NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn, den 14 Maart. In de Berliner All ge* meine Kirchen-Zeitung leest men Het LIandelsbladdeelt mede dat de advokaat Bervas verdediger van den generaal van der Smissenpubliek heeft gemaakt, dat deze tijdeus het regentschap van Sur let de Chokiermet overleg van dien het denkbeeld niet van eene bloote restauratiemaar van eene vcree- niging van Holland en Belgie met twee onderscheidene zonder dl£ belasting. -wt. t.t* Goes W. VERBURG Az. Goes den 18 Maart 184.2. Heden avond ontsliep in den ouderdom van ruim 66 jarende Heer F. KLEEUWENSin leven Boekhandelaar alhier. Te Goes bij F- Kleeüvvens Zoon, de Limbourg dit nu reedsen loopen alzoo de erva- ring vooruiten is ook de ultramontaansch partij almede reeds krachtig aan het werköm maatregelen te nemen ten einde de handhaving van het besluit eenen drang van omstandigheden en onoverkomelijke zwarigheden veroorzakeuit welke eene door hen verlangde geheele vrijheid van onderwijs moet voortkomen, Wij be- schouwen (zegt de Godsdienstvriendden staat waarin het lager onderwijs ais nu gebragt is als een transi- toiren toestand, die noodwendig eenmaal tot meer- dere vrijheid van onderwijstot de vrijheid om ei- gene afzonderlijke godsdienstige scholen te hebben voeren zaluithoofde der groote moeijelijkheden en botsingendie wij uit eene stipte uitvoering van dit besluit voorzien." De Caiholïjke Stemmen spreken in denzelfden geesten de Katholiek slaat almede eenen gelijkenofschoon voor als nog meer gematigden toon aan in het uitvoerige artikel Lager Onderwijste vin den no. 2 bl. 124 137, waarin het besluit van 2 Januarij gezet beoordeeld wordt. De benaming van monopolie-partijde beschuldiging laagheid en boos aardigheid; en de uitvallen over een onchristelijk, en anti-katholijk onderwijsin die opstellen voorkomende zijn gevvisselijk teekenen van bijzondere verdraagzaam htidwant onze Vlissingsche zuster heeft zich op den 14 Januarij, in haar no. 6, omtrent het publiek de verpligting opgelegd: „om bijhetopgaan van stemmen van beklag ten dezen opzigte, te zullen trachten tot de ware bronnen en roersels der klagten doortedringen en waar zij eenen onverdraagzamengeest mogten ademen, dezelve als zoodanig aan het publiek te signaleren en die zuster heeft evenwel tot nog toe het zwijgen bewaard; ten .ware zij het voor spreken wilde doen doorgaandat zijbij de gunstige aankondiging van Dv Nassau's brochure ter aanwijzing en verdediging van het besluit (mo. 20 en 21; eene ongunstige vindt men in de Arnh. Cour. no. 54) schreefBe groote menigted[e zich niet Verheffen kan boven'de naijver tusschen de kerkenen het onderwijs in dienst barer gezindte wenscht te zienvindt hare wenschen niet voldaan(Onder de" menigte die hare wenschen niet voldaan vindtbehooren ook de Redactiën van de Arnh. 'Courantvan den Tijdgenoot enz.) Men moet op een ander dan op een Kerkelijk standpunt staan om dit besluit te waarderen men nioet de belangen des gemeenen\ Vaderlands en niet uitsluitend die zijner gezindte kennen enter harte nemen, liberaal genoeg zijnom in alle Christelijke belijdenissen de Evange- lische gronddenkbeelden te eerbiedigen en const it u- tiojiecl genoeg denken om aan alle kerkgenootschap- pen in der daad gelijke regten te gunnen." Hier vinden wij derhalve het herkennings teelten der ware vaderlandersder echte liberalen en der eigen lijke constitutionelen. Noch het Journal de Limbourg noch dfe Arnh. Cour.noch de Tijdgenoot enz.enz. bezitten het dus want zij weten het Kon. Besl. tot dus ver even mm te waarderen als wij met de onzen en de ultramontanen met de hunnen. Alleen bij de Kamper Courant vinden wij het, bij welke:hier en daar wel eens een streek uitkomtmaar die gewoonlijk even als de' kortademige Echode slotklanken der Arnh. na- baauvvtdoch ten 'dezen zelfstandig is. Van Dr. Nas sau's brochure zegt zij trouwens in haar no. 487: woorden met punten en toch woorden des vredes; en wat meer zegtoorspronkelijke gedachten." Ter wijl de Arnh. Cour. (t. a. pl.) ja Nassau's moed in het verdedigen van het besluit bewondertmaar echter niet gelijkelijk zijn doorzigt durft verheffen en den man geweldig havent. Men behoort dus naar Kampen te gaan wil men de wijsheid vindenwij Zeeuwen alleen vinden haar ook nader bij. Een groot voorregt inderdaad voor ons eilandbewoners. Wij hebben evenwel in ons no. 7.in