ÏV°. 25. Zaturdag den 26 Maart. GOESSCHE NT NIEUWSTIJDINGEN. 3uitscii(niii>. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is /"l,75 franco per Post/i,qo. Gewone Advertentien worden aio ets. deregel geplaatst. Gehoor* te-, Huwelijks- en Doodberigten van ,1 6 regels a f I,2o. Frankfort den ca Maart. Men weet hoe niet zelden, zelfs nog, of liever bij vernieuwing, in onze eeiiwzich voorbeelden opdoen van bet verregaandste bijgeloof en van eene geestdrijverijdiekwamen de omstandigheden haar hier of daar te begunstigenmis schien de tooneeleri der donkerste tijden uit de zooge naamde middeleeuwen andermaal zouden doen beleven. Van deze verkeerdheid is Duitschland maar al te dik wijls de schouwplaats, doch thans wordt er uit Zwe den iets gemeld, hetgeen alles te bovengaat, wat men in lang omtrent die ongelukkige overhelling van den menschelijken geest vernomen had. De Aiigsburger AUg. behelst twee brieven uit Stokholm, waar van de eerste, die van 27 February gedagteekend is, het volgende mededeelt Terwijl luide klagten in de liberale bladen over de beweerde uitbreiding van het methodismus in onze hoofdstad en over de vermeende nalatigheid onzer ker* kelijkcn in het te keer gaan van dit kwaad de oplettend heid van het publiek bezig houdenheeft de regering eene veel ernstiger aanleiding tot bezorgdheid bekomen, alzoo volgens officiële berigtcndoor den gouverneur van Jönköpingsleen gegevenin verscheiden kerspelen van Suuiland eene godsdienstdweeperij ontstaan iswelke zoo plotselinge voortgangen maaktJat zij indedaad ge vaarlijk moet voorkomen. Vele jonge boeren-meisjes meestal slechts 10 of ic jaren oud, en zelfs van 6 jarentreden als profetessen opverklaren dat zij van den H. Geest onmiddelbare openbaringen ontvangen berigten hoe zij des nachts, terwijl hunne ouders en broeders of zusters slapenden hemel en de hel geo pend zien noemen zelfs de personen welke zij zeg gen op de eerst- of laatstgemelde plaats gezien te heb ben beschrijven hun lijden en hunne zaligheid, ver manen hunne toehoorders tot spoedige boete en bekee ring en besluiten gewoonlijk met het verkondigen van den nabijzijnden ondergang der wereld. Zoo uit de naburige als uit meer verwijderde plaatsen verzamelen zich toehoorders in ontzettenden getale en begeven -zich bij duizenden van de eene profetes naar de andere met blind geloof al wat zij verkondigt aannemende en alle waarschuwingen en voorstellingen hunner leeraars versmadende. Sommige der jonge meisjes prediken zelfs tweemaal daags; in de tusschen-uren zijn zij volkomen stil en onderscheiden zich op gccnCrlei wijs van de andere meisjes, met betrekking tot haar gedrag of ver stand. Doch wanneer het paroxismus komt, worden al hare ledematen door geweldige trekkingen verwron gen en daarop begint het prediken. De overheid heelt de zaak naauwkcurig onderzocht en de overtuiging be- komendat er geen bedrog nog eigenbaat in het spel is; want alle giften, welke de toehoorders aanbieden, worden van de hand gewezen. Dc geneeskundigen verklaren dit zeldzame verschijnsel voor eene wezenlijke ziekte, die zelfs in den hoogstcn graad aanstekend is; want men is menigmaal gewaar gewordendat jonge i meisjesdie zulk eene profetes gehoord hadden oogen- blikkelijk door soortgelijke stuiptrekkingen overvallen werden. De regering heeft maatregelen genomen, om d:ze verkeerdheden te keer te gaan; aan de overheden is bevel gegeven om de profetessen als zieken te be handelen. Vele derzelve zijn reeds in de gasthuizen gebragt gewordenwaar men werkelijk geslaagd moet zijn haar door gewone middelen te genezen. De tweede brief is van den 5 Maartmen leest daarin verder hetgeen volgt Volgens latere berigteti uit Smaland schijnt de al daar ontstane dweeperij iets van hare kracht verloren te hebben, sedert de artsen begonnen zijn aan de jonge profetessen kalmerende geneesmiddelen toe te dienen. Doch in de plaats der gewezene of nog in de gasthui zen behandeld wordende profetessen zijn er nieuwe