ke te midden van het maatschappelijk leven verkeeren, niet meer van de behoefte zich kunnen overtuigen, haar liefdevVerk nuttiger besteden en het doelmatig ge bruik meer kunnen nagaan, zal wel boven twijfel ver heven zijn, ten ware weleer de vroomheid der armen, en het geloof, dat eene/heilige hand dit geschenk ver vaardigde, het misbruik voorkwam. Intusschen zoo veel is zekerdat die zorg voor armen tot het goede der kloosters behoort, waardoor zij nut stichteden naar huiten. DE REGTSDAG ÏNHET RIJK DER DIEREN. De koning der dieren besloot eens openlijk eenen Tegtsdag in zijn, rijk te houden. Door berg en woud werd dit bekend gemaakten iederdie reden meende te hebben tot klagenstelde zichop den bepaalden dag, voor den regterstoel van den Leeuw. Reeds waren er verscheidene zaken afgeda'antoen de Beer aldus begon Koning Leeuwdeze Wolf hier verscheurde orq de kudde te beroovenden Herder. Het is waar de honger noopte hem er toezonder den man te ver moorden kon hij dezen niet stillen. Maar uwe wetten regtvaardig vorst! dulden toch niet, eenen. -? Nood dwong hem eenen moord te begaan viel hem de Leeuw in de rede „hij diene, tot strafden Ezel vier weken als slaaf." En deze Vos hiervervolgde de Beer heeft den goedhartigen "Ezeldoor zijne kwaadsprekenheid verachtelijk gemaakt bij alle dieren van het woud. Het iswe! is waar s slechts een kleine misdaad' maar." Hij zal gehangen worden riep de Regter on willig. „Honger kan tot diefstal, nood tot moord verleiden moed verstand en tegenweer kunnen ons tegen beide beveiligen, maar kwaadsprekenheid is „het vergifder Banditen, dat weérloozen vermcort. Nog eens, hij worde gehangen!" Moe zou het er in onze stad uitzienindien deze Leeuw regter ware Zoo wordt er in een blad er- gens gevraagd.) DE LEEUW EN DE VOS Een Leeuw was in twist met vier Beeren. Hunne vereenigde nragt werd hem bijna te sterkdus zond hij den Vos uitom met hen te onderhandelen. Lang bleef deze wegdoch keerde eindelijk mei vreugde op het gelaat terug. „Wat brengt gij mij mede? -- riep de Leeuw hem Técds van verre toeVrede Dat niet, maar misschien wei wat beters, zekerheid der overwinning. Van waar die Wijl ik onder hen het zaad van tweedragt gestrooid Jleb, en gij twijfelt immers niet, of onderling twistende Vijanden alzoo reeds ten halve overwonnen zijn? Maar hoe dan indien zij zich intusschen verzoe- nen?" Gestopte reten zullen nooit een geheel uitmaken, - DE GENERAAL VAN DAMME. De beruchte, onlangs overledene veldheer, diet in zijne proclamatie bij de bezetting van Treinende in woners verzekerdedat hij uit gewoonte regtvaardig was, was de zoon van een Vlaamschen Barbier, en ook de Generaal schoor in het eerst zijne landslieden die hij naderhand zoo deerlijk vilde. Bij de omwenteling verwisselde hij het scheermes met den sabel cn wierd soldaat. Maar daar zich het roof- orgaan ongemeen vroeg cn sterk bij den jongen held ontwikkeldezoo werd hij op diefstal betrapt en zou zekerlijk opgehangen zijnzoo niet de regters om zijne jeugd medelijden met hem gehad hadden. Hij werd gebrandmerkten leerde roeijen op de galeijen. Deze bijzonderheid gafin lateren tijd aanleiding tot de vol gende anecdote: Bij de terugkomst van vele emigranten in Frankrijk vroeg de Generaal van Damme aan eenen Ridder van St. Louisdie nog zijn ouden met lelicn geborduur- den rek droeg: „mijn heer! wanneer zult gij die lelien uileggen Generaalwas bet antwoord van den ouden armen ridderwanneer gij de uwen aflegt.'