Amsterdam, den n Maart. Het heiwerk voor het nieuwe beursgebouw is eergisteren voltooid. Het getal der palenwaarop het gebouw zal rustenbe draagt omstreeks 2300dat voor de waterleiding en verlenging der riolen 800. -- Men vleit zich, dat het metselwerk in dit jaar tot aan den began en grond zal kunnen worden opgetrokken. Arnhem, den 6 Maart. Een middel om de vlie gen en wespen van de paarden te henden dat in den laatsten zomer in vele stoeterijen vant Frankrijk en En geland niet het besre gevolg is toegepast, bestaat hier* indat men de paarden met een afkooksel van wal» notenbladeren over het geheele lijf wascht. Utrecht, den 10 Maart. De Wolmarkt te dezer stede zaleven -ais in vorige jaren weder des Vrijdags van elke weck op de Nieuwckadcbij de Waarflbar- rière, gehouden worden, te beginnen met den 27 Mei en eindigende den 29 Julij. Aldaar zijn de nepdige loka len aanwezig, om de wol te bergen en te verkoopen. Het LJircchtsche Departement der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft weder vier preiniën uitgeloofdals aan "de beide schaaphoudersdie de grootste hoeveelheid wol zullen ter markt brengen mits niet minder dan 300 en 200 Ned. ponden, f 30 en f ic en aan de beide kooplieden, die de grootste hoeveelheid wol zullen hebben aangekocht, mits niet minder dan 3000 en 2000 Ned. ponden, ƒ30 en 20. Ook de stads regering begunstigt deze wolmarkt zoo veel mogelijk. (JJtr. Courant.') Goes den 14 Maart. Onze stad heeft heden het treffend verlies te betreuren van eenen harer beste bur gersvan flen heer J. Ktuyssehoofd-onderwijzer op de Stads Armen en Weezenschool(waarop hij zelf onder onzen verdienstelijken tegenwoordigen onderwij zer op eene stadsschool J. van der Pijlgevormd was) voor welke betrekking hij zoo uitnemend ge schikt was en welke hij met dé hoogste zorg gedu rende ruim 12 jaren behartigde. Eene korte ongesteldheid te heftig voor. zijn door inspanning verzwakt geste] maakte op 35 jarigen leeftijd een einde aan zijne nut tige werkzaamheid, waarom hij zoo wel als om zijne zedelijkheid door rijken en armen werd hooggeachten waardoor hij bijzonder voor de laatsten ten zégen was. De alhier sedert 6 jaren bestaande Zondagschoolwaar in hij insgelijks niet grooten ijver werkzaam waszelfs- boven opgenomene verpligtingen waarop vele bejaar den onder zijne zachte cn doeltreffende leiding als kin deren leerden en ongelooflijke vorderingen maakten lijdt een bijna onherstelbaar verlies. De oude Go es sen aardie ons ook vroeger" opro er» kingen mededeeldemaakt de opmerkingof de op voering van het Lied van dc Klok te Goesthans bij het reeds langdurig zwijgen der groote stadsklok, niet een weinig voor dubbelzinnige beteekenis vatbaar zij. Wij zouden hierop kunnen antwoordendat het opvoe ren van het lied niets t gemeen had met de gemaakte consequentiewij zouden er op hechtende kunnen antwoorden alles irclische verhallt maar wij stellen hem en ons liever gerust met het vooruitzigtdat zeker spoedig zal verwezenlijkt .wordenwaarvoor andere dingen moeten wijken, als men weder uitroepen kan SiehetSiehethebt Goes, 14 Maart 1842. Mijne geliefde Echt- genoote C. J. de FOUWbeviel heden van eenen ZOON. Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon. durende het huwelijkgedane bijdragenaan zijne na» telaten weduwe of ten behoeve van zijne geheel ouder- looze kinderen, beneden den leeftijd van 16 jaren, tij delijke uitkeeringen zullen kunnen geschieden. Gemeld fondsy dat met. den i Mei aanstaande in werking zal komenzalonder het oppertoezigt van den directeur-generaal van oorlogworden beheerd door drie officierencommissarissenwaarvan er tel ken jare één aftreedt, om door eenen anderen te wor den vervangen, en aan* wie een officier, speciaal met de werkzaamheden belastzal worden toegevoegd. De beschikbare gelden worden ten spoedigste, ten behoeve van het fondsin het grootboek der nationale werkelijke schuld ingeschreven. Jaarlijks wordt door commissarissen aan den direc teur-generaal van oorlog rekening en verantwoording gedaan eh de deelgeregtigden worden daarna omtrent den staat van het fonds onderrigr. 