N°. si; Maandag den 14 Maart. I84S. GOESSCIIE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f1,75 franco per Post/-1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. deregel geplaatst. Geboor te- Huwelijks- en Doodberigten van j 6 regels a f 1,20. Smfschïaub. Berlijn clen 7 Maart. De collecte in de Evan gelische kerken' der Rijnprovincieten behoeve van het nieuwe bisdom van Jeruzalem heeft bereids be duidende sommen opgebragt. Te Elberfeld alleen is - de som van twaalf honderd daalders ingezameld. Keulen, den 8 Maart. Onze Stads-Courant be helst een' herderlijken brief van den bisschop en coad jutor von Geisselaan al de Katholijken van het Aarts bisdom. Daarin wordt op de genade des Hemels ge wezen welke de gebeden der getrouwe Katholijken verhoord heeft, en aan de ongelukkige geschillen een einde heeft gemaakt. De bisschop wijst voorts op zijne zending welke is die des vredesals brengende hij uit den mond van den regtvaardigen en zachtaardi- gen Jvoning de hooge verzekering mede van deszelfs landsvaderlijke welwillendheid voor de ingezetenen en derzei ver kerk. De bisschop eindigt met zijne kudde te vermanen tot de betrachting van alle deugdentot godsdienstigheid, eerbied voorden Koning, onderda nigheid aan de overheidonderlinge liefdeenz. Uit Rome schrijft men van 24 February het volgende De Mo'zaïkgeschenken van den Paus aan Mehemed AU hebben dezen pacha zoodanig in bewondering ge-. bragt, dat hij den Paus heeft verzocht, hem een ^kun dig mcnsch in dat vak te zendenten einde een mozaïk- fabriek, welke de pacha in Egypte weijscht op te rig- ten te bestieren. De heer Bettinieen uitmuntende mozaïcistis den 20 dezer met eenige werklieden naar Alexandria vertrokkenom zich ter beschikking van den Onderkoning te stellen. Hij is tevens oyerbrenger van meerdere geschenken van den Paus voor den pacha, Mehemed-Alt zal van zijne zijde ook belangrijke tegen- geschenken voor de kerken makenonder andereneen obelisque van rood graniet voor de St. Paulskerk. Rei zigers verzekeren dat de pacha verscheidene uren door brengt, om bet mozaïkwerk van den Paus, te bewon deren zijnde-gezigten pittoreskenvan de ruïnen van Romemet den apostel Petrus in het midden. CDe soldaten van Mehemed-AU roepen intusschen luide om achterstall igc soldij, In de uitgevaardigde breve nopens Spanje worden in sterke bewoordingen de handelingen van Spanje ge laakt en gezegddat dezelve niet dan het geheele verval van het R. Katholieke geloof in dat rijk ten ge volge kunnen hebben. Reeds twee malen heeft de Paus zijne stem tegen de ingeslopene misbruiken doen hoo- ren. Wel verre van dit verbetering zou ven gevolge gehad hebben, is het kwaad al erger en erger gewor den. Bepaaldelijk wordt geklaagd over de bij de Cor tes voorgestelde wet, om het wereldlijk boven bet ker kelijk gezag te stellen, en alle apostolische brieven, van den H. Stoel uitgaande, als niet van kracht te beschouwenvöör zoo verre die niet door het Spaansch bewind goedgekeurd zijn. De Pauselijke breve schrijft om al deze redenen gebeden over de geheele R. Katho- lijke Christenheid uit, ten einde des Hemels zegen over het ongelukkige Spanje af te smeken, en de harten der Spanjaarden tot godsdienstige gevoelens te stemmen. 1 Ten slotte verleent de breve aan alle R. Katholijken die minstens driemalen zoodanige gebeden zullen bijge woond hebben volkomen aflaat van zonden, (uti olim.) Frankfort den 8 Maart. Blijkens officiële sta ten bedroeg het aantal der kerken en bedehuizen van de Evangelisch Lutherschen in Rusland bij het einde van 184.0 achthonderd vijf en zeventig, en dat der geestelijken vierhonderd acht cn veertig. Dezelfde staten brengen het getal der Israëlieten in dat Rijk op een millioen twee en negentigduizend driehonderd een en veertig, en dat der Mahomedanen op een millioen zevenmaalhonderd zes en twintig dui zend zeven honderd een en zestig. De eersten be zitten zes honderd tfier synagogen, tweeduizend drie honderd en veertig bidscholendrieduizend negenhon derd vier en veertig