* (Ten tijde desKonings bestond het brandmerk uit drie lelien.) Overgenomen SPREUK VAN DEN GEHEIMRAAD VON LICHTENBERG. Men heeft in duistere tijden dikwerf" zeer groote mannen gezien. Toen kon elk wien de Natuur tot een groot nian gestempeld had, zijne bestemming be reiken. Thansnu het onderwijs zoo gemakkelijk is dress/ert men de menschen om groot te worden, ge lijk de honden om te. aborteren. Daardoor heeft men eene nieuwe soort van genie ontdekt: namelijk de bekwaamheid om zich ie laten dresseren. Maar lieden" van dien stempel zijn juist de beunhazen» van- het werk; zij staan dikwerf het ware genie onbegrij pelijk in den weg. DE SCHANDSCHRIJVER. Zie hier eenige volzinnen uit het werk van Luchet, lé Nom de Familiewaarom die schrijver rot twee jaar gevangenis en iooo frank boete veroordeeld is, Uwe armen zijn te spoedig vermoeid geworden doorluchtige moordenaars van 93Gij moest alles hebben omver gehouwengij hadt den grond rond- om de wortels van dien afschuweiijkcn adel moeten omploegen, en hen allen tor de kinderen toe, moe* ten verbranden. Bij vonnis dooden, welke dwaas- heïdalsof de assises honderd jaar konden duren Het zwaard in plaats van den bliksem Robespierre in plaats van Attila (Dat is wel achter uitgang,),, V STRAF VOOR EEN SCHOTSCHRIJVER. Een Schotschrijver, in P.uslanddie heteenige jaren geledengewaagd hadeen geschrift tegen de regering in de wereld te zendenwerd veroordeeldom zijne woorden te slikken in den eigenlijken zin dezer uitdruk king. Een Engelschman die zich ten tijde van zijne strafoefening juist te Moscou bevond, geeft er deze beschrijving vanMen plaatste den veroordeelden op een schavorter gewoner gerigtpiaajse opgeslagen. Hier scheurde de scherpregter blad voor blad uit zijn libelen deed het hem tot groot jiermaak der aan schouwen;, inzwelgcn, terwijl er een geneesheer tegen* woordig wasoin den maaltijd te doen eindigen wan neer hij dit noodig oordeeldedewijl de man niet door verstopping sterven mogt. Dit duurde zoo eenige da gen achter elkander, tot dat de Patient het gansche libel geslikt had, waarna men hem op vrije voeten stelde. POLICIE. In de practïjk is een eenigzins" streng policiebeheer veel meer philanthropisch x dan eene onbeperkte vrij heid. Het is ware menschlievendheid eenen dronkaard zijne woede' iri eene provoost te doen bekoelenopdat hij geen moordenaar wordehet is ware mensch lievendheid eenen bajdadigen knaap op staanden voet eenige uren of zelfs dagen in hechtenis te houden zoo hij hierdoor van eenen kwaden weg kan worden afge- 1 trokken het is ware menschlievenheid door strenge waakzaamheid misdaden te voorkomen en daardoor het getal misdadigers te verminderenal had de groote meerderheid der welgezinde en rustige ingezetenen geen regt om van den staat te verderen, dat zij te allen tijde beschermd worden tegen elke aanranding van weiken aard.ook, tegen lastige en onbeschaamde bedelaars, tegen baldadige knapentegen beschonkene en brood dronkens geweldenaars', zoowel als tegen dieven en moordenaars. "Tijdgenoot TAALGEBRUIK DER REGERING. Dwang om op zeer bezwarende voorwaarden lijfren ten te kocpen heet aanmoediging. Een onderzoek te openenwaarbij men nimmer tot eene eindbeslissing komt, heet regelen. Verschil van staatkundige beginselen en staatkundige handelingen tusschen de Ministersheet éénstemmigheid. Gcene beginselen te handhavennu links dan regts af te dwalen, heet regeren. De bewijzen van dit zonderlinge taalgebruik vindt men in de voordragten van wet op de Pensioenen en op de Conflictenin den Ministersraad en in hetgeen sedert twee jaren dagelijks geschiedt. Mogt men toch ophouden, verkeerdheden door schoon klinkende uitdrukkingen te verbloemen 1 Zoo ergens dan voorzeker in her staatkundigewi! men daden lie ver dan woorden. 'Tijdgenoot 'Men vergelijke op dit punt ook de brief in ons No. zo. over het Besluit van a January.) ALLERLEI. Men schrijft in goeden ernst uit* Windsor, dat verscheiden familien uit Londen daar aangekomen zijn orri zich voor de gevolgen der aardbeving te hoeden door welkevolgens de voorspelling van een' sterre- wigcheiaar uit het begin der 13e eeuw, die hoofdstad in den loop der maand vergaan moet, en welke zich tot eenige liefhebbers te Windsor plan hebben naar Hounslow te reizen, om van daar die groote gebeur^ tenis in veiligheid en op hun gemak te aanschouwen. Onder de Advertentien van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken vindt men het volgende boekals ingekomen, aangekondigd, onder dezen titel: Het zichzelvcji verdrukkend Sion in Nederland on der bet oordeel Godsbeschouwd in eene klagte tegen het on