navolging der Vlissingsche zuster beloofd, de onverdraagzamen te zullen signalerenen wij willen bij dezen die be lofte ten minste gedeeltelijk vervullendoor een uit treksel te leveren van de oordeelvellingen des Katholieks over het Besl. van 2 Jan. De lezer moge zelf de vergelijking maken tusschen die uitspraken en het door den Heer J. A. gestelde. Vervolg hier na. MINISTERIE VAN JUSTITIE. De aftreding van den Minister van Justitie van Maanen lang verwachtis thans zeker. Sommige bladen beroemen zichdat het mede en vooral door hun geschrijf zoo ver is gebragt. Tandem bona causa triumphat zegt er éën. Dat Tandem -(eindelijk) is van bijzondere kracht. Want als die bladen niet zoo geschreeuwd en geëischt hadden, ware het misschien al vroeger gebeurd. Wij gcloovendat de aftreding van den heer van Maanen reeds lang voor den man in ft bijzonder beter en over ft algemeen onder den loop der omstandigheden (waarvan op dat punt de bladen goed pirtij trokken) rustbevorderend zou geweest zijn. Sommige Belgische bladen juichen dat door die aftre ding alzoo de kroon is gezet op hunne revolutiewaar van de haat tegen van Maanen een hoofdbestandeel 5 was. (Achware dit voorgekomen Men wacht nu alles van zijnen opvolger. Dochdan eerstals zijn opvolger voldaan zal hebben aan de behoefte der natie door het voorstellen van goede nieuwe wetten (dat de heer van Maanen wel heeft kunnen doen, doch waardoor hij 'zich niet heeft willen staande houden)zal men kunnen zeggenwat men nu al jubelt, en. als die wetten dan bij de proef goed bevonden en gehandhaafd wordendan heeft men ge wonnen. De Arnh. Courant in No. 57 is hierbij zeer gematigd, en hanlp de woorden van den heef Groen van Prinster er gepast aan die den heer van Maanen aanduidt als den mandie den geest der verschillende staatsomwentelingen, welke hij' beleefd had, in zich opgenomen had, maar bij de Napoleontische beginselen was blijven staan. Deze waren zijn ideaal van rege ring. Zoolang mogelijk trachtte hij hen in het leven te houdenen het middeldat hij daartoe bezigdewas vooral artikel 2 van de additionele artikelen der grondwet. Het Handelsblad noemde tot opvolger van den afge treden Minister den advocaat F. A. van Hall van Amsterdamdie menig stuk in het Handelsblad (met zijne naamletters geceekend die nu voluit gespeld worden,) geschreven heeft. De Staats-Courant kon digt heden die benoeming officieel aan. Het Handelsblad protesteert echter reeds voorlopig tegen adoratie. Men moet toch vooral niet denken dat nu het Handels blad alles zal goedkeurendat de nieuwe Minister doetdaar hetzelve misschien wel eens een enkele maal iets met allen eerbiedigen schroom zal afkeuren. Nu dat zij zoo. De heer van Hall is een kundig practizijn in de handelstadmaar het is nog wat anders Minister van Justitie te zijn in deze oogenblikken. De Arnlï. Cour. schrijft te regt, bekwaam te zijn in het staatsregt zal zonder twijfel wel een der eerste vereischten van eenen minister van justitie zijn. Van deze bekwaamheid heeft de ridder van Hall nog geene bewijzen gegeven. Want wanneer hij zich al somtijds op het veld van staatsregt gewaagd heeft, zoo zijn zijne pogingen niet zeer gelukkig uitgevallen. Wij beamen echter ten volle de woorden van het zelfde Handelsblad. De nieuw benoemde Minister heeft eene moeilijke taak. Terwijl de publieke opinie voordeelig is ge- stemd zal hij echter met eene sterke factie te wors- telen hebben. Er bestaan nog vrienden van den af- tredenden Minister van Justitie. Er bestaan ook vrienden van teleurgestelde Candidaten naar het Mi- nisterie. Zoo dwaas het was aan eene associatie van die Candidaten onderling te durven denkenzoo ze- ker is het, dat er eene coalitie tusschen overwon- nenen en tclcurgestelden mogelijk, ofschoon niet waarschijnlijk is." Thans is er echter kans op een homogeen Ministerie De heer van Hall heeft voor de conversiewet geschreven. ïDititscIilnni). Engelsche dagbladen vermeldenen Fransche bla den herhalendat aan den Koning van Pruissenge durende zijn verblijf te Londenvan wege de booge Engelsche geestelijkheid het voorstel gedaan zou zijn, om te Keulen een Anglikaansch bisdom op te rigten onder welks gebied alle de aan den Rhijn in Baden enz.wonende Engelschen zouden behoorenen dat dit ontwerp door den Koning gunstig opgenomen zou zijn. De dagbladen voegen er de gissing bijdat de uitvoering daarvan, op