T. Maandag den 7 Maart. GOE8SGHE N". 19. 1842. NIEUWSTIJDINGEN» ZBtsitecftfanb. Ten gevolge'van eene aankondiging onze regering, dat in de protestantsche kerken eene collecte za! ge daan worden tot het oprigten van scholen en van een hospitaal in het nieuwe bisdom van Jeruzalem heb ben ettelijke protestantsche geestelijken alhier zich tot het bestuur gewend, omalvorens die collecte bij hunne gemeenten aantebevelennadere inlichtingen te bikomen omtrent het bedoelde bisdomen bepaalde lijk omtrent de betrekkingen, waarin hetzelve tot de Éngelsche Kerk zal staan. --- Uit Rome meldt men, onder dagteekening van den 14: Men spreekt van krachtdadige pogingen, bij het hof van Rusland in het werk te stellenter beëindi ging der bestaande geschillen. Het bestuur aller goe deren, aan de katholijke kerk behoorende, dat zich tie russische regering toeeigent; het verbod om goe deren te bézitten, aan de geestelijkheid derzelfde eere- dienst vermaakten deszelfs verwijdering van het on derwijs der jeugd schijnen deze pogingen te wettigen. Aan den anderen kant schijnt het, dat de leden der Spaansche geestelijkheid hulp van buiten hebben aan geroepen en dat twee bevriende hoven zich geneigd hebben getoond om, regtstreeks of zijdelings, hulp te geven. Opmerkelijk is het dat Espartcro zich beijvert, hier te doen gelooven dat hij slechts oogen- blikkelijk gehoorzaamt aan de eischen van den 'par tijgeest. .TVattkrgk- Wat doet Engeland op dezen oogenblik Zij is strijdende en zich uitbreidende in Indiein Chinain Nieuw-Zeelandzich invloed verzekerende in Spanje, Portugal en Belgie. Zij overstroomt dewereld met hare koopwaren. Zij heerscht over alle zeeën. Zij zoekt in Afrika door te dringen. Zij is overalin de Roode zeeop de Enphraat. Wat doet Rusland? Zij is in Indië, in Persië in Polen hare vloten zijn in Sebastopolvoor Konsranti nopèl. Zij strekt hare handen naar Azië en Europa uit. Wat doet Pruisscn Zij stelt zich tot het mid delpunt van den koophandel in Duitschland, en wacht gelegenheid, om denzei ven geheel te verkrijgen. Wat doet Oostenrijk Zij verbetert of perfecti- onneert de landendie haar aan hare talrijke provinciën verbindtItalië Hongarije Bohemen Servië Bos nië. Zij zoekt door de ijzeren spoorwegen den Donau aan al hare bezittingen te verbinden. Wat doet Frankrijk Zij voert oorlog tegen de drukkers, tegen de Modetegen de Gazettetegen de Nationaltegen de Siècle; zij wankelt tusschen de portefeuille van Guizot en die van Thiers. Hare werken veroorzaken een te kort van 2 millard en een jaarlijks budget van 1300 millioen. Maar hare hoofd stad zal ook op nieuw met bastilles worden voorzien en men zal ijzeren spoorwegen aanleggen." (De G<z- zette vergeet er bij te voegenzij heeft de heerschappij over Belgie, en zoekt dezelve uit te breiden; zij heeft Algerie in Afrika en maakt aldaar steeds veroveringen zij tracht invloed in Spanje en Portugal te bewerken zij tracht hare r'cpublikeinsche revolutionaire beginselen ondèr de jonge lieden te verspreidenalles met een zeker doel; zij tracht zich door geheel Europa uit te breiden door hare taalboekenmodes zeden en ge bruiken.) Jlcberlfmbcu. In liet Weekblad van het Regt van den 24 Fe bruarij leest menMen meldt ons uit Hontenisse den 17. Febr. De dader van den gruwelijken moordis nog niet ontdekt. De justitie doet intusschen ijverige naspo ringen een regter-commissaris uit de Regtbank te Goes, de substituut-officier en de substituut-griffier hebben zich tweemaal ter plaatse van de gepleegde misdaad begeveneene nieuwe lijkschouwing heeft plaats gehad, talrijke getuigen zijn gedagvaard, de ze ven vrijers van de vermoorden die sommigen het eerst verdacht hieldenzijn ondervraagddoch alles vruch teloos^ Herschijnt zelfs, dat enkelen de onzedelijk heid of de beschroomdheid zoo verre drijven, dat ze slechts schoorvoetend en ren