's Gravenhage den' ti MaartHet naburige Scheveningen leverde gisteren morgen het geheel onge wone en 'vooral voor de betrekkingen der visschers treffende schouwspel opdat een vijftigtal visch-pinken die zich op eenigen afstand van de kust bevondenbij het opkomen van eenen zwaren noord-westen storm te midden van het grootste gevaar tegelijk huiswaarts keerden. Allen is het gelukt, door de hevige bran ding heen het strand tc bereiken. Men heeft echter den dood van twee wakkere "Zeelieden den stuurman Jan de Jager en diens.zoon Machiel, te betreuren welke van boord van eene der pinken zijn geslagen. (Men moet van zulke tooneelcn getuige geweest zijn om er al het angstwekkende van .te beseffen.D Uit ecne statistiek der Engelsche spoorwegen blijkt, dat, gedurende het jaar 1840, op alle Engel* scïie spoorwegen 125 ongelukken, van meer of min der belang voorvielen waardoor 69 personen gedood cn 128 grootendeels zwaar gekwetst werden; 29 de zer ongelukkigen waren ontstaan door nalatigheid of onvoovzigtigheid der spoorweg-maatschappijen of hun ne beambten, en kostten.aan 24 menscben herleven. De voor Londen onder den Theems aangelegde tunnel of doorgang is thans voltooid. Het geheele "be drag der uitgaven is 445,270 £st. (f 5.343,240) ge weest, en gedurende den tijd van bijna 18 jaren, wel ke tot den aanleg is noodig geweest, hebben niet meer dan vijf arbeiders daarbij het leven verloren. --- Uit cle Amsierdamsche Courant verneemt men dat de Hollandsche reddingmaatschappij sedert hare op. rigting 548 personen heeft gered. In 1841 bedroeg het getal der geredden 20 personen. Uit Hoorn schrijft men van den 3 dezerdat aldaar dien dag de, eerste steen is gelegdter herbo"» wing van de op den 3 Augustus 1838 door den brand vermelde groote kerk en toren. (Men is zeer verlan gend of die nieuwe kerk in eenen goeden stijl zal ge bouwd v/orden. Men is hier te lande toch dikwijls hieromtrent vrij onachtzaam.) Uit Suriname deelt de Staats Courant onder anderen mede De melaatschen, die ten getale van 400 a 450, op het etablissement Bataviaafgezonderd van de ver dere bevolking levenen die voor de maatschappij voor altoos verloren zijnworden grootendeels ten kos» te van het Gouvernement onderhouden. 'De R. K. pastoor Grcojfheeft zich met het gods dienstig onderwijs van deze ongelukkigen belast. Hij blijft zich bij voortduring geheel aan die instelling wij den, en brengt verreweg het grootste gedeelte van het jaar te midden van deze tooneelen van ellende en jam mer doorwaardoor hij een zeldzaam voorbeeld geeft van menschlicvendheid en zelfopoffering. MENGELINGEN* HET POORTGELD OORZAAK VAN TE VER GEDREVENE EERGIERIGHEID. In het begin der maand Januari]op een tijdstip dat dc 'passagie over ijs nog zeer gevaarlijk was, kwam d"s avonds ongeveer half tien een jongman van den Herehschen dijk hier voor de stadtoen de poort reeds gesloten was. Geen geld bij zich hebbendeom den poortier tè voldoenbegaf hij zich op de gracht op het ijshetwelk weldra onder zijne zwaarte bezweek zoodat hij tot aan dén hals in het water geraakte. Hij riep om hulp. Weldra schoten eenige menachenvrien» den toeen het gelukte hundoor middel van eene ladderhem uit een dreigend levensgevaar te redden. Druipnat enkoud, bedankte hij zijne redders, en deze rieden hem aan, cm-zoo spoedig mogelijk door de Apoort zich naar huis te begeven tn niet stil te staan. Dan, hij bleef besluiteloosen toen zij hem daarop al meer en meer drongenom niet te toevenantwoordde hij: ik. zal er toch weder over moeten. Zijt gij dan gek vroeg men hem eens is - dunkt onsal roeke loos genoeg geweesten het renden uit het water is alles behalve vermakelijk. Toen moest het hooge woord er uitik heb gecne, pooricenten. Men gevoelt lig» telijkdat die zwarigheid spoedig werd overwonnen en men hem gaarne dit kleine offer bragt. Zoude het, niet wenschelijk zijndat de poorten in het algemeen wat later wierden gesloten Bij de meer dere bevolking, vooral der.voorsteden, komt or.s dit r.iet geheel verwerpelijk voor. Groninger Courant.) (Zou men niet beter doen ze geheel te slopen en da stadslui niet meer optesluiten of landlui buitentesluiten Men verneemt dat er alhier eerlang eene goede verande ring zal plaats hebben ten voordëele van den gemeen en man. ALLERLEI. De Amsterdammers zijn volgens E Handelsblad zeer ingenomen met hunnen nieuwen Burgemeester en de Leeuwaarders volgens de Leeuw. Courant met hunnen ouden Gouverneur. De eersten, omdat de Burgemees ter eenen heilzamen invloed uitoefent op de werkzaam heid der Wethouders en Raadsleden en op de verbe tering van Stadswerken en belangen. De laatsten, omdat de Gouverneur een bal gegeven heeft aan de Eerewachtdie zich zoo