudste telde 102, de jongste 83 jaren, De aanzienlijkste gasten woonden deze piegtigc hande ling aan ons hof bij. ïSslgifS- Brussel, den 28 Maart: Eergisteren is het von nis in de zaak der zamenspanning uitgesprokenten aanhoore van eene ontelbare menigte, die in dc/règt- zaal was zamengevloeid. Er waren vijftig gendarmes aldaar geplaatst om de rust te handhaven. De bank der beschuldigden werd door een aantal hunner bewaakt. Nadat de president het publiek had aangemaandom geene bewijzen van goed- of afkeuring te geven stond het hoofd der gezworenen open verklaarde de gene raals van der Meere en van der Smissenbenevens de heeren de GrehenVerpraet en van Lacihem schul dig de twee laatstgcmelden waren slechts met 7 tegen 5 stemmen schuldig verklaard. De intendant ParysJoseph van der Smissenme vrouw van der Smissen (echtgenoot des generaals) en Parent werden onschuldig verklaarden nopens de Crehen waren ingeroepen de bepalingen der wet nopens de vrijstelling dergenendie eene misdaad ontdekken. He'o hof verwijderde zich hierop om te raadplegen over degenendie slechts met 7 tegen 5 stemmen schuldig Waren verklaard. Na omstreeks een uur geraadpleegd te hebben, werd de- teregtzitting hervaten verklaarde de president, dat het hof zich eenstemmig bij de meer derheid der gezworenen had gevoegd. Hierop werden al de beschuldigden binnengeleid. Mevrouw van der Smissen was zeer ter neder gesla gen Joseph van der Smissen sterk aangedaan. Na de voorlezing van de uitsprakenwerden de heeren ParysJoseph van der Smissenmevrouw van der Smissen eh Parent vrij verklaard. Nu kon de echtgenoot des generaals van der Smissen zich naauwelijks meer staande houden. In wanhoop ver klaarde zijdat haar man mede onschuldig wasdat zij nimmer van hem zou scheiden en zij weigerde de bank der beschuldigden te verlaten. Noch de zachtmoedige vermaningen des presidents en van haren verdediger, noch de ernstige aanzoeken haars echtgenoots konden iets uitwerkenzij klemde zich aan dezen vasttot dat eindelijk de president haar toestond, op de bank der beschuldigden naast haren echtgenoot te blijven zitten. Na dit wezenlijk hart verscheurend tooneel, eischte het openbaar ministerie bij monde van den advocaat- generaal de Bavaytegen de schuldig verklaarden de toepassing van het strafwetboek. Nadat de advocaat Orts nog eenige bedenkingen in het raidden had gebragtverwijderde het hof zich nog maals en keerde na eene raadpleging van Omstreeks een uur'wederwanneer door het hof een arrest ge wezen werdwaarbij de generaals van der Meere cn van der Smissen en de heeren von Laethem en Ver praet ter dood werden veroordeelduit te voeren op een schavot binnen Brusseleft ieder afzonderlijk in de kosten. Wat de Crehen betreft, deze werd in vrijheid ge steld ingevolge art. 108 van het wetboek van straf vordering. De veroordeelden hebben hun doodvonnis met kalmte aangehoord. De generaal van der Meere cn de heer Verpraet schenen het minste getroffen. Terwijl het een en ander voorviel, was het plein voor het geregtsgebouw met dedachementen gendarmes te voet en te paard vervuld. De militaire posten wa ren versterkt, en guides in de casernen gereed, om op het eerste teeken te paard te stijgen. Op het plein der Petits Cannes stonden met paarden bespannen ge laden kanonnen. De vier veroordeelden hebben zich in cassatie voor zien. Bij koninklijk besluit is de vrijgesprolcene Parys op non-activife't gestcH. Men verwacht, dat, zoo de cassatie wordt verworpen de Koning de doodstraf in eene mindere zal verwisselen. Zaturdag 11. kwam de landman I. Jeegers tc KesseriicbbijMaeseyck, uit het veld, hebbende/ene spade op den schouder, toen onverwacht zich een don derslag deed hooren en de bliksem den landman doodde. Biet ijzer van de spade had de bliksem tot zich getrok ken. Zijne klecderen waren gedeeltelijk verbrand, ge deeltelijk verscheurd. ülcbicrlAiifetis. Goes den 30 Maart. AIS stellig en tevens met genoegen kunnen wij openhaar .makendat het aan Z'. M. onzen Koning behaagd heeft, aan de Hervorm de Gemeente van Heinkenszand, goedgunstig toetestaan uit den post van onvoorziene uitgaven, de belangrijke subsidie van 10,000 guldens ter bouvvïng van eene nieuwe Kerk. (met verpligting deze voor brandschade steeds te waarborgendewijl de oudebijna onbruikbaarin zulkcn bouwvalligen staat verkeert, dat men raadzaam oordeelt dezelve te sloopen. Reeds te voren was door het Gouvernement eene som van; 1000 guldens ter hei stelling van den toren aangewezen. Hierdoor is er aldaar in eene Wezenlijke behoefte voorzienwaartoe de ge* meerits zelve niet bij magte was, Bloewel de subsidie nog /iet voldoende ismag men nogthans vertrouwen dat zoo wel de gemeente alles zal doen om het tekort aariteyullenals dat niet te vergeefs de hulp en onder steuning van de Zeeuweninzonderheid der bewoners van dit eiland van allerlei gezindte zullen worden in geroepen. Men heeft hiervan toch alhier meerdere proe ven gezien. Tot den opbouw eener P.. Katholijke Kerk in dezelfde gemeente voor eenigen tijd hebben bij de subsidie van de Provincie en het Gouvernement Protestanten ook in die gemeente bijgedragen. Biet heeft aan Z. M. onzen Koning behaagd aan den Predikant J. F. Burgerhoudi van Éllewoutsdijk het gevraagd ontslag uit de dienst te verleencn en wel met een jaarlijks pensioen van 500 guldens't welk ren bewijze strekt van een zorgdragend gouvernement en het nuttig bestaan der pensioenen. Goes, den 31 Maart. "Met genoegen lazen wij in den Tijdgenootwiens redactie van nabij met dett Bleer van Hallonzen nieuw benoemden Minister van Justitie, bekend schijnt te zijneene apologie van die keuze. Wij verheugen er ons overdat er alzoo grond! van vertrouwen bestaat, dat die hoogstgewigtige be trekking van eenen waardigen man is opgedragen. Want een ieder, die het wel meent met het dierbaar Vader land ziet gaarne de beste (onafhankelijke en- zelfstan dige) burgers en de kundigste mannen in het Staatsbe wind. Dc' Landbouwkundige School te Groningen waaromtrent bij Profvan information te bekomen zijnschijnt te zullen voldoen aan eene lang hier te- lande gevoelde behoefte, en is zeer aantebevelen aait ouders, die hunne kinderen tot wetenschappelijke en practische landbouwers willen opvoeden. Heinkenszand den 29 Maart. Bij besluit van den 6 November 1840, no. 126, behaagde h,et Zijne Majesteit den Heer F. II. Reen CanncgieterHeel- en Vroedmcester alhiervoor de derdemaal te vereeren met de Gouden Medaille wegens deszelfs verdiensten in het bevorderen der Koepok-Inentingzoo ten aan zien van bet groot aantal verrigte Vaccinatien als bij zonder voor de goede zorg aangewend tot verzekering van den gunstigen uitslag dier vaccinatien. Op heden werd dit eermetaal door het bestuur dezer Gemeente in tegenwoordigheid van de Godsdienstleeraren der Hervorm den en Roomsen Catholijken alhier, op de meest ver- eerende en plegtige wijze uitgereikt. (Mogt bij doelmatige en zorgvolle aanwending van dit bchoedingsmiddeltoch alle vooroordeel wijken. Velen hebben toch hier reeds de schade van hun voor oordeel ondervonden.) 2fc*tur*(i Jen abmiuiatvatieu* NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dienbrengen bij dezen ter kennisse van alle die het aangaatdat de Militie- Raadkrachtens art. 126 der wet op de Nationale I De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/1,90. Gewone Adverteniien worden a 20 ets, deregel geplaatst Geboc te-, Huwelijks- en Doodberigien van -— 6 regels a I,2o. i:.,_j- i 1fc

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1