halve aan den regter me- dedeelenwat hun ter oore is gekomenbetrekkelijk' het gepleegde feiten alzoo tot verduistering van den schuldige zijdelings medewerken. •Een ieder verheugt zich, dat de justitie de zaak ernstig ter harte neemten komt tevens meer en meer tot de overtuigingdat de anders onverklaarbare straf feloosheid der vele diefstallen met braak, die hier de ingezetenen verontrusten moet worden toegeschreven niet aan gebrek in ijver van de zijde van het Open baar Ministerie te Goesmaar aan de geringheid van het personeeldat hetzelve ten dienste staatom de misdadigers op te sporen. -- Mogt daarin dan toch eens worden voorzien en de bezuiniging niet leiden tot het ver milderen der geregtsdienaarsgelijk hier geschied is Dc minister van Binnenl. Zaken heeft aan de belang hebbenden hier te landedie zich op de zijdeteelt zouden willen toeleggenkermis gegeven dat zijter beko ming van jong plantsoen, van witte moerbezienboo- menzich kunnen aanmelden aan het ministerie van binnenlandsche zaken te 's Gravenhagemet opgave van naam en woonplaatsmitsgaders van het verlang de getal boomen .en de plaats waar de aapplanting zal geschieden, mits dit onverwijld doende, en in al len gevalle uiterlijk op den laatSten dezer maan iin geval zij mogtcn verlangen nog in dit voorjaar eenige aanplantingen te bewerkstelligenterwijlvoor fiet tegen->ve gestelde gevalde aanvragen voor het volgende jaar, later, ter gelegener tijd, zullen kunnen worden ingezonden. Inde voorledene week is er te Thoien een vocaal concert gegeven ten voordeele der armenwaarvan de zuivere opbrengst, de betrekkelijk aanzienlijke som van 144 beliep. Zoo even vernemen wijengelijk wij meenen uit goede brondat het Besluit ter opheffing van bet Franeker-Arhenseum reeds aan de autoriteiten aldaar is bekend gesteld met vrijlating om des verkiezende van wege de stad of Provincie in dezen te voorzien. Besturen eti Qlbminislraticii. Bckcnbmaktttg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS eer stad GOES en ressorte van dien, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendenDat het supple toir Kohier over het 2de kwartaal des jaars 1841 1842, wegens het Patentregt, voor deze Stad, door Zijne Excellentie den Staatsraad, Gouverneur dezer Provin cie den 23 Februarij jongstleden executoir verklaard aan den Ontvanger van 's Rijks Bèlasringenter invor dering volgens de wet, toegezonden is. Weshalven alle Patentschuldigen worden vermaand en gelastom ten spoedigstenna bekomen berigt van gemelden Ontvangerhup verschuldigde te voldoen y op poene als bij de wet bepaald. En ten einde niemand onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze op de gebruikelijke wijze vvor den afgekondigd. Aldus gedaan ten Stadhuize van Goesden 5 Maart 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd Bij afwezigheid van den Burgemeester, De Wethouder, J. KAKËBEEKE Ter ordonnantie van dezelven r De Stads-Secretaris L. DE FOUW, Jz. Bekcnbmaktng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS DER stad GOES en ressorte van dienbrengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het Kohier der Directe Belastingen op de Ge bouwde en Ongebouwde Eigendommen voor deze Stad en Gemeente over den loopenden jarebekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd, op heden is gesteld in handen van den heer Ontvanger dier Be- hstingen binnen deze Stad. Dat derhalven de contribuabelen verpligt zijn de sommen waarvoor zij zijn aangeslagen, behoorlijk volgens de wet te voldoen, op poene van bij gebreke daarvan tot de betaling të worden genoodzaakt. Wordende de contribuabelen herinnerddat alle re clames wegens bezwaren tegen den aanslag, binnen drie maanden na de dagteekening dezes ter plaatse waar zulks behoor* zullen moeten zijn geschied. En opdat niemand onwetendheid zoude, kunnen voor wenden zal deze