opgestaanhoezeer de meer beschaafde bewoners en ook de geestelijkheid der plaatsen al het mogelijke heb* ben aangewend, om hétzamenrottender geestdrijvende menigte te verhinderen. De boeren hebben over de onderscheiden maatregelen welke uien genomen beeft veel misnoegen doen blijkenvooral zijn zij over de geneeskundige behandeling ontevredenzij verklaren het aanwenden van artsenijen in de zaak voor zondig daar het ten doel heeft een werk van Gods eigen hand te vernietigen. De regering heeft zich in deze omstan- dighedtn genoopt gevonden den advocaat van het hof* gerigt Hedenstjerna met de magt' ven eenen buitenge- wonen justitie-kanselier te bcklecden en hem op te dragen, zich naar de bedoelde oorden te begeventen einde zekere en volledige ophelderingen omtrent den oor sprong en eigelijken aard dier geestdrijverijen'in te za melen." Uit Napels schrijft men van den a6 February het volgende Het weder is hier thans zoo zacht, dat de perzi ken- en amandelboomen reeds in vollen bloei staan. Eergisteren hebbenin tegenwoordigheid en ter ecre van prins Frcderik van Pruisen, opgravingen te Potnpeji plaats gehad, bij welke men verscheidene belangrijke voorwerpen heeft gevonden onder anderen, eenige fraai je candelabres en een prachtig bewerkten leeuwenkop van brons. Groot opzien baart het vermoorden van een' jongeling, eergisteren avond te 7 ure, inde straat To ledo. Hij ontwaarde, dat men bezig was een' heer de zakken te rollenhij roept dezen toe op zijne hoe de te zijn en ontvangt tot dank van eenen anderen roover een' dolksteek, waarvan,hij weinige uren daar na overleed. Eenige dergelijke gevallen hebben* in de laatste dagen alhier plaats gehaddoch het is der po- licie steeds gelukt dc daders te vatten. Dc drie roo- versdie deel aan bovengemclden moord hebben ge had, ontvingen gisteren vooreerst op dezelfde plaats, alwaar zij-die misdaad bedreven, honderd stokslagen, nadat zij te voren met een' dolk of mes op den rug- door de straten waren gevoerd. Na het ontvangen van deze straf, is de moordenaar aan liet geregt over geleverd, en men ziet zijn vonnis te gemoet, want de 100 stokslagen zijn eene voorloopigc kastijding voor het dragen van doffien of messen. Deze straf wordt dadelijk geappliceerd. Een ander rooverdie in eene naauwe straatbij den schouw burg del Fiorcntiiüeen' heer den mantel van het lijf rukte en daarmede voortdraafdehad ook dadelijk loon naar werkenhij liep de schildwachtdieop het geroep van den bestolene, zich met geveld geweer hem in den weg stelde, juist in de bajonet en viel dood neder. Londen, den 22 Maart. Een droevige in het graafschap van Stafford voorgevallene gebeurtenis hec't al wederom getoondhoe gevaarlijk het isin den omgang met wildé dieren, te veel. op dezelve te be trouwen. Zekére Heer Martin (ccn ander evenwel dan de beruchte diéren-temmer) bezocht er met eenige vrienden eene menagerie. Voor een hok gekomen waarih eene tijgerin uitgestrekt lag tc rustenwilde hij dezelve den poot streelcnen stak hij te dien ein de zijnen arm door de bouten van het hokmaar de tijgerin bijt naar den arm, grijptdcnzelven en vermaalt hem onder hare tanden, liet gillen van den lijder is verschrikkelijk, de bedienden der menagerie schieten te hulp maar het is niet dan dooi- middel van gloeijend gemaakte ijzers, dat «het hun gelukken mag de tijgerin eindelijk tot loslaten te noodzaken. Dc afzetting van den arm is onvermijdelijk en liet leven van den lijder in groot gevaar. J'Vattfevwfc. Parijs den 22 Maart. In bijzondere berigten uit Madrid van den 15 dezer leest men: Gisteren ontvangen tijdingen uit Galicie hebben tot verscheidene raadsvergaderingen der ministers en van den Regent aanleiding gegeven. De patriotten van Pontevedra, bijgestaan door den burgerlijke, gezagvoer der aldaar, hebben eene junta van algemeen welzijn, die bij voorraad den naam van junta van waakzaamheid draagtopgerigt. Men meent dat Espartero maatre gelen zal nemen om die junta te ontbinden. Ook re St. Jago zou