regt vaardig uitoefenen der kerkelijke tucht en deszelfs verwoestende gevolgen in de christelijke afge scheidene gemeente te Amsterdamdoor A. van den Brink lidmaat derzelye gemeente te Anistcrdam bij B. j. Hoogkamer', 1842. (Ziedaar het resultaat van liet Separatisme.) De leeraars der Godsdienst hebben in eene zedelijke maatschappij te allen tijde veel invloed gehad op het wél slagen van de Regeringen in hare pogingen aangewend tot de algemeene en bijzondere welvaart der ingezete nen de hoogste eerlaurier, die immer een' Koning kan te beurt vallen. Ingezonden aan den Tijdgenoot.) Herstelling van het Koningschap in zijne constituti onele waarde, een éénstemmig Ministerie, dat het regeringstelsel in wérking brengt en door zijn? zede lijke kracht de onverantwoordelijkheid des Konirigs tot waarheid maakt, een Staatsraad, die door'de hm- ge kunde en erkende braafheid zijner Leden eerbied inboezemt, aan de zijde van het Koningschap wanneer het wetten beraamt, reglementen geeft of adninistra- tieve- geschilpunten beslist en bij dit alles eene volledige wet op de conflicten: dat zijn de middelen, die tot éénheid, vastheid, behoud van den Staat en van het Koningschap leiden. Tjdgenoot Een ambt is altijd als eene gunst beschouwd; er wordt om gesolliciteerdalle middelen ter verkrijging worden aangewend; en de vcrpligte eed van zuivering is de erkentenis, dat die middelen niet alle even zui ver waren. 'Tijdgenoot De werking van het Besluit van 2 Januarij 11.om trent het Onderwijs is begonnen. Noord-Holland vroeger verdeeld in acht Schooldistrictenzal voortaan in elf Schooldistricten gesplitst worden. Het Gouver nement heeft daadwerkelijk, tegen den-geest der Grond wet, Noord-Holland verdeeld in Roomsche en 0.1- roomsche Schooldistricten. Het is te hopen ennaar hetgeen wij van de benoemde schoolopzieners weten te verwachtendat zijzonder door de bijzondere be langen der godsdienstige gezindten geleid te worden, - overalzullen zorgen, dat het Onderwijs goed, en echt Nederlandsch zij. 'Tijdgenoot Het Britsche Rijk is aan een eik gelijkwiens bi<t menige snede en kwetsing verdraagtdie een tee.kr heestergewas den dood aanbrengt. Menige parasite plant heeft lang een deel van de voedende sappen op gezogen zonder den eik te doen sterven. {Handelsblad.) De voortreffelijke Staatsman Sir R. Peel, heeft den moed en de welsprekendheid gehad om het aristo cratische Albion tot de aigemeene belasting .der bezit tingen te durvep bewegen, en schijnt de man te zijn voor wiens staatkunde de partijen verdwijnen. 'Volgens het Handelsblad.) De Kamper Courantwelke door een bestendig le zer op de vingers getikt wa3 (hoewel ongepast) over het gebruik van het rijm in lyire Gemengde Berigfen regtvaardigt zich, ten bewijze dat zulks niet zoo on gehoord wasdoor aanhalingen uit den 's Gravenh. Nieuwsbode en de Overijsselscke Courantcn doet dit ook een weinig op de vingers tikkende. De laatste tik had echter onze Courant verdiend, want daaruit had de Overijsselscke het overgenomen, en de 'Kamper had dus van de onze niet volkomen notitie genomen. Doch, gelijk wij onlangs opgaven, dat sommige bla den overnemen uit de Goeyche zonder het te vermel den, zoo kreeg de Overijsselaar loon naar werken. Eer lijkheidshalve enz. wilden wij het echter opmerken. ItontuMnk Jicbcvlanbseltc £otevn. Trekking der Eerste Klasse. iste Lijst. No. 9192, eene Premie van f 1000. ade Lijst. No, 24154, een Prijs van f 20,000. No. 2461een Prijs van f 1000 en eene Premie van f 400. 3de Lijst. No. 5304een Pnjs van f 7500. No. 12902, een Prijs van f1500. No. 5708, 8535, 4025 en 24484, ieder een Prijs van f 1000. 4de Lijst. No. 1506, een Prijs van f 1000. Qtbucrtctttiett. Goes den 18 Maart 1842. Heden avond ont sliep in den ouderdom van ruim 66 jaren, de Heir F. KLEEUWENSin leven Boekhandelaar alhier. aeassss 1 j d* Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon. (eene fabel.) (èene fabel van Meiszner,,) aat»1" 1 1 - "p*IT-T. prijzen van iooo en daarboven.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2