Worden gepubliceerdgeaffigeerd en geplaatst in dezer Stads-Courant. Gedaan ten Stadhuize van' Goes, den 5 Maart 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Bij afwezigheid van den Burgemeester, De Wethouder J. KAKEBEEKE, Ter ordonnantie van" dezelven De Stads-Secretaris L. DE FOUW, fz. fóckcfttbmaktttg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dien, brengen ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het Kohier van Stedelijke Belasting op dc Hon den, over het loopende dienstjaar, gearresteerd den 19 Februarij 1842, en door Zijne Excell. den Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie executoir verklaard den a dezer maand, aan den Stedelijken Ontvanger ter in- vor lering is toegezondenmitsdien ieder Belastingscbul. Oe uitgave dezer Couratit geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijsper Kwartaal is 1,75 franco per Posl/'i.go ie- Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Gehoor Huwelijks- en Doodberigten -van t6 repels a f 1,20. Berlijn den 28 Februarij. Onze Staats-Cou- rant deelt thans de overeenkomst medewelke den ia September des vorigen jaars gesloten is tusschen den heer John Wardcommissaris van Hare Brittan- nische Majesteit, in naam der Nieuw-Zeelandsche maatschappij te Londenen den heer Sievekingsyn dicus der vrije stad Hamburg, in den naam van eene nader op te rigten Duitsche Kolonisatie-maatschappij', betrekkelijk de overdragt aan laatsgenoemde van de in de Stilte Zuidzee gelegen groep der Chattam eilanden. (De nieuwe zeemogendheden beginnen op andere en meer gemakkelijke wijzedan de oude.) Parijs den 28 Februarij. La Gazette de France behelst 'het volgende Utrecht den 25 Februarij. Heden hadden wij het genoegen het Bazuin- en Orgel-Concert van den heer F. Belckeen van onzen organist den heer Niet,» 1wenhuijsen in de Domkerk te hoorenwaarbij de be kende fluitistdc heer Botgorschekons op eene solo voor de fluit met begeleiding van het Orgel vergaste.. De drie toonkunstenaars hebben allen uitmuntend be vallen doch de bazuin was voor ons iets groots treffends, indrukwekkends: vooral bevielen de variatien op het Volkslied voor-bazuin en orgelwelke ook alge meen werden toegejuicht. (Behartigingswaardig woord van den Ev. Kerkbode.') De beoordeeling in dc Goes- sche Courant No. 2 wordt hierdoor treffend gestaafd. (JJ.tr. Courant. Goes den 5 Maart. De veèhouders in ons eiland beginnen thans het met zekerheid gevreesde gevolg van liet natte weder bij de inzameling van hef hooi ten voor leden jare sterk te bemerken. Over het algemeen is er thans weinig en slecht voeder en hierdoor slechte stalboter. De vvensch dat- April een ware grasmaand mag z.ijn, waarop eenige hoop bestaat wegens het op- droogen der weilanden wordt daarom algemeen gekoes terd. Men mag daarbij wel tev«ns het voornemen op vatten om zich voonaan tegen zulke mogelijke teleur stellingen eenigzins te hoeden of schadeloos te stéllen, door surrogaten (andere voedergewassen) als wikkelt wier zaaijing en inzameling mep meer zelve regelen kan en die op hoogcr land gewonnen worden, voorts rapen en wortelen, die bij de inzameling minder van de nat tigheid lijden en door wier verbouwing de gronden ver beteren of voor dc korengewassen nieuwe vruchtbaar heid krijgen 't welk bij eene eenzijdige cultuur en uit putting veler lander'jen hoogst noodig is. Men zon ook alzoo den veestapel kunnen vermeerderen, waardoor .men natuur" jk meerder mest verkrijgtwelk eerste men nu bij gebr-k mui voeder schijnt te moeten mirte 1. (Ev. Kerkbode.) Goes den 7 Maart. Met zekerheid kunnen wij melden dat met primo April eene geregelde Dilligence dienst tusschen Goes en Bergen op den Zoom en tus schen beide gelegene plaatsen in verband met die van Goes op Middelburg zal worden in werking gebragt. V

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1