leerscholen en negenhonderd viel en vijftig rabbijnende iaatsten vijfduizend vierhonderd drie en tachtig moskeen., zeshonderd twintig scholen cn vijftienduizend, driehonderd veertien geestelijke per- j sonen van onderscheiden rang. Parijs, den 9 Maart. Over Alexandrië en Mal ta zijn te Marseille weder berigten uit Brirsch-Indië ontvangen. Ons bewind heeft dienaangaande het vol gende bekend gemaaktals vervat in èene depeche van Malthaden 1 MaartDe laatste tijdingen uit Affghanistan loopen tot den 28 December. De toe stand der Engelschen is altijd zeerhagchelijk. Sir William Mac Nachtendie naar het hof van den Shach Sooja (die zichvolgens berigtenin het En- gelsche kamp bij Kaboul bevond) gezonden was, is den 25 op eene -lafhartige wijs, vermoord door het hoofd van den opstandter gelegenheid eener bijeen komst met denzelven, om te handelen o?ef de ontrui ming van Kaboul. Een der dagbladen meldt, dat de generaal Elphinstonc (bevelhebber van de te Kaboul ingeslotene Engelschen) overleden isten gevolge va.11 een aanval van het voeteuvel. De tijdingen uit Chi na loopen tot den 13 December. Menzeide, dat ter stond na de aankomst van sir Henrij Pottingerdie elk èogenblik te Macao verwacht werdeene nieuwe demonstratie tegen Canton welker inwoners andermaal het verdrag geschonden haddenzou plaats hebben." In de Memorial de Roucn leest men Eene dwaze weddingschap heeft te St. André den dood van een meisje van 18 jaren veroorzaakt. Bij een' maaltijd was men vrolijk en zwetste over het drinken. Reine Follard wilde voor de gasten niet onder doenen ging eene weddingschap aanom even als zijdrie glazen brandewijn achtereen te ledi gen. Zij won de weddingschapdoch had weinig genot van die zegepraal. Naauwelijks heeft zij het laatste glas ledigof zij kreeg stuip op stuip cn stierf Ln de armen van de gasten, die te Iaat hunne on voor- zigtigheid beklaagden. Journdes Débat si) Parijs den 10 Maart. In den Constitutional leest men de navolgende hoogst belangrijke opmerking: Terwijl Engeland zijne geheime denkbeelden opzig- telijk Algiers laat doorschijnenhebben in deszelfs. Oost- Indische bezittingen gebeurtenissen plaatsdie deszelfs oneindig betwistbaarder heerschappij dan de onze in wezentlijk gevaar brengen. Wij weten niet of de be volkingen van Afghanistan ook hunne bedekte oogmer ken hebben; dit ten minste is waar, dat zij, op hun ne beurt gebruik makende van het door Engeland zoo dikmaals gebezigde regt, het regt van den sterksten tegen het leger der Oostindische kompagnie eenen vree- sclijken oorlogeenen oorlog van verrassing en verraad voerenwaarin de parlementairen worden vermoord en men zich de algeheele verdelging der Engelsche' over weldigers ten doel schijnt te 'hebben gesteld. De gis teren luidens de Indische nieuwsbladen medegedeelde bijzonderheden laten geenen. twijfel nopens den rampspoed en volslagen nederlaag der Engelsch-Indische armee over. Dit zijn zeer ernstige voorvallende Engelsche heerschappij in Oost-Indie handhaaft zich eeniglijk door wonderen van bekwaamheid en geluk. Is eenmaal deze begoocheling vernietigd alsdan moet de zedelijke uitwerking van eene eerste en geduchte nederlaag ont zettend wezen en hebben de meesters van Indie, wel ke ter naauwcraood drie tegen duizend zijn alles voor hun gezag te vreezen. De moeijelijkheid van dezen toestand wordt nog ver groot door den oorlog met Chinadie op dit oogen- blik al de hulpmiddelenwelke Engeland in Oostindie bezittot zich trekt. Beslissende uitkomsten worden zelden snel verkregen tegen een volk, hetwelk niets anders dan zijnen massas tegen de Britsche kanonnen overstek dl hetwelk deszelfs stelsel van passiven tegen stand hardnekkig volhoudt. Op voordragt van den minister van Marinead miraal Dupcrréheeft de Koning eene niet onbelang rijke vermeerdering van het aantal ten oorlog uitgeruste stoomschepen vastgesteld. Tot nu toe bestond de be palingdat tot deFransche zeemagt 40 stoomschepen elk van 150 paardenkracht of daarboven, zouden be boeren. De ondervinding heeft echter