dezelfde grondslagen als de op- rigting van het bisdom te Jeruzalem kort op handen zou wezen. Het eerste is slechts een gerucht en het laatste eene daarop gegronde gissing, die in allen ge valle zaken van eenen geheel verschillenden aard roet elkander in verband brengter zou hoogstens daarvan sprake kunnen zijnom op de wijze zoo als de An- glikaansche bisschop Luscombe zich te Parijs bevindt, ook vqor de in Duitschhnd aanwezige Engelsche on derdanen en'leden der Anglikaansche kerk eenen bisschop aan den Rhijn aan te stellen. Of Keulen hiertoe de geschikte plaats zou zijn, weten wij niet." (Wij zouden de Academiestad Bonn kiezenwaar veel Li beraliteit bestaat en binnen de laatste 20 jarenhet getal'van Protestanten met 2000 vermeerderd is, of anders Busseldorpomdat daar en te Elberfeld zich meer Engelschen bevinden.) ALLERLEI. administratien gekoesterd had en had zoeken te verwe. zelijken. Hij ontwikkelde ook dat het laatste Belgische Mi nisterie geen wets ontwerp voor te stellen hebbende, tot eiken prijs iets vinden moestom zijn Ministe rieel geluk te verzekerenen zoo vond de regering het komplot: zij moedigde de verklikkers aan ten einde voor de kamers tc kunnen zeggen „'Wij hebben het land gered, want wij hebben een vreeslijk komplot verijdeld." De bekende Engelsche schrijver Box(Dickens) rust tegenwoordig in Noord-Amerika. De ingenomen heid der Amerikaansche Dames, met dezen gcestigen schrijver is zoo groot, dat verscheidene derzelve een* haarlok van hem begeerd hebben. Dickens heeft zulks- beleefdelijk geweigerd, zeggende hij anders gevaar liep om met een kaal hoofd in Engeland terug te keeren. men moet een Romanschrijver bij de hairen kunnen trekken.) MlDBËNÏmiZEN, VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den 1 tot den 15 Maart 1842. Tarwe/9,15. Rogge ƒ5,32. Vroege Gerst ƒ4,43. Late Gerst f 3,85. Boekweit f 0,00. Haver 2,62. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten 6,25. Graauwe Erwten 0,00. Tarwe Meel f 11,15. Rogge Meel 6,97. allen per Mudde. Boter 1,05 Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 27 cs. Tarwe Brood 14 cs. Rogge Brood 11 cs. OsseVleesch 40 cs. Koei Vleesch- 40 cs. Kalfs Vleesch 40 cs. Schapen Vleesch 30 cs. Lams Vleesch 30 cs. Versch Varken Vleesch 50 cs. Gerookt Varken Vleesch 60 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 0,00. Late Aardappelen f 2,50 de Mudde. Jenever 24,00 per Vat. ÏJpen Hout f 7,00. Esschen Hout 7,00. per Wisse. Groote Takkebossen 11,00. Kleine Tak- kebossen ƒ7,00. de Honderd. Steen Kolen f 1,60. de 100 Ponden. Turf 60 cs. de clubb. Mudde. Kool Olie f 63,00. Lijn Olie 43,00. het Vat. Kool Zaad f 00,00. Lijn Zaad f 0,00. 'de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. x Qlbucrtctstmu Heden verloste voorspoedig van eene welge schapene DOCHTERTANNETJE BRAAM ge liefde Echtgenoore van den 17 Maart 1842. Heden overleed tot mijne innige droefheid na een kort doch smartelijk lijden, mijne geliefde Echt- genoote ENGELBERTA MARIA SCHEERSin den ouderdom van 36 jaren. Goes M. J. KRIJGER, den 19 Maart 1842.Chirurgijn Vroedmeester. Bij vonnis der Arrondissement? Regtbank te Goes den 14 Maart 1842, ter openbare teregezitting uitge sproken den 17 Maart 1842 geregistreerd, en den 18 Maart daarna.- aan de faillante beteekend, is ANTO» NIA E VERSE Weduwe Jan Kloosterman Land bouwster te Eversdijk wegens Zinneloosheid onder Curateelc gesteld. Z. D. van der BILT la MOTTE, Procureur. MINISTERIE VAN FINANTIEN. AGENTSCHAP VAN HET DOMEIN TE MIDDELBURG. Op Vrijdag, den 1 April 1842, des middags ten ia uren, zal door den Agent van het Domein te Mid delburg ten overstaan van den Notaris LANKHORST residerende te Goes in eene der Zalen van het Raadhuis dier Stadworden overgegaan tot de openbare Verpach ting, voor den tijd van 7 Jaren, van het SCHOR, ge naamd Zuidvlietonder de Gemeente Wolphaarts- dijkbij het Kadaster bekend onder No. 481, 482; en 483 van Sectie A, en ter grootte van 40 Bunders, 88 Roeden en 50 Ellen. De Conditiën dezer Verpachting liggen ter lezing ten Raadhuize voornoemd en ter Gemeentekamer van Wolphaartsdijk in het Logement de Zoutkeet.te Goes mitsgaders ten Kantore van den Agent van het Do mein en van den Notaris voornoemdbij wien tevens nadere informatien te bekomen zijn. De Agent van het Domein J. C. de BRÜIJN.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2