loffelijk gekweten had tijdens 's Konings verblijf akLar. Sie bewegt sichschwebt Een Fransch landbouwkundig tijdschrift voorspelt dat wij in 1842 van de plaag der rupsen bevrijd zul len zijnwijl de Sluipwespde natuurlijke vijandin der rupsen, in 1841 groote verwoesting onder dezelve liceft aangerigtvóór het tijdstip der voortplanting. De Echo du monde, savantvan 27 januarijdeelt eene berigt uit de Nizzaer Courant van 4 julijbe nevens eene opmerking uit het Repertorio di, agricuL Jura mede, omtrent eene zeer belangrijke daadzaak, die vooral in ons land dubbel waardig is beproefd te worden. Het meldt, namelijk, dat melk, in zinken kuipen, niet alleen vier of vijf uur later dan in andere vaten zich afscheidt, maar ten gevolge van deze om standigheden de room veel volkomener opstijgt. Vol gens de Niz-zaer Courantwerd de proef met de grootste naauwkeurigheid genomen, en zes vaten drie van tin en drie van zink, te gelijker tijd met dezelfde melk gevuld. Na 25 uren had de melk in de tinnen vaten zich volkomen gescheiden men schepte de room af, en deze gaf 1,165 kilogram boter. De room uit de zinken vaten kon men eerst 5 uren later afnemen maar deze leverde 1,650 kilogrammen boter cpdus bijna een derde meer. Ook zon deze boter aangena mer van smaak zijn. Het repertorio di agriculttrra schrijft deze uitkomst aan eene galvanische werking van het zink toe. (De uitvinding is in den geest des tijdswat uit den grond komt, uit het rijk der me talenmoet er boven op donrinéren.) Te Bordeaux is van Toulouse een rijtuig aangeko men geheel van plaatijzer vervaardigd. De achter-ra deren van hetzelve zijn grootendeels verborgen.' Het binnenste bevat een smaakvolle kamer, met eene alcove en een bed, eene commode, vier stoelen en eene speeltafel; ook is er een wijnkelder in. Dit huis-rijtuig heeft acht ramen. (Dus eene mobiele Wo ning gelijk de Stoomboot zulk een koffijhuis is.) Het overlijden des hertogs van Cleveland levert een nieuw bewijs van den onmetelijken rijkdom eeniger adelijke Engelsche familien. Zijn oudste zoonde te genwoordige Hertog, heeft een vermogen geërfd van N tachtig duizend p„ st. jaarlijks inkomende legaten be dragen twaalfmaal honderd duizend p. st. en de waarde der juweelen en het zilver, onder 'tvoorgaande niet begrepen, wordt op een millioen geschat, De rijke douairie aan de weduwe des overledenen toegekend wordt mede niet geschat, doch zal wel evenredig aan het overige zijn. Alleen in de 3 pCt. geconsolideer» den bezat de - Hertog een millioen tweemaal honderd en vijftig duizend p. st. (Daarmede zouden duizenden levenslang geholpen zijn. Maar in 't groot zal zulke opeenhooping van vermogen'wel heter zijn.) In de opwekking van het Britsch en Buitenlandsch- genootschap ter afschaffing der slavernij aan het Nederl, cn Deensche volkwordt onder anderen gezegddat aan de slaven over E algemeen alleswat tot ver- stancls-ontwikkeling dienen kanonthouden wordtdat aldus het Bijbelwoord en zoo vele andere nuttige boe ken waarmede de armste bewoners van een vrij land zich kunnen stichtenbuiten het bereik van den\slaaf zijnN Wij stemmen flit natuurlijkzoo veel de slaven aan gaat toedoch ook in vrije en beschaafde landen wordt nog menigmaal het Bijbelwoord buiten het bereik van den mensch gesteld, 'en vele anderen gebruiken hunne vrijheid niet, om zich te stichten met nuttige boeken, terwijl anderen zich meenen te stichten met'boeken, die niet nuttig zijn. Mogt de Bijbel, welke bovenal fle waarheid bevatdie vrij maaktmeer algemeen gelezen en behartigd wordenopdat de menschen vrij werden aan de slavernij des kwaads en van het juk des vooroordeels cn dwaling. Onder ds gevaarlijke en duur betaalde vergissingen behoortdat een schoenmaker te Leiden in plaats van genevervitriool heeft gedronken en spoedig daarna is gestorven effdat een dito ambachtsman të Geneve voor een ander aangezien cn als oproermaker doodgescho ten is. J. G. RISSEEUW. Eenige Kennisgeving. UIT de HAND te KOOP, een Hecht, Sterk en Welbetimmerd WOONHUIS en ERVE staande en gelegen in de Langekerkstraat te Goes te bevragen bij de bewoonster de Weduwe H. C. MACKAIJ. C. H. RISSIKvan DordrechtMaakt en Verkoopt alle soorten van BEDDENMATRAS SENTIJKEN, CHITSENWOLLEN, KA TOENEN Witte PIKÉESen NOPJES DEKENS is uitgepakt in de Korenbeursbij K. Buitendijken blijft tot het laatst der volgende week.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2