zoo als de minister in zijn voordragt zegt geleerd, dat een stoom schip om geschut te voeren cn te kunnen strijden stoomwerktuigen van ten minste 220 paardenkracht moet bpzirten. In dien geest behqort dus de vroeger ge maakte bepaling gewijzigd te worden. De rijks-stoom- bootenvan 160 paardenkrachten daar beneden, zullen volgens het thans genomen besluitniet meer als oor logschepen beschouwd wordenmaar desniettemin als paketbootenen voor de bijzondere behoeften der ha vens en koloniënbelangrijke diensten kunnen doen. Dien tgn gevolge is thans vastgestelddar. de Fransche - zëemagt voortaan zal tellen 5 Stoomfregatten van 540 paardenkracht. 15 'Stoomfregatten 450 20 Stoomkorvetten 320 a 220 paardenkracht. 30 Stoombooten 160 paardenkracht of daar beneden 70 Stoomschepen in 't geheel. --3. Brussel den 7 Maart. De Indépcndant bevatte dezer dagen een vrij uitgebreid artikel over het nog altijd aanhangige vraagstuk der schadevergoedingen. Zie hier een overzigt van hetzelve. Zoo langde vrede met Nederland niet gesloten was was men nog al bevreesd, die zaak 'te behandelen, omdat het besluit, hetwelk men zou hebben kunnen nemenwelligt bij eene hervatting der vijandelijkheden en daaruit volgende soortgelijke vraagstukkenals een precedent zou kunnen worden aangemerkt. Thans heeft men zoodanig iets niet meer te vreezen. Luideus het rapport, den 19 Januarij 1840, door deir heer Nothombdestijds minister voorde publieke werken, uitgebragt, bedroegen de schaden, tot welke de omwenteling aanleiding had gegevenin alles 20,114,92^" franken en 56 centimes hieronder niet mede begrepen die schaden, die het gevolg van oproeren zijn geweest.. De verdeeling over het algemeen is aldus: Aan Meubelenfiv 4,786,767,43. Onroerende goederen 3,28 3,40*1,79. Koopwaren4,813,165,35. Vaartuigen8,349,71. Ondcï-water-zettingen 7,223,238,28. te zatnen fr. 20,114,926,56. De ministers willen het totaal reduceren tot eene som van tusschen de 12 en 14 millioen; en tot grondslag ne mende, dat de likwidatie door schuldbrieven van 4 teil honderd bewerkstelligd zou wordenzoo zou de jaar lijksche last op ongeveer de 500,000 franken nederko- men. Iets, hetwelk zeer wel te doen is, zonder de schat kist van het rijk al te zeer te bezwaren. De slotsom van het artikel is eene raadgeving aan der wetgevende kamersom tot eene loijale wijze tot bet: afdoen der zaak te besluiten. (Belgie is echter ook de] gevolgen der revolutie niet te boven.) 's Gravenhage den 9 Maart. Z. D. H. de Erfgrootheftog van Saksen-Weimarverloofde van H. K. H. prinses Sophia der Nederlanden, is giste ren avond in deze residentie aangekomen en aan 's Ivo. nings paleis afgestapt. 'sGravenhage den 10 Maart. Z. M. heeft, bij besluit van den 5 Maart, goedgekeurd het door den directeur-generaal van oorlog, onder dagteekening van den 2 te vorenvastgestelde reglement op een fonds hetwelk door onder-officiereq tot de verschillende wa pens behoorende, mitsgaders door eenige militaire be ambten, door middel van jaarlijksche bijdragenzal worden bijeengebragtom daaruit aan den deelgeregtig- dcdieonder toekenning van eene geldelijke beloo ning, de dienst verlaat, eene som uittekeeren, gelijk staande met driemalen het bedrag van de achtervolgens door hem gefourneerde geldenover welke som hij evenwel alsdan ook in diervoegegeheel of gedeeltelijk zal kunnen beschikken, dat aan hem, of aan zijne wet tige hyisvrouwof nan beiden eene lijfrente worde verzekerdof wel dat hijmet behoud van zijn regt op het kapitaalom dit te allen tijde terug te kunnen nemen, daarvan jaarlijks de rente geniet; -- of einde lijk om bij zijn overlijden', aan zijne natelaten weduwe of ten behoeve van zijne geheel ouderlooze kinderen tot dat deze den ouderdom van 16 jaren bereikt heb ben eene jaarlijksche toelagebij wijze van pensioen te doen uitbetalen terwijl bovendien het uitzigt bestaat datbij overlijden van een deelgeregtigdetijdens deze nog in militaire dienst isnaar gelang van zijnege-

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1