het,-zonder de tusschenkomst der-natio nale garde, tot hevige tooncelen gekomen'zijn. De overheden der provincie Murcia hebben een vertoog bij de Regent ingediendhetwelk de verklaring inhoudtdat geheel de provincie bereid is om tot eiken prijs de staatsregeling van 1837, Isabella II en het Regentschap staande te houden. „-Een te Malaga uitkomend dagblad, de Emanci pation wordt thans in regten vervolgdter zake van een artikelhetwelk met de woorden eindigde de republiek of de dood!" De kamer van afgevaardigden heeft zich heden mef het ontwerp van wet betrekkelijk het mobiel verklaren van een deel der nationale garde bezig gehouden. Men is overtuigddat her ontwerpstrekkende om 50,000 nationale gardes mobiel te verklarendoor zal gaan maar met zoo veel wijzigingen en beperkingendat de toestemming der wetgevende kamer naar eene weigering gelijken zal. Uit den rondgaanden brief des ministers Alonse wegens het laatste Pauselijk breve blijkt, dat die staats man zijnen haat tegen het hof van Rome nog niet heeft afgelegd. Indien bij dc aanstaande wijziging van het ministerie dc heer Alonso niet aftreedtgaat het liberale Spanje met rassche schreden eène geheele afscheuring van Rome te gemoet. Daar echter nog altijd welwil lende betrekkingen tussclïen den Aartsbisschop van Toledo en den Regent bestaanvleit men zichdat zoo iets nog zal kunnen worden voorgekomen." 33clgtc. Brussel, den 23 Maart. De zitting van het hof van assises van den 22 dezer is weder geheel aan het - aanhooren der pleitredenen van de advokaten der be schuldigden in de zaak der zamenspanning tegen de veiligheid van den staat gewijd geweest. Over 't alge meen strekken de pleitredenen om te beöogendat de personenop wier getuigenis de beschuldiging voor namelijk berustzulke verachtelijke lieden zijndat hun in regten alle geloof moet worden geweigerd. De advokaat Rousseidie den Intendant Parys heeft ver dedigd heeft die stelling vooral ontwikkelden be weerddat dit geheele regtsgeding, waardoor zooveel laagheidvooral ook in het aanbrengen op hoop van belooningaan het licht komtaan de Belgen hunnen goeden naam buiten 's lands zou kunnen doen verlie zen waarom de regering beter had gedaanhet niet aan te vangen. De voorzitter heeft den advokaat we gens dit gezegde berispt. De befaamde Parteisschrijver van den Patriots Beigedie nog onlangs ter zake zijner aanvallen tegen den minister Bazen zoo veel van zich heeft doen spre ken is thans te Brussel gegijzeldter zakedat hij de geldboete van 10,000 frankenwaartoe hij wegens het lasteren' van den directeur-generaal der geneeskun dige dienst, Vleminckveroordeeld is, niet heeft kun- nen betalen. ilcfcÉrïftttbiett. Amsterdam den 23 Maart. Aan boord van het Stoomschip At Beurs van Amsterdam heeftgeduren de deszelfs laatste reize van Hamburg naar deze hoofd stad, een bedroevend vporval plaats gehad: Onder andere passagiers bevond zich op dat vaartuig eene Dameuit Coblenz geboortigmet een knaapje van circa 10 jaren en een ander nog zeer jeugdig kind. Zij was gehuwd met iemand uit Noord-Duitschland die eenige jaren geleden naar Noord-Amerika was ver trokken om daar zijn geluk te beproevenen voor omstreeks twee jaren haar had üitgenoodigd hem te volgen. De vrouw had aan dat verzoek voldaan doelt werd zoodanig door haren echtgenoot behandeld, dat Zij zich genoodzaakt zag, tot hare betrekkingen it\ Europa terug te keeren. Zij had dus den overtogt naar Hamburg gemaakt, en wilde thans over Holland zich naar de Rijnstreken begeven. Intusschen hadden de ondergane beleedigingen eenen diepen indruk op het gemoed dér ongelukkige vrouw gemaakt, waarvan men echter alleen door naauwlettende opmerkzaamheid de sporen zou hebben kunnen ontdekkendoch plot seling werden die op eene schrikkelijke wijs zigtbaar. In eene vlaag van wanhoop wierp de moeder haar jong st? kind in zee en trachtte daarop zich zelve in de golven te storten. Men schoot van